Jump to content

Alcatel One Touch Idol X+ (TCL s960)


eimai_kala
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

root έκανα.

english recovery εγκατέστησα.

 

custom rom πως? επειδή δεν έχω ασχοληθεί με αυτή την διαδικασία αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος.

Γίνεται μέσω recovery, flash tools ή και τα 2?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 747
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει ελληνικα φιλε αυτο που πηρες απο το merimobiles?

 

Και εμενα με ενδιαφέρει η αγορα απο merimobiles και θα ηθελα να ξερω αν εχει ελληνικά γιατι στην σελίδα αναφέρει μονο δυο γλώσσες

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα..αλλά Και να είχε στα 230 θα ήταν η απόλυτη υπέρπροσφορά !θα κυκλοφορήσει τόσο πακέτο όσο και μονό του αργότερα σε μεγαλύτερη τιμή.αργοτερα θα βγει και η 32gb έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

root έκανα.

english recovery εγκατέστησα.

 

custom rom πως? επειδή δεν έχω ασχοληθεί με αυτή την διαδικασία αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος.

Γίνεται μέσω recovery, flash tools ή και τα 2?

 

Γίνεται και με τους δύο τρόπους.

 

Εγώ το έχω κάνει μόνο μεσω recovery.

Βάζεις πρώτα την rom στην κάρτα μνήμης και μετά από hard reset μέσα από το recovery κάνεις Install την νέα rom.

 

Προσπαθώ να τα βάλω λίγο με την σειρά και θα ανεβάσω διαφορες rom που εγώ έχω δοκιμάσει

 

 

 

πόσο διαρκεί η μπαταρία με συνεχόμενη χρήση;;;

Η μπαταρία ειναι αρκετά καλή και με νεότερες μετρήσεις μου μπορεί να ξεπεράσει και τις δύο ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και με τους δύο τρόπους.

 

Εγώ το έχω κάνει μόνο μεσω recovery.

Βάζεις πρώτα την rom στην κάρτα μνήμης και μετά από hard reset μέσα από το recovery κάνεις Install την νέα rom.

 

Προσπαθώ να τα βάλω λίγο με την σειρά και θα ανεβάσω διαφορες rom που εγώ έχω δοκιμάσει

 

 

 

 

Η μπαταρία ειναι αρκετά καλή και με νεότερες μετρήσεις μου μπορεί να ξεπεράσει και τις δύο ημέρες.

 

nsourm Σε ευχαριστώ, Ξενύχτησα χθες αλλά κατάφερα και την πέρασα με recovery (όσο ζεις μαθαίνεις). Αν κατάλαβα καλά με τα flash tools κάνει format τα πάντα και μου φάνηκε πιο επικίνδυνο.

Εγώ πέρασα την Anzhi V3 η οποία φαίνεται πολύ σταθερή μόνο με αγγλικά και κινέζικα.

Τα μόνα θέματα που έχω είναι κάποια popop όπως πχ στο google play permissions ή όταν ζητάει δικαιώματα ο superuser που είναι transparent και είναι δύσκολο να τα διαβάσεις.

 

Όσο για την μπαταρία με την προηγούμενη rom (S960 X1) ήταν πολύ καλή. Στο 35% είχα φτάσει 4,5+ ώρες ανοιχτή η οθόνη και wifi (χωρίς καμία sim). Με την νέα rom δεν μου έχει report για την οθόνη. Και αυτή φαίνεται να μην καταναλώνει πάντως. Αν γνωρίζει κανείς κάτι για αυτό ας ενημερώσει.

Σε standby mode είναι "οικονομικότατο" στην χρήση μπαταρίας.

 

Στο θέμα που ανέφερα αρχικά για την 2η κάρτα που είναι μόνο 2G γνωρίζει κανείς αν είναι σε συγκεκριμένα μοντέλα ή σε όλα. Μήπως ο Κινέζος μου έστειλε κινητό που προορίζεται μόνο για Κίνα?

Link to comment
Share on other sites

nsourm Σε ευχαριστώ, Ξενύχτησα χθες αλλά κατάφερα και την πέρασα με recovery (όσο ζεις μαθαίνεις). Αν κατάλαβα καλά με τα flash tools κάνει format τα πάντα και μου φάνηκε πιο επικίνδυνο.

Εγώ πέρασα την Anzhi V3 η οποία φαίνεται πολύ σταθερή μόνο με αγγλικά και κινέζικα.

Τα μόνα θέματα που έχω είναι κάποια popop όπως πχ στο google play permissions ή όταν ζητάει δικαιώματα ο superuser που είναι transparent και είναι δύσκολο να τα διαβάσεις.

 

Όσο για την μπαταρία με την προηγούμενη rom (S960 X1) ήταν πολύ καλή. Στο 35% είχα φτάσει 4,5+ ώρες ανοιχτή η οθόνη και wifi (χωρίς καμία sim). Με την νέα rom δεν μου έχει report για την οθόνη. Και αυτή φαίνεται να μην καταναλώνει πάντως. Αν γνωρίζει κανείς κάτι για αυτό ας ενημερώσει.

Σε standby mode είναι "οικονομικότατο" στην χρήση μπαταρίας.

 

Στο θέμα που ανέφερα αρχικά για την 2η κάρτα που είναι μόνο 2G γνωρίζει κανείς αν είναι σε συγκεκριμένα μοντέλα ή σε όλα. Μήπως ο Κινέζος μου έστειλε κινητό που προορίζεται μόνο για Κίνα?

 

Αν ήταν για Κίνα πάντως θα το έγραφε στο κουτί κάπως έτσι "TD-SCDMA Version" και βασικά δεν θα έπαινες 3g σε καμμία κάρτα..Για να καταλάβω προφανώς εννοείς ότι δεν υπάρχει εφαρμογή για εναλλαγή 3g ανάμεσα στις 2 κάρτες? Ακόμη και αν η πρώτη σιμ είναι στο 2g δεν πιάνεις στην 2η 3g? Δεν πιστεύω να θες και οι 2 σιμ να είναι ταυτόχρονα ενεργές στο 3g...Μία γίνεται κάθε φορά αλλά φαντάζομαι το ξέρεις αυτό και απλά εννοείς ότι όποια σιμ βάλεις στην 2η θέση δεν παίζει γενικά καθόλου 3g. Παράξενο μου φαίνεται έχω να το συναντήσω από το Lenovo A820.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά κατάλαβες. Ήθελα να έχω δυνατότητα 3g στις 2 κάρτες (εννοείται όχι ταυτόχρονα).

Δεν δοκίμασα η 1η να είναι σε 2G και η 2η σε 3G. Καλό hint - δεν το είχα σκεφτεί καθόλου :) Δοκιμάζω και θα επανέλθω.

 

Τελικά εμφανίστηκε και στα στατιστικά μπαταρίας η χρήση οθόνης. Το μόνο bug που έχει μείνει είναι το transparency στα popups. Αν λυθεί και αυτό νομίζω θα μείνω με την Anzhi V3

Link to comment
Share on other sites

nsourm Σε ευχαριστώ, Ξενύχτησα χθες αλλά κατάφερα και την πέρασα με recovery (όσο ζεις μαθαίνεις). Αν κατάλαβα καλά με τα flash tools κάνει format τα πάντα και μου φάνηκε πιο επικίνδυνο.

Εγώ πέρασα την Anzhi V3 η οποία φαίνεται πολύ σταθερή μόνο με αγγλικά και κινέζικα.

Τα μόνα θέματα που έχω είναι κάποια popop όπως πχ στο google play permissions ή όταν ζητάει δικαιώματα ο superuser που είναι transparent και είναι δύσκολο να τα διαβάσεις.

 

Όσο για την μπαταρία με την προηγούμενη rom (S960 X1) ήταν πολύ καλή. Στο 35% είχα φτάσει 4,5+ ώρες ανοιχτή η οθόνη και wifi (χωρίς καμία sim). Με την νέα rom δεν μου έχει report για την οθόνη. Και αυτή φαίνεται να μην καταναλώνει πάντως. Αν γνωρίζει κανείς κάτι για αυτό ας ενημερώσει.

Σε standby mode είναι "οικονομικότατο" στην χρήση μπαταρίας.

 

Στο θέμα που ανέφερα αρχικά για την 2η κάρτα που είναι μόνο 2G γνωρίζει κανείς αν είναι σε συγκεκριμένα μοντέλα ή σε όλα. Μήπως ο Κινέζος μου έστειλε κινητό που προορίζεται μόνο για Κίνα?

 

 

 

Είχα και εγώ την Anzhi V3 αλλά την έβλεπα ότι δεν ήταν τόσο smooth όσο η μαμίσια,(rootαρισμένη από eternal team), οπότε και την έβγαλα.Εχω δοκιμάσει και την Miui που ήταν πολύ καλή(Αγγλική και Κινέζικη). έχω δοκιμάσει και την snake η οποία θεωρητικά προορίζεται για gamers και αυτή καλή. Προτείνω για δοκιμή

http://www.androidiani.com/forum/alcatel-modding/387607-giuda-root-recovery-per-tcl-idol-x-s960-28.html

Βασίζεται στο Lewa os. Κάνεις hard reset και κάνεις restore την rom μέσω του recovery(twrp). Πολύ γρήγορη στην αίσθηση και multilanguage.

Ειναι ένα πολύ ενεργό site για το τηλέφωνό μας. οπότε προτείνω να βλέπετε και εκεί για rom αναβαθμίσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ την Anzhi V3 αλλά την έβλεπα ότι δεν ήταν τόσο smooth όσο η μαμίσια,(rootαρισμένη από eternal team), οπότε και την έβγαλα.Εχω δοκιμάσει και την Miui που ήταν πολύ καλή(Αγγλική και Κινέζικη). έχω δοκιμάσει και την snake η οποία θεωρητικά προορίζεται για gamers και αυτή καλή. Προτείνω για δοκιμή

http://www.androidiani.com/forum/alcatel-modding/387607-giuda-root-recovery-per-tcl-idol-x-s960-28.html

Βασίζεται στο Lewa os. Κάνεις hard reset και κάνεις restore την rom μέσω του recovery(twrp). Πολύ γρήγορη στην αίσθηση και multilanguage.

Ειναι ένα πολύ ενεργό site για το τηλέφωνό μας. οπότε προτείνω να βλέπετε και εκεί για rom αναβαθμίσεις κλπ.

 

Προφανώς εννοείς τηνLEWA_REV1.4?

Γιατί στο λινκ που παρέθεσες υπάρχει και η FastRom V3..

Παιδιά έτσι να γράφει ο καθένας τις εντυπώσεις του από τις ρομ που δοκιμάζει έτσι ώστε να παρέχει πολύτιμο feedback σε αυτούς που το περιμένουν το κινητό. Γιατί οκ καλά τα ιταλικά και τα κινέζικα sites αλλά πολλοί περιμένουν το δικό μας thread για κάποια ουσιαστική συμβουλή.

Edited by EGRANEROE
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς τηνLEWA_REV1.4?

Γιατί στο λινκ που παρέθεσες υπάρχει και η FastRom V3..

Παιδιά έτσι να γράφει ο καθένας τις εντυπώσεις του από τις ρομ που δοκιμάζει έτσι ώστε να παρέχει πολύτιμο feedback σε αυτούς που το περιμένουν το κινητό. Γιατί οκ καλά τα ιταλικά και τα κινέζικα sites αλλά πολλοί περιμένουν το δικό μας thread για κάποια ουσιαστική συμβουλή.

 

Ακριβώς εννοώ την Lewa rev 1.4. Στο Link αυτό ανοίγει η σελίδα με την συγκεκριμένη rom.Αν πάει κάποιος στην πρώτη σελίδα θα δει και άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς εννοώ την Lewa rev 1.4. Στο Link αυτό ανοίγει η σελίδα με την συγκεκριμένη rom.Αν πάει κάποιος στην πρώτη σελίδα θα δει και άλλες.

 

Όχι συμφωνώ σε αυτό που λες. Ωστόσο στο λινκ σου ανοίγει την σελίδα με την συγκεκριμένη ρομ αλλά από την αρχή της σελίδας και 2 ποστ πριν την LEWA rev 1.4 υπάρχει λινκ με την fastrom για αυτό σε ρώτησα φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Οι παλαιότερες LEWA είχα κάποια θέματα με το Network Location. Αυτό που βρίσκει την θέση σου χωρίς GPS. Έτσι είχα διαβάσει.

Αν την δοκιμάσει κανείς την 1.4 ας μας πει αν έχει λυθεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και το ρώσσικο φόρουμ για όποιον θέλει να ψαχτεί και από εκεί για root, recovery & roms:

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=531005&st=1540

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ρώτησα και εγώ τουλάχιστον στο merimobiles θα βρει τέλη του μήνα σε έκδοση με & χωρίς το boomband.

 

Να αναφέρω και ένα hint που δεν το γνώριζα μέχρι τώρα..

Το merimobiles δέχεται μόνο us dollars που σημαίνει πως κατά την paypal συναλλαγή θα χρεωθείτε και συναλλαγματική μετατροπή από την τράπεζα σας.

Και εγώ τώρα μόλις το έμαθα για πληρωμή 237ευρώ (με κάτι έξτρα) τελικά η κάρτα μου χρεώθηκε 247!

Οκ μικρό το κακό αλλά είπα να ενημερώσω τους υπολοίπους..

Edited by EGRANEROE
Link to comment
Share on other sites

Όσοι από εσάς χρησιμοποιείτε ROM της LEWA και σας ενοχλούν οι κινέζικοι χαρακτήρες στην οθόνη κλειδώματος δίπλα στην ημερομηνία μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ το αρχείο lockstyle.zip... https://mega.co.nz/#!gkR22TQQ!AYZaxN5gDR09c3-d_TPFL42jO3pcx2nNJseXhrCZhOQ

 

1. Το περνάτε στο τηλέφωνο με Rootexplorer στο φάκελο system/media/theme

2. Σβήνετε το παλαιότερο αρχείο που θα δείτε με το ίδιο όνομα

3. Μετονομάζετε το αρχείο lockstyle.zip σε lockstyle σβήνοντας την κατάληξη .zip

4. Από την εφαρμογή Theme επιλέγετε default/apply

5. Τέλος

 

Το ίδιο μπορεί να γίνει και για το incallstyle https://mega.co.nz/#!d4xRCbLJ!GOn6af0qjLO0G7NkuCuRNZwb4b5bc67XfD3g3S236W4

 

Και για το incallstyle_nocall

https://mega.co.nz/#!41JTDSaa!9ht7EktqwA_7-ki4kJugNiIMEqVZ1BffT-rnIe-UKnA

Edited by tzomatzi
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο public να δω το alcatel idol X aka tcl s950 επειδή με βάση τις προδιαγραφές έχει ίδια οθόνη και κάμερα με το 960 (βασικά πέρα από το CPU/GPU και τα 2 ηχεία δεν αλλάζει τίποτα άλλο ουσιαστικά )..ενθουσιάστηκα άντε να παραλάβουμε και εμείς σιγά σιγά. να δούμε τι αγορά κάναμε .. Edited by EGRANEROE
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους

μπορει καποιος απο τους φιλους που το εχει,να μου πει εαν το τηλ εχει led notifivation για τις χαμενες κλησεις ή τα sms και αν ναι,εαν αναβοσβηνει μονο σ ενα χρωμα ή διαθετει και άλλα?

επισεις σε θεματα harware ειναι το ιδιο με το alcatel idol + ?......, θα μπορει να παρει την rom αυτου ,οταν κυκλοφορησει επισημα?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει μηπως κάποιος που έχει το κινητό η κάποιος άλλος το eu SAR που έχει το κινητό σε κεφάλι και σώμα ? ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Update

Το SAR του κινητού για κεφάλι ειναι 0,40 W/Kg και για το σώμα 0,36 W/Kg τουλάχιστον έτσι στις οδηγίες χρήσης του alcatel one touch idol X+.Δε πιστεύω να διαφέρει απο την έκδοση της TCL

Edited by Broken_iLudas
Update
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!

Μου ήρθε το κινητό χωρίς root χωρίς google play και με κινεζικεσ εφαρμογές από pandawill.

Δεν με πειράζει το root, θέλω να διαγράψω τις κινέζικες και να εκαταστσω το google play.

Κατεβάζω απλά το apk από κάπου; τι να κάνω;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα και εγώ.

Από merimobiles δηλωμένο ως mp4 30$ και αποστολή με ΕMS δεν πλήρωσα τίποτα έξτρα!

Θα επανέλθω με νεότερα!

Μου ήρθε με Playstore, αγγλικά/κινέζικα και 3 screen protectors δώρο!

Edited by EGRANEROE
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο παιδια......

Μπραβω...

Πητε μας τωρα εντιπωσεις για οθονη,ηχο

Σημα κτλπ....περημενουνεωπως κ πως...

Κ μια περιεργη ερωτηση απο εμενα..

Το tcl idol x+ ειναι πλαστικο ολλο..ενω το αλκατελ ιντολ χ πλας εχει μεταλο περημετρικα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν θα προλάβω να ασχοληθώ πολύ σήμερα.

Σε πρώτη φάση έκανα τα εξής:

root, twrp recovery και flashαρα την TCL S960_AnZhi_FR_v1.2_ModByBB72_and_Cuoco92_REV4 γιατί η lewa δεν με ξετρέλανε..

Σε πρώτη φάση:

Κατασκευή πάρα πολύ καλή και στιβαρή χωρίς τρυγμούς!Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι τα καπάκια στις υποδοχές σιμ που ανοίγουν δύσκολα με βελόνα και θέλει προσοχή για να μη γδάρεις καταλάθος το κινητό. To bezel είναι στα όρια που μου αρέσει και είναι άνετο με το ένα χέρι το κινητό.

Ήχος από ηχεία πάρα πολύ καλός και καθαρός..Από ακουστικά δεν το δοκίμασα ακόμη.

Wifi, bt, surfing, playstore όλα στιγμιαία...

Μπαταρία μου ήρθε με 45% πλέον έχει 22% με όλα ανοιχτά, σετάρισμα, κατέβασμα καμμιά 50 playstore αpps ανοιχτό από τις 9:45.

Gps ακαριαίο στίγμα την πρώτη φορά έκανε κανά λεπτό αλλά πλέον σε δευτερόλεπτα. αν και θέλω να το δοκιμάσω εν κινήσει.

Σήμα μου φαίνεται πιο δυνατό..Είχα μέχρι τώρα το dual sim Oppo R819 και για τις ίδιες ακριβώς κάρτες μου έδειχνε και στις 2 από μία μπάρα λιγότερη στα ίδια σημεία στο γραφείο.

Ταινίες: Έπαιξα mkv 1080p και 720p με ΜΧplayer χωρίς κανένα κόλλημα μέχρι στιγμής.

Κάμερα αρκετά καλή φαίνεται και το βίντεο αν και δεν είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός από ένα κινητό λόγω κατοχής dslr. Αρκετά γρήγορο κλείστρο και μικρός θόρυβος.

Antutu benchmark== 31816!!Τι να λέμε τώρα..

Παιχνίδια δεν παίζω καθόλου για να σας πω.

Μόλις βρω χρόνο θα μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες..απλά για αυτούς που το σκέφτονται ακόμη να παραθέσω μία πρώτη άποψη..

άλλωστε περιμένω και το tcl boomband την άλλη βδομάδα για το γυμναστήριο..

Edited by EGRANEROE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...