Jump to content

Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εχω υπόψιν μου για μεγαλύτερη. Κυκλοφορούν κάτι μαϊμού αλλά μάλλον για μουφες πρόκειται. Σαν την original νομίζω δεν είναι καμιά.

Και εγώ μην νομίζεις, την έχω πολύ καιρό. Η μαμά μπαταρία τα έπαιξε πολύ γρήγορα.

Βέβαια 2,5 χρόνια όχι. Με την καμία. Κοντά στον 1,5 είναι.

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το root έχει πρόβλημα. Δεν δουλεύει.

Αλλιώς είναι αρκετά καλή και έχει διορθωμένο το πρόβλημα με την συλλογή. Πλέον δουλεύει σωστά και δεν κρασαρει.

Το root όμως είναι σοβαρό!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα addonsu δουλεύουν μόνο στην 14.1 ...Στη 13 μόνο με το flashable zip του SuperSU από twrp & μετά το flashable zip του busybox (stericson)...

https://forum.xda-developers.com/apps/supersu/2014-09-02-supersu-v2-05-t2868133

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1929852

Θά προστεθεί αργότερα η δυνατότητα λέει η Lineage & γιά τη διαχείριση root κλπ (στον SuperSU δεν χρειάζεται γίνεται καί μέσω εφαρμογής)...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ναι, μετά το αρχικό σοκ (είχα συνηθήσει στα εύκολα βλέπεις) και μετά από το σχετικό ψάξιμο έτσι προχώρησα.

Το καλό είναι ότι τουλάχιστον μέχρι στιγμής όλα δείχνουν πολύ καλά. Ούτε fc's ούτε κολλήματα.

Ο ενσωματωμένος browser έχει θεματάκια αλλά μας άδειασε την γωνιά και τελείωσε το θέμα. Long live Crome.

Πρώτες εντυπώσεις λοιπόν, θετικότατες.

Για την Nougat .... πολύ νωρίς. έχει δρόμο

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Γιά τη rom οτι κι αν πω θα ναι ψέματα, έχω picassowifi αλλά χρησιμοποιώ τη Lineage13 στο Samsung tab 2 -10.1 (espresso3g) όπου ο τρόπος root είναι βέβαια παντα ίδιος...Η rom στο tab 2 λειτουργεί πολύ καλά αλλά το πρόβλημα με το root είναι πώς μετά από κάθε update χρειάζεται πάλι η ίδια διαδικασία και με τα δυο zip αρχεία..Ολόκληρη φασαρία δηλ. οπότε θα το αφήσω μάλλον χωρίς root από δω και πέρα, μου αρκεί η αναγνώριση adb ...Η 14.1 στο picassowifi πήγαινε πολύ καλά αλλά τελικά τα σκατωσαν άσχημα & προτιμώ τη Lineage13 unofficial που λειτουργεί τέλεια.. Ίσως μπεί καί το sm-t520 στα official από κάποια πράγματα που βλέπω, μιλάνε για πάνω από 80 συσκευές υποστήριξη...Αν είχα mondrianwifi θα πηγαινα ασυζητητί στη Slim stable 6.0.1.build.2.0 (και αυτή δουλεύω στο espresso3g) που είναι πολύ πιο ελαφριά αλλά αυτά είναι και γούστα (πάντα ακολουθουσα τη Slim σε κάθε συσκευή) Lol
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα σε συζήτηση για την υπόθεση του root στη Lineage13 σε συζήτηση με προγραμματιστή απάντησε αυτό που είχα διαβάσει σε ιστότοπο της Lineage ...

" On userdebug builds you'll always have the ability to use "adb root", it is different from su for apps.

Lineage Team is going to release an su zip for 6.0 based ROMs too, but it is not ready yet. Until that you can use e.g. SuperSU." Αν το δώσουν θα είναι ο πιο σωστός τρόπος...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις καλύτερα.Στη Lineage unofficial 14.1 τα σκατωσαν άσχημα μετά το build της 11/2 η ROM δεν bootαρει( τουλάχιστον όχι εύκολα & σε όλους)..Οι περισσότεροι έχουν αυτό το πρόβλημα μερικοί λένε λειτουργεί (εγώ βλέπω πώς κάτι λείπει από κεί καί πέρα, απλά κοίταξε τα mb της ROM , κάτι αφαιρέθηκε....)... Βασικά ούτε έχω μπεί ξανά στο thread , απλά καταλαβαίνω κάποια πράγματα μόνο από την εμπειρία & τις γνώσεις μου...Ή RR αυτή τη στιγμή λειτουργεί καλύτερα , με καποια προβλήματα όπως διαβάζω αλλά λειτουργεί.Το κακό είναι πως δεν είναι προγραμματιστής αυτός που την ανέβασε και για όποιον παρατηρήσει κάθε update της RR έρχεται αμεσως μετά από update της Lineage 14.1 (άλλωστε το παραδέχεται με ότι σημαίνει αυτό) ... Αυτή είναι η δυσκολία του exynos στην ανάπτυξη από ένα σημείο και μετά ( απλά μπορείς να σκεφτείς γιατί η official Lineage δεν ακουμπάει το Picassowifi ενώ πχ το mondrianwifi ήδη βρίσκεται στη λίστα ) ... Προσωπικά έχω μείνει στη 13 που σε μένα δουλεύει πολύ ικανοποιητικά (είναι μία cyanogen13 περισσοτερο κι όχι "καθαρή" Lineage)...Για να πάω σε Lineage 14.1 θα πρέπει να δω πρώτα κάποιες αλλαγές κάτι που έως τώρα δεν φαίνεται ... Μπορείς όμως να δοκιμάσεις και τις δύο για να έχεις προσωπική γνώμη, ίσως σε σένα να λειτουργήσει αυτή που δεν λειτουργεί στη δική μου συσκευή, συμβαίνουν κι αυτά...Αν όμως εννοείς για καθημερινή χρήση ξέχασε το καλύτερα τουλάχιστον για τώρα..( εδώ είναι ο ιστότοπος του exynos5420

http://download.exynos5420.com/LineageOS-14.1/n2awifi/ δες και μόνος σου..)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Να κάνω μία ερώτηση μπας και γνωρίζει κανείς. Είχα πάρει πριν 2,5 χρόνια, όταν και πήρα το τάμπλετ, μία θήκη τύπου book και πότισε χρώμα στο πίσω, λευκό δέρμα του τάμπλετ. Μπορεί να φύγει με κάποιον τρόπο;
Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις καλύτερα.Στη Lineage unofficial 14.1 τα σκατωσαν άσχημα μετά το build της 11/2 η ROM δεν bootαρει( τουλάχιστον όχι εύκολα & σε όλους)..Οι περισσότεροι έχουν αυτό το πρόβλημα μερικοί λένε λειτουργεί (εγώ βλέπω πώς κάτι λείπει από κεί καί πέρα, απλά κοίταξε τα mb της ROM , κάτι αφαιρέθηκε....)... Βασικά ούτε έχω μπεί ξανά στο thread , απλά καταλαβαίνω κάποια πράγματα μόνο από την εμπειρία & τις γνώσεις μου...Ή RR αυτή τη στιγμή λειτουργεί καλύτερα , με καποια προβλήματα όπως διαβάζω αλλά λειτουργεί.Το κακό είναι πως δεν είναι προγραμματιστής αυτός που την ανέβασε και για όποιον παρατηρήσει κάθε update της RR έρχεται αμεσως μετά από update της Lineage 14.1 (άλλωστε το παραδέχεται με ότι σημαίνει αυτό) ... Αυτή είναι η δυσκολία του exynos στην ανάπτυξη από ένα σημείο και μετά ( απλά μπορείς να σκεφτείς γιατί η official Lineage δεν ακουμπάει το Picassowifi ενώ πχ το mondrianwifi ήδη βρίσκεται στη λίστα ) ... Προσωπικά έχω μείνει στη 13 που σε μένα δουλεύει πολύ ικανοποιητικά (είναι μία cyanogen13 περισσοτερο κι όχι "καθαρή" Lineage)...Για να πάω σε Lineage 14.1 θα πρέπει να δω πρώτα κάποιες αλλαγές κάτι που έως τώρα δεν φαίνεται ... Μπορείς όμως να δοκιμάσεις και τις δύο για να έχεις προσωπική γνώμη, ίσως σε σένα να λειτουργήσει αυτή που δεν λειτουργεί στη δική μου συσκευή, συμβαίνουν κι αυτά...Αν όμως εννοείς για καθημερινή χρήση ξέχασε το καλύτερα τουλάχιστον για τώρα..( εδώ είναι ο ιστότοπος του exynos5420

http://download.exynos5420.com/LineageOS-14.1/n2awifi/ δες και μόνος σου..)

 

Χμ, οκ.

 

Αν δεν κανω λαθος στο thread της 14.1 ειχαν πει οτι σε μερικες εβδομαδες μαλλον θα μπει και το picassowifi στην official λιστα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν καί λίγο δύσκολο... Αναλόγως τις δυσκολίες που θα συναντήσουν στον exynos 5420 αλλά τίποτα δεν αποκλείεται... Γιατί δεν δοκιμάζεις τη 13 , σε μένα δουλεύει άψογα γρήγορα χωρίς λάθη αρκεί να κάνεις μία σωστή & καθαρή εγκατάσταση...Το τραγελαφικο της υπόθεσης είναι ότι το Samsung tab 2 - 10.1 (espresso3g) συσκευή πολύ παλαιότερη του tab pro βρίσκεται ήδη στην επίσημη υποστήριξη των 3 καλύτερων ROM ( Omni - Slim - Lineage σε nightly weekly & stable builds ) και το Picassowifi με πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες δεν βρίσκεται πουθενά !
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη πραγματικά πολύ καλή rom στην LP 5.1.1 που αξίζει και δουλεύει πάρα πολύ καλά είναι η RR 5.1.1_r26 final build: https://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-pro-12-10-8/development/rom-unofficial-resurrection-remix-5-5-6-t3218949 (γράφει V.5.5.8 αλλά το τελικό build υπάρχει σε επόμενο update V5.5.9 εδώ: https://www.androidfilehost.com/?fid=24269982087014420 ) ... Πολύ σταθερή πολύ πιο παραμετροποιησιμη από τη Cm12.1 με καθαρό flash + nano gapps μπορείς να τη δοκιμάσεις άφοβα (Μόνο για picassowifi / sm-t520)
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στους φιλους του νηματος.Χαλασα την οθονη του Galaxy Tab Pro 8.4,ρωτησα το σερβις της samsung και μου ζητανε 175€ για αλλαγη.Που μπορω να αλλαξω την οθονη σε γηινη τιμη;

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξες μήπως μπορείς να το κάνεις μόνος; μέσω ebay κ με βοήθεια από YouTube?

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τους χρηστες που θελουν να δοκιμασουν ενα αλλο keyboard στη συσκευη τους ειτε σε stock η custom rom απο 4.4+ μπορουν να δοκιμασουν το Xperia_keyboard_v.8.0.A.0.50 _Απλα το ενεργοποιουμε στις ρυθμισεις , σε Marshmallow 6+ Roms δινουμε πρωτα δικαιωματα και τελος! Προσωπικα το λειτουργω σε αρκετες συσκευες , και στο picassowifi με Lineage13 χωρις προβλημα ως μονιμο keyboard πλεον...Το ( .apk ) εδω για οσους θελουν να δοκιμασουν : http://www.mediafire.com/file/2o5p4ossecacpl5/Xperia_keyboard_v.8.0.A.0.50.apk ας μας πει τη γνωμη του οποιος το δοκιμασει .. Lol
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.σήμερα μετά από 2 χρόνια έκανα root μιας και τελείωσε η εγγύηση και ξήλωσα την σαβούρα που είχε μέσα η Samsung και μπορώ να πω πως το tablet απόκτησε μια σβελτάδα που πριν δεν είχε.όσο για το keyboard που ανάφερε ο φίλος παραπάνω θα το δοκιμάσω γιατί αυτό που έχει η συσκευή κολλάει και μου σπάει τα νεύρα όταν θέλω να γράψω γρήγορα.
Link to comment
Share on other sites

ResurrectionRemix, Lineage η να περιμενω ακομα για 7.1 στο 10αρι tab pro?

Mπορεις αν θελεις να εγκαταστησεις τη Lineage14.1 , το τελευταιο build 20170304 που δοκιμασα δουλευει παρα πολυ καλα & χωρις κανενα προβλημα στο boot πλεον διορθωρθηκε (καθαρο flash + nano gapps + addonsu-arm + busybox αν θελεις & root και δεν θα εχεις προβλημα) ...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Mπορεις αν θελεις να εγκαταστησεις τη Lineage14.1 , το τελευταιο build 20170304 που δοκιμασα δουλευει παρα πολυ καλα & χωρις κανενα προβλημα στο boot πλεον διορθωρθηκε (καθαρο flash + nano gapps + addonsu-arm + busybox αν θελεις & root και δεν θα εχεις προβλημα) ...

 

Nαι ειδα το post σου στο xda. Μπορει να την δοκιμασω αλλα μαλλον θα περιμενω λιγο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλο μεσημερι παιδια.Κατα λαθος εσπασα την οθονη στο pro 8.4 που εχω και στο services της Samsung ζητανε 175€ για αλλαγη.Που μπορω να βρω οθονη με Digitizer σε καλη τιμη;

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα..

 

Πηγα να κανω update στο TWRP μεσω TWRP Manager. Το κατεβασε αλλα μου εβγαλε error στο install και με ρωτησε αν θελω να κανω boot σε recovery. Πατησα ναι και απο τοτε μου δειχνει μονο το logo του tablet, αναβοσβηνει και δεν προχωραει... Δεν μπορω να το κλεισω, ουτε να μπω σε recovery, ουτε να κανει boot. Μονο σε odin mode μπορουσα να μπω. Μπηκα ξαναφλασαρα την καινουργια εκδοση του TWRP μεσω odin αλλα τιποτα. Εχει μεινει κολλημενο στο logo...

 

Nα σημειωσω οτι την μονη rom που εχω backup ειναι η CM12.1. Την stock δεν την εχω..

 

Τι κανουμε? Yποθετω ξαναφλασαρω την stock rom μεσω odin? Tο προβλημα ειναι οτι δεν θυμαμαι την version της rom που ειχε το tablet για να την κατεβασω..

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Προβλημα..

 

Πηγα να κανω update στο TWRP μεσω TWRP Manager. Το κατεβασε αλλα μου εβγαλε error στο install και με ρωτησε αν θελω να κανω boot σε recovery. Πατησα ναι και απο τοτε μου δειχνει μονο το logo του tablet, αναβοσβηνει και δεν προχωραει... Δεν μπορω να το κλεισω, ουτε να μπω σε recovery, ουτε να κανει boot. Μονο σε odin mode μπορουσα να μπω. Μπηκα ξαναφλασαρα την καινουργια εκδοση του TWRP μεσω odin αλλα τιποτα. Εχει μεινει κολλημενο στο logo...

 

Nα σημειωσω οτι την μονη rom που εχω backup ειναι η CM12.1. Την stock δεν την εχω..

 

Τι κανουμε? Yποθετω ξαναφλασαρω την stock rom μεσω odin? Tο προβλημα ειναι οτι δεν θυμαμαι την version της rom που ειχε το tablet για να την κατεβασω..

Έχει brick ...Η τελευταία έκδοση της TWRP για picassowifi (νομιζω αυτό έχεις?) είναι της 9/3/2017 και φλασαρεις μέσω Odin το img.tar αρχείο : https://dl.twrp.me/picassowifi/twrp-3.1.0-0-picassowifi.img.tar.html _ Η stock rom για sm-t520 εδώ : https://www.sammobile.com/firmwares/database/SM-T520/SEE/

Καλύτερα να φλασαρεις αυτό το SEE που έχει τον τελευταίο bootloader γιατί αν δεις το Greece EUR είναι μία έκδοση πίσω ...(υπάρχει κι άλλη λύση αν θες να πας σε κάποια custom rom αλλά καλύτερα φλασαρε τη stock rom να συνέλθει η συσκευή , καλό θα είναι, καί πας μετά σε κάποια custom rom φλασαροντας αμέσως το img.tar της twrp από πιο πάνω χωρίς την αναγκη root & κάποιου root tool πχ flashify,twrp,rashr,κλπ ) ....ΥΓ: Επειδη τη δοκιμασα τη νεα twrp 3.1.0-0 εχει καποια προβληματα ακομα,(δεν λειτουργει σωστα & συνεχη reboots) και καλυτερα φλασαρε τη προηγουμενη 3.0.2-0 με τον ιδιο τροπο και αρχειο εδω: https://dl.twrp.me/picassowifi/twrp-3.0.2-0-picassowifi.img.tar.html ειναι αρκετη και δεν θα εχεις προβλημα σε καποια custom rom απο αυτες που κυκλοφορουν τωρα... Οι τελευταιοι & σωστοι usb drivers ειναι αυτοι : http://samsungusbdriver.com/download/samsung-driver-v1-5-63-0 _ Aν θελεις να χρησιμοποιησεις το τελευταιο odin3-v3-12-5 εδω: http://odindownloader.com/download/odin3-v3-12-5 _Κατι ακομα; δοκιμασε να φλασαρεις αμεσως με το odin τη twrp 3.0.2-0 ισως να ξεκινησει μετα το reboot εκει οπου ησουν πριν το λαθος....Ισως! (η να παρεις το backup που εχεις στην sd)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Αρα φλασαρω πρωτα την στοκ ρομ μεσω odin, μετα την TWRP και μετα μια custom, σωστα?

 

Το κακο ειναι οτι οι server του sammobile δεν λειτουργουν για free users μεχρι αυριο.. Υπαρχει καπου αλλου ανεβασμενη? Δοκιμασα να φλασαρω την 3.0.2-0 αλλα τιποτα.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Αρα φλασαρω πρωτα την στοκ ρομ μεσω odin, μετα την TWRP και μετα μια custom, σωστα?

 

Το κακο ειναι οτι οι server του sammobile δεν λειτουργουν για free users μεχρι αυριο.. Υπαρχει καπου αλλου ανεβασμενη? Δοκιμασα να φλασαρω την 3.0.2-0 αλλα τιποτα.

Σωστα... http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-T520

Τι εννοεις προσπαθησες να φλασαρεις τη twrp 3.0.2-0 αλλά τίποτα? Ενδέχεται φλασαροντας τη 3.0.2-0 να επανέλθει στο σημείο που άφησες τη rom (η στη χειρότερη να πάρεις το backup απο την SD)...Βάλε τη συσκευή σε download mod & φλασαρε το img.tar της 3.0.2-0 απο το πιο πανω link ...Που είναι το πρόβλημα? Είναι το ίδιο σαν να φλασαρεις τη stock με το Odin δεν αλλάζει κάτι ...(η recovery δεν έχει σχέση με τη rom και μάλλον θα ξεκινήσει) Ίσως!!

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Σωστα... http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-T520

Τι εννοεις προσπαθησες να φλασαρεις τη twrp 3.0.2-0 αλλά τίποτα? Ενδέχεται φλασαροντας τη 3.0.2-0 να επανέλθει στο σημείο που άφησες τη rom (η στη χειρότερη να πάρεις το backup απο την SD)...Βάλε τη συσκευή σε download mod & φλασαρε το img.tar της 3.0.2-0 απο το πιο πανω link ...Που είναι το πρόβλημα? Είναι το ίδιο σαν να φλασαρεις τη stock με το Odin δεν αλλάζει κάτι ...(η recovery δεν έχει σχέση με τη rom και μάλλον θα ξεκινήσει) Ίσως!!

 

Eιχα κατεβασει χτες την γαλλικη στοκ version, την περασα και εστρωσε. Τωρα εχω ξανα την backup CM. Μαλλον ομως σημερα θα βαλω την 7.1 lineage.:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...