Jump to content

Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αλλη μια πολυ καλη rom LP 5.1.1 χωρις λαθη,σταθερη, πολυ γρηγορη και πολυ παραμετροποιησιμη για picassowifi (sm-t520): RESURRECTION REMIX V5.5.9 GALAXY TABPRO 10.1 WIFI SM-T520 : https://www.androidfilehost.com/?fid=24269982087014420 To thread της RR rom στο xda: https://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-pro-12-10-8/development/rom-unofficial-resurrection-remix-5-5-6-t3218949 (πολλοι νομιζουν πως αυτο στο xda ειναι το τελικο build V5.5.8 αλλα υπαρχει το V5.5.9 στο link πιο κατω (περιεργως δεν υπαρχει στο XDA,ισως προκειται για δουλεια αλλου developer το build αυτο)...Προτεινονται Nano Opengapps...Tην βρισκουμε και διαβαζουμε κλπ εδω : http://www.phonandroid.com/forum/unofficial-resurrection-remix-v5-5-9-galaxy-tabpro-10-1-wifi-sm-t520-t141720.html Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ☺

 

MK

Υπάρχει ευκολότερη λύση πλέον εδώ στο playstore : https://play.google.com/store/apps/details?id=org.opengapps.app&hl=el η από το site της opengapps : http://opengapps.org θα δεις πάνω δεξιά γράφει : Get App & την κατεβάζεις κι από εκεί την εφαρμογή.... Βρίσκει αυτόματα τον επεξεργαστή της συσκευής όπως και τη Rom που έχεις και σου κατεβάζει αμέσως το πιο κατάλληλο πακέτο για τη Rom χωρίς λάθη & χωρίς να ψάχνεις τίποτα....

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Έβαλα και εγώ σήμερα την RR 5.8 και γενικά είμαι πόλυ ευχαριστημένος... Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα όμως. Όταν πάω στη διαχείρηση αρχείων και πατάω να μου δείξει τα περιεχόμενα της sdcard1 μου λέει οτι "αυτή η λειτουργία απαιτεί αυξημένα δικαιώματα, Προσπαθήστε να αλλάξετε σε λειτουργία πρόσβασης root". Αλλάζω από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής τη λειτουργία πρόσβασης από ασφαλής σε λειτουργία πρόσβασης root, δίνω στην εφαρμογή δικαιώματα root και όταν δοκιμάζω πάλι να δω το περιεχόμενο της sdcard1 μου εμφανίζει πάλι το ίδιο μήνυμα... Πρέπει να ενεργοποιήσω τίποτα άλλο για να βλέπω τα αρχεία της sdcard; Επιπροσθέτως όταν συνδέω το tablet στο pc δε μου εμφανίζει την sdcard ώστε να μπορέσω να μεταφέρω αρχεία. Εννοείται οτι έχω ενεργοποιημένο το MTP στις επιλογές διαμόρφωσης USB... Καμια ιδέα κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Έβαλα και εγώ σήμερα την RR 5.8 και γενικά είμαι πόλυ ευχαριστημένος... Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα όμως. Όταν πάω στη διαχείρηση αρχείων και πατάω να μου δείξει τα περιεχόμενα της sdcard1 μου λέει οτι "αυτή η λειτουργία απαιτεί αυξημένα δικαιώματα, Προσπαθήστε να αλλάξετε σε λειτουργία πρόσβασης root". Αλλάζω από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής τη λειτουργία πρόσβασης από ασφαλής σε λειτουργία πρόσβασης root, δίνω στην εφαρμογή δικαιώματα root και όταν δοκιμάζω πάλι να δω το περιεχόμενο της sdcard1 μου εμφανίζει πάλι το ίδιο μήνυμα... Πρέπει να ενεργοποιήσω τίποτα άλλο για να βλέπω τα αρχεία της sdcard; Επιπροσθέτως όταν συνδέω το tablet στο pc δε μου εμφανίζει την sdcard ώστε να μπορέσω να μεταφέρω αρχεία. Εννοείται οτι έχω ενεργοποιημένο το MTP στις επιλογές διαμόρφωσης USB... Καμια ιδέα κανείς;

Η σύνδεση PC - tablet λειτουργεί μιά χαρά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα (στίς επιλογές προγραμματιστή > πρόσβαση root = apps & adb (αλλιώς δεν θα δίνει δικαιώματα & δεν θα αναγνωρίζει το PC τη συσκευή )... Τα αρχεία της κάρτας SD μπορείς να τα βρείς & να τα διαχειριστεις από Ρυθμίσεις > αποθηκευτικός χώρος > SD Card (πάνω δεξιά όλες οι ρυθμίσεις)....Οι σωστοί οδηγοί Samsung είναι αυτοί: http://samsungusbdriver.com/download/samsung-driver-v1-5-61-0 (το μόνο πρόβλημα στη rom τώρα είναι μόνο το μικρόφωνο όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν σωστά)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Η σύνδεση PC - tablet λειτουργεί μιά χαρά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα (στίς επιλογές προγραμματιστή > πρόσβαση root = apps & adb (αλλιώς δεν θα δίνει δικαιώματα & δεν θα αναγνωρίζει το PC τη συσκευή )... Τα αρχεία της κάρτας SD μπορείς να τα βρείς & να τα διαχειριστεις από Ρυθμίσεις > αποθηκευτικός χώρος > SD Card (πάνω δεξιά όλες οι ρυθμίσεις)....Οι σωστοί οδηγοί Samsung είναι αυτοί: http://samsungusbdriver.com/download/samsung-driver-v1-5-61-0 (το μόνο πρόβλημα στη rom τώρα είναι μόνο το μικρόφωνο όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν σωστά)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα το δοκιμάσω, δεν έδινα adb... Έχει και την κάμερα που δεν λειτουργεί...Το αναφέρει και στο xda οτι δεν δουλευει η κάμερα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα το δοκιμάσω, δεν έδινα adb... Έχει και την κάμερα που δεν λειτουργεί...Το αναφέρει και στο xda οτι δεν δουλευει η κάμερα...

Kαι η καμερα δουλευει απολυτως σωστα..Στο xda δεν μπορει να αναφερεται απο τον προγραμματιστη τιποτα γιατι απλα δεν ειναι το thread αυτης της rom..Αυτο που κανουν νεοι κυριως χρηστες οπου αγνοουν παντελως τους κανονισμους του νηματος και μιλουν για μια rom στο thread μιας αλλης η διαφημιζουν μια rom σε thread αλλης,ειναι το λιγοτερο θρασος & ασεβεια συν το οτι απαγορευεται απο τον κανονισμο του νηματος....Δεν σεβονται τον προγραμματιστη και τον κοπο που κανει ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ..Μην παιρνεις τις μετρητοις οτι διαβαζεις στο xda, εξαρταται ποιος λεει το καθε τι...Τελος παντων, και η καμερα δουλευει σωστα τουλαχιστον στη συσκευη μου...Και η marshmallow ειναι παρα πολυ καλη αν θελεις να τη δοκιμασεις,εχει γινει φοβερη δουλεια στον kernel ,το μονο που δεν λειτουργει στο build αυτο ειναι το μικροφωνο (στο προηγουμενο build δουλευε αλλα με τις νεες τροποποιησεις στον kernel προς το παρων δεν λειτουργει)...θα φτιαχτει στο επομενο,ειναι απολυτα σταθερη rom ...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Πηρα εναν φορτιστη Anker ο οποιος εχει 5 θεσεις και οι 2 απο αυτες ειναι QC 3. Οταν βαζω το ταμπλετ στην κανονικη θυρα φορτιζει με κανονικα Ampere. Οταν το βαζω στην QC 3 φορτιζει με τα μισα Ampere περιπου. Κανονικα δεν θα επρεπε να την βλεπει σαν απλη θυρα, απο την στιγμη που το tablet δεν υποστηριζει QC, και να φορτιζει το ιδιο? Γιατι πεφτει αραγε? Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Kαι η καμερα δουλευει απολυτως σωστα..Στο xda δεν μπορει να αναφερεται απο τον προγραμματιστη τιποτα γιατι απλα δεν ειναι το thread αυτης της rom..Αυτο που κανουν νεοι κυριως χρηστες οπου αγνοουν παντελως τους κανονισμους του νηματος και μιλουν για μια rom στο thread μιας αλλης η διαφημιζουν μια rom σε thread αλλης,ειναι το λιγοτερο θρασος & ασεβεια συν το οτι απαγορευεται απο τον κανονισμο του νηματος....Δεν σεβονται τον προγραμματιστη και τον κοπο που κανει ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ..Μην παιρνεις τις μετρητοις οτι διαβαζεις στο xda, εξαρταται ποιος λεει το καθε τι...Τελος παντων, και η καμερα δουλευει σωστα τουλαχιστον στη συσκευη μου...Και η marshmallow ειναι παρα πολυ καλη αν θελεις να τη δοκιμασεις,εχει γινει φοβερη δουλεια στον kernel ,το μονο που δεν λειτουργει στο build αυτο ειναι το μικροφωνο (στο προηγουμενο build δουλευε αλλα με τις νεες τροποποιησεις στον kernel προς το παρων δεν λειτουργει)...θα φτιαχτει στο επομενο,ειναι απολυτα σταθερη rom ...

 

Σε κάθε περίπτωση σε εμένα δεν δούλευε, κράσαρε με το που την άνοιγα... Εντύπωση μου κάνει που σε εσένα δούλευε κανονικά! Την πέρασα και δεύτερη φορά αλλά δεν άλλαξε κάτι... Τελοσπάντων, την έβγαλα όχι λόγω της κάμερας αλλά λόγω του μεγάλου battery drain που είχα... Αν και η μπαταρία μου είναι στα τελευταία της...

Edited by clioii16v
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω αλλά πρέπει να ξέρεις ότι μπορεί δύο χρήστες μέ την ίδια συσκευή & φλασαροντας την ίδια rom νά έχουν διαφορετικά αποτελέσματα όσον αφορά στη σταθερότητα & λοιπές λειτουργίες. Νάι σε μένα δουλεύει σωστά η κάμερα.. Το μοναδικό πρόβλημα είναι η μή λειτουργία του μικροφώνου ( άρα δεν δουλεύουν πχ & οι εντολές στο google now κλπ )..Είναι όπως φαίνεται ένα πρώτο "δοκιμαστικό" build μίας ομάδας γιά τον exynos5420 στην Nougat 7.1.1...Είναι πολύ εύκολος πλέον ο προγραμματισμός σε snapdragon αλλά δεν ισχύει το ίδιο για συσκευές με exynos (δες τη ποσοτική διαφορά των custom roms πχ ανάμεσα σε mondrianwifi & picassowifi )...Θα σου πρότεινα να δοκιμασεις ξανά, ξεκινώντας διαφορετικα...Φλασαρε πρώτα τον τελευταίο bootloader της συσκευής ( την τελευταία stock rom τής συσκευής σου )..Μήν ασχοληθεις καθόλου με root δεν χρειάζεται. Φλασαρε την TWRP 3.0.2-0 αμέσως μετά με Odin , κι από twrp τη rom & gapps nano (μήν καθαρίσεις την Internal storage αλλά μετά το format αμέσως reboot on recovery ! πρώτα & μετά Install > Install rom / gapps) ..Μην ενωθεις αμέσως στο λογαριασμό google , > skip μπες συσκευή & πήγαινε πρώτα ασφάλεια > εφαρμ.με πρόσβαση χρήσης και δώσε όλα τα δικαιώματα σε εφαρμογές (και συστήματος) και αμέσως απο ρυθμίσεις > εφαρμογές όλα τα δικαιώματα μία πρός μία & συστήματος. .Μετά ενωσου στο λογαριασμό & reboot device ...Νομίζω πώς δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα μετά ( εκτός μικροφώνου)..Για τη μπαταρία υπάρχει όπως θα ειδες ο deathly adiutor (ανάλογη του kernel adiutor αλλά ειδικά για τη ρύθμιση τών kernels σε exynos5420 ) αλλά λόγω της έκδοσης kernel (3.4.112) -(cpu 2100 mhz)ναι υπάρχει μεγαλύτερη χρήση της μπαταρίας ...Θα υπάρχει εξέλιξη νομίζω καλό είναι να παρακολουθείς το νήμα στο XDA αλλά χρειάζεται χρόνος για αυτή τη δουλειά... Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Νεο update της CM13 unofficial M6.0.x για χρηστες με picassowifi (sm-t520) σε unofficial Lineage 13/CM (n2awifi)... Πλεον το προβλημα με το μικροφωνο διορθωθηκε, οι εντολες πχ στο google now λειτουργουν πολυ σωστα και με καταπληκτικη δουλεια στον kernel που θα διευκολυνει τη μεταβαση σε CM14.1 ...Πλεον η Rom λειτουργει καταπληκτικα χωρις σφαλματα - σταθερα ακομη & για καθημερινη χρηση...Οι χρηστες picassowifi μπορουν να την κατεβασουν απο το androidfilehost : https://www.androidfilehost.com/?fid=385035244224412688 _ Το μονο που χρειαζομαστε για την εγκατασταση της ειναι η twrp 3.0.2-0 : https://dl.twrp.me/picassowifi/twrp-3.0.2-0-picassowifi.img.tar.html (φλασαρουμε αμεσως με odin χωρις καμια αναγκη root , Odin Versions: https://androidmtk.com/download-odin-downloader-versions ) > και τις open gapps Nano : http://opengapps.org/ (καθαρο flash & δεν θα αντιμετωπισουμε κανενα προβλημα) ...Ο deathly adiutor περλαμβανεται στη rom για τη διαχειριση του πυρηνα κι οχι μονο, σε exynos5420 ...(full f2fs & swap υποστηριξη , overclock up to 2.1ghz) M kernel base from the galaxy tab S [3.4.112]..κατασταση SElinux permissive με απολυτως συμβατο το Dolby Atmos χωρις την αναγκη αλλαγης selinux ....(dolby atmos για οσους χρηστες επιθυμουν εδω: https://forum.xda-developers.com/devdb/project/?id=9817#downloads ).... περισσοτερα στο thread της rom στο xda: https://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-pro-12-10-8/development/6-0-xsm-t520-unofficial-cyanogenmod-13-t3466579 (μονο για picassowifi / sm-t520 ) Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω αλλά πρέπει να ξέρεις ότι μπορεί δύο χρήστες μέ την ίδια συσκευή & φλασαροντας την ίδια rom νά έχουν διαφορετικά αποτελέσματα όσον αφορά στη σταθερότητα & λοιπές λειτουργίες. Νάι σε μένα δουλεύει σωστά η κάμερα.. Το μοναδικό πρόβλημα είναι η μή λειτουργία του μικροφώνου ( άρα δεν δουλεύουν πχ & οι εντολές στο google now κλπ )..Είναι όπως φαίνεται ένα πρώτο "δοκιμαστικό" build μίας ομάδας γιά τον exynos5420 στην Nougat 7.1.1...Είναι πολύ εύκολος πλέον ο προγραμματισμός σε snapdragon αλλά δεν ισχύει το ίδιο για συσκευές με exynos (δες τη ποσοτική διαφορά των custom roms πχ ανάμεσα σε mondrianwifi & picassowifi )...Θα σου πρότεινα να δοκιμασεις ξανά, ξεκινώντας διαφορετικα...Φλασαρε πρώτα τον τελευταίο bootloader της συσκευής ( την τελευταία stock rom τής συσκευής σου )..Μήν ασχοληθεις καθόλου με root δεν χρειάζεται. Φλασαρε την TWRP 3.0.2-0 αμέσως μετά με Odin , κι από twrp τη rom & gapps nano (μήν καθαρίσεις την Internal storage αλλά μετά το format αμέσως reboot on recovery ! πρώτα & μετά Install > Install rom / gapps) ..Μην ενωθεις αμέσως στο λογαριασμό google , > skip μπες συσκευή & πήγαινε πρώτα ασφάλεια > εφαρμ.με πρόσβαση χρήσης και δώσε όλα τα δικαιώματα σε εφαρμογές (και συστήματος) και αμέσως απο ρυθμίσεις > εφαρμογές όλα τα δικαιώματα μία πρός μία & συστήματος. .Μετά ενωσου στο λογαριασμό & reboot device ...Νομίζω πώς δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα μετά ( εκτός μικροφώνου)..Για τη μπαταρία υπάρχει όπως θα ειδες ο deathly adiutor (ανάλογη του kernel adiutor αλλά ειδικά για τη ρύθμιση τών kernels σε exynos5420 ) αλλά λόγω της έκδοσης kernel (3.4.112) -(cpu 2100 mhz)ναι υπάρχει μεγαλύτερη χρήση της μπαταρίας ...Θα υπάρχει εξέλιξη νομίζω καλό είναι να παρακολουθείς το νήμα στο XDA αλλά χρειάζεται χρόνος για αυτή τη δουλειά...

 

Σε ευχαριστώ daitalos για τις οδηγίες... Λίγο πολύ έτσι το έκανα όπως το περιγράφεις. Είχα τελευταία stock rom, έβαλα TWRP 3.0.2-0. Έκανα βέβαια τα πάντα format (γιατί αλήθεια λές να μην κάνω format την internal memory, τι σημασία έχει?), και μετα πέρασα rom και gapps... Την πρώτη φορά δε συνδέθηκα απευθείας με το google, έδωσα δικαιώματα και μετά συνδέθηκα... Τη δεύτερη φορά συνδέθηκα κατευθείαν από το αρχικό setup... Και τις δυο φορές είχα τα ίδια προβλήματα... Τελικά την έβγαλα και έβαλα τη slim rom...καλύτερη μεν αλλά έχει και αυτή τα θεματάκια της...Θα δούμε... Περίμενω για κάτι πιο mature να πω την αληθεία γιατί έχω βαρεθεί (και εγκαταλήψει) εδώ και χρόνια αυτό το νταραβέρι με τις custom rom επειδή πάντα στο τέλος κάτι δε δούλευε σωστά...Απλά είπα να θυμηθώ λίγο τα παλιά...;)

Edited by clioii16v
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το 8.4 (Τ-320) με stock rom την T320XXU1BNI1 (Sep 3 2014) και σκεφτόμουν να βάλω κάτι πιο πρόσφατο.

Από ότι διάβασα κατάλαβα ότι η διαδικασία είναι η εξής:

 

1. Βάζω με odin το TWRP 3.0.2

2. Παίρνω backup την ROM έχω

3. Βάζω την ROM της επιλογής μου.

 

Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

1. Χρειάζεται στην αρχή να flashάρω την τελευταία stock rom? Από ότι είδα είναι η T320XXU1BOC1 (05.03.2015)

Και αν ναι πως θα πάρω backup την υπάρχουσα?

2. Ποια rom να βάλω? Τι επιλογές έχω? Θέλω κάτι όσο πιο απροβλημάτιστο γίνεται.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το 8.4 (Τ-320) με stock rom την T320XXU1BNI1 (Sep 3 2014) και σκεφτόμουν να βάλω κάτι πιο πρόσφατο.

Από ότι διάβασα κατάλαβα ότι η διαδικασία είναι η εξής:

 

1. Βάζω με odin το TWRP 3.0.2

2. Παίρνω backup την ROM έχω

3. Βάζω την ROM της επιλογής μου.

 

Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

1. Χρειάζεται στην αρχή να flashάρω την τελευταία stock rom? Από ότι είδα είναι η T320XXU1BOC1 (05.03.2015)

Και αν ναι πως θα πάρω backup την υπάρχουσα?

2. Ποια rom να βάλω? Τι επιλογές έχω? Θέλω κάτι όσο πιο απροβλημάτιστο γίνεται.

 

Ευχαριστώ

Ακόμη κι αν δεν αναφέρεται από τον προγραμματιστή μίας custom rom θα έχει αντίκτυπο στη λειτουργία της custom rom (σταθεροτητα κλπ) αν φλασαρεις πριν τον τελευταίο bootloader .. Εφόσον εγκαταστήσεις τη twrp τότε μπορείς να πάρεις backup (Nandroid λέγεται) αλλά είναι ανώφελο εφόσον γνωρίζεις τη λειτουργία του Odin .. Χωρίς custom recovery δεν θα μπορέσεις να πάρεις πλήρη backup .. Εδώ μπορείς να ρίξεις μία πρώτη ματιά για custom rom για τη συσκευή σου μέχρι να σου απαντήσει κάποιος άλλος ποια λειτουργεί καλύτερα ,γιατί έχω picassowifi .... https://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-pro-12-10-8/development#romList (σωστά κατάλαβες , δεν χρειάζεται root οπωσδήποτε για να πάμε σε μία custom rom αλλά μία recovery , ή τελευταία πάντα για τη συσκευή)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Εδώ όπως φαίνεται έχουμε τα δύο πρώτα Alpha !! builds Ν7.1.1 γιά picassowifi (sm-t520) ...Δεν βρήκα χρόνο να δοκιμάσω , αλλά το πρώτο πράγμα που διάβασα είναι το team .. Είναι λοιπόν πολύ δυνατή ομάδα,και με τον Palmer στο team τώρα, με πολύ μεγάλη εμπειρία στις CM roms .. Μπορούμε να διαβάσουμε εδώ : https://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-pro-12-10-8/development/7-1-xsm-t520-unofficial-lineage-14-1-t3538770 ( κατ.build Alpha !! )
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη κι αν δεν αναφέρεται από τον προγραμματιστή μίας custom rom θα έχει αντίκτυπο στη λειτουργία της custom rom (σταθεροτητα κλπ) αν φλασαρεις πριν τον τελευταίο bootloader .. Εφόσον εγκαταστήσεις τη twrp τότε μπορείς να πάρεις backup (Nandroid λέγεται) αλλά είναι ανώφελο εφόσον γνωρίζεις τη λειτουργία του Odin .. Χωρίς custom recovery δεν θα μπορέσεις να πάρεις πλήρη backup .. Εδώ μπορείς να ρίξεις μία πρώτη ματιά για custom rom για τη συσκευή σου μέχρι να σου απαντήσει κάποιος άλλος ποια λειτουργεί καλύτερα ,γιατί έχω picassowifi .... https://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-pro-12-10-8/development#romList (σωστά κατάλαβες , δεν χρειάζεται root οπωσδήποτε για να πάμε σε μία custom rom αλλά μία recovery , ή τελευταία πάντα για τη συσκευή)

 

Οπότε για να πάρω backup την rom που έχω πρέπει να βάλω TWRP να πάρω backup, να βάλω με odin την τελευταία rom, να ξαναβάλω twrp και μετά να flasάρω custom? Δεν το κατάλαβα καλά αυτό με το ανώφελο

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ daitalos για τις οδηγίες... Λίγο πολύ έτσι το έκανα όπως το περιγράφεις. Είχα τελευταία stock rom, έβαλα TWRP 3.0.2-0. Έκανα βέβαια τα πάντα format (γιατί αλήθεια λές να μην κάνω format την internal memory, τι σημασία έχει?), και μετα πέρασα rom και gapps... Την πρώτη φορά δε συνδέθηκα απευθείας με το google, έδωσα δικαιώματα και μετά συνδέθηκα... Τη δεύτερη φορά συνδέθηκα κατευθείαν από το αρχικό setup... Και τις δυο φορές είχα τα ίδια προβλήματα... Τελικά την έβγαλα και έβαλα τη slim rom...καλύτερη μεν αλλά έχει και αυτή τα θεματάκια της...Θα δούμε... Περίμενω για κάτι πιο mature να πω την αληθεία γιατί έχω βαρεθεί (και εγκαταλήψει) εδώ και χρόνια αυτό το νταραβέρι με τις custom rom επειδή πάντα στο τέλος κάτι δε δούλευε σωστά...Απλά είπα να θυμηθώ λίγο τα παλιά...;)

Έβαλες slim rom σε picassowifi ? Ποιά ? Εκτός κι αν μιλάς για τη GraveD's ROM V3.0... Γιατί σκουπίζοντας Internal θα σβήσουν πράγματα που δεν θέλουμε , ειδικά αν μόλις έχουμε φλασαρει τον τελευταίο bootloader & πάμε πρώτη φορά σε καθαρή εγκατάσταση κλπ ....Από twrp η σωστή επιλογή είναι αυτή : wipe > swipe to factory reset > advanced > dalvik / system / cache / data > format > Reboot On Recovery !! > Install > Install rom / gapps / ? (εδώ καί kernel άν κι όποτε θελήσουμε ή πχ & SuperSU σε AOSP) > wipe dalvik & cache & reboot device ... (όλο αυτό μας καλύπτει απόλυτα)...(γιατί δεν δοκιμάζεις τη CM-Lineage 13 που λειτουργεί εξαιρετικά? Οι 7.1.1 είναι πολύ experimental τώρα )

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οπότε για να πάρω backup την rom που έχω πρέπει να βάλω TWRP να πάρω backup, να βάλω με odin την τελευταία rom, να ξαναβάλω twrp και μετά να flasάρω custom? Δεν το κατάλαβα καλά αυτό με το ανώφελο

Όχι ...Μία φορά θα χρειαστεί να φλασαρεις τη twrp ..Θα πάρεις πλήρες backup(στην SD) πρώτα, κι εφόσον έχεις ήδη στείλει στην SD !! (Όχι στην εσωτερική γιατί θα μείνεις χωρίς αρχεία μετά το καθάρισμα) τη custom rom + gapps , μόλις τελειώσει το backup > Reboot On recovery > twrp και ξεκινάς με καθάρισμα & εγκατάσταση..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Έβαλες slim rom σε picassowifi ? Ποιά ? Εκτός κι αν μιλάς για τη GraveD's ROM V3.0... Γιατί σκουπίζοντας Internal θα σβήσουν πράγματα που δεν θέλουμε , ειδικά αν μόλις έχουμε φλασαρει τον τελευταίο bootloader & πάμε πρώτη φορά σε καθαρή εγκατάσταση κλπ ....Από twrp η σωστή επιλογή είναι αυτή : wipe > swipe to factory reset > advanced > dalvik / system / cache / data > format > Reboot On Recovery !! > Install > Install rom / gapps / ? (εδώ καί kernel άν κι όποτε θελήσουμε ή πχ & SuperSU σε AOSP) > wipe dalvik & cache & reboot device ... (όλο αυτό μας καλύπτει απόλυτα)...(γιατί δεν δοκιμάζεις τη CM-Lineage 13 που λειτουργεί εξαιρετικά? Οι 7.1.1 είναι πολύ experimental τώρα )

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι ...Μία φορά θα χρειαστεί να φλασαρεις τη twrp ..Θα πάρεις πλήρες backup(στην SD) πρώτα, κι εφόσον έχεις ήδη στείλει στην SD !! (Όχι στην εσωτερική γιατί θα μείνεις χωρίς αρχεία μετά το καθάρισμα) τη custom rom + gapps , μόλις τελειώσει το backup > Reboot On recovery > twrp και ξεκινάς με καθάρισμα & εγκατάσταση..

 

Όταν όμως περάσω με odin την τελευταία stock δεν θα μου χαλάσει το twrp?

Link to comment
Share on other sites

Όταν όμως περάσω με odin την τελευταία stock δεν θα μου χαλάσει το twrp?

Μην μπερδεύεσαι είναι απλό..Τωρα έχεις στη συσκευή σου το τελευταίο update της stock Rom? (Το νεότερο firmware)..Ξεκινάς & φλασαρεις την twrp για τη συσκευή σου με το Odin , μπαίνεις από twrp > Backup > reboot on recovery & ξεκινάς το καθάρισμα & την εγκατάσταση των 2 zip που χρειάζονται > Rom/ gapps & έχεις ήδη στείλει στην sd ...(θεωρώ δεδομένο πώς έχεις στη συσκευή το νεότερο firmware, αλλιώς πώς λειτουργεί η συσκευή? με παλιό firmware? ) [ ανώφελο backup της stock Rom για χρήστες με εμπειρία. Backup προσωπικά παίρνω μόνο μία custom Rom πού χρησιμοποιω ως βάση, για να μπορέσω να δοκιμάσω μία άλλη & να γυρίσω αμέσως πίσω χωρίς να χρειάζεται στήσιμο από την αρχή]

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεσαι είναι απλό..Τωρα έχεις στη συσκευή σου το τελευταίο update της stock Rom? (Το νεότερο firmware)..Ξεκινάς & φλασαρεις την twrp για τη συσκευή σου με το Odin , μπαίνεις από twrp > Backup > reboot on recovery & ξεκινάς το καθάρισμα & την εγκατάσταση των 2 zip που χρειάζονται > Rom/ gapps & έχεις ήδη στείλει στην sd ...(θεωρώ δεδομένο πώς έχεις στη συσκευή το νεότερο firmware, αλλιώς πώς λειτουργεί η συσκευή? με παλιό firmware? ) [ ανώφελο backup της stock Rom για χρήστες με εμπειρία. Backup προσωπικά παίρνω μόνο μία custom Rom πού χρησιμοποιω ως βάση, για να μπορέσω να δοκιμάσω μία άλλη & να γυρίσω αμέσως πίσω χωρίς να χρειάζεται στήσιμο από την αρχή]

 

Δεν έχω την τελευταία stock, έχω παλαιότερη, αν δεις το αρχικό μου post.

Έχω την T320XXU1BNI1 (Sep 3 2014) και από ότι είδα η τελευταία είναι η T320XXU1BOC1 (05.03.2015)

Το backup το θέλω για τον λόγο που λες και εσύ, αν δεν βρω κάτι που να μου κάνει να γυρίσω πίσω χωρίς να στήνω όλες τις εφαρμογές από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω την τελευταία stock, έχω παλαιότερη, αν δεις το αρχικό μου post.

Έχω την T320XXU1BNI1 (Sep 3 2014) και από ότι είδα η τελευταία είναι η T320XXU1BOC1 (05.03.2015)

Το backup το θέλω για τον λόγο που λες και εσύ, αν δεν βρω κάτι που να μου κάνει να γυρίσω πίσω χωρίς να στήνω όλες τις εφαρμογές από την αρχή.

Έχεις το sm-t320 mondrianwifi κι όχι mondrianlte σωστά ?

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Σωστά αυτό έχω

Είναι ανεπίτρεπτο να λειτουργείς με ένα παλιό firmware σε μία rom έτσι κι αλλιώς ξεπερασμένη, πρώτα απ όλα γιά λόγους δικης σου ασφαλείας κλπ... Πήγαινε πρώτα λοιπόν : https://www.sammobile.com/firmwares/database/SM-T320/EUR/ _Θα φλασαρεις πρώτα το νεότερο σωστό firmware γιά τη συσκευή σου με το Odin .. Μόλις τελειώσεις πάρε πρώτα το img.tar της twrp 3.0.2-0 για sm-t320 : https://dl.twrp.me/mondrianwifiue/ (αυτό το αρχείο σου δίνει τη δυνατότητα να φλασαρεις αμέσως τη twrp χωρίς τήν ανάγκη root .(υπάρχουν δεκάδες τρόποι εγκ.μιας recovery πχ μέσω κάποιου root tool από playstore πχ flashify rashr κλπ, ακόμη καί μέσω terminal emulator ή & fastboot αλλά απαιτούν root , εμείς διαλέγουμε τον πιό κοντινό-ευκολο μέσω Odin & tar αρχείου χωρίς να χρειάζεται να μπούμε σε διαδικασία root κλπ )... Πάρε καί τα δύο αρχεία zip πού θα χρειαστείς rom & gapps (δεν γνωρίζω ποιά rom θέλεις, εσύ ξέρεις) καί στειλτα στη κάρτα SD (στη ρίζα της SD για να μην ψάχνεις μέσα σε φακέλους την ώρα της εγκατάστασης)... Τώρα έχεις ότι χρειάζεται.Απο twrp μπαίνοντας, μπορείς να διαλέξεις backup (στην SD ).. Μόλις τελειώσει το backup > reboot on recovery και ξεκινάς τη διαδικασία πρώτα καθάρισμα & αμέσως εγκατάσταση rom / gapps .... μπορείς να διαβάσεις: http://trueandroid.com/en/twrp-recovery-samsung-galaxy-tab-pro-8-4-sm-t320-latest-version/ (gapps θα διαλέξεις το κατάλληλο πακέτο για τη rom πού θέλεις : http://opengapps.org ) δεν έχω mondrianwifi έχω picassowifi, οι χρήστες με mondrianwifi εδώ μπορούν να σε βοηθήσουν να βρείς την πιο σωστή custom rom για τη συσκευή σου... Καί εδώ διαβάζεις : https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2679825 ( μιλάω γιά Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 Wi-Fi (mondrianwifiue) κι όχι

mondrianlte )

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Είναι ανεπίτρεπτο να λειτουργείς με ένα παλιό firmware σε μία rom έτσι κι αλλιώς ξεπερασμένη, πρώτα απ όλα γιά λόγους δικης σου ασφαλείας κλπ... Πήγαινε πρώτα λοιπόν : https://www.sammobile.com/firmwares/database/SM-T320/EUR/ _Θα φλασαρεις πρώτα το νεότερο σωστό firmware γιά τη συσκευή σου με το Odin .. Μόλις τελειώσεις πάρε πρώτα το img.tar της twrp 3.0.2-0 για sm-t320 : https://dl.twrp.me/mondrianwifiue/ (αυτό το αρχείο σου δίνει τη δυνατότητα να φλασαρεις αμέσως τη twrp χωρίς τήν ανάγκη root .(υπάρχουν δεκάδες τρόποι εγκ.μιας recovery πχ μέσω κάποιου root tool από playstore πχ flashify rashr κλπ, ακόμη καί μέσω terminal emulator ή & fastboot αλλά απαιτούν root , εμείς διαλέγουμε τον πιό κοντινό-ευκολο μέσω Odin & tar αρχείου χωρίς να χρειάζεται να μπούμε σε διαδικασία root κλπ )... Πάρε καί τα δύο αρχεία zip πού θα χρειαστείς rom & gapps (δεν γνωρίζω ποιά rom θέλεις, εσύ ξέρεις) καί στειλτα στη κάρτα SD (στη ρίζα της SD για να μην ψάχνεις μέσα σε φακέλους την ώρα της εγκατάστασης)... Τώρα έχεις ότι χρειάζεται.Απο twrp μπαίνοντας, μπορείς να διαλέξεις backup (στην SD ).. Μόλις τελειώσει το backup > reboot on recovery και ξεκινάς τη διαδικασία πρώτα καθάρισμα & αμέσως εγκατάσταση rom / gapps .... μπορείς να διαβάσεις: http://trueandroid.com/en/twrp-recovery-samsung-galaxy-tab-pro-8-4-sm-t320-latest-version/ (gapps θα διαλέξεις το κατάλληλο πακέτο για τη rom πού θέλεις : http://opengapps.org ) δεν έχω mondrianwifi έχω picassowifi, οι χρήστες με mondrianwifi εδώ μπορούν να σε βοηθήσουν να βρείς την πιο σωστή custom rom για τη συσκευή σου... Καί εδώ διαβάζεις : https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2679825 ( μιλάω γιά Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 Wi-Fi (mondrianwifiue) κι όχι

mondrianlte )

 

Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες, τελευταία ερώτηση, όταν βάλω το νέο firmware με odin, θα χαθεί ότι έχω μέσα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...