Jump to content

Thunderbird Golden i5s


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παρέλαβα σήμερα. τουλάχιστον εξωτερικά είναι άψογο, καμια απολύτως διαφορά από το original. σφαίρα παει και αν και παιδευτηκα τελικά το γύρισα στα ελληνικά όλα κομπλε μέχρι τωρα αποκριση τρομερή και πανομοιότυπος ο launcher τα μενού όλα.

Κάτι άσχετο τώρα. επειδη το έχω για δώρο και θέλω να φτιαξω την σιμ της γυναίκας σε νανοσιμ. μπορω να πάω και να ζήτησω να μου φτιαξουν μια νανοσιμ με τον αριθμό της χωρίς να είναι αυτή παρούσα? ο αριθμός της είναι στο δικο μου όνομα.

Τι logo έχει εξωτερικά η συσκευή;της apple ή οχι;
Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 281
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι logo έχει εξωτερικά η συσκευή;της apple ή οχι;

 

Είχε ενα αυτοκόλλητο android το οποίο όταν το βγάλεις έχει κανονικά την πλάτη του γνήσιου iphone με το logo της apple κανονικά. Αν εξαιρέσεις οτι είναι ελάχιστα πιο ελαφρύ δεν παιζει να το καταλάβεις οτι πρόκειται για ρεπλικα απο πουθενά. Βέβαια αν και όλα τα μενού είναι πανομοιότυπα με το ios ακόμα και το parallax εφέ! Σε ταχύτητα τουλάχιστον στην δική μου διπυρηνη εκδοση είναι υποδεέστερο απο το οριτζιναλ προφανώς. Φωτογραφίες σε φως είναι παρα πολύ καλες για τα λεφτά του. Ως ώρας είναι αυτό ακριβως που εψαχνα. Θα το σκαλισω λίγο ακόμα αργότερα και θα επανελθω

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Είχε ενα αυτοκόλλητο android το οποίο όταν το βγάλεις έχει κανονικά την πλάτη του γνήσιου iphone με το logo της apple κανονικά. Αν εξαιρέσεις οτι είναι ελάχιστα πιο ελαφρύ δεν παιζει να το καταλάβεις οτι πρόκειται για ρεπλικα απο πουθενά. Βέβαια αν και όλα τα μενού είναι πανομοιότυπα με το ios ακόμα και το parallax εφέ! Σε ταχύτητα τουλάχιστον στην δική μου διπυρηνη εκδοση είναι υποδεέστερο απο το οριτζιναλ προφανώς. Φωτογραφίες σε φως είναι παρα πολύ καλες για τα λεφτά του. Ως ώρας είναι αυτό ακριβως που εψαχνα. Θα το σκαλισω λίγο ακόμα αργότερα και θα επανελθω
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Εσύ πιο έχεις?Μήπως το τετραπύρηνο δεν εχει iphone logo?

Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

λοιποοοον... πάμε στα θεματακια του.

καταρχήν δεν έχει google playstore ουτε και είναι root όπως είχα ζητήσει. νομιζω όμως οτι θα μπορέσω να το φτιαξω.

ο launcher αν και πολύ καλη αναπαραγωγή του ios 7, του λείπουν πολλά "android" features. σε σημείο που μου υπενθυμίζει γιατί απεχθάνομαι το ios. επίσης δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις το parallax και γενικά εκτός απο την καλη μίμηση ο launcher ειναι για τα μπαζα.

δεν έχει ελληνικό keyboard αλλά και αυτό διορθώνεται πανευκολα.

δεν έχω αξιόλογο ίντερνετ τώρα αύριο θα δοκιμασω να το "στρωσω" και θα σας πω τι κατάφερα. βασικό είναι για αρχή το play store και υστερα η εύρεση καλύτερου/λειτουργικοτερου launcher

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

λοιποοοον... πάμε στα θεματακια του.

καταρχήν δεν έχει google playstore ουτε και είναι root όπως είχα ζητήσει. νομιζω όμως οτι θα μπορέσω να το φτιαξω.

ο launcher αν και πολύ καλη αναπαραγωγή του ios 7, του λείπουν πολλά "android" features. σε σημείο που μου υπενθυμίζει γιατί απεχθάνομαι το ios. επίσης δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις το parallax και γενικά εκτός απο την καλη μίμηση ο launcher ειναι για τα μπαζα.

δεν έχει ελληνικό keyboard αλλά και αυτό διορθώνεται πανευκολα.

δεν έχω αξιόλογο ίντερνετ τώρα αύριο θα δοκιμασω να το "στρωσω" και θα σας πω τι κατάφερα. βασικό είναι για αρχή το play store και υστερα η εύρεση καλύτερου/λειτουργικοτερου launcher

 

Αν το ψαξεις λιγο... στους φακελους του κινητού... θα δεις οτι υπαρχει το Playstore.apk... το κανεις install και ολα οκ...

μπορεις να το κανεις ευκολα root ψαξτο λιγο στο google

βαλε το smart keyboard και εισαι οκ με τα ελληνικα.

αν σου ηρθε με κινέζικα apps τοτε ειναι λιγο μανουρα... αλλα φευγουν...

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψαξεις λιγο... στους φακελους του κινητού... θα δεις οτι υπαρχει το Playstore.apk... το κανεις install και ολα οκ...

μπορεις να το κανεις ευκολα root ψαξτο λιγο στο google

βαλε το smart keyboard και εισαι οκ με τα ελληνικα.

αν σου ηρθε με κινέζικα apps τοτε ειναι λιγο μανουρα... αλλα φευγουν...

 

Root έγινε πανευκολα με το vroot αν και νομιζω οτι με framaroot θα γινόταν ακόμα πιο εύκολα.

Playstore σχετικα εύκολα μιας και έπρεπε να βάλω για αρχή εναν root explorer (es explorer) για να μπει στο σωστο φάκελο το vending.apk

Θα φτιαξω αύριο εναν οδηγό.

Το πρόβλημα είναι πως πίστευα οτι περνώντας τον nova launcher θα δούλευε πιο smooth αλλά τελικά αυτός ο (άθλιος κατα τη γνωμη μου) launcher είναι πιο ομαλός...

Υποθετικά μιλώντας jellybean σε αυτην την αναλυση με διπυρινο με 1gb θα έπρεπε να πετάει. Σε facebook και browsing που δοκιμασα ηταν οκ αλλά περίμενα ακόμα πιο ομαλή εμπειρία. Τέσπα για 74 ευρώ και ως αναβάθμιση του ideos x5 είναι πολύ καλό vfm.

Φωτογραφίες με την πίσω κάμερα ικανοποιητικές με την μπροστά αν δεν εχεις σταθερό χερι θα δυσκολευτεις.

Συμπέρασμα. Για 70 ευρώ κλονο iphone 5s είναι πολύ καλό

Για 70 ευρώ κινεζικο μπορείς να βρεις δυνατότερο και καλυτερο. Το συγκεκριμένο το συνιστω μονο σε αυτους που θέλουν οπωσδήποτε look iphone αλλά έχουν περιορισμένο budget ( και απαιτήσεις)

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Υποθετικά μιλώντας jellybean σε αυτην την αναλυση με διπυρινο με 1gb θα έπρεπε να πετάει.

θα ηταν καλη φαση αν το δοκιμαζε καποιος.. εγω δεν εχω καμια διαθεση.. :)

 

Το πρόβλημα είναι πως πίστευα οτι περνώντας τον nova launcher θα δούλευε πιο smooth αλλά τελικά αυτός ο (άθλιος κατα τη γνωμη μου) launcher είναι πιο ομαλός...

σε μενα παντως που εχω το 4core (ετσι δειχνουν τα benchmarks τουλαχιστον... :) ) παει πολυ καλα.

 

Συμπέρασμα. Για 70 ευρώ κλονο iphone 5s είναι πολύ καλό

εγω πηρα την πιο ακριβη εκδοση (100 ευρω) αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημένος και απο αποδοση και απο καμερα.

 

Για 70 ευρώ κινεζικο μπορείς να βρεις δυνατότερο και καλυτερο. Το συγκεκριμένο το συνιστω μονο σε αυτους που θέλουν οπωσδήποτε look iphone

ε ναι... σιγουρα... εξαλλου σε αυτο το κινεζικο... πληρωνεις και το οτι ειναι κλονος.. :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω remap (να απενεργοποιήσω εντελώς) το πλαϊνό κουμπί που βάζει το κινητό στο αθόρυβο, γιατι παραειναι ευαίσθητο και πατιεται μονο του. Γίνεται με κάποια remap εφαρμογή? Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι τέτοιο? Με ποια εφαρμογή ?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγνώμη εξ αρχής για το double post.

Έφαγα μια φρίκη που όμοια της δεν έχω ξανά φάει με κινητό.

Έχω σεταρει τα παντα έχω ροουταρει έχω βάλει το play store έχω φτιαξει μενού, launchers ρυθμίσεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ και ενω πάω να σβήσω εναν φάκελο με το es explorer, με το που παταω delete προλάβαινω να δω οτι έχω τικαρει άθελά μου και ενα system folder....

Αποτέλεσμα το κινητό bootαρει και κολλάει στο logo screen:(:(:(

Πάω για εγκεφαλικό ακόμα δεν το έχω δώσει στη γυναικα που της το είχα πάρει για δώρο...

Απο rom flashing σκαμπαζω αρκετά. Αλλά αυτό το remove battery για να φλασαρω μέσω sp flash tools δεν ξέρω πως να το...επεξεργαστώ . δηλαδή πρεπει να λύσω το τηλέφωνο???

Έχει κανεις καμια ιδέα?

Φφφφφφφφφφ έχω φρικαρει δεν έχω πρόσβαση σε υπολογιστή και ίντερνετ σήμερα και έχω τρελαθει που την πάτησα ετσι.

 

EDIT μπορεί παρακαλώ πολύ κάποιος που το έχει αγοράσει απο fastcardtech να κάνει ένα backup και να το ανεβάσει κάπου, είστε η τελευταία μου λύση. :wacko:

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει προγραμμα που ενω ειναι κλειστο το κινιτο το βλεπει ο υπολογιστεις και μπορεις να του κανεις επικοληση το αρχειο που εσβησες

απο μια ραμ που μπορεις να κατεβασεις και να την ξεζιπαρεις και να παρεις μονο το αρχειο που εσβησες

 

το εχω στο λαπτοπ αυτο το προγραμμα και δεν θυμαμε πως το λενε γιατι εχω καιρο να ανοιξω το λαπτοπ

 

antdroid tool κατι ψαξε

ειχα φτιαξη ενα κινεζικο ταμπλετ ετσι που ειχα χαλασει την αναλυση απο ενα φακελο και δεν μπουταρε σωστα για να το διορθοσω και μεσωσε αυτο

 

η μπαταρια ειναι με καλοδια στην πλακετα κολημενα, θελει με καλαει μετα ξανακολημα αν την βγαλεις

 

προσπαθησε πρωτα με ροοτ permision και με κανα tool να κανεις δουλειτσα και αν δεν βρεις και buck up τοτε προχωρα με μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει προγραμμα που ενω ειναι κλειστο το κινιτο το βλεπει ο υπολογιστεις και μπορεις να του κανεις επικοληση το αρχειο που εσβησες

απο μια ραμ που μπορεις να κατεβασεις και να την ξεζιπαρεις και να παρεις μονο το αρχειο που εσβησες

 

το εχω στο λαπτοπ αυτο το προγραμμα και δεν θυμαμε πως το λενε γιατι εχω καιρο να ανοιξω το λαπτοπ

 

antdroid tool κατι ψαξε

ειχα φτιαξη ενα κινεζικο ταμπλετ ετσι που ειχα χαλασει την αναλυση απο ενα φακελο και δεν μπουταρε σωστα για να το διορθοσω και μεσωσε αυτο

 

η μπαταρια ειναι με καλοδια στην πλακετα κολημενα, θελει με καλαει μετα ξανακολημα αν την βγαλεις

 

προσπαθησε πρωτα με ροοτ permision και με κανα tool να κανεις δουλειτσα και αν δεν βρεις και buck up τοτε προχωρα με μπαταρια

Δεν ανοίγει ουτε φορτίζει καν πλεον. Έπαθε χοντρό κόλλημα. Την μπαταρία δεν χρειάζεται να την βγαλεις για φλασαρισμα υπάρχει ενα κουμπακι πίσω που κόβει τη μπαταρία για όσο το πατάς. Το θέμα είναι του άλλαξα τα φώτα και δεν νομιζω οτι μπορω πλεον με κανένα τροπο να φλασαρω το οτιδήποτε στην συσκευή έχω δοκιμάσει όλες τις Ρομ απο needrom για παρόμοιους κλώνους και παντα μου βγάζει το ίδιο error. Απο ενα βίντεο που είδα με ίδιο πρόβλημα με το δικο μου ήθελε να εχεις κρατήσει backup πράγμα το οποίο πάντα κάνω πριν πειραξω κάτι αλλά πρωτη φορά τώρα που δεν το έκανα και την επαθα, ο νόμος του Μερφυ...

Θα παραγγειλω άλλο μάλλον, αν το έχει κανεις σε άριστη κατασταση και θέλει να το ξεφορτωθεί κάνα 50αρι ευρώ, στειλτε μου ενα ,pm

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

μπενει σε recovery mode δηλαδη?

αν ναι τοτε οκ θα φτιαχτει με το back up

 

οχι δεν μπαινει σε recovery. Δεν ανοιγει καν ουτε καν να φωτίσει το panel. τιποτα σαν να μην πατας καν το κουμπι power

 

και αυτο το error βγαζει οταν φλασάρω

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν μπενει σε recovery πως θα περνουσες το buck up?

 

μηπως ταφτησε καπως το καλοδιο και θελεις αλλαγη το καλοδιο?

 

και σε εμενα ταφτησε αρκετα νωρίς το καλώδιο και ουτε φορτιζε ουτε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

αν δεν μπενει σε recovery πως θα περνουσες το buck up?

 

μηπως ταφτησε καπως το καλοδιο και θελεις αλλαγη το καλοδιο?

 

και σε εμενα ταφτησε αρκετα νωρίς το καλώδιο και ουτε φορτιζε ουτε τιποτα

 

βρήκα

το video που ειναι ακριβώς η περίπτωση μου. το επαναφέρει έχοντας ένα backup της αρχικής rom της συσκευής εγω κολλάω στο σημείο που πρέπει να επιλέξω το files.md5 αρχείο που φαντάζομαι δημιουργείται όταν παίρνεις backup και δεν υπάρχει σε καμία απο τις πααααααααρα πολλές ρομ που κατέβασα για δοκιμή. γιαυτό θέλω να πιστεύω οτι ενα backup της αρχικής ρομ του thunderbird είναι η τελευταία λύση που μπορώ να δοκιμάσω πριν το στείλω πίσω. το καλώδιο λειτουργει αφου οταν το κουμπώνω στο pc κάνει τον ήχο του νέου υλικού.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είναι απαραίτητο το md5, προχώρα με την επαναφορά (από το 6:30 του βίντεο) σαν να είναι δικό σου το backup...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είναι απαραίτητο το md5, προχώρα με την επαναφορά (από το 6:30 του βίντεο) σαν να είναι δικό σου το backup...

 

Εχω κατεβάσει διαφορους drivers. Έχω κατεβάσει σχεδόν όλες τις rom απο needrom για iphone clones. Έχω δοκιμάσει όλα τα flashtools και όλα τα πιθανα κουμπιά format/download/firmware upgrade. ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ τις φορές μου δίνει το παρακατω error

(Απο οτι έχω καταλάβει αυτο το error βγαινει οταν η rom και συγκεκριμενα ο "preloader" δεν ειναι για την συσκευή σου. αλλά τόσες ρομ official και custom, καμία δεν ταιριάζει? εντομεταξυ εξ αρχής το brickάρισμα συνέβει επειδή πέρασα ρομ που (μάλλον) δεν ήταν για την συσκευή μου.Τότε όμως δεν είχε προβλημα να την περάσει με 100% επιτυχία και να μπρικαρει το τηλέφωνο, τώρα που δοκιμάζω την ιδια ρομ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ :mad::mad::mad::mad:)

και έχω και τον κινεζο-support να μου στέλνει ρομ που θελει flash απο RECOVERY ενω τους εχω εξηγήσει οτι phone does not boot up. phone doesnt start. phone does not charge. phone is dead.........

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις "ανοίξει" το τηλέφωνο? (χρειάζεται pentalobe κατσαβίδι...)

Μέσα (δες ποστ μου #221) γράφει το ΑΚΡΙΒΕΣ μοντέλο, μόνο έτσι θα βρεις άκρη και θα καταφέρεις να φλασάρεις την σωστή ρομ...

(ασπρο αυτοκόλλητο, πάνω κέντρο/δεξιά)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.china-devices.com/Thread-Bricked-my-Thunderbird-i5s-Alps-1Phone5-Goophone-i5s-MTK6572

 

εδω ενας εχει το ιδιο θεμα

και τον παραπεμπουν εδω αλλα θελει εγγραφη και ισος κανει δουλεια ειναι το αρχειο που ισος χρειαζεσαι

http://www.china-devices.com/Thread-Modded-Flashtool-for-UBIFS-Phones

 

δεν εχεις να χασεις και τιποτα να δοκιμασεις

 

και εδω

 

http://www.china-devices.com/Thread-Tutorial-How-to-Take-Your-MT6582-phone-into-META-mode

 

 

στο δικό μου οταν ειχε χαλάσει ειχε αδειαση και η μπαταρία και αναγκαστηκα να την επαναφέρω με εξωτερικό φορτιστή καλοδιακια

και προσωρινό κώλυμα με πλαστελίνη τα καλοδιακια να κάθονται στα πιν

οποτε αν εχεις και αδεια μπαταρια πρεπει να αρχισεις απο εκει

Edited by mz3stelios
Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για την βοήθεια σας εν τέλει κατάλαβε το support οτι μου είχαν στείλει λαθος ρομ και μετα πολλά μου έστειλαν μια που να μπορεί να flashαριστεί μέσω spflashtools και τελικα.... τζίφος και εκεί :lol::lol::lol::lol::lol:

Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό το πράγμα. Οτιδήποτε και αν δοκίμασα upgrade,fromat,download με πολλές ρομ και όλα να μου βγάζουν το ίδιο error. κατι μου διαφεύγει, αλλά επειδή κράτησε πολύ η ιστορία ήδη το πακέταρα και αύριο φεύγει για Κίνα και βλέπουμε.

Ελπίζω να μην μου ζητήσουν τίποτα extra εκτός απο τα μεταφορικά

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να δεις γέλια, άμα το ανοίξουν στο τελωνείο του Πεκίνου. Να μην σου πω τι έχεις να τραβήξεις αν το περάσουν για αληθινό I5s...
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να δεις γέλια, άμα το ανοίξουν στο τελωνείο του Πεκίνου. Να μην σου πω τι έχεις να τραβήξεις αν το περάσουν για αληθινό I5s...

 

Καλά και με το πήγαινε έλα ειχαμε θέματα θέλουν να τα πλήρωσω όλα εγώ. Ποτε ξανα απο fastacrdtech αλλά τελοσπαντων μην βγαινουμε offtopic.

Εν κατακλείδι Παρολαυτά τα προβλήματα που συνάντησα, δεν μετάνιωσα για την αγορά του είναι πολύ πειστικός κλώνος και αν το παλεψεις λίγο μπορείς να το κανεις και εσωτερικά πολύ smooth. ΑΛΛΑ για κάποιον που ψάχνει ενα κινητό ΟΧΙ απαραίτητα iphone, ύπαρχουν πολύ καλύτερες προτάσεις.

Και παλι σας ευχαριστώ ολους για την βοήθεια σας, και όταν και αν έχω νέα θα σας ενημερωσω έτσι για εγκυκλοπαιδικές γνωσεις:)

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι και εγω κατοχος ενος κλωνου iphone απο fastcardtech, συμφωνα με τα λεγομενα τους goophone αλλα απο οτι καταλαβα ειναι το ιδιο με το thunderbird i5s καθως εχει κωδικο mf353zp/a.

Το εκανα root, περασα google play, εσβησα τις κινεζικες εφαρμογες...ολα καλα, το μονο θεμα που εχω προς στιγμη ειναι οτι τα εικονιδια τρεμουν, πως στο καλο το απενεργοποιω αυτο??????

καποια ρυθμιση θα ειναι...

 

ρε παιδια κανεις????

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...