Jump to content

myphone.gr: Οι σημαντικότερες ειδήσεις του 2013!


DJDB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια χρονιά με πολλές εκπλήξεις, ειδήσεις, νέες συσκευές και ανακοινώσεις, φτάνει στο τέλος της. Οι προηγούμενες 365 ημέρες είχαν ένα ξεχωριστό ενδιαφέρον για όλους μας, με την κάθε μια από αυτές να αφήνει στο τέλος τη δική της «γεύση», με θεματολογία που διαβάσατε πάντα πρώτοι και πάντα αξιόπιστα από τις σελίδες του myphone.gr και την «πένα» της συντακτικής μας ομάδας.

 

Ποια ήταν όμως εκείνα τα θέματα που τράβηξαν περισσότερο το ενδιαφέρον του αναγνωστικού μας κοινού και των editors; Κυρίες και κύριοι, μετά από χιλιάδες λέξεις, αμέτρητα κείμενα, εκατοντάδες φωτογραφίες και αμέτρητες ώρες συζητήσεων, σας παρουσιάζουμε τις σημαντικότερες ειδήσεις του 2013, όπως αυτές παρουσιάστηκαν μέσα από τις σελίδες του myphone.gr, με βάση των αριθμό των εμφανίσεων και των σχολίων που σημείωσε το κάθε θέμα.

 

Όπως μπορείτε να δείτε και στη σχετική λίστα, την πρώτη τριάδα κατέκτησαν οι παρουσιάσεις των φετινών high-end προτάσεων της Samsung, του Galaxy S4 και του Galaxy Note 3, καθώς επίσης και εκείνη του καινούργιο iPhone 5s της Apple. Λίγο πιο κάτω, βρίσκεται η παρουσίαση μιας ακόμη σημαντικής συσκευής για το 2013, του Nexus 5 των LG και Google, ενώ την πεντάδα κλείνει φυσικά μια από τις - εκ των πραγμάτων - σημαντικότερες εξελίξεις της χρονιάς, κάτι που φημολογούταν επί αρκετό καιρό: Η εξαγορά του τμήματος συσκευών και υπηρεσιών της Nokia από τη Microsoft.

 

Λίγο πιο κάτω έχουμε τις παρουσιάσεις των φετινών ναυαρχίδων από HTC και Sony, One και Xperia Z (αλλά και ZL) αντίστοιχα, ενώ στην 8η και 9η θέση φιλοξενούνται θέματα που έχουν να κάνουν με το iOS 7 της Apple, δηλαδή η έναρξη διάθεσης του καθώς επίσης και η επίσημη παρουσίαση. Η δεκάδα κλείνει με μια έκπληξη, μας και αφορά συσκευή περασμένων ετών. Μιλάμε φυσικά για την αναβάθμιση του Samsung Galaxy S2, ενός smartphone που έκανε την επίσημη εμφάνιση του στις αρχές του 2011, σε Android Jelly Bean.

 

Η πλήρης λίστα:

 

 

  1. Samsung: Ανακοινώθηκε το Galaxy S4
  2. Samsung @ IFA: Παρουσίασε το Galaxy Note 3 στις 5,7 ίντσες
  3. Apple: iPhone 5s με αισθητήρα δαχτυλικών αποτυπωμάτων
  4. Google: Αυτό είναι (επιτέλους) το Nexus 5 από την LG
  5. Nokia: Ανακοίνωσε την εξαγορά της από τη Microsoft
  6. HTC Event: Παρουσίασε το HTC One
  7. Sony @ CES 2013: Παρουσίασε τα Xperia Z και ZL
  8. Apple: Ξεκίνησε η διάθεση του iOS 7
  9. Apple: Παρουσίασε το πλήρως ανανεωμένο iOS 7
  10. Samsung: Ξεκίνησε η αναβάθμιση του Galaxy S2 σε Android Jelly Bean

 

Ποιες ήταν οι ειδήσεις που ξεχωρίσατε από το 2013;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαλέξω την εξαγορά της Nokia από την Microsoft. Ήταν ένα τέλος εποχής για την άλλοτε βασίλισσα.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Συμφώνω. Ήταν ίσως η πιο σημαντική είδηση στον τεχνολογικό κόσμο και οχι μόνο. Στο κοντινό μέλλον αυτή η εξαγορά θα φέρει σημαντικές αλλαγές στο χάρτη.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τη σειρά μου για την εξαγορά της nokia από την microsoft.Είναι ένα μεγάλο γεγονός για το πως μια κάποτε πολύ κερδοφόρα εταιρία το διάστημα 1999-2003 με τα nokia 3210,3310,8210,6310 και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή, και πιο μετά με τα n70 , n82 ,n95-96 και άλλα, να έχει φτάσει να κρέμεται από τα χείλια της microsoft για να μην κλείσει τελείως.Αυτή η μαγεία του σχεδιασμού έχει χαθεί ή εξαλειφθεί από τα σύγχρονα smartphones και δεν υπάρχουν περιθώρια πια για τέτοια πράγματα. Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα κυριότερα ήταν το

 

1.η έλευσή του s4

2.η έλευσή του nexus 5

Τα υπόλοιπα,αδιάφορα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα κυριότερα ήταν το

 

1.η έλευσή του s4

2.η έλευσή του nexus 5

Τα υπόλοιπα,αδιάφορα.

 

Ξέρω ότι λες "για μένα" και είναι σεβαστό, αλλά....

 

ναυαρχίδες βγαίνουν κάθε χρόνο..

 

Εταιρίες που ήταν νούμερο 1 για δεκαετίες, να ξεπέφτουν τόσο και να εξαγοράζονται, δεν γίνεται κάθε χρόνο..

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

H αναβαθμιση του galaxy s2 είναι πιο σημαντικη απο την δημιουργία του Jolla phone;

Ή απο το Lumia 1020;

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

H αναβαθμιση του galaxy s2 είναι πιο σημαντικη απο την δημιουργία του Jolla phone;

Ή απο το Lumia 1020;

 

Έχω την αίσθηση, χωρίς να μαι και σίγουρος, ότι η δεκάδα αποτελείται από τα θέματα που είχαν τα περισσότερα κλικαρίσματα ή απαντήσεις στο myphone..!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι λες "για μένα" και είναι σεβαστό, αλλά....

 

ναυαρχίδες βγαίνουν κάθε χρόνο..

 

Εταιρίες που ήταν νούμερο 1 για δεκαετίες, να ξεπέφτουν τόσο και να εξαγοράζονται, δεν γίνεται κάθε χρόνο..

 

Κοίτα,δεν είναι και κάτι που δεν περίμενα.

Άλλωστε όλα αυτά είχαν γίνει κατά την γνώμη μου από την στιγμή που ανέλαβε CEO ο Elop.

Φέτος έγινε απλά η επιβεβαίωσή.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι απολύτως λογικό τα θέματα για τις ναυαρχίδες της Samsung και της Apple να τραβάνε περισσότερο το ενδιαφέρον..

Θα συμφωνήσω όμως και γω με τους προλαλήσαντες ότι η εξαγορά της Nokia ήτανε είδηση-σταθμός της περασμένης χρονιάς!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την εξαγορά της Nokia από την Microsoft. Όταν από το 2000 και κάτι θυμάμαι τον εαυτό μου κάθε χρόνο με ένα Nokia στο χέρι, είναι μια σημαντική είδηση.
Link to comment
Share on other sites

H αναβαθμιση του galaxy s2 είναι πιο σημαντικη απο την δημιουργία του Jolla phone;

Ή απο το Lumia 1020;

χαχαχα έλα ντε..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κι εγώ με την σειρά μου οτι η κυριότερη είδηση ήταν η εξαγορά της Νοκια. Επίσης σημαντικά θέματα οι παρουσιάσεις νέων λειτουργικών.

Τα θέματα με τις παρουσιάσεις των ναυαρχίδων, ή αν πήραν την επόμενη αναβάθμιση κάποια δημοφιλή μοντέλα, καταλαβαίνω για ποιον λόγο είχαν τα περισσότερα κλικ και views, ίσως και απαντήσεις, αλλά τα θεωρώ θέματα τύπου "πασατέμπο", σαν τις μεσημεριανές εκπομπές. Δεν είναι τόσο σημαντικές ειδήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Resources based economy supporter

kutt.it/nomoney

History: Ericsson T10s,Nokia-3510i,Motorola-V525,SE-W700i,SE-W705, Huawei Ideos X5,LG p936, fairphone, Lenovo k3 note, Huawei P9 lite vns-l21, oneplus5t Τρέχουσα συσκευή: oneplus6t

Link to comment
Share on other sites

Αναμφισβήτητα η σημαντικότερη είδηση είναι το τέλος εποχής της νόκια, κρίμα γιατί για τους περισσότερους ήταν η 1η αγάπη.

Επίσης σταθμός για μένα είναι και οι ειδήσεις για το Project ARA καθώς και οι ζυμώσεις που φαίνεται ότι γίνονται για αναδιπλούμενες συσκευές.

Υ. γ. Ναυαρχίδες αναμένονται κάθε χρόνο, αλλά αναμενόμενο είναι να ασχολούμαστε και μεις μ'αυτές.!

Καλή χρονιά! :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρηστε μου το ελαφρως οφφ τοπικ αλλα για μενα το σημαντικοτερο γεγονος που θα φερει αλλαγες στο γενικοτερο τομεα των τηλεπικοινωνιων ειναι οι αποκαλυψεις του Εντουαρντ Σνοουντεν. Πολλοι τι υπιψιαζονταν αλλα τωρα ο ανθρωπος μας τα εδωσε στο πιατο με ονοματα και διευθυνσεις
Link to comment
Share on other sites

Αδιάφορο μου ειναι το οτι έγινε το 13(παει έφυγε-για τους ιστορικούς θα ήταν χρήσιμο)

Το 14 μας ενδιαφέρει πλέον και αν και τι καλύτερο θα μας προσφέρει απο τεχνολογική πλευρα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική τι μας ενδιαφέρει τι θα γίνει το 2014 αφού το 2015 θα είναι αντίστοιχα αδιάφορο.

Η κυριότερη είδηση αντικειμενικά ήταν μακράν η εξαγορά της NOKIA.

Υποκειμενικά τυγχάνει για μένα να είναι η ίδια.

Edited by niksax
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι λες "για μένα" και είναι σεβαστό, αλλά....

 

ναυαρχίδες βγαίνουν κάθε χρόνο..

 

Εταιρίες που ήταν νούμερο 1 για δεκαετίες, να ξεπέφτουν τόσο και να εξαγοράζονται, δεν γίνεται κάθε χρόνο..

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Και νομίζω πως σχεδόν όλοι μας έχουμε χρησιμοποιήσει μια συσκευή Nokia....;)

Μακράν η σημαντικότερη είδηση για μένα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

H αναβαθμιση του galaxy s2 είναι πιο σημαντικη απο την δημιουργία του Jolla phone;

Ή απο το Lumia 1020;

 

Χωρίς συζήτηση. Το S2 είναι ένα smartphone που και εποχή άφησε και η υποστήριξή του (από 2.3.χ σε 4.1.2) είναι κάτι το πολύ σημαντικό. Το Jolla μπορεί να ειναι σημαντικό για κάποιους αλλα it leaves alot to be proved. Οσο για το 1020, no comment.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και γω ..Nokia το τελος μιας εποχης,που οταν το διαβασα δε ηθελα να το πιστεψω...
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς συζήτηση. Το S2 είναι ένα smartphone που και εποχή άφησε και η υποστήριξή του (από 2.3.χ σε 4.1.2) είναι κάτι το πολύ σημαντικό. Το Jolla μπορεί να ειναι σημαντικό για κάποιους αλλα it leaves alot to be proved. Οσο για το 1020, no comment.

 

No comment γιατί;

 

Το ένα είναι η εξέλιξη μιας καταπληκτικής τεχνολογίας (Pureview) και το άλλο... απλά ένα update...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...