Jump to content

Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ τον geomos, πήρα σήμερα τη μπαταρία από το μαγαζί που μου υπέδειξε. Θα τη βάλω αυτό το σουκού και στρώσιμο καμιά βδομάδα δέκα μέρες και για να δω τη συμπεριφορά της μέχρι να προχωρήσω να βάλω επιτέλους το Lineage.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως σε σχέση με πρίν έχει στρώσει κατά πολύ η μπαταρία.

Πριν μπορεί να μου έπεφτε από το 80 στο 60 μέσα σε δέκα λεπτά.

Τώρα το μόνο θέμα είναι αυτό και μάλιστα όταν ήταν κάτω από 30... άρα δεν το αφήνω να πέσει ποτέ κάτω από 30 και όλα καλά.

Κι εγώ ήμουν από τους τυχερούς που δεν παρουσίαζε εξαρχής προβλήματα η μπαταρία αλλά τους τελευταίους μήνες η απόδοσή της έχει πέσει πια αισθητά στο SOT και παραζεσταίνει τον επεξεργαστή, το τάμπλετ το έχω δυόμιση χρόνια, οπότε είναι λογικό κι αναμενόμενο να μην το διακινδυνεύσω άλλο και μου σκάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν θέλετε στείλτε και κανένα pm και από εδώ με το μαγαζί με την γνήσια μπαταρία.Αν και δε νομίζω να υπάρχει θέμα να το γράψετε και εδώ .
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε στείλτε και κανένα pm και από εδώ με το μαγαζί με την γνήσια μπαταρία.Αν και δε νομίζω να υπάρχει θέμα να το γράψετε και εδώ .

 

Σου στέλνω εγώ μήνυμα αλλά επειδή μαζεύεστε μάλλον πολλοί, αν θέλετε κάντε λίγη υπομονή μέχρι το σουκού που θα κάνω την εγχείρηση να τραβήξω φωτογραφίες και τις δυο μπαταρίες μαζί για να ξέρετε τι ψάχνετε και από άλλα μαγαζιά αν ενδεχομένως εξαντληθεί από το συγκεκριμένο μαγαζί. Και να περάσουν μέχρι δέκα μέρες για να επιβεβαιώσω ότι μιλάμε για πραγματική μπαταρία, την βλέπω τώρα και φαίνεται τζάμι σε σχέση με άλλη φωτό που είχα τραβήξει παλιότερα όταν είχα ανοίξει το τάμπλετ από μπλοκάρισμα sdcard στην υποδοχή (και μου θέλανε και 40 ευρώ εργατικά "κάποιοι", ο άλλος φίλος είπε πιο πάνω τα 60 ευρώ μαζί με τη μπαταρία!).

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, αν βρισκεστε Αθηνα γιατι να μπλεκετε με εγχειρησεις και αναισθησιολογους?

 

Στο δικο μου tab S 8.4 (που φορα την ιδια μπαταρια με το tab Pro 8.4) η σμαρτεκ πριν 6 μηνες με χρεωσε €21.12 για αλλαγη μπαταριας (μπαταρια + εργατικα).

Δεν ξερω βεβαια τι ισχυει τωρα, αλλα μου φαινεται απιθανο να εχουν διπλασιασει τη χρεωση. Ενα τηλεφωνημα παντως ειναι δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ τον geomos, πήρα σήμερα τη μπαταρία από το μαγαζί που μου υπέδειξε. Θα τη βάλω αυτό το σουκού και στρώσιμο καμιά βδομάδα δέκα μέρες και για να δω τη συμπεριφορά της μέχρι να προχωρήσω να βάλω επιτέλους το Lineage.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι εγώ ήμουν από τους τυχερούς που δεν παρουσίαζε εξαρχής προβλήματα η μπαταρία αλλά τους τελευταίους μήνες η απόδοσή της έχει πέσει πια αισθητά στο SOT και παραζεσταίνει τον επεξεργαστή, το τάμπλετ το έχω δυόμιση χρόνια, οπότε είναι λογικό κι αναμενόμενο να μην το διακινδυνεύσω άλλο και μου σκάσει.

Καλορίζικη! Για την γνησιότητα δεν θα έχεις πρόβλημα ,όπως θα είδες και εσύ πουλάει και από τρίτους κατασκευαστές και το διευκρινίζει.

Σε περίπτωση που για χ,ψ λόγους πχ παλαιότητας του συγκεκριμένου κομματιού δεν έχει την αναμενόμενη απόδοση να πας να την αλλάξεις άμεσα. Δεν έχει θέμα ο συγκεκριμένος με αντικατάσταση.

Να διευκρινίσω ότι δεν έχω καμία απολύτως επαγγελματική σχέση με το κατάστημα απλά είμαι ευχαριστημένος πελάτης.

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

geomos ευχαριστώ και πάλι :)

 

Βρε παιδια, αν βρισκεστε Αθηνα γιατι να μπλεκετε με εγχειρησεις και αναισθησιολογους?

 

Στο δικο μου tab S 8.4 (που φορα την ιδια μπαταρια με το tab Pro 8.4) η σμαρτεκ πριν 6 μηνες με χρεωσε €21.12 για αλλαγη μπαταριας (μπαταρια + εργατικα).

Δεν ξερω βεβαια τι ισχυει τωρα, αλλα μου φαινεται απιθανο να εχουν διπλασιασει τη χρεωση. Ενα τηλεφωνημα παντως ειναι δωρεαν.

 

Για πολλούς λόγους. Συνήθως έχουμε κακή εμπειρία από τα σέρβις (παθών εγώ από δύο σέρβις, στο ένα μου καταστρέψανε το πλαίσιο και μου ζήτησαν κι από πάνω κερατιάτικα μέχρι που κάλεσα την αστυνομία), μπορεί να μένουμε πολύ μακριά, μπορεί να πιάνουν τα χέρια μας, και, και, και.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επικοινώνησα σήμερα με τη Smartec να ρωτήσω σχετικά με την μπαταρία, και η απάντηση που πήρα είναι "22.77E + 31.00E εργατικά" :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επικοινώνησα σήμερα με τη Smartec να ρωτήσω σχετικά με την μπαταρία, και η απάντηση που πήρα είναι "22.77E + 31.00E εργατικά" :lol:
Οπότε για να μην έχει κανείς αμφιβολία παίρνει τη μπαταρία από smartec και τη περνάει μόνος του. Ελπίζω να τις πουλάνε σκέτες και να μην σε αναγκάζουν να "αγοράζεις" και τη τοποθέτηση. Προσωπική γνώμη ,τα 30 ευρώ είναι μεγάλο ποσό αν σκεφτείς ότι η αλλαγή της μπαταρίας είναι πανευκολη ,μιλάμε για ένα πλαστικό καπάκι με κλιπς και 4 βίδες. Ούτε πιστόλι θερμότητας χρειάζεται ούτε ψιλοκαλωδιακια να κοπούν έχει. Ένα 15ευρω θα ήταν πιο ρεαλιστικό.

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μιας και η μπαταρία μου μετά από 3 χρόνια έχει αρχίσει να εμφανίζει σημάδια κόπωσης, νομίζω ότι πλησιάζει η ώρα της αλλαγής της.

Τα 50+ ευρώ μου φαίνονται τραγικά αλλά από την άλλη φοβάμαι μην κάνω ζημιά στο tablet (στην εμφάνισή του).

Έχω δει τα video στο YouTube αλλά όσο να΄ναι είμαι και λίγο ψείρας...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μιας και η μπαταρία μου μετά από 3 χρόνια έχει αρχίσει να εμφανίζει σημάδια κόπωσης, νομίζω ότι πλησιάζει η ώρα της αλλαγής της.

Τα 50+ ευρώ μου φαίνονται τραγικά αλλά από την άλλη φοβάμαι μην κάνω ζημιά στο tablet (στην εμφάνισή του).

Έχω δει τα video στο YouTube αλλά όσο να΄ναι είμαι και λίγο ψείρας...

Xρειαζεσαι κατι τετοιο : https://www.gearbest.com/hand-tools/pp_157832.html

για αυτες τις δουλειες..Μη χρησιμοποιησεις ψαλιδια κατσαβιδια κλπ θα τη τραυματισεις,βρες καποιον που εχει η αγορασε πρωτα ενα set δεν χρειαζεται βιασυνη...

(πουλανε κι εδω & υπαρχει kit oppening για γενικη χρηση-συσκευες , το ψαχνεις στο Internet.Ισως υπαρχει & για τη συγκεκριμενη συσκευη δεν γνωριζω)

https://www.maxbhi.com/opening-tool-kit-screwdriver-repair-set-for-samsung-galaxy-tab-pro-8.4-3g-lte.html (αυτο σου κανει αν το βρεις εδω η ερχεται απεξω)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Και μ' αυτά ακόμη τα ψιλο-σημαδια δεν τα γλυτώνεις.

Φροντισε γι' αυτό η καλή μας Σαμμυ και έκανε το πλαίσιο γύρω-γυρω .... Απο ζυμάρι!

Ηταν ενας ακομη λόγος (από τους πολλους) που δεν ξαναπηρα Σαμμυ από τότε.

 

Μέχρι και ένα πληντηριο της Σαμμυ που είχα ενα φεγγάρι, ειχε χτυπήσει πλακέτα!

 

Η ποιότητα κατασκευής τους είναι για τον ........

 

Sent from my Huawei P10, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μιας και η μπαταρία μου μετά από 3 χρόνια έχει αρχίσει να εμφανίζει σημάδια κόπωσης, νομίζω ότι πλησιάζει η ώρα της αλλαγής της.

Τα 50+ ευρώ μου φαίνονται τραγικά αλλά από την άλλη φοβάμαι μην κάνω ζημιά στο tablet (στην εμφάνισή του).

Έχω δει τα video στο YouTube αλλά όσο να΄ναι είμαι και λίγο ψείρας...

Άμα ανοίξεις το πορτάκι της Micro SD και αρχίσεις σιγά σιγά με μια παλιά πιστωτική να βγάζεις τη πλάτη δεν θα έχεις πρόβλημα με σημάδια. Έχε κατά νου ότι γύρω από το 3.5 Jack είναι λίγο πιο σφιχτά, μη τρομάξεις. Η συσκευή δεν έχει κόλλα πιάνεται μόνο από κλιπ (άμα σπάσεις και ένα δεν έγινε τίποτα). Θα ψάξω για βίντεο και θα κάνω εντιτ.

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τα εργατικά δεν είναι ασφαλές παράδειγμα ότι τη μπαταρία την αλλάξατε πριν μήνες ή και χρόνο γιατί τότε μπορεί να ίσχυε η εγγύηση και γι αυτό δεν χρεωθήκατε επιπλέον. Τώρα που στη συντριπτική πλειονότητα των συσκευών οι εγγυήσεις λήξανε ιδού τα κερατιάτικα με τα 30+ ευρώ, πράμα που είναι αναμενόμενο.

 

Από την άλλη καλύτερα είναι να εφοδιαστείτε με τα κατάλληλα εργαλεία που δόθηκαν λινκ στην προηγούμενη σελίδα, πλέον σε πολλά καταστήματα εδώ φέρνουν πολλά σετ εργαλείων σε λογικές τιμές παρά να παραγγείλετε απ' έξω και να σας έρθουν σε ένα μήνα. Είχα πάρει ένα πλήρες σετ με δέκα ευρώ και κάνει μια χαρά τη δουλειά του για πολλές άλλες λεπτές εργασίες που χρειάζομαι ενίοτε. Όχι πιστωτική κάρτα geomos, πολύ καλύτερη δουλειά κάνει μια γερή πένα κιθάρας.

 

Το iFixit βαθμολογεί τη διαδικασία ανοίγματος στο τάμπλετ στο επίπεδο Easy κάτι που το είχα διαπιστώσει την πρώτη φορά που το άνοιξα.

 

Όπως τα λέει ο fanatikos και το είχαμε συζητήσει κάποτε πολλές σελίδες πίσω, ναι το πλαίσιο είναι ζυμάρι, κάποιες μικροφθορές ίσως δεν αποφευχθούν αν δεν είστε σταθεροί και υπομονετικοί. Υπάρχει όμως και η άλλη λύση, στο διαδίκτυο βρίσκει κανείς ανταλλακτικά back cover όπως εδώ αλλά δεν συνιστώ ebay που μπορεί να φαίνονται φτηνότερα αλλά τις πιο πολλές φορές προέρχονται από επαναχρησιμοποιημένα μέρη συσκευών που δεν επιδιορθώνονται. Το λέω γιατί το επόμενο βήμα αφού αλλάξω την μπαταρία είναι να παραγγείλω ένα τέτοιο καθώς παραμένω ακόμα με το σπασμένο πλαίσιο που ρήμαξαν στο σέρβις.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ή έχει κάποιο link αν υπάρχει εδώ στο myphone χώρος για πωλήσεις & αγορές? Θυμάμαι κάποτε υπήρχε..

Θέλω να βάλω 2 samsung για πώληση ..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ή έχει κάποιο link αν υπάρχει εδώ στο myphone χώρος για πωλήσεις & αγορές? Θυμάμαι κάποτε υπήρχε..

Θέλω να βάλω 2 samsung για πώληση ..

 

Πως και δεν το βλέπεις στην ενότητα My Playground; Εδώ είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι σ'ευχαριστω. ..Το είχα αποθηκευμένο κάποτε μήπως το χρειαστώ αλλά μάλλον δεν θα τα βάλω εδώ γιατί ζητάνε τρέλες πχ να φωτογραφίσω λέει κλπ κλπ

Εγώ δεν έχω βγάλει φωτογραφία ποτέ στη ζωή μου με πάνω από 20 χρόνια στα Android απλά ξέρω ότι πατάς το κουμπί. ..Lol

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στα παιδια.Υπαρχει καπου το τελευταιο επισημο firmware το ελληνικο? Τελικα δεν βολεψε καμια custom την γυναικα μου οποτε θα παμε αναγκαστικα σε official. Απο Sammobile δεν κατεβαινει τιποτα με free account και απο updato οτι κατεβασα δεν γινεται flash με καμια εκδοση του Odin.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στα παιδια.Υπαρχει καπου το τελευταιο επισημο firmware το ελληνικο? Τελικα δεν βολεψε καμια custom την γυναικα μου οποτε θα παμε αναγκαστικα σε official. Απο Sammobile δεν κατεβαινει τιποτα με free account και απο updato οτι κατεβασα δεν γινεται flash με καμια εκδοση του Odin.

 

Αν έχει γράψει ο KNOX μετά το φλασάρισμα "1" τότε δυστυχώς δεν μπορείς να το γυρίσεις στην προηγούμενη κατάσταση. Περισσότερες πληροφορίες κι ενδεχομένως να βρεις κάποια άλλη λύση αν τους παραθέσεις το πρόβλημα εδώ. Ας πούνε και οι ειδικοί μας daitalos και fanatikos αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει γράψει ο KNOX μετά το φλασάρισμα "1" τότε δυστυχώς δεν μπορείς να το γυρίσεις στην προηγούμενη κατάσταση. Περισσότερες πληροφορίες κι ενδεχομένως να βρεις κάποια άλλη λύση αν τους παραθέσεις το πρόβλημα εδώ. Ας πούνε και οι ειδικοί μας daitalos και fanatikos αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.

 

Δεν μπορω να επαναφερω το Knox counter εννοεις σε 0χ0. Το γνωριζω αυτο δεν ειναι η πρωτη φορα που flashαρω Samsung συσκευη. Εγω λεω να βρω απο καπου το firmware το official της Samsung γιατι η Slim δεν αρεσε στην γυναικα μου το χρησιμοποιει ως επι το πλειστον. Anyways το βρηκα το περασα και με Odin ολα καλα πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να επαναφερω το Knox counter εννοεις σε 0χ0. Το γνωριζω αυτο δεν ειναι η πρωτη φορα που flashαρω Samsung συσκευη. Εγω λεω να βρω απο καπου το firmware το official της Samsung γιατι η Slim δεν αρεσε στην γυναικα μου το χρησιμοποιει ως επι το πλειστον. Anyways το βρηκα το περασα και με Odin ολα καλα πλεον.

 

Πολύ ωραία, ευτυχώς που λύθηκε γρήγορα το πρόβλημα. Τελικά πού το βρήκες το αρχικό firmware;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία, ευτυχώς που λύθηκε γρήγορα το πρόβλημα. Τελικά πού το βρήκες το αρχικό firmware;

Στο updato τελικά δοκιμασα μια παλαιοτερη εκδοση του ελληνικου και ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στα παιδια.Υπαρχει καπου το τελευταιο επισημο firmware το ελληνικο? Τελικα δεν βολεψε καμια custom την γυναικα μου οποτε θα παμε αναγκαστικα σε official. Απο Sammobile δεν κατεβαινει τιποτα με free account και απο updato οτι κατεβασα δεν γινεται flash με καμια εκδοση του Odin.

Το sammobile κατεβάζει στο δωρεάν συγκεκριμένες ημέρες μόνο.Κι από εδώ πολύ εύκολα το SEE πάντα & καλύτερα (νοτιοανατολική Ευρώπη γενικά) ή όποιο άλλο διαλέξεις: http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-T520 (για picassowifi αυτό,αν έχεις άλλο διάλεξε το από πάνω)

Stock rom SM-T320 = EUR καλύτερα : http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-T320

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχετε δει διαφορά με το τελευταίο update στο 8.4; Αξίζει τον κόπο;

Εγώ έχω twrp και knox που έχει γράψει βέβαια...

Πως περνάμε το update;

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...