Jump to content

KingSing K2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρουσιαστηκε στο Geekbuying η ενναλακτικη προταση του Doogee DG100 οπως εγραφαν στο θεμα τους,σε χαμηλοτερη τιμη.Ειναι το KingSing K2.Με IPS οθονη 4.3 (αναλυσης 480x800,260.000 χρωματων,2 σημειων multitouch) επεξεργαστη ΜΤΚ6572W,μνημη ram 512MB rom 4GB,καμερα 2ΜΡ πισω και 0.3 μπροστα,Αndroid 4.2 και ΤΡΑΓΙΚΗ μπαταρια 1650 mAh.Ειναι φυσικα 2καρτο (2 κανονικες) και υποστηριζει 3G στην πρωτη.Κοστιζει απο 70-79$ αναλογα το χρωμα.

http://image1.geekbuying.com/content_pic/201312/geekbuying-e0aef49d-a038-4aae-8925-7a35e7efd8e1.jpg

http://image1.geekbuying.com/content_pic/201312/20131227141257929.jpg

 

Βιντεο παρουσιαση

 

 

http://www.geekbuying.com/Search/?keyword=K2&c=315&utm_source=inpromo&utm_medium=hbigbanner&utm_campaign=K21231

Οντας κατοχος (για λιγες μερες) της πρωτης φουρνιας του DG100 ,με την εξαιρετικη IPS oθονη και το τραγικο ηχειο,πιστευω πως αν ειναι αντιστοιχης ποιοτητας με το Doogee (γρηγορο,πολυ ποιοτικη κατασκευση,πανεμορφο,το περνουσαν για πλακα για Samsung αξιας 150Ε και πανω) και εχει διορθωσει τα λαθη θα εχει και αυτο μεγαλη επιτυχια στις πωλησεις.

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σημερα παρηγγειλα ενα λευκο απο geekbuying.Μολις ερθει θα κανω μια παρουσιαση.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Επειτα απο 18 μερες που ηταν Despatced to Overseas φανηκε επιτελους στο αεροδρομιο.Οποτε απο Τριτη Τεταρτη που θα το παραλαβω θα γραψω και μια πρωτη κριτικη.Μια πρωτη αποψη...
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το πρόλαβα στο half price του geekbuying και προορίζεται για γνωστό μου.Αν έχει όντως ips οθόνη και κανένα σοβαρό bug θα αποτελεί καλή πρόταση ακόμη και στην κανονική του τιμή που είναι κοντά στα 60€
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι να πάρω για δώρο το εν λόγω κινητό. Το έχει κάποιος να μας πεί γνώμες; Επίσης το βρήκα στο ebay αλλά ενώ ο πωλητής έχει 99.7% positive feedbacks παρατήρησα πολλά παράπονα σε αγορές κινητών όπου ποτέ δεν ελήφθη η παραγγελία. Το site που υπάρχει στην αρχή του θέματος "http://www.geekbuying.com/" είναι καλό;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι να πάρω για δώρο το εν λόγω κινητό. Το έχει κάποιος να μας πεί γνώμες; Επίσης το βρήκα στο ebay αλλά ενώ ο πωλητής έχει 99.7% positive feedbacks παρατήρησα πολλά παράπονα σε αγορές κινητών όπου ποτέ δεν ελήφθη η παραγγελία. Το site που υπάρχει στην αρχή του θέματος "http://www.geekbuying.com/" είναι καλό;

 

Ευχαριστώ.

 

Τεταρτη πρωι το παιρνω απ τα ΕΛΤΑ και θα γραψω πρωτες εντυπωσεις.Αν μπορεις να κανεις υπομονη καθως ουτως η αλλως μεχρι τις 8 Φεβρουαριου οι Κινεζοι ειναι σε διακοπες και δεν διεκπεραιωνουν παραγγελιες.Προτιμησε το geek που ειναι απολυτα αξιοπιστο και πιο οικονομικο απ το ebay.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα 2 ωρες το πηρα (λευκο απο Geekbuying) απο τα ΕΛΤΑ.Οι πρωτες εντυπωσεις?Ε ΞΑΙ ΡΕ ΤΙ ΚΕΣ !!!Το κινητο ειναι παρα πολυ ομορφο,η κατασκευση του ποιοτικοτατη με πολυ συμπαγη πλαστικα (το πισω καπακι ειναι γερο,βγαινει ανετα,κουμπωνει καλα και δεν σπαει ευκολα),ιδανικο για πολλους μεγεθος οθονης (4.3) και ελαφρυ.

Η οθονη του ειναι οντως IPS με εξαιρετικες γωνιες θεασης και πολυ καλα χρωματα.Το touch του ακριβεστατο.Ο launcher του ειναι MIUI look κατι που μ αρεσε παρα πολυ.Hρθε rooted (Android 4.2.2) με Play Store και Ελληνικα εγκατεστημενα και πεντακαθαρο απο Κινεζικες εφαρμογες!Ουτε μια!Το ηχειο-ακουστικο του στις κλησεις αριστο!Ακους τον αλλο πεντακαθαρα και δυνατα.Η καμερα του για 2ΜΡ καλη σχετικα.GPS,παιχνιδια κτλ δεν προλαβα να δοκιμασω ακομα.

Με λιγα λογια το κινητο μ αφησε πολυ καλυτερες εντυπωσεις απο το Doogee DG100 με την IPS οθονη (αλλα το αθλιο ηχειο-ακουστικο) που ειχα παρει,τοσο σε κατασκευη-ποιοτητα οσο και σε επιδοσεις.Η εμφανιση του και οι μεχρι τωρα επιδοσεις του θεωρω οτι αξιζουν με το παραπανω τα χρηματα του,και το βαζω διπλα σε κινητα τουλαχιστον 180 ευρω (κατι Samsung,Sony,LG που κυκλοφορουν στην Ελλαδα)!

Μενει να δω διαρκεια μπαταριας,και την αντοχη του στο χρονο...Αν και για να πω την αληθεια ειναι σαν να πιανω ενα μικρο ποιοτικο Κινεζικο iPhone.Γεμιζει πολυ ωραια το χερι σου.

Η συσκευασια του Geekbuying ΑΨΟΓΗ για αλλη μια φορα!Απολυτα προστατευμενο το περιεχομενο.Η δε συσκευασια του KingSing κλασσικη Κινεζικη.Περιλαμβανει ακουστικα(που δεν προλαβα να δοκιμασω),καλωδιο USB,ευρωπαικο φορτιστη και μια αρκετα ομορφη flip cover θηκη (σαν του Doogee DG100 οσοι θυμαστε με αυτοκολητο που κολλαει η πλατη του κινητου,δεν ειναι δηλαδη να την βαζεις βγαζεις).

 

Και για αλλη μια φορα Οι εξαιρετικες εντυπωσεις προκυπτουν ΠΑΝΤΑ αναλογιζομενος τα χρηματα που κοστιζει και το τι παιρνεις απο Ελλαδα με τα ιδια.

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!

Πιστεύω αξίζει την αγορά μετά και από τις δικές σου εντυπώσεις.

Μένει μόνο να μου λυθεί και εμένα η απορία με την μπαταρία και επίσης έχω μια σκέψη για την ακτινοβολία, για τα κινητά γενικά που δεν είναι κάποιας γνωστής εταιρίας ενδέχεται να είναι επιβαρυντικά περισσότερο από άλλα γνωστά;

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσεων συνεχεια...

Για το GPS του.Περα απο τους ''Χαρτες'' εχει εγκατεστημενη εφαρμογη ''Πλοηγηση''.

Ανοιξα το GPS εξω στο δρομο,περιμενα κανα 5λεπτο,δεν με βρηκε και το εκλεισα.Με WiFi ή DATA με βρηκε σε κλασματα.Δεν δοκιμασα να πλοηγηθω με συνδεση.

Για το WiFi του.Σε ξεκλειδωτο δικτυο καταστηματος με 3 γραμμες σημα (για 1.5 ωρα) και σε ξεκλειδωτο σπιτιου με 2 γραμμες (για 20 λεπτα) δεν εφαγε το παραμικρο σκαλωμα ουτε αποσυνδεθηκε στιγμη.

Για την μπαταρια του.Απο το 50% μεχρι το 15% ειχα περιπου 2-3 ωρες βαρβατο σερφαρισμα με τη φωτεινοτητα στο τερμα χαμηλο.Ακομα βεβαια δεν εχω κανει ουτε μια φορτιση.Μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις.

Για τον ΜΤΚ6572 επεξεργαστη του,οτι και να πω ειναι λιγο.ΤΠροσωπικα τον θεωρω τον κορυφαιο επεξεργαστη που εχει βγαλει η Mediatek απο αναλογια τιμης με αυτα που προσφερει.Ποιος 6582 6589 και 6592.Με Android 4.2.2 μνημη ram 512MB και δεν κολλαει πουθενα.ΣΦΑΙΡΑ!Οταν ο ΜΤΚ6589 τρωει σκαλωματα!Τεραστιο δημιουργημα!Και ενεργειακα οικονομικοτατος!

 

Για το SAR.Εχει μεσα ενα εγχειριδιο το οποιο ομως γραφει γενικα για τα Android Smartphones και οχι για το συγκεκριμενο μοντελο.Επομενως το SAR δεν φαινεται πουθενα.Γι αυτο παντα με handsfree

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το δουλευω 2 μερες σαν πρωτη συσκευη.Οσοι το βλεπουν και το επεξεργαζονται δεν πιστευουν την τιμη του.Το ακουστικο του πεντακαθαρο.Η μπαταρια του εχει φορτιστει 2-3 φορες και κραταει ικανοποιητικα.

Τα μειονεκτηματα του τωρα.Πρωτη η καμερα του, για πολλους,οχι για μενα.Ειναι μια καλη 2ΜΡ.Δεν ειναι 5,ουτε 8 που γραφουν αλλα μοντελα και ειναι 2.Ειναι μια καλη καμερα που βγαζει φωτο 2ΜΡ.Οχι VGA.Μεχρι εκει.Βιντεο δεν εχω προλαβει

Επισης επειδη ειχα συνηθισει σε κινητα με proximity sensor,η απουσια του στο Κ2 μ εχει δυσκολεψει.

Αντιθετως η απουσια led light δεν μ ενοχλησε.Επισης μου αρεσε οτι δεν φωτιζονται τα 3 πληκτρα αφης.Θεωρω οτι αν ενα κινητο εχει 2 ή 3 πληκτρα δεν πρεπει να φωτιζονται.Τα 4 πληκτρα (με το Search button) τα θεωρω υπερβολη.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε arisg90 γράφεις ότι το κινητό σου ήρθε rooted από το geekbying.Ισχύει σίγουρα αυτό γιατί εμένα σε σχετική ερώτηση που τους έκανα μου απάντησαν ότι δεν είναι Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Φίλε arisg90 γράφεις ότι το κινητό σου ήρθε rooted από το geekbying.Ισχύει σίγουρα αυτό γιατί εμένα σε σχετική ερώτηση που τους έκανα μου απάντησαν ότι δεν είναι

 

Φιλε μου το Cpu Z (εφαρμογη του Play Store με την οποια βλεπεις τα κατα 99% αληθινα χαρακτηριστικα του καθε smartphone) το δειχνει root.Το βασικο για μενα που δεν ασχολουμαι με rootαρισματα και περασμα αλλων rom, οπως προειπα ειναι οτι ηρθε με Eλληνικα,Play Store εγκατεστημενα και πεντακαθαρο απο Κινεζικες εφαρμογες.Απο Geek.Και ετσι πιστευω θα συνεχισει να ερχεται σε οσους το παραγγειλουν.Ας περιμενουμε ομως να ερθει και στον bbb να μας πει.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την εφαρμογή root checker και δες αν επιβεβαιώνει ότι υπάρχει root

 

Μαλλον η εφαρμογη CPU Z την πατησε.Η εφαρμογη που μου προτεινεις γραφει ''Sorry!This device does not have proper root acces'' που μαλλον σημαινει οτι δεν ειναι rooted.Ενω η CPU Z γραφει ''Root Access Yes''

Τί εννοείς σε έχει δυσκολέψει η απουσία proximity sensor?

 

Ο Proximity sensor κατα τη διαρκεια μιας κλησης μολις το κινητο πλησιαζει στο αυτι σβηνει την οθονη ενω μολις απομακρυνθει την ανοιγει μονος του.Δεν υπαρχει ετσι ο κινδυνος να πατηθει κατα λαθος με το αυτι κανενα πληκτρο.Το K2 δεν εχει αυτον τον αισθητηρα επομενως στην κληση μολις σβησει η οθονη πρεπει να πατησεις ενα απο τα πλαινα κουμπια (power ή volume button) για να ξαναναψει.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Αν πάντως σε ενδιαφέρει το root δες εδώ

http://blog.geekbuying.com/index.php/2014/01/08/how-to-root-kingsing-k2-mtk6572-dual-core-3g-smart-phone/

 

Εγώ μάλλον θα το παραγγείλω για την κόρη μου αύριο

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Το root υπάρχει περίπτωση να γίνεται απευθείας και απο το κινητό χωρίς χρήση pc με την τελευταία έκδοση του framaroot
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα και εγώ σήμερα.Για 30€ που κόστισε (προσφορά half price) ειναι χαλαρά value for money.H oθόνη του ευτυχώς δεν έχει τα χάλια που είχα δει στο dg300 και ειναι αξιοπρεπέστατη.Το ακουστικό καλό,το ηχείο "τενεκεδένιο",το wifi αρκετά καλό.Gps με data κλείδωσε σε εξωτερικό χώρο σχετικά γρήγορα (κάτω απο λεπτό) αλλά το snr ήταν πολύ χαμηλό.Θα το δω και στο δρόμο.Root γίνεται πανεύκολα με το framaroot επιλέγοντας το barahir exploit.

xposed framework + gravitybox παίζει κανονικά.Αυτό που δεν βρίσκω αν γίνεται είναι η ενοποίηση του εσωτερικού αποθηκευτικού χώρου.Εχω πάρει backup με το mtk droid tools την ρομ αλλά επισης για όποιον την χρειάζεται,υπάρχει και στο needrom.com.Βλέπω ότι σε σχέση με τα άλλα mtk65xx έχει ένα EBR αρχείο αντι 2 και έτσι δεν ξέρω τι μπορώ να πειράξω για να αυξήσω τον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης.

Αλλα μειονεκτήματα του κινητού είναι ότι δεν έχει ούτε αισθήτηρα εγγύτητας (όπως ήδη αναφέρθηκε) αλλά ούτε αισθητήρα φωτεινότητας,οπότε αν μετακινείται κάποιος απο εξωτερικό σε εσωτερικό χώρο,πρέπει να την αλλάζει χειροκίνητα.Σε τέρμα φωτεινότητα,ειναι αρκετά καλό για χρήση σε εξωτερικό χώρο.

Για την cpu πραγματικά είναι διαμάντι,αν αναλογιστούμε την τιμή που κοστίζει το κινητό.Το μόνο που το κρατάει πισω σε εμπειρία χρήσης (σε σχέση με τα ακριβότερα mtk κινητά πάντα) κατά την γνώμη μου ειναι τα 512mb ram.Ειναι μεν αρκετά για μια αξιοπρεπή χρήση αλλά ειναι λιγα άμα αρχισεις και φορτώνεις προγράμματα και γενικά δεν έχει το multitasking των κινητών με το 1gb ram και άνω

Εχω φτιάξει και cwm recovery.Για όποιον το θέλει,το ανέβασα εδώ

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...