Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

Έχω δώσει το δικό μου Ν5 στην micro-tech στην Θεσσαλονίκη την Τετάρτη όπου με στείλανε απο την lg (και προφανώς αυτοί αναλαμβάνουν μόνο να το στείλουν εκεί που πρέπει), με το πρόβλημα του power button. Την ώρα που το έδωσα άνοιγε το κινητό αλλά σίγουρα κολλάει συνέχεια, ενώ την προηγούμενη μέρα με το ζόρι το άνοιγα. (μετά απο συνεχές πείραγμα του κουμπιού).

 

Το είχα γυρίσει σε στοκ κτλ.

 

Είναι στον 1.5 χρόνο απο την αγορά. Κατα τα άλλα ανοίγει λειτουργεί κανονικά κτλ.

Αν μου πει οτι δεν πέρασε απο εγγύηση λόγω υγρασίας, είναι αυτό πιθανόν όντως ή θα μου πουλάει παραμύθι; Δεν έχει υποστεί καταστάσεις έντονης υγρασίας το κινητό πάντως.

 

Γενικά τώρα πώς το αντιμετωπίζω το θέμα; Δεν με έχουν καλέσει ακόμα, θα πάρω εγώ τηλέφωνο την Δευτέρα να δω σε ποια φάση είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξερεις τι θα σου πει !Στην Ελλαδα εισαι. Μπορει να σου πουλησει παραμυθι , μπορει να σου πει για υγρασια και οντως να υπαρχει.

Μπορεις να το διαπιστωσεις και μονος σου αυτο.

Το κινητο εχει κατι ασπρα stickers, σαν ενα μικρο, τετραγωνο και ασπρο εικονιδιο φαντασου που αλλαζουν χρωμα μολις πεσει νερο , γινεται κοκκινο ή ροζ νομιζω ή κατι τετειο whatever.....

Υπαρχει ενα στην sim slot. Αμα το κοιταξεις καλα θα το δεις και υπαρχει ενα που κανει μπαμ με το που ανοιξεις το καπακι , στο κεντρο πανω πανω.

 

Το πως το αντιμετωπιζεις δεν ξερω και κανεις δεν ξερει γιατι δεν εχει συμβει κατι. Περιμενεις να δεις τι θα σου πουνε και βλεπεις.;)

Edited by mario27
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα κι εγώ το power button!!! Είχα τα συμπτώματα με τις επανεκκινήσεις και διαβάζοντας εδώ κι άλλου κατελειξα ότι πάω για αλλαγή διακόπτη...

 

Επειδή είμαι Ηράκλειο Κρήτης κι έχει περάσει 1,5 χρόνος από την αγορά του κινητού αποφάσισα να μην μπλεξω με την αντιπροσωπεία κι έκανα μια τοπική έρευνα αγοράς για μαγαζιά που μπορούν να κάνουν αυτή την αλλαγή. Βρήκα διάφορα. Άλλους με τιμές όπως γράφετε στο φόρουμ για την procordia... Άλλους ακριβότερους... Άλλους που ήθελαν να δουν το κινητό - ενώ τους έλεγα το μοντέλο και τι ακριβώς θέλω αυτοί ήθελαν το στα χέρια τους το κινητό για να δουν στον υπολογιστή εάν έχουν το ανταλλακτικό... Χαχαχαχα...

 

Τελικά κατελειξα σε ένα μικρό μαγαζί. Tech Nikos (ηττρ://www.tech-nikos.gr/) λέγεται και μου έκανε την αλλαγή αυθημερόν!!! Με τελική τιμή 25€ (με απόδειξη για την αγορά του ανταλλακτικου και απόδειξη για την εργασία του)!!!

 

N5_PowerButton_Faulty.jpg

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω και εγώ με τη σειρά μου οτι πήρα πίσω το κινητό απο την procordia έχοντας αλλάξει όχι μόνο το κουμπί αλλά για κάποιο λόγο το πίσω και μπροστά κάλυμμα(μάλλον επειδή είχε ραγίσει) . Τώρα είναι μια χαρά το κινητό δεν κολλάει πουθενά. Α επίσης με κάλυψε η εγγύηση

 

ΥΓ: Αν θέλετε να επικοινωνήσετε με την procordia καλύτερα μέσω e-mail γιατί στα τηλέφωνα δύσκολα παίρνεις γραμμή

Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει αισθητά η ζωή της μπαταρίας μου. Το έχω 1,5 χρόνο, άρα εντός εγγύησης. Κάποιοι εδώ κάποια στιγμή διάβασα πως τους την άλλαξαν, αλλά δε θυμάμαι με ποια δικαιολογία-πρόφαση. Αρκεί μόνο να το ζητήσεις ή δεν αξίζει, να πάρω μια (αυθεντική από ebay-10€ βλεπω κανει) και να την αλλάξω μόνος μου (έχω γνωστό που ασχολείται). Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει αισθητά η ζωή της μπαταρίας μου. Το έχω 1,5 χρόνο, άρα εντός εγγύησης. Κάποιοι εδώ κάποια στιγμή διάβασα πως τους την άλλαξαν, αλλά δε θυμάμαι με ποια δικαιολογία-πρόφαση. Αρκεί μόνο να το ζητήσεις ή δεν αξίζει, να πάρω μια (αυθεντική από ebay-10€ βλεπω κανει) και να την αλλάξω μόνος μου (έχω γνωστό που ασχολείται).

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγω και ψαχνομαι.. Ή μπαταρία έχει εγγύηση 6 μήνες οπότε ότι κάνουμε μόνοι μας.. Οι λύσεις είναι 2.. Ή αγορά από ebay και τη βάζεις μόνος ..ή 20 ευρω σε ένα μαγαζί και σου στο φτιάχνει αυτός. Αφού δοκιμασα τα πάντα και κατάλαβα ότι έχει πρόβλημα η μπαταρία τώρα θα προχώρησω και εγω στην αλλαγή της.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Α δεν το ηξερα για την 6μηνη εγγυηση μπαταριας. Τους εστειλα mail στην procordia σημερα, οποτε απλα θα μου επιβεβαιωσουν πως δε μπορει να γινει κατι εντος εγγυησης.

10€ ειναι να την αγορασει κανεις παντως - μια χαρα.

 

Εχω βρει αυτή. Ειναι στην πιο καλη τιμη. Το θεμα ειναι πως αγοραζει κανεις, εχει "ανοιξει" το θεμα αγορων απο εξωτερικο;

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια μολις την αλλαξα και γω σημερα στην procordia...αν υπαρχει αποδειξη αγορας του κινητου και ειναι ακομα μεσα στα πλαισια των 2 ετων εγγυηση στην αλλαζουν με 15ευρω αλλιως με 25ευρω...
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια μολις την αλλαξα και γω σημερα στην procordia...αν υπαρχει αποδειξη αγορας του κινητου και ειναι ακομα μεσα στα πλαισια των 2 ετων εγγυηση στην αλλαζουν με 15ευρω αλλιως με 25ευρω...

Ανυπομονω να μας πεις εντυπώσεις με τη νέα μπαταρία.. Βέβαια θέλει το χρόνο της να στρώσει και αυτή. Προσωπικά βλέπω να την αλλαζω έξω γιατί δεν υπάρχει χρόνος να τρέχω στη προκορδια τώρα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια μολις την αλλαξα και γω σημερα στην procordia...αν υπαρχει αποδειξη αγορας του κινητου και ειναι ακομα μεσα στα πλαισια των 2 ετων εγγυηση στην αλλαζουν με 15ευρω αλλιως με 25ευρω...

Αν είναι μέσα στην εγγύηση τότε γιατί πληρώνεις 15 ευρώ; :wacko:

Εμένα σήμερα μου απάντησαν πως η μπαταρία έχει εγγύηση 6 μηνών. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το Power button μου το άλλαξαν δωρεάν, 1.5 χρόνο μετά την αγορά.

Για κάποιο λόγο καθυστέρησαν όμως πολύ στην procordia. Στην αρχή δεν ήξερα οτι έφταιγαν αυτοί, αλλά εδώ η micro-tech οτι δεν το εστειλε εγκαιρως.

Μετά απο πολλά τηλεφωνήματα, είχα πέρει στην procordia και λέει δεν έχει καταχωρηθεί. Αποκλείεται τους λέω, 8 μέρες πάνε που το έδωσα.

Και τελικά μέσω του μοντέλου, της απόδειξης αγοράς και του προβλήματος το βρήκε λέει. Μετά είδα το status received την άλλη μέρα, την άλλη ready και την άλλη invoiced και ήρθε.

 

Και είχα και μερικά σημάδια απο το καπάκι επειδή το είχα ανοίξει παλιότερα, αλλά μόνο καπάκι. Δεν είχα ακουμπήσει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή και εγώ θα το πάω από βδομάδα για αλλαγή μπαταρίας, κοιτάνε αν είναι root και τα λοιπά; η δεν μας νοιάζει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή και εγώ θα το πάω από βδομάδα για αλλαγή μπαταρίας, κοιτάνε αν είναι root και τα λοιπά; η δεν μας νοιάζει;

Αν πληρωσεις 25 ευρώ δεν σε νοιαζει...

Αν ισχύει αυτό με τα 15 ευρώ εντός εγγύησης τότε θα υπάρξει θέμα.

Ο φίλος που την άλλαξε είδε καμία βελτίωση;

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα πάω σήμερα για τη μπαταρία γιατί εκεί που δείχνει 40% μετά από restart δείχνει 20% και πάει λέγοντας. Μου είπε 15 μόνο με απόδειξη και δεν καλύπτει απόδειξη από Google play Αγγλίας. Και 25 κανονικά..

Δεν μπορώ να περιμένω ένα μήνα να παράγγειλω από ebay οπότε θα πάω και ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα και να ηρεμησω λίγο γιατί έχω μπει σε διαδικασία αλλαγής κινητού μόνο και μόνο για τη μπαταρία. Όπου άλλου και να εψαξα μου ζηταγαν από 35 και πάνω.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή και εγώ θα το πάω από βδομάδα για αλλαγή μπαταρίας, κοιτάνε αν είναι root και τα λοιπά; η δεν μας νοιάζει;

 

Αν πληρωσεις 25 ευρώ δεν σε νοιαζει...

Αν ισχύει αυτό με τα 15 ευρώ εντός εγγύησης τότε θα υπάρξει θέμα.

Ο φίλος που την άλλαξε είδε καμία βελτίωση;

 

Ειναι σιγουρο πως θα τσεκαρουν αν ειναι rooted το κινητο αν πας με αποδειξη για αλλαγη μπαταριας στα 15€;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρο πως θα τσεκαρουν αν ειναι rooted το κινητο αν πας με αποδειξη για αλλαγη μπαταριας στα 15€;

Σιγουρο δεν μπορώ να σου πω αν και μπήκε στο κινητό μου χωρίς να μπορώ να δω τι έκανε..

Εγώ που δεν είχα ελληνική απόδειξη πληρωσα 25 μου έδωσε και τη παλιά μπαταρία η οποία ήταν λίγο φουσκωμένη όπως είδα.

Μετά από πρώτη φόρτιση μπορώ να πω ότι ήδη βλέπω αρκετή διάφορα.

Αλλά είχα δοκιμάσει τα πάντα πριν πάω για αλλαγή ώστε να ειμαι όσο πιο σίγουρος μπορω

Από τι είδα από τις αποδείξεις χρεώνουν 15 τη μπαταρία και 10 την εργασία.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρο δεν μπορώ να σου πω αν και μπήκε στο κινητό μου χωρίς να μπορώ να δω τι έκανε..

Εγώ που δεν είχα ελληνική απόδειξη πληρωσα 25 μου έδωσε και τη παλιά μπαταρία η οποία ήταν λίγο φουσκωμένη όπως είδα.

Μετά από πρώτη φόρτιση μπορώ να πω ότι ήδη βλέπω αρκετή διάφορα.

Αλλά είχα δοκιμάσει τα πάντα πριν πάω για αλλαγή ώστε να ειμαι όσο πιο σίγουρος μπορω

Από τι είδα από τις αποδείξεις χρεώνουν 15 τη μπαταρία και 10 την εργασία.

οταν λές ελληνική απόδειξη εννοείς μονο απο lg hellas? ή ελληνική θεωρείται και το πολωνικό απο kaizeshop που έχω εγω?:O

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

οταν λές ελληνική απόδειξη εννοείς μονο απο lg hellas? ή ελληνική θεωρείται και το πολωνικό απο kaizeshop που έχω εγω?:O

Δεν υπήρχε κάποια διευκρίνηση αλλά μπορείς να τους πάρεις ένα τηλ να ρωτησεις. Απλά απόδειξη μου ζήτησαν

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί-τεχνικός που θα μου αλλάξει τη μπαταρία μου είπε να μην πάρω από e-bay. Αυτές του 10ευρου, παίζει να μην είναι αυθεντικές-αυθεντικές. Μου πρότεινε να πάρω απο e-shop ή από http://www.spareslg.com/ για να είμαι σίγουρος. Στο e-shop εχει 22,9 ευρώ. Όσα και στο spareslg δηλαδή (μαζί με τα μεταφορικά). Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Το παιδί-τεχνικός που θα μου αλλάξει τη μπαταρία μου είπε να μην πάρω από e-bay. Αυτές του 10ευρου, παίζει να μην είναι αυθεντικές-αυθεντικές. Μου πρότεινε να πάρω απο e-shop ή από http://www.spareslg.com/ για να είμαι σίγουρος. Στο e-shop εχει 22,9 ευρώ. Όσα και στο spareslg δηλαδή (μαζί με τα μεταφορικά).

Με 25 ευρώ στην αλλάζει ή αντιπροσωπεία γιατί να μπλεκεις με αλλά μαγαζιά κτλ;

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Με 25 ευρώ στην αλλάζει ή αντιπροσωπεία γιατί να μπλεκεις με αλλά μαγαζιά κτλ;

Γιατί δε μένω Αθήνα;

Και γιατί πρέπει (απ' ό, τι λένε) να επαναφέρω το τηλ. σε εργοστασιακή κατάσταση, για να μη χάσω την εγγύηση. Πράγμα που εκτός από χρονοβόρο και βαρετό δε με ψήνει καν.

Και για την ακρίβεια, με 15 ευρώ στην αλλάζει η αντιπροσωπεία, αν έχεις απόδειξη-εγγύηση.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Και να μην είσαι Αθήνα, επικοινωνείς με την LG και στέλνει αυτή courier να παραλάβει το κινητό και σου το φέρνει πίσω. Το ότι το κινητό πρέπει να το επαναφέρεις σε stock και κλειδωμένο είναι λογικό. Πάντως, το μόνο που πρέπει να σκεφτείς είναι ότι αν κάποια στιγμή χρειαστείς το επίσημο service ξέρεις αν μετά σου πουν αυτοί ότι το κινητό ανοίχτηκε από μη εξουσιοδοτημένο χέρι άρα εγγύηση καπούτ.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Και να μην είσαι Αθήνα, επικοινωνείς με την LG και στέλνει αυτή courier να παραλάβει το κινητό και σου το φέρνει πίσω. Το ότι το κινητό πρέπει να το επαναφέρεις σε stock και κλειδωμένο είναι λογικό. Πάντως, το μόνο που πρέπει να σκεφτείς είναι ότι αν κάποια στιγμή χρειαστείς το επίσημο service ξέρεις αν μετά σου πουν αυτοί ότι το κινητό ανοίχτηκε από μη εξουσιοδοτημένο χέρι άρα εγγύηση καπούτ.

 

Eίσαι σίγουρος πως γι' αλλαγή μπαταρίας καλύπτουν τα μεταφορικά;

Δεν είπα πως δεν είναι λογική η επαναφορά, αλλά πως είναι βαρετή και χρονοβόρα.

Όσον αφορά το τελευταίο κομμάτι, μπορεί να έχεις κάποιο point - θα το ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά ένα τηλέφωνο δεν είναι κόπος. :-P

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά ένα τηλέφωνο δεν είναι κόπος. :-P

 

Από τη στιγμή που δε με ψήνειη όλη φάση επαναφοράς του κινητού και ξαναστήσιμο και αναμονή κάποιες μέρες χωρίς κινητό, δεν υπάρχει λόγος.

Ήδη πήρα μπαταρία από e-shop (23 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...