Jump to content

Lenovo Vibe Z (K910)


domokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

i am on vibe 1.5 1421 dev flashed like i said earlyer in addition i have flashrec ( from earlyer posts) meaning permanent recovery(twrp)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2597590&page=91

post 904

Σύμφωνα με αυτόν με τη χρήση του flashrec έχουμε μόνιμο TWRP Recovery.

 

εμένα έγινε bricked, γιατί προσπάθησα να βάλω to recovery χωρίς να τρέξω το flashrec.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο μήνες που έχω τη συσκευή μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Ένα θέμα και είναι σοβαρό. Ενώ βρίσκομαι σε κλήση, σταματάει να λειτουργεί το μικρόφωνο. Ενώ εγώ ακούω κανονικά, οι άλλοι δεν μ ακούν. Η κλήσεις ξεκινάνε κανονικά και κάποια στιγμή εμφανίζεται το πρόβλημα. Ξέρει κάποιος κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο μήνες που έχω τη συσκευή μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Ένα θέμα και είναι σοβαρό. Ενώ βρίσκομαι σε κλήση, σταματάει να λειτουργεί το μικρόφωνο. Ενώ εγώ ακούω κανονικά, οι άλλοι δεν μ ακούν. Η κλήσεις ξεκινάνε κανονικά και κάποια στιγμή εμφανίζεται το πρόβλημα. Ξέρει κάποιος κάτι?

 

όχι δεν μου έχει συμβεί ποτέ, και έχω κάνει κλήση μιας ώρας και κάτι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια ROM χρησιμοποιείς;

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κατά λάθος πατάς το κουμπί mute κατά τη διάρκεια της κλήσης; Το mute αυτή τη δουλειά κάνει, σταματάει τη λειτουργία του μικροφώνου σου ενώ εσύ εξακολουθείς να ακούς τον άλλον. Δε το έχω το κινητό αλλά υποθέτω ότι υπάρχει κουμπί mute στην οθόνη και πιθανόν να πατιέται με το πρόσωπό σου...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εμένα έγινε bricked, γιατί προσπάθησα να βάλω to recovery χωρίς να τρέξω το flashrec.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς εδώ το flashrec;

 

Μετά από δύο μήνες που έχω τη συσκευή μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Ένα θέμα και είναι σοβαρό. Ενώ βρίσκομαι σε κλήση, σταματάει να λειτουργεί το μικρόφωνο. Ενώ εγώ ακούω κανονικά, οι άλλοι δεν μ ακούν. Η κλήσεις ξεκινάνε κανονικά και κάποια στιγμή εμφανίζεται το πρόβλημα. Ξέρει κάποιος κάτι?

 

Όχι δε θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό. Στο κάνει και μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων; Αν ναι δοκίμασε άλλη rom.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Έκανα παραγγελία δύο κ910 από minideal, και φτάσαν αισίως και τα 2 στα χέρια μου, το ένα σε 15 μέρες και το 2ο σε 20. Το, πρώτο που έφτασε, το δικό μου, ήρθε με android 4.2.2, αγγλικό μενού και μόνο κάποια notifications στα κινέζικα, τα οποία να πω την αλήθεια δε με χαλάνε και τόσο μιας και η συσκευή κατα τ'αλλα πετάει. Ήταν ρουταρισμένο, είχε play store μέσα, τρέχει ό,τι έχω δοκιμάσει απροβλημάτιστα, flash μεσω firefox, το gps κλειδώνει μέσα σε 3-4 δευτερόλεπτα ακόμα και εν κινήση με το αμάξι, βιντεοκλήσεις μέσω hangouts με πολύ καλή ποιότητα στον ήχο και στο βίντεο. Η κάμερά του δε με ενθουσίασε, αλλά σε καμία περίπτωση δε μπορείς να την πεις χάλια. Η μπαταρία του (3000mAh) είναι λίαν ικανοποιητική και η οθόνη του επίσης πολύ καλή ακόμα και κάτω από τον δυνατό καλοκαιρινό ήλιο της Κρήτης. Αυτά για το πρώτο.

Το 2ο κ910, της κοπέλας μου, ήρθε, το ανοίξαμε κι εκεί που της περνούσα διάφορες εφαρμογές ξαφνικά κράσαρε. Το έκανα reboot κι εκεί ξεκίνησε το κακό. Κολλάει στο boot, στο logo της Lenovo. Με power + volume down μπαίνει στο recovery της Lenovo ενώ με power+volume up+volume down στο cwm. Προσπαθώ να κάνω update την 1411 μέσω adb sideload, αλλά δε μου αναγνωρίζει τη συσκευή παρόλο που έχω περάσει τους drivers που μου δίνει η ίδια η συσκευή όταν τη συνδέω και την αναγνωρίζει ως cd rom. Στο adb devices μου δίνει "error: devices not found". Είμαι λίγο σε απόγνωση γιατί και τα λεφτά ήταν αρκετά αλλά και η ξενέρα μεγαλύτερη, το να έχεις καινούριο high end κινητό για 10 λεπτά και μετά πάπαλα. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ.

 

Έχω διαβάσει το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5312687#post5312687

Edited by KalhaS
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εγκατέστησε αυτή τη rom με τη παρακάτω διαδικασία:

 

- extract the files
- copy to SD/sdfuse folder the*K910_SS_S_2_040_0109_131226.qsb file
- switch off the phone
- push together the power and volume down button*
- if the phone switched on, choose the 4. SD Update and follow the instruction
- reboot

 

Και μετά βάλε οποία rom θέλεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, λύθηκε με άλλο τρόπο. Με βοήθησε ο Tom Rebel και τον ευχαριστώ χιλιάδες φορές (δε ξέρω το nickname σου σε αυτό το forum για να σου δώσω τα credits.)

 

Στην περίπτωση μου η διαδικασία κολλούσε στο να στείλω τη rom με το adb καθώς δεν αναγνώριζε τη συσκευή, παρόλο που είχα περάσει τους drivers κτλ. Η λύση δόθηκε με το να κάνω την ίδια διαδικασία σε xubuntu, εκεί λειτούργησαν όλα. Ελπίζω να φανεί χρήσιμο σε κάποιον επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Για τους ριψοκίνδυνους της παρέας υπάρχει ρώσικο link, http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=546814 , οπου θα βρείτε την τελευταία beta VIBEUI_V20_1427_DEV_K910_NK_54BD (την έβαλε ο PanNet , http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2597590&page=96 , και λέει όλα ΟΚ) , καθώς και το πολυπόθητο CSROM2.1 (Gigabyte edition)

για την οποία λένε In CSROM initially cleaned applications Lenovo (SECUREit, SAFEcenter, SHAREit and others) have ROOT, TWRP

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Μια νέα λύση δοκιμασμένη απο τους Ρώσους σε K910L.

http://lenovo-forums.ru/topic/6953-%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%88%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B9-twrp-recovery-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-lenovo-vibe-z-k910l-%D0%B8-k910ss/.

Απλά περιμένουμε τη δοκιμή και σε Dual Sim.

Post 1773.http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=546814&st=1760.

Πρός το παρόν παραμένω στη θεωρία γιατί η συσκευή δεν έφτασε ακόμα στα χέρια μου :confused:(2014-06-20 15:46, Despatched to overseas (Country code: GR).

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα.Καταπληκτικό τηλέφωνο το εχω περίπου τρεις μήνες αλλα άποψή μου ειναι οτι υστερεί κατα πολύ στην κάμερα. Αργεί να εστιάσει,αρκετές φορές εστιάζει θολά και το αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές απαράδεκτο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα.Καταπληκτικό τηλέφωνο το εχω περίπου τρεις μήνες αλλα άποψή μου ειναι οτι υστερεί κατα πολύ στην κάμερα. Αργεί να εστιάσει,αρκετές φορές εστιάζει θολά και το αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές απαράδεκτο.

 

Αυτό που λες μου φαίνεται περίεργο. Το είχα δύο μήνες και έχω βγάλει φοβερές φωτογραφίες. Δοκίμασε αν θες την επιλογή του να τραβάς φώτο με το που κάνεις touch στην οθόνη. Έτσι εστιάζει και αμέσως τραβάει. Διαφορετικά δοκίμασε κάποια άλλη εφαρμογή για κάμερα. Στα περισσότερα κινητά μου είχε κάνει πολύ καλή δουλειά το ProCapture. Στο Κ910 έκανε επίσης καλή δουλειά και στο θέμα της εστίασης νομίζω πως είναι ίσως καλύτερη από τη SnapIt (που προσωπικά επίσης μου άρεσε σαν εφαρμογή).

Τέλος, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, τσέκαρε αν είναι αναβαθμισμένη η SnapIt (Other settings/ about) μήπως και ένα update βελτιώσει λίγο την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η κάμερα του είναι όντως πολύ καλή, σε δοκιμαστικές λήψεις σσυγκριτικά με ένα note 3, ήταν πολύ κοντά και σε κάποιες περιπτώσεις υπερτερούσε το Κ910.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες μου φαίνεται περίεργο. Το είχα δύο μήνες και έχω βγάλει φοβερές φωτογραφίες. Δοκίμασε αν θες την επιλογή του να τραβάς φώτο με το που κάνεις touch στην οθόνη. Έτσι εστιάζει και αμέσως τραβάει. Διαφορετικά δοκίμασε κάποια άλλη εφαρμογή για κάμερα. Στα περισσότερα κινητά μου είχε κάνει πολύ καλή δουλειά το ProCapture. Στο Κ910 έκανε επίσης καλή δουλειά και στο θέμα της εστίασης νομίζω πως είναι ίσως καλύτερη από τη SnapIt (που προσωπικά επίσης μου άρεσε σαν εφαρμογή).

Τέλος, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, τσέκαρε αν είναι αναβαθμισμένη η SnapIt (Other settings/ about) μήπως και ένα update βελτιώσει λίγο την κατάσταση.

 

Αυτή η επιλογή με το touch πραγματικά είναι πολύ καλή, γιατί τελικά δεν αφήνει περιθώρια να χάσει το focus, οπότε και οι φώτο βγαίνουν πολύ καλές.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας τρόπος επαναφοράς, εάν ισχύει ότι δεν κάνει boot, έχω lenovo logo ή όχι και το σημαντικότερο έχω το lenovo service menu, αλλά δεν έχω το sdfuse στην εσωτερική μνήμη.

 

Θα χρειαστείτε

1. otg καλώδιο

2. usb stick

 

Διαδικασία προετοιμασίας

1. φορματ το usb σε fat32

2. δημιουργία sdfuse directory

3. αντιγραφή του qsb στο sdfuse

 

Διαδικασία επαναφοράς

1. κλείνετε το κινητό

2. συνδεέται το otg και το usb stick στο κινητό

3. Πιέστε ταυτόχρονα το vol- + power για να μπείτε στο lenovo service menu

4. επιλέγεται την επιλογή 4 από το menu. Θα πρέπει να αναγνωρίσει από το otg τον φάκελο sdfuse και να εμφανίζει το αρχείο qsb

5. επιλέγεται εγκατάσταση.

 

Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.

 

την διαδικασία την βρήκε ένα μέλος του xda και θα το βρείτε εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=53817914&postcount=968

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό οι περισσότερες φαίνονται καλές στον υπολογιστή είναι χάλια.

Ίσος να φταίει κάτι σε μένα εφόσον εσείς έχετε θετικές γνώμες για την καμερα του.

Edited by christoskast
Link to comment
Share on other sites

Αυριο παραλαμβανω κι εγω, εχω λιγο απογοητευτει με οσα διαβαζω εδω.

Ελπιζω να μη μιυ δημιουργησει προβληματα στην καθημερινοτητα μου. Θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Άλλος ένας τρόπος επαναφοράς, εάν ισχύει ότι δεν κάνει boot, έχω lenovo logo ή όχι και το σημαντικότερο έχω το lenovo service menu, αλλά δεν έχω το sdfuse στην εσωτερική μνήμη.

 

Θα χρειαστείτε

1. otg καλώδιο

2. usb stick

 

Διαδικασία προετοιμασίας

1. φορματ το usb σε fat32

2. δημιουργία sdfuse directory

3. αντιγραφή του qsb στο sdfuse

 

Διαδικασία επαναφοράς

1. κλείνετε το κινητό

2. συνδεέται το otg και το usb stick στο κινητό

3. Πιέστε ταυτόχρονα το vol- + power για να μπείτε στο lenovo service menu

4. επιλέγεται την επιλογή 4 από το menu. Θα πρέπει να αναγνωρίσει από το otg τον φάκελο sdfuse και να εμφανίζει το αρχείο qsb

5. επιλέγεται εγκατάσταση.

 

Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.

 

την διαδικασία την βρήκε ένα μέλος του xda και θα το βρείτε εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=53817914&postcount=968

 

Μπήκε στο πρώτο post...

 

Thanks! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε παιδια υπαρχει καποιο ειδικο εξαρτηματακι για να ανοιξει η θηκη για τις sim?

 

Περιλαμβάνεται μέσα στο κουτί, το βάζεις μέσα στην οπή και εξέρχεται η βάση των sim.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει μεσα στο κουτι εμενα,δεν το βρηκα. Ειναι μονο του ή μεσα μαζι με κατι άλλο;

 

 

http://i62.tinypic.com/30xhs1h.jpg

 

ψάχνεις αυτό το κλειδάκι και είναι κολλημένο σε κάποιο χαρτονακι μέσα στο πακέτο

Edited by christoskast
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo K910 Vibe Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...