Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

Εμφανίστηκε πριν λίγο το πρόβλημα με το Power button..

Δεν άνοιγε με τίποτα. Το έβαλα στο φορτιστή και όλο έβγαζε το logo της Google. Το κοπάνησα πολύ στο σημείο του κουμπιού και έστρωσε για την ώρα.

Λογικά κάποια στιγμή δε το γλιτώνω το σέρβις. Πόσες μέρες κάνουν να το φτιάξουν;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμφανίστηκε πριν λίγο το πρόβλημα με το Power button..

Δεν άνοιγε με τίποτα. Το έβαλα στο φορτιστή και όλο έβγαζε το logo της Google. Το κοπάνησα πολύ στο σημείο του κουμπιού και έστρωσε για την ώρα.

Λογικά κάποια στιγμή δε το γλιτώνω το σέρβις. Πόσες μέρες κάνουν να το φτιάξουν;

Αν είσαι Αθήνα η προκορδια επιτόπου.πας περιμένεις και το παίρνεις. Πάντως αργά η γρήγορα σε όλα εμφανιζεται τελικά.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο το πρωί και μου είπαν 30€ επισκευή σε δύο εργάσιμες..

Το θέμα είναι ότι εμφανίστηκε το πρόβλημα όταν είχα αφήσει το κινητό ενώ έκανα μπάνιο. Γέμισε όλο το μπάνιο υδρατμους και το είχα ξεχάσει πάνω στο πλυντήριο. Είναι η δεύτερη μέρα που δεν έχει κολλήσει το κουμπί. Σκέφτομαι μήπως τελικά ήταν από την πολύ υγρασία όλο αυτό.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω μεγάλο πρόβλημα με την εφαρμογή της κάμερας...Το 5αρι μου τρέχει Lollipop 5.1..Κάθε φορά που θέλω να τρέξω την εφαρμογή μου βγάζει στην οθόνη : Σφάλμα φωτογραφικής μηχανής και δεν ανοίγει μέχρι να το κάνω επανεκκίνηση!Πολλές φορές μπορεί να χρειαστεί και 3 φορές να το κάνω κατά την διάρκεια της μέρας!Καμία λύση(ΜΟΝΙΜΗ)...ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

Όλοι περιμένουμε πότε θα το φτιάξει η google. Είναι θέμα της google από την έκδοση 5.0 και μετά.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Έχει φτιαχτεί στην 5.1.1, προς το παρόν δεν έχει βγει το official image ακόμα.

Νομίζω διάβασα αναφορές ότι εμφανίστηκε και πάλι στην 5.1.1 και ότι δεν αντιμετωπίστηκε πλήρως.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Ούτε στην 5.1.1 διορθώθηκε δυστυχώς παρόλο που το έλεγε και στο changelog. Βέβαια ακόμα δεν έχει δοθεί το factory image.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Όλοι περιμένουμε πότε θα το φτιάξει η google. Είναι θέμα της google από την έκδοση 5.0 και μετά.

Εμενα δεν μου το έχει κάνει ποτέ. ΠΟΤΈ όμως.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εξαρτάται άμεσα από το πόσο ζορίζεται το κινητό και τι εφαρμογές τρέχουν πίσω στο background. πχ εγώ έχω μόνιμα να τρέχουν viber, fb Messenger, hangouts, διάφορα widgets κλπ. Συνήθως έχω 1GB ram ελεύθερη, αλλά η κάμερα περίπου μια φορά την ημέρα δεν θέλει να ανοίξει και χρειάζεται επανεκκίνηση. Και είναι πολύ εκνευριστικό αυτ΄΄ο, κυρίως όταν χρειάζομαι να βγάλω φωτογραφίες για δουλειά και πρέπει να περιμένω την επανεκκίνηση για να κάνω τη δουλειά μου.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το κάνει κάθε μισή ώρα περίπου. Χρησιμοποιώ πολύ εφαρμογές που χρησιμοποιούν την κάμερα όπως Kik, Viber, Messenger αλλά και την Google Camera. Κάνω το κινητό κάπου 10 reboot τη μέρα γι αυτό το λόγο.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αντιμετωπισα και εγω το προβλημα με τα restart στο nexus μου 32GB(απο google store Γερμανιας),πιστευα απο οσα γραφονταν οτι ευθυνοταν το power on/off button και το εστειλα στην procordia για αλλαγη πληκτρου στα 32ευρω(ναι πληρωσα γιατι μου ειπε οτι η εγγυηση δεν με καλυπτει εντος Ελλαδας)...Με πηρε ο τεχνικος και εφοσον ειχε αλλαχτει το κουμπι το προβλημα επεμενε και μου ειπε οτι θα χρεωθω μονο 7 ευρω για τον ελεγχο εκτος αν ηθελα αλλαγη μητρικης που ηταν στα 216 ευρω...Του ειπα να το στειλει πισω χωρις να πειραχτει τιποτα αλλο και θα πληρωσω τα 7 ευρω του ελεγχου...Η ερωτηση μου τωρα ειναι1) οτι μπορω να αγορασω ενα unlocked 32αρι απο USA,UK με σπασμενη οθονη σε καλη τιμη και να περασω την μητρικη στο δικο μου??2) Αν βαλω απο 16GB θα δουλεψει η θελει αποκλειστικα απο 32αρι επειδη και το δικο μου ειναι 32αρι?? 3)Με το θεμα της εγγυησης βγηκε κανενας νικητης??
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον και εγω ως κατοχος του nexus 5 αντιμετωπισα το προβλημα του power button, το ανοιξα, ειδα πως ειχε υγρασια η μητρικη αλλα ειχε ολα τα γνωστα συμπτωματα του power button. Ετσ αποφασισα (κακως) να το ξαναεκλεισω και να στειλω στην lg. Το θεμα ηταν οτι με πηρε το Service της lg, μου ειπε μονο για την υγρασια, ζητησε 250 ευρο για μητρικη, τους ζητησα να πληρωσω για αλλαγη του power button μηπως διορθωθει αλλα και ΠΕΡΑ ΒΡΕΧΕΙ!!! Καθολου συζητησιμοι. Ειχα παρει λοιπον την αποφαση μετα απο διαφορες αναφορες στο forum να απευθυνθω στην procordia μολις γυρισει το κινητο(ειμαι στην επαρχια, βορεια ευβοια) να παω να αλλαξω διακοπτη. τελικα και η lg εκει το ειχε στειλει!!!

 

ετσι και εγω ξηλωσα τον διακοπτη... μπηκα στο recovery menu ( φορτιστης + volume) στο start εβαλα το κατσαβιδακι και το κουνησα απαλα και πηρε αμεσως.

Σαν καινουργιο....

Edited by kiapekos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα

Εχω ενα-δυο θεματακια με το νεξους...

 

Ειμαι με cataclysm+elemental εδω και 3 μερες...

 

 

1)Οταν φορτισω το κινητο (εχω κανεια και calibrate) και βγαλω τον φορτιστη και αφησω το κινητο χωρις να κανω τπτ...η μπαταρια καθε 10δευτ. Πεφτει και απο 1%

Παει μεχρι το 88% περιπου και εκει σταθεροποιηται. Μετα ξεκινα και λειτουργει καλα μεχρι και το 15-19% που αρχιζει να κανει κατι κουλα....εκει που ειναι στο 16 παει 15 παει 17 ξαναπανω ξανακατω...

 

Μαλλον μπαταρια ετσι??

 

2) σπανια,μετα το φλασαρισμα ρομ,το κινητο εχει σβησει και δεν αναβει με τπτ....ουτε ρεκοβερι ουτε τπτ...

Συνδεω φοτιστη και τοτε παιρνει μπρος...

Να το αποδωσω και αυτο στην τελιωμενη μπαταρια??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω ενα-δυο θεματακια με το νεξους...

 

Ειμαι με cataclysm+elemental εδω και 3 μερες...

 

 

1)Οταν φορτισω το κινητο (εχω κανεια και calibrate) και βγαλω τον φορτιστη και αφησω το κινητο χωρις να κανω τπτ...η μπαταρια καθε 10δευτ. Πεφτει και απο 1%

Παει μεχρι το 88% περιπου και εκει σταθεροποιηται. Μετα ξεκινα και λειτουργει καλα μεχρι και το 15-19% που αρχιζει να κανει κατι κουλα....εκει που ειναι στο 16 παει 15 παει 17 ξαναπανω ξανακατω...

 

Μαλλον μπαταρια ετσι??

 

2) σπανια,μετα το φλασαρισμα ρομ,το κινητο εχει σβησει και δεν αναβει με τπτ....ουτε ρεκοβερι ουτε τπτ...

Συνδεω φοτιστη και τοτε παιρνει μπρος...

Να το αποδωσω και αυτο στην τελιωμενη μπαταρια??

Και εγώ αλεξ με αυτό τον συνδυασμό είμαι... Κάνε ένα wipe cache davlik και δες αν σου τρώει τίποτα από services... Γνώμη μου άλλαξε και έναν κερνελ μπας και....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικα να ενημερωσω οτι το προβλημα ηταν στην μητρικη(σε ενα τσιπακι πανω στη μητρικη που το ονομαζουν προσωρινη μνημη) και το εστειλα google strore Γερμανιας απο οπου και το αγορασα και μου εστειλαν καινουργιο 32αρι λευκο(οτι ειχα δηλαδη)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την παρέα του Nexus. Μου έβγαλε και εμένα το πρόβλημα με τις επανεκκινήσεις που λογικά οφείλονται στο power button. Θα το πάω για service αλλά μίλησα με την lg και μου είπαν οτι η επίσημη αντιπροσωπεία για το service είναι στο Ψυχικό ενώ όταν επικοινώνησα με το μαγαζί που το πήρα μου είπαν να το πάω στο Κηφισό στο Arvato. Γνωρίζει κάποιος αν παίζει ρόλο σε ποιό από τα δύο θα το πάω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την παρέα του Nexus. Μου έβγαλε και εμένα το πρόβλημα με τις επανεκκινήσεις που λογικά οφείλονται στο power button. Θα το πάω για service αλλά μίλησα με την lg και μου είπαν οτι η επίσημη αντιπροσωπεία για το service είναι στο Ψυχικό ενώ όταν επικοινώνησα με το μαγαζί που το πήρα μου είπαν να το πάω στο Κηφισό στο Arvato. Γνωρίζει κάποιος αν παίζει ρόλο σε ποιό από τα δύο θα το πάω;

 

Μίλα με procordia να έρθει να το παραλάβει κιόλας από εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Είμαι στην αναμονή κανένα 10λεπτο τώρα... Ελπίζω οτι πρόβλημα έχει να το καλύπτει και η εγγύηση γιατί δεν είμαστε για έξοδα τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα με το power button και έχω custom rom πρέπει να το κάνω stock πριν το στείλω procordia για επισκευη?
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα με το power button και έχω custom rom πρέπει να το κάνω stock πριν το στείλω procordia για επισκευη?

Οπωσδήποτε

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...