Jump to content

Alcatel One Touch Idol X+ (TCL s960)


eimai_kala
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως φενεται αρκετα καλο σαν κινητο για τα χρηματα που κοστιζει.

Αν θελει καποιοσ να το δει απο κοντα υπαρχει σαν idol x+ με 279 στο Me__aM___t

 

Πού ακριβώς υπάρχει?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 747
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει εδώ, αλλά δεν ξέρω αν έχει Ελληνικά.

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=102898

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εδώ, αλλά δεν ξέρω αν έχει Ελληνικά.

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=102898

 

Τσάμπα το παρήγγειλα από China τότε... Με 40 ευρώ επιπλέον το έπαιρνα πολύ πιο γρήγορα και με 2 χρόνια εγγύηση... Τελοσπάντων...

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα πριν λίγο από media markt 279€ σε 6 άτοκες δόσεις. Είναι Ελληνικής αντιπροσωπίας. Το απόγευμα θα πω τις εντυπώσεις μου.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πήρες το απλό idol x και όχι το +;Σε ποιο υποκατάστημα το πήρες και ποιος κωδικός μοντέλου, ενδιαφέρεται ένας φίλος.
Link to comment
Share on other sites

Είναι το idol x+ 6043D. Το πήρα από το κατάστημα Ρέντη.

 

Ναι δεν πρόλαβα να κάνω edit,με γεια σου μόλις το είδα live στο κατάστημα Αμαρουσιου,πολύ ωραίο και τέλεια αίσθηση η οθόνη-είναι το δίκαρτο με ελεύθερη μνήμη 12 GB και δεν παίρνει microSD αλλά ΟΚ μια χαρά είναι και σε λογική τιμή(ποιος μπλέκει με τα φουντούκια..:lol: από Κινα και με ποια rom και root και όλα αυτά για 30-40 € διαφορά και άμα σου πάθει κάτι σε περιμένει ταλαιπωρία.....:confused::mad::cry:.....).

Σε σχέση με το απλό Idol Χ το είδα πιο smooth και πιο ωραία αίσθηση στο χέρι,και εμφανισιακά πολύ ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Ακύρωσα την παραγγελία από Κίνα και το πήρα κι εγώ σήμερα απο mediamarkt. Γενικές εντυπώσεις καλές. Ιδιαίτερα καλό ηχείο (ένα είναι) και από κει και πέρα δεν το έχω σετάρει πλήρως το κινητό. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το πώς κατάφερε η Alcatel (την οποία έχω σε εκτίμηση) να κάνει το UI τόσο βαρύ και με διάφορα σκαλώματα. Έτυχε να χρησιμοποιήσω το messenger και εκεί που κανόνικα η εφαρμογή επικαλύπτει το UI, τώρα το UI δεν άφηνε την εφαρμογή να ανοίξει από πάνω με αποτέλεσμα να βλέπω αρχική οθόνη χωρίς να μπορώ να κάνω scroll εκτός αν πατούσα το home button.

Από κει και πέρα, κάμερα στα 10mp γιατί η εφαρμογή δε σου δίνει τη δυνατότητα να αλλάξεις την αναλογία 16:9 που έχει, οπότε θες 3rd party app για τα 13mp. Δυνατό wifi, πιο δυνατό από το Lenovo K910 που είχα.

Τα ελληνικά στη ρομ είναι πληρέστατα, ακούστικα JBL στη συσκευασία κανονικά και 2 χρόνια εγγύησης από την Alcatel.

Αυτά σε γενικές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε! Να το ευχαριστηθείς. Εγώ ακόμα δεν ξέρω ποιο να πάρω. Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το Asus το 5άρι. Τι γνώμη έχετε;
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε! Να το ευχαριστηθείς. Εγώ ακόμα δεν ξέρω ποιο να πάρω. Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το Asus το 5άρι. Τι γνώμη έχετε;

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Για το Asus 5 που λες δεν εχω άποψη γιατί δεν το έχω δει κάπου.

Για το αλκατελ μπορώ να πω πως είναι αρκετά καλό και μια δυο αλλαγές (πχ Nova launcher) θα έχεις μια καλή εμπειρία χρήσης χωρίς πολύ κόπο. Αφού σκέφτομαι να μην το κάνω καν ρουτ ενώ πχ με το lenovo vibe Z το ρουτ ήταν αναγκαίο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω πάρει εδώ και μία εβδομάδα το συγκεκριμένο κινητό και είμαι απόλυτα ικανοποιημενος. Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι δεν έχει εγκατέστησε η εφαρμογή ραδιοφώνου. Έχει κανείς κάποια λύση?
Link to comment
Share on other sites

Είναι το idol x+ 6043D. Το πήρα από το κατάστημα Ρέντη.

Σε ποια χρωματα υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου. Για το Asus 5 που λες δεν εχω άποψη γιατί δεν το έχω δει κάπου.

Για το αλκατελ μπορώ να πω πως είναι αρκετά καλό και μια δυο αλλαγές (πχ Nova launcher) θα έχεις μια καλή εμπειρία χρήσης χωρίς πολύ κόπο. Αφού σκέφτομαι να μην το κάνω καν ρουτ ενώ πχ με το lenovo vibe Z το ρουτ ήταν αναγκαίο.

 

Πες μας εντυπώσεις και από την μπαταρία του όταν μπορεί να γίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω πάρει εδώ και μία εβδομάδα το συγκεκριμένο κινητό και είμαι απόλυτα ικανοποιημενος. Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι δεν έχει εγκατέστησε η εφαρμογή ραδιοφώνου. Έχει κανείς κάποια λύση?

 

Από πού το πήρες? Είναι το TCL ή το Alcatel? Αλλάζουν οι προεγκατεστημένες εφαρμογές γι' αυτό ρωτάω. Όπως και να έχει με ένα app για ραδιόφωνο fm από το Play store νομίζω θα κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα και εγώ για μένα εκτός αυτού που πήρα για τον γνωστό μου που το ήθελε.

Σε σχέση με το Idol X το απλό που επίσης πήρα όταν πρωτοβγήκε είδα βελτιωμένη οθονη IPS σε τεράστιο βαθμό,τα ηχεία νομίζω είναι 2 αλλά πρέπει να ενεργοποιήσεις το Hifi στις γρήγορες ρυθμίσεις.

Tωρα το έβαλα και για αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα και εγώ για μένα εκτός αυτού που πήρα για τον γνωστό μου που το ήθελε.

Σε σχέση με το Idol X το απλό που επίσης πήρα όταν πρωτοβγήκε είδα βελτιωμένη οθονη IPS σε τεράστιο βαθμό,τα ηχεία νομίζω είναι 2 αλλά πρέπει να ενεργοποιήσεις το Hifi στις γρήγορες ρυθμίσεις.

Tωρα το έβαλα και για αναβάθμιση.

Μόλις το κάνεις αναβάθμιση αν μπορείς πες μας και το version number του firmware. Εγώ με ota δεν είδα κάποια αναβάθμιση διαθέσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα και εγώ για μένα εκτός αυτού που πήρα για τον γνωστό μου που το ήθελε.

Σε σχέση με το Idol X το απλό που επίσης πήρα όταν πρωτοβγήκε είδα βελτιωμένη οθονη IPS σε τεράστιο βαθμό,τα ηχεία νομίζω είναι 2 αλλά πρέπει να ενεργοποιήσεις το Hifi στις γρήγορες ρυθμίσεις.

Tωρα το έβαλα και για αναβάθμιση.

 

Από wi fi δεν μου βγάζει αναβάθμιση. Όταν την κάνεις πες μου αν άλλαξε κάτι. Σε παλιότερο μοντέλο, το πρόγραμμα υπολογιστή δεν έβλεπε αν υπάρχει νέα έκδοση και μου πέρναγε ξανά την ίδια, σβήνοντας ότι είχα μέσα.

Ξέρει κανείς αν θα βγει αναβάθμιση σε 4.4;

Link to comment
Share on other sites

Από wi fi δεν μου βγάζει αναβάθμιση. Όταν την κάνεις πες μου αν άλλαξε κάτι. Σε παλιότερο μοντέλο, το πρόγραμμα υπολογιστή δεν έβλεπε αν υπάρχει νέα έκδοση και μου πέρναγε ξανά την ίδια, σβήνοντας ότι είχα μέσα.

Ξέρει κανείς αν θα βγει αναβάθμιση σε 4.4;

 

Έχουν πει ότι θα κάνουν αναβαθμιση σε 4.4. Το ποτέ είναι σχετικό. Από την εμπειρία μου με το 997D θεωρώ πως θα αργήσουν να φέρουν το upgrade.

 

Τελικά το πήρα και εγώ για μένα εκτός αυτού που πήρα για τον γνωστό μου που το ήθελε.

Σε σχέση με το Idol X το απλό που επίσης πήρα όταν πρωτοβγήκε είδα βελτιωμένη οθονη IPS σε τεράστιο βαθμό,τα ηχεία νομίζω είναι 2 αλλά πρέπει να ενεργοποιήσεις το Hifi στις γρήγορες ρυθμίσεις.

Tωρα το έβαλα και για αναβάθμιση.

Το ηχείο βρίσκεται στα αριστερά. Οι τρύπες στα δεξιά ναι μεν βγάζουν ήχο αλλά αυτός προέρχεται από το ηχείο στα αριστερά. Δοκίμασε να καλύψεις πρώτα τις δεξιές και μετά τις αριστερές τρύπες και θα δεις διαφορά. Το δοκίμασα έχοντας το HiFi ενεργοποιημένο (αν και αυτό αφορά τα ακουστικά στην πραγματικότητα).

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

θα την κάνω αργότερα την αναβάθμιση γιατι θα βγώ τώρα(αν είναι κιολας γιατι θυμάμαι από το Idol και το απλό αλλά και το X ότι πέρναγε την ίδια πάλι).

Το αφήνω σε standby και μετά αφου το φορτίσω λίγο θα την κάνω και αν περάσει την ίδια απλώς θα το ξαναστήσω και δεν θα ξαναβάλω το mobile upgrade ποτέ(πάντως αν δεν υπάρχει αναβάθμιση σου βγάζει πως δεν υπάρχει νεότερη έκδοση διαθέσιμη απ΄ότι θυμάμαι στο Idol X....ειδωμεν)

Πάντως και wifidirect και miracast μια χαρά με την smarttv και όλα καλά.......

Τώρα φοράει την 01001 4.2.2 όπως όλων που το πήραν από Mediamarkt υποθέτω.

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

Από πού το πήρες? Είναι το TCL ή το Alcatel? Αλλάζουν οι προεγκατεστημένες εφαρμογές γι' αυτό ρωτάω. Όπως και να έχει με ένα app για ραδιόφωνο fm από το Play store νομίζω θα κάνεις τη δουλειά σου.

 

Είναι το TCL από Κίνα το πήρα. Δεν μπορώ να βρω εφαρμογή στο Play store για ραδιόφωνο χωρίς χρήση Internet. Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είναι το TCL από Κίνα το πήρα. Δεν μπορώ να βρω εφαρμογή στο Play store για ραδιόφωνο χωρίς χρήση Internet. Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι.

 

Δες εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ.

 

Το έχω κοιτάξει αυτό το πρόγραμμα. Θεωρώ ότι είναι πολύ καλό αλλά δεν μπορώ να το ρυθμίσω ή μπορεί και να μην το υποστηρίζει η συσκευή μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...