Jump to content

Lenovo Vibe Z (K910)


domokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ουφ! τελικά κατάφερα και το συνέφερα... να'ναι καλά ένα pc με Windows xp γιατί με τα 7 που είχα στο δικό μου δε μπορούσα να μιλήσω με adb με το τηλέφωνο. Του πέρασα ένα rom με android 4.4.2 (νομίζω το 1516), το έκανα root με root genius, του ξεκλείδωσα τον bootloader, του πέρασα twrp 2.8.7.0 και μετα cm12.1 rc25. Όλα καλά για την ώρα, μόνο σα να ζεσταίνεται λίγο παραπάνω η συσκευή μου φαίνεται, θα παρακολουθήσω και τη μπαταρία να δω πόσο κρατάει. Ένα πρόβλημα μόνο, δεν είμαι πλέον root. Τρέχω άφοβα πάλι το root genius ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Για να γινεις root στην cm12 .....ρυθμισεις....επιλογες για προγραμματιστες και ενεργοποιησε την επιλογη για ροοτ...

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια τι γινεται με την cm 12.1 εσεις εχεται κανα θεμα με τη μνημη;;;; το twrp πιανει πολυ χωρο μηπως κραταει το back up;;;;

 

επισης τι ειναι το θαυμαστικο που βγαζει στα εικονιδια το σηματος;;;

 

edit: τελικα βρηκα το φακελο του back up με απο το es εξερευνηση αν το διαγραψω θα εχω κανενα θεμα;;;;

Edited by geoliol
Link to comment
Share on other sites

Εμεινα χωρις την κυριως καμερα....η μπροστινη δουλευει....ενας συνεχομενος θορυβος, και δεν αφηνει την καμερα να εστιασει..... δοκιμασα και με αλλη ρομ αλλα τα ιδια....αγορα ανταλακτικου καμερας απο εξω δεν νομιζω πως γινεται λογω καπιταλ κοντρολ....εχει κανεις κανα μπρικαρισμενο να το κανουμε ανταλακτικα? με το αζημιωτο βεβαια....

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια τι γινεται με την cm 12.1 εσεις εχεται κανα θεμα με τη μνημη;;;; το twrp πιανει πολυ χωρο μηπως κραταει το back up;;;;

 

επισης τι ειναι το θαυμαστικο που βγαζει στα εικονιδια το σηματος;;;

 

edit: τελικα βρηκα το φακελο του back up με απο το es εξερευνηση αν το διαγραψω θα εχω κανενα θεμα;;;;

Και βεβαια κραταει χωροτο backup sto twrp....μπορεις να τα σβησεις αν θελεις με πολλους τροπους και προγραμματα, ακομα και μεσα απο την recovery, δεν θα εχεις κανενα προβλημα με την διαγραφη των backups....Καλο ειναι ομως παντα να εχεις ενα αντιγραφο της ρομ σου με twrp

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Xposed περνει κανονικά με cm12.1 θα ανεβάσω τα σχετικά αρχεία και την διαδικασία. Tsarlam τέτοιο πρόβλημα είχα και εγώ δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. Ακούς να κάνει θόρυβο η κάμερα όταν είναι ανοιχτή? Δοκίμασε να την πλησίασεις στο αυτί σου να ακούσεις.
Link to comment
Share on other sites

Xposed περνει κανονικά με cm12.1 θα ανεβάσω τα σχετικά αρχεία και την διαδικασία. Tsarlam τέτοιο πρόβλημα είχα και εγώ δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. Ακούς να κάνει θόρυβο η κάμερα όταν είναι ανοιχτή? Δοκίμασε να την πλησίασεις στο αυτί σου να ακούσεις.

Ναι, μολις ανοιγω την καμερα κανει λες και εχει καμια μυγα μεσα....:D βρηκα στο aliexpress αλλα πως...δεν περνανε οι καρτες μου....και την καμερα την ειχα εργαλειο για την δουλεια μου...κριμα :(

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μολις ανοιγω την καμερα κανει λες και εχει καμια μυγα μεσα....:D βρηκα στο aliexpress αλλα πως...δεν περνανε οι καρτες μου....και την καμερα την ειχα εργαλειο για την δουλεια μου...κριμα :(

 

Έχεις το ίδιο πρόβλημα που είχα και εγώ και εμένα αυτό ακριβός μου παρουσίασε μέτα από ένα μήνα χρήσης του κινητού και δεν χρησιμοποιούσα και τόσο την κάμερα. το είχα στείλει πίσω minideal και μου το έφτιαξαν με το αζιμιωτο φυσικά. Είχα δει το ανταλλακτικό στο Ali αλλά δεν συμφέρει εκτός και αν τι φτιάξεις μόνος σου αλλιώς άμα είναι να πληρώσεις και εργασία καλύτερα ψάξε για άλλο κινητό. Από που το είχες πάρει. Το καλύτερο είναι να το στείλεις πίσω με 2+ μήνες αναμονή βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις το ίδιο πρόβλημα που είχα και εγώ και εμένα αυτό ακριβός μου παρουσίασε μέτα από ένα μήνα χρήσης του κινητού και δεν χρησιμοποιούσα και τόσο την κάμερα. το είχα στείλει πίσω minideal και μου το έφτιαξαν με το αζιμιωτο φυσικά. Είχα δει το ανταλλακτικό στο Ali αλλά δεν συμφέρει εκτός και αν τι φτιάξεις μόνος σου αλλιώς άμα είναι να πληρώσεις και εργασία καλύτερα ψάξε για άλλο κινητό. Από που το είχες πάρει. Το καλύτερο είναι να το στείλεις πίσω με 2+ μήνες αναμονή βέβαια.

Το εχω 14 μηνες, αν ειχα το ανταλακτικο καμερακι θα το περναγα μονος μου...απο aliexpress το πηρα...με βολεψε πολυ αυτο το κινητο.......αν καποιος εχει κανα μπρικαρισμενο τελειωμενο, λεω τωρα εγω, να το καναμε ανταλακτικα...με το αζημιωτο φυσικα....:rolleyes:

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

ουφ! τελικά κατάφερα και το συνέφερα... να'ναι καλά ένα pc με Windows xp γιατί με τα 7 που είχα στο δικό μου δε μπορούσα να μιλήσω με adb με το τηλέφωνο. Του πέρασα ένα rom με android 4.4.2 (νομίζω το 1516), το έκανα root με root genius, του ξεκλείδωσα τον bootloader, του πέρασα twrp 2.8.7.0 και μετα cm12.1 rc25. Όλα καλά για την ώρα, μόνο σα να ζεσταίνεται λίγο παραπάνω η συσκευή μου φαίνεται, θα παρακολουθήσω και τη μπαταρία να δω πόσο κρατάει. Ένα πρόβλημα μόνο, δεν είμαι πλέον root. Τρέχω άφοβα πάλι το root genius ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

όταν το βάζετε για φόρτιση βγάζει το μήνυμα " Ενεργοποίηση προστασίας φόρτισης..." ή κάπως έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Κατι καλο ετοιμαζουν στην team superluminal http://www.teamsuperluminal.org/forums/topic/coming-soon/

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Κατι καλο ετοιμαζουν στην team superluminal http://www.teamsuperluminal.org/forums/topic/coming-soon/

 

Η paranoid λες να είναι καλύτερη από την cyanogen? Εγώ ήθελα να δούμε και Android 6 στο κινητό μας αλλά δεν με βλέπω να το κρατάω μέχρι να βγει

Link to comment
Share on other sites

Η paranoid λες να είναι καλύτερη από την cyanogen? Εγώ ήθελα να δούμε και Android 6 στο κινητό μας αλλά δεν με βλέπω να το κρατάω μέχρι να βγει

Θα δουμε οταν την ανεβασουν...μονο για την περιεργεια αξιζει τον κοπο!!!!

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι αναφέρει οποίος θέλει να βοηθήσει στην μετάφραση. Λέτε να μην έχει Ελληνικά?
Link to comment
Share on other sites

πλεον με την cm 12 ειδα μεγαλη αλλαγη στην καταναλωση μπαταριας απο οταν εβαλα τον hola launcher.... πλεον κραταει δυο μερες με νορμαλ χρηση ενω πριν οχι
Link to comment
Share on other sites

Όποτε βάζω ρομ του χαραλαμπη μετά απο λίγο καιρο στην γραμμή κατάστασης μου αναβοσβήνει ενα smile face :) ,σας εχει τύχει;
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια..! μετα απο ενα σπασιμο στην οθονη αποφασισα να παραγγειλω καινουρια και να την αλλαξω μονος..! την αλλαξα, ομως οταν κλεινει η οθονη (ειτε μονη της ειτε απο το κουμπι) το κινητο σταματαει να αποκρινεται..! τι λετε;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενα πρόβλημα λιγάκι σοβαρό με την cm 12,1 το διαπίστωσα τώρα είναι οτι όταν δέχεσαι δεύτερη κληση και την απαντήσεις η πρωτη δεν μπαίνει σε αναμονή και ακουει κανονικά τη συνομιλία και των δυο... Δεν ξέρω αν έχει ξαναφερθει... Πως λύνεται;;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενα πρόβλημα λιγάκι σοβαρό με την cm 12,1 το διαπίστωσα τώρα είναι οτι όταν δέχεσαι δεύτερη κληση και την απαντήσεις η πρωτη δεν μπαίνει σε αναμονή και ακουει κανονικά τη συνομιλία και των δυο... Δεν ξέρω αν έχει ξαναφερθει... Πως λύνεται;;;

Βγήκε ή stable 12.1 μήπως να της έκανες μια δοκιμή?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την stable και είναι πολύ καλή. Το κινητό είναι πιο γρήγορο πιο smooth και η μπαταρία αγγίζει πλέον τις 5 ώρες οθόνης με 20% υπόλοιπο. Επίσης δεν ζεσταίνεται όσο πριν και δεν δουλεύει το double tap to wake
Link to comment
Share on other sites

Πως περνάμε τη stable; Δε μου την εμφανίζει στη λίστα με τις διαθέσιμες ενημερώσεις. Φτου κι από την αρχή διαγράφουμε τα πάντα;
Link to comment
Share on other sites

Πως περνάμε τη stable; Δε μου την εμφανίζει στη λίστα με τις διαθέσιμες ενημερώσεις. Φτου κι από την αρχή διαγράφουμε τα πάντα;

 

Την stable την περνάς οπωσδήποτε με clean install το γράφει και με μεγάλα γράμματα στις οδηγίες στο site. Τώρα εγώ για να είμαι σίγουρος έκανα format τα πάντα και πέρασα την ρομ σε στικακι και μέσο usb otg έκανα την εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Πως περνάμε τη stable; Δε μου την εμφανίζει στη λίστα με τις διαθέσιμες ενημερώσεις. Φτου κι από την αρχή διαγράφουμε τα πάντα;

Ναι θέλει clean install...

Δεν θα το βγάλει στις ενημερωσεις..χειροκίνητα πρέπει να το κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Φίλος έχει θέμα με την εστίαση του φακού της φωτογραφικής και κάποια στιγμή δεν του μπουταρε. Τελικά με το recovery menu (power button & vol + vol -) γύρισε σε εργοστασιακές ρυθμίσεις και έχει την αρχική rom 4.2.2 (αγορασμένο - Ιούλιος 2014).

 

Στο αρχικό post υπάρχει «Οδηγός από 4.2.2 σε official VIBEUI_V1.5_1420_4_ST_K910 with GAPPS & ROOT (by aloialone)»

Αυτήν θεωρείται την πιο σταθερή από όλες?

 

Γιατί μεταγενέστερα έχουν βγει και νεότερες όπως η VIBEUI V2.0. Ακολουθούμε την ίδια διαδικασία του οδηγού και απλά αλλάζουμε την rom σε σχέση με αυτήν του οδηγού ? Ή για αυτήν απαιτείται άλλη διαδικασία ?

Ειδικά τον baralajbi τον εμπιστεύομαι

http://www.needrom.com/download/lenovo-k910-4-4-2-vibeui-2-0-multilang-gapps//

 

 

Υπάρχει και η CyanogenMod 11 και 12. Με οδηγίες που περιγράφουν στο site τους αν και αναφέρουν οι ίδιοι κάποια θεματάκια με τις sim.

http://www.teamsuperluminal.org/k910cyanogenmod-12-1/

 

Sorry που ρωτάω αλλά Α) το κινητό δεν είναι δικό μου Β) Η εμπειρία μου έως τώρα ήταν μόνο με mediateκ επεξεργαστές.

Edited by dimitris2004
Link to comment
Share on other sites

το hotspot δεν κατάφερα να το δουλεψω με την 4.4.2 του Χαραλάμπη. Ενώ συνδέεται κανονικά με τον υπολογιστή, δείχνει να υπάρχει δίκτυο και να παίρνει κάποια ip, στο εικονίδιο δικτύου του υπολογιστή υπάρχει κίτρινο σημάδι πως δεν υπάρχει ιντερνετ. με τίποτα ο υπολογιστής δεν παίρνει internet από το κινητό, παρότι αυτό έχει 3g. Ψάχνοντας στο δίκτυο βλέπω πως και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα. Ξέρει κανείς τι φταίει;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo K910 Vibe Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...