Jump to content

ZTE V889M


Hyper_Ban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αλλα δεν αντιδρά το κινητό οταν το συνδέω με το pc ! Οποιος μπορεί ας με βοηθήσει σας παρακαλώ !:(

Πολύ φοβάμαι πως δεν έκανες ότι πρότεινα ,αλλά κάτι παρεμφερές :ninja: .Την λύση αυτή την ακολούθησαν και άλλοι και το πρόβλημα με τις κλησεις τους λύθηκε .Μακάρι αλλά εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω σίγουρα ,δεν έχω τόσες πολλές γνώσεις δυστυχώς .

Ελπίζω να λυθεί.

*Αν θέλεις μόνο γίνε κάπως πιο συγκεκριμένος ,για το τι ακριβώς συμβαίνει τώρα και τι πιστεύεις πως έκανες λάθος κατά την ''επιδιόρθωση'' ,έτσι ωστέ κάποιος που ξέρει να σε βοήθησει .

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω (κάτι που είναι πολύ παρόμοιο με παλιότερη ερώτησή μου!),

από φωτογραφία τι λέει; υπάρχει κάποιος που να έχει πιάσει στα χέρια του και αυτό και το S; βγάζει καλύτερες φώτο από το S;

Δυστυχώς δεν έχω το s τώρα (ουτε το m πια) .Οι φωτογραφίες του πάντως όταν το είχα σε φως ήταν αρκετα καλές .Νομίζω πως ήταν 5π .Σε κανά μηνα (+ + +)που θα πιάσω στα χέρια μου και το s τοτε θα σου πω στα πιο σίγουρα ...

Edited by Hyper_Ban
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα μου για αρχή ειναι οτι οταν το συνδέω με το pc το pc δεν αναγνωρίζει την συσκευή,έχω περάσει και τους drivers για τα xp που εχω εγω,η διαδικασία που ακολουθώ ειναι............ανοίγω το flash_tool και επιλέγω το ''DA DL All With Check Sum'' συνεχίζω πατώντας το ''scatter-loading'' επιλεγω μεσα απο τον φάκελο ''V889M_CU-CN-QB18D-P175A10V1.0.1-Lang-1216'' το txt. αρχειο με όνομα ''MT6577_Android_scatter_emmc''..........συνεχίζω πατώντας το πλήκτρο ''download'' του προγράμματος flash_tool και περιμένω αλλα τίποτα.Ερώτηση.....συνδέω το κινητό χωρίς μπαταρία και για ποιον λόγο για να το φλασάρω??? Ευχαριστώ πολύ .:worry:
Link to comment
Share on other sites

περιμένω αλλα τίποτα.Ερώτηση.....συνδέω το κινητό χωρίς μπαταρία και για ποιον λόγο για να το φλασάρω??? Ευχαριστώ πολύ .:worry:

 

Οι οδηγίες δεν θα μπορούσαν να είναι πιο απλές .

 

Το συνδέεις χωρίς μπαταρία γιατί ΕΤΣΙ ΓΊΝΕΤΑΙ η διαδικασία αυτή .

 

Τι δεν κτλβνς ; :chair:

 

Θέλεις να σου εξηγήσω την αλληλεπίδραση της διαδικασίας με το κινητό και την ατμόσφαιρα γύρω σου ;

 

Δεν έχει καμία σημασία η απάντηση ,αν ΑΠΟΣΚΟΠΕΙ ΟΜΩΣ στο να μάθεις αν έτσι γίνεται ,σου λέω με σιγουριά πως ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ,ΕΤΣΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ . :hunter:

 

Ξαναδιάβασε τις οδηγίες ή φώναξε κάποιον άλλον να σου το κάνει . Μα είναι τόσο απλό . :rtfm:

 

Κατεβάζεις αυτά τα 3 αρχεία :

 

http://www.speedyshare.com...1-Lang-1216.7z

 

http://www.speedyshare.com...16.0.150-1.zip

 

http://www.sendspace.com/file/6poa83

 

 

*Κάνεις υπομονή ,γιατί η rom θα πάρει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΝΑ ΚΑΤΈΒΕΙ . . .

 

 

Η διαδικασία είναι απλή .

Αφού εγακαταστήσεις τους drivers απο το zip αρχείο που ανέβασα ...

Χρησιμοποιείς το flashtool και την rom που μας έστειλε το minideal .

Δεν συνδέεις πουθενά το κινητό σου για αρχή και ακολουθείς την παρακάτω διαδικασία .

Mόλις ανοιξείς το flashtool(αφου το ξεζιπαρεις)πας εκεί που λέει scatter-loading και φορτώνεις το scatter της ρομ του άλλου αρχείου που ανέβασα (που επίσης βεβαίως έχεις ξεζιπάρει) .Ειναι αυτό με αυτά τα χαρακτηριστικά ''MT6577_Android_scatter_emmc'' .Για να φλασάρεις όλη την ρομ,πρέπει να ειναι τικαρισμένα όλα πλην preloader και mbr και αυτό θα κάνεις τώρα .Αφού το κάνεις πατάς download και μετά ξανά ναι στο wanrnng παραθυρο .

ΤΩΡΑ Σ Β Υ Ν Ε Ι Σ και συνδέεις την συσκευή σου στον υπολογιστή ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΤΑΡΊΑ ,με το usb καλώδιο συνδεδεμενο στην μητρικη και όχι σε καποιο καλώδιο τυπου hub(για καλυτερη τροφοδοσία κτλ όπως το καταλαβαίνω γίνεται αυτό ) .

Μόλις συνδεθεί το κινητό .η διαδικασία αρχίζει και τελείωνει μόλις εμφανιστεί ενα παραθυρακι (θα το καταλάβεις).

 

 

Αυτό ήτανε ,ανοιγεις και έχεις ενα κινητο με την 4.04 ρομ φρεσκοφλασαρισμενο που επιτέλους δουλεύει .Απο minideal ,μου είπανε να το κάνω με x.p. το παραπάνω ,το έκανα με '7 και δεν είχα κανένα προβλημα.

 

Απο το παραπάνω ,πες μου πάλι τι δεν κτλβνς ; :shock:

Edited by Hyper_Ban
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κατ'αρχας αλλα δεν μου αρέσει το υφος σου,σου εξηγησα οτι κάνω την λειτουργία ακριβώς με τις οδηγίες λέξη προς λέξη και δεν αντιδράει το κινητό..........ρωτάω γιατί μπορεί να έχει τύχει σε κάποιον αλλο απο δω μέσα.......και κατι τελευταίο το τελευταίο αρχείο εδώ δεν ανοίγει ''http://speedy.sh/SPKjg/MT6589-drivers.zip'' δοκίμασε να μπεις και πές μου,βοήθεια ζητάω και τίποτα παραπάνω!Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κατ'αρχας αλλα δεν μου αρέσει το υφος σου,σου εξηγησα οτι κάνω την λειτουργία ακριβώς με τις οδηγίες λέξη προς λέξη και δεν αντιδράει το κινητό..........ρωτάω γιατί μπορεί να έχει τύχει σε κάποιον αλλο απο δω μέσα.......και κατι τελευταίο το τελευταίο αρχείο εδώ δεν ανοίγει ''http://speedy.sh/SPKjg/MT6589-drivers.zip'' δοκίμασε να μπεις και πές μου,βοήθεια ζητάω και τίποτα παραπάνω!Ευχαριστώ.

 

Aν και αυτοί οι drivers είναι για τα mt6589 και όχι για τα mt6577 που είναι και το δικό μας ,πάρε το σωστό link :

 

http://www.sendspace.com/file/6poa83

 

Υ.γ. Tους ανέβασα αρχικώς γιατί εγώ με αυτούς τους drivers παραδόξως flashara το κινητό μου .Αν και ρώτησα εδώ μέσα γιατί έγινε αυτο, ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΛΑΒΑ ΑΠΆΝΤΗΣΗ !

 

Ελπίζω να πιάσει και σε εσένα .

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ φιλαράκο το ξανα δοκιμάζω και σου στέλνω!

Θα ξαναμπώ σε κανά 2ωράκι . Καλή τύχη .

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο το κινητό............δεν είχα rootαρει κατ αρχάς το τηλέφωνο και δεύτερον λόγω καλωδίου usb ελατωματικού δεν αναγνώριζε την συσκευή το pc..........σας ευχαριστώ πολυ όλους........και ιδιαίτερα εσενα ''Hyper_Ban'' γιατί με μπινελίκωσες και ξύπνησα!:lol:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.σημερα παρελαβα και εγω για ένα φιλο το συγκεκριμενο κινητο,τα ιδια προβλήματα με ολους υπηρχαν και σε μενα.............αλλα ευτυχως που υπαρχεται και εσεις HYPER_BAN και PYXTA και όλα τωρα όλα δουλευουν ρολοι.....:up::up::up::up:απλως σε win 7 64bit πρεπει να περαστουν και οι drivers που αναφερει και ο pyxta και συγκεκριμενα οι drivers για xp.....................ευχαριστω και παλι τα παιδια:bow::bow::bow::bow::

πριν λιγες μερες η susan από to2c μου εστειλε ένα mail και μου εδεινε να κατεβασω ένα αρχειο για καινουρια rom χωρις πρόβλημα στις κλησεις

 

Dear,

 

This is Susan from to2c, we found that you have ordered the ZTE V889M from our store. The ZTE factory said the software of the phone has updated, so maybe it can not receive the call from other phone. If you found this situation, don't worry, you can download this ROM to root the phone.

 

We hope you can root with correct step, on the 7 step, you need to click the desktop, then choose the file: ZTE V889M-ROM. After you use the USB,then you can see the yellow color there on the file, so you need to wait the yellow fill in the blank completely. and finally, you can see the green picture on the computer, then it mean the phone is success to be rooted. Then it is ok. thank you.

 

 

 

 

 

------------------

 

 

Best Regards,

 

Susan

 

 

 

 

Mobile:86-15813370374

 

Tel: 86-755-89208366

 

http://www.to2c.com/

 

 

 

 

Email: to2c.com@gmail.com

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

从QQ邮箱发来的超大附件

 

 

 

 

 

 

 

ZTE V889M-ROM.rar (1.70M, 2014年02月23日 10:47 到期)

进入下载页面

η rom εδώ http://mail.qq.com/cgi-bin/ftnExs_download?k=23363933b8e9d39b4c55f2481f37054b52550c570e000e5248545a520f1a035c065514525852034901540d52080e555204570a013926373e31731965010f0e294864767e17455616650b&t=exs_ftn_download&code=e693977d

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγες μερες η susan από to2c μου εστειλε ένα mail και μου εδεινε να κατεβασω ένα αρχειο για καινουρια rom χωρις πρόβλημα στις κλησεις

 

Dear,

 

This is Susan from to2c, we found that you have ordered the ZTE V889M from our store. The ZTE factory said the software of the phone has updated, so maybe it can not receive the call from other phone. If you found this situation, don't worry, you can download this ROM to root the phone.

 

We hope you can root with correct step, on the 7 step, you need to click the desktop, then choose the file: ZTE V889M-ROM. After you use the USB,then you can see the yellow color there on the file, so you need to wait the yellow fill in the blank completely. and finally, you can see the green picture on the computer, then it mean the phone is success to be rooted. Then it is ok. thank you.

 

 

 

 

 

------------------

 

 

Best Regards,

 

Susan

 

 

 

 

Mobile:86-15813370374

 

Tel: 86-755-89208366

 

http://www.to2c.com/

 

 

 

 

Email: to2c.com@gmail.com

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

从QQ邮箱发来的超大附件

 

 

 

 

 

 

 

ZTE V889M-ROM.rar (1.70M, 2014年02月23日 10:47 到期)

进入下载页面

η rom εδώ http://mail.qq.com/cgi-bin/ftnExs_download?k=23363933b8e9d39b4c55f2481f37054b52550c570e000e5248545a520f1a035c065514525852034901540d52080e555204570a013926373e31731965010f0e294864767e17455616650b&t=exs_ftn_download&code=e693977d

 

 

 

Και εμένα το ιδιο συνέβει Τάσο...........Γαμω την Susan και ολο της το σο'ι'!!!!!!!! Μόλις τώρα το έφτιαξα!

Edited by el_ninio987
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά, σ' εσάς που λύσατε το πρόβλημα με τις κλήσεις, κατά τα άλλα πως σας φαίνεται το τηλέφωνο;

Ποιότητα κλήσης, wifi, GPS, μουσική κλπ.

Είναι τόσο καλό όσο και το s; (όπως γράφουν οι φίλοι εκεί).

Για την φωτογραφική καταλαβαίνω ότι είναι καλύτερο από το s.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το minideals το στέλνει με updated rom που δεν έχει θέμα με κλήσεις κλπ ?

 

δεν εχει θεμα με τις κλησεις,το στελνουν με το απντειτ.σημα δικτυου κ wifi εχει καλο,αλλα το gps ειναι χαλια,με την πρωτη το αφησα κανα 20λεπτο μπας κ κλειδωσει αλλα τιποτα,μαζι με τα fix το δοκιμασα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει θεμα με τις κλησεις,το στελνουν με το απντειτ.σημα δικτυου κ wifi εχει καλο,αλλα το gps ειναι χαλια,με την πρωτη το αφησα κανα 20λεπτο μπας κ κλειδωσει αλλα τιποτα,μαζι με τα fix το δοκιμασα.

Κάποιος άλλος που να έχει δουλέψει το GPS; (για τί το "S" που υποτίθετια είναι ίδιο, δουλεύει μια χαρά όπως λένε όσοι το έχουν).

 

@geoss

από φωτογραφία τί λέει;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος άλλος που να έχει δουλέψει το GPS; (για τί το "S" που υποτίθετια είναι ίδιο, δουλεύει μια χαρά όπως λένε όσοι το έχουν).

 

@geoss

από φωτογραφία τί λέει;

 

για τα λεφτα του ειναι μια χαρα η καμερα,οι φωτογραφιες ειναι για 5mp(σε συγκριση με το E400 που ειχα με τα 3mp)

 

οσο για το gps ειπα οτι ειδα,,μπορει το συγκεκριμενο να εχει προβλημα η κεραια του.

Link to comment
Share on other sites

για τα λεφτα του ειναι μια χαρα η καμερα,οι φωτογραφιες ειναι για 5mp(σε συγκριση με το E400 που ειχα με τα 3mp)

 

οσο για το gps ειπα οτι ειδα,,μπορει το συγκεκριμενο να εχει προβλημα η κεραια του.

Ευχαριστώ για την απάντηση σχετικά με τις φωτογραφίες.

Όσο αφορά το GPS, η αλήθεια είναι ότι είσαι ο πρώτος από όσους πήραν το Μ που γράφει σχετικά. Ως τώρα το κυρίαρχο θέμα ήταν το πρόβλημα με την ROM στο θέμα των κλήσεων και δεν υπάρχουν πολλά στοιχεία για την απόδοση του στα υπόλοιπά. Επομένως υπέθεσα ότι κατά τα άλλα (εκτός φωτογραφίας) είναι ίδιο με το S.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το ιδιο συνέβει Τάσο...........Γαμω την Susan και ολο της το σο'ι'!!!!!!!! Μόλις τώρα το έφτιαξα!

 

Παίζει να ανεβάσει κάποιος το rar του to2c σε ένα host της προκοπής ή σε dropbox?

Δεν κατεβαίνει με τίποτα το ρημάδι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σχετικά με τις φωτογραφίες.

Όσο αφορά το GPS, η αλήθεια είναι ότι είσαι ο πρώτος από όσους πήραν το Μ που γράφει σχετικά. Ως τώρα το κυρίαρχο θέμα ήταν το πρόβλημα με την ROM στο θέμα των κλήσεων και δεν υπάρχουν πολλά στοιχεία για την απόδοση του στα υπόλοιπά. Επομένως υπέθεσα ότι κατά τα άλλα (εκτός φωτογραφίας) είναι ίδιο με το S.

 

κ απο κατασκευη παντως ειναι πολυ καλο,καθεται καλα στο χερι.για τον γαμπρο μου το πηρα αλλα απο τα χερια μου θα περναει!θα το ξαναδοκιμασω αυριο για το gps γιατι νομιζω οτι κατι εκανα λαθος,κ το μεγαλο λαθος ηταν που το δοκιμασα μεσα στο σπιτι.οσο για τις κλησεις δεν υπαρχει κανενα προβλημα με ηχειο κ ακουστικο.κ γω το ιδιο πιστευω οτι κατα τα αλλα ειναι το ιδιο κινητο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίζει να ανεβάσει κάποιος το rar του to2c σε ένα host της προκοπής ή σε dropbox?

Δεν κατεβαίνει με τίποτα το ρημάδι!

 

δοκιμασε αυτο νομιζω οτι ειναι αυτο που ψαχνεις

http://www.putlocker.com/file/8B75A2940AAED390

κ το SP flashtool

http://www.putlocker.com/file/92946B932A1C60EE

ξεζιπαρε τα με το 7zip

διορθωθηκε το δευτερο λινκ για το flashtool

Edited by geoss
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το παρήγγειλα από το to2c, http://www.to2c.com/zte-v889m-with-leather-case-mtk6577-android-4-0-5-0mp-camera-3g-gps-4-0-inch-512mb-ram-4gb-rom-smart-phone.html . Η χρήση του θα είναι back/support τηλέφωνο (δεν θέλω, αν πάθει κάτι το "κανονικό" μου, να πρέπει να τρέχω να αγοράζω, από εδώ, κάτι χειρότερο σε ακριβότερη τιμή!)

Ήμουν ανάμεσα σε αυτό, το "S" και το lenovo 269i.

Όταν με το καλό το παραλάβω, θα γράψω 2-3 πράγματα για το πως είναι γενικά σαν τηλέφωνο, για τη φωτογραφική του και άλλα που έχουν (και θα έχουν) ρωτήσει φίλοι και εγώ εδώ μέσα.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια χαρα σε ολους μια και ειμαι νεο μελος

θα ηθελα να ρωτησω εαν μπορω να αναβαθμησω το v889m σε 4.1

και τελικα εχει προβλημα με τις κλησεις η οχι πλεον

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους μια και ειμαι νεο μελος

θα ηθελα να ρωτησω εαν μπορω να αναβαθμησω το v889m σε 4.1

και τελικα εχει προβλημα με τις κλησεις η οχι πλεον

ευχαριστω

 

Ακόμα ανάβαθμιση για 4.1 δεν έχει φανεί στο διαδύκτιο δυστυχώς και φοβάμαι πως ούτε ποτέ πρόκειται να φανεί .

 

Επειδή τώρα πολλοί στο παρελθόν έχουν ρωτήσει για το αν το Μ ειναι καλύτερο απο το S και επειδή εγώ άνοιξα αυτό θέμα ,το θεωρώ χρέος μου να απαντήσω μιάς και εχθές έλαβα και το S .

 

Το παρακάτω κείμενο δώθηκε απο εμένα ως απάντηση στην ερώτηση του χρήστη dragon11 .

 

 

Μπορει να πει καποιος, τι διαφορα εχει το v889s απο το v889m?

 

 

Πριν απο κανά τρίμηννο παρέλαβα το ZTE 889M για συγγενή μου .Το πρώτο πρόβλημα που εντόπισα ( και ξενέρωσα )ήταν στην rom που δεν μπορούσε να λάβει κλήσεις .Διορθώθηκε αμέσως με μια άλλη Rom (4.0)που μου έστειλαν και νομίζω πως με αυτή το στέλνουν τώρα και πια ''όλοι τους'' .

 

Εχθές παρέλαβα το 889S για φίλο μου .Έκανα τις Modifιες που συγκέντρωσε ο vasilik(τον ευχαριστώ πολύ )στο αντίστοιχο post του και κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής δεν παρουσιάστηκε .

 

Η διαφορά τους υποτίθεται πως είναι στην κάμερα ,αλλά εγώ τα έβαλα δίπλα,δίπλα και δεν παρατήρησα τρελή διάφορα και αν θες και την γνώμη μου και στα 2 χάλια είναι .

 

Η μπαταρία στο M δεν είναι καλή και ακόμα και μετά το ''στρώσιμο'' από όσα άκουσα δεν αντέχει πολύ ,σε αντίθεση με το S που από ότι είδα και ως φαίνεται είναι πολύ ,πολύ καλύτερη .

 

Για το GPS του M άκουσα πως είναι χάλια .Ανεπιβεβαίωτο όμως και περιμένουμε ακόμα αυτόν που το είπε να το επιβεβαιώσει .Για το S στο gps μόνο καλά λόγια διάβασα .Κανένας από τους 2 που το έδωσα δεν το έχει χρησιμοποίησει ακόμα .

 

Τα χρώματα του S είναι πιο φωτεινά από το M από ότι μου φαίνεται .

 

Η ποιότητα κατασκευής ,μου φαίνεται λίγο καλύτερη στο M διοτί περιέχει και μέταλλο περιμετρικά ΑΛΛΆ το πίσω καπάκι του S ,δεν έχει κινέζικο κανγκούρικο γράμμα όπως το M !!!!

 

Το βάρος είναι το ίδιο πάνω-κάτω.

 

*Παρατήρησα πως το notification led στο 889S ειναι σχεδόν ανύπαρκτο .Το κόκκινο ίσα που φαίνεται και το πράσινο δεν νομίζω πως είναι πράσινο ...Σε αντίθεση με το 889 M οπού είναι άψογο

 

Κάτι ακόμα πολύ βασικό ,είναι και το λειτουργικό του S .Το 4.1 που έχει το S είναι σε πολλά ανώτερο από ΤΟ 4.0 του M . Επίσης παίρνει και το gravity box αυτή η έκδοση android ...

 

Αν το βρεις το S σε καλή τιμή και από αξιόπιστο κινεζομαγαζάκι ΧΤΥΠΑ ΤΟ .

Δαγκωτό S όπως και να έχει ,Το M είναι ξεπερασμένο .

 

Επίσης η έκδοση 4.1 στις κλήσεις από σταθερό σου βγάζει και την τοποθεσία από όπου προέρχονται ,π.χ. Άρτα ,ενώ η 4.0 όχι !!! :rolleyes::rolleyes:

 

Ελπίζω να βοήθησα με τα 2 λογάκια που έγραψα .:ninja::ninja::ninja:

Edited by Hyper_Ban
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ εδώ και 3-4 μέρες, έχω δοκιμάσει και άλλη ROM και τώρα βρίσκεται στην 3η φόρτιση, επομένως μπορώ να πω μια καλή (πρώτη) γνώμη.

Το πήρα από to2c, όταν το είχε, στα $70 (~55 ευρώ) μαζί με μια θήκη τύπου τσέπη (εκτός την κλασική σιλικόνης και την προστατευτική ζελατίνα). Ήταν rooted με ελληνικά και δεν είχε κανένα πρόβλημα με τις κλήσεις (προφανώς έβαλαν την σωστή ROM κατευθείαν).

 

Πρώτη εντύπωση, καλό ποιοτικά, δεν δείχνει πλαστικούρα.

Η οθόνη του μου άρεσε. Τα χρώματα ωραία, αρκετά φωτεινή και το ότι δεν είναι IPS το καταλαβαίνεις, κυρίως από το ότι χάνει σε γωνία (έστω και μικρή). Δεν έχω δει το S για να πω συγκριτικά, αλλά σε σχέση με το lenovo Α390 που έχω πάρει για το γιο μου, σίγουρα δεν είναι χειρότερη, για τα γούστα μου είναι λίγο καλύτερη.

SAR (όπως κατάφερα να ανακαλύψω ανάμεσα στα κινέζικά) σύμφωνα με το Manual, 0,29.

Φωτογραφική, σε εξωτερικό φως αξιοπρεπέστατη. Δεν συμφωνώ με το "χάλια" που έγραψε ο Hyper_Ban. Μέσα βέβαια χάνει πολύ (και μπορείς να το πεις χάλια), αλλά αν το φως είναι καλό (όπως πχ μέσα σε supermarket) και πάλι βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες. Έχω ανεβάσει μερικές στο dropbox, https://www.dropbox.com/sh/tcpuxu95klrqrju/M8sslUZ07h.

Το GPS, χωρίς κανένα fix, στο μπαλκόνι μου, με το GPS test, μέσα σε 10 - 15 λεπτά (πρώτη σύνδεση) είδε 9 δορυφόρους, συνδέθηκε με 6 και έπιασε ακρίβεια έως 14 μέτρα. Νομίζω ικανοποιητικά έως σχετικά καλά.

Το wifi είναι μια χαρά.

Ποιότητα ήχου στις κλήσεις, αρκετά καλή, όχι όμως τόσο καλή σαν του lenovo A820. Από την άλλη είναι αρκετά καλή για να μη μπω (ακόμα) στη διαδικασία να το "πειράξω".

Παίζει video 720p μια χαρά! (το τελευταίο 007, σε αρχείο γύρω στα 3GB).

 

Του έβαλα custom recovery μέσω του MobileUncletools, όπως (διαδικασία) περιγράφεται εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2264398 στο post#3 (προσοχή, ισχύει μόνο η διαδικασία, τα αρχεία είναι για το lenovo A820). Το αρχείο το κατέβασα από http://www.iraq99.com/vb/t1825957.html . Όταν είναι κλειστό, πηγαίνει σε recovery με volume+ & power.

Επίσης από το http://www.iraq99.com/vb/t1825957.html κατέβασα και την ROM "LewaOS ZTE V889M 2013-11-28 multilanguage" , την οποία και δοκίμασα. Σε σχέση με την stock ROM κάνει πολύ καλύτερη διαχείριση ενέργειας. Δεν είναι rooted, αλλά γίνετε root με το framaroot http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2130276 . Δύο πλήν που έχει η Lewa, έιναι: 1. ότι όταν είναι στα ελληνικά δεν δουλεύει ο lewa launcher (στα αγγλικά δουλεύει), οπότε πρέπει να χρησιμοποιηθεί κάποιος άλλος (έχει μέσα και τον Apex) και 2. ότι όταν είναι πολύ χαμηλά η μπαταρία, στο 1-2%, βγάζει στην ο οθόνη κάποιες ψηλές κόκκινες κάθετες γραμμές (με την stock ROM δεν το κάνει). Και τα δύο δεν είναι σοβαρά, επομένως λόγω της καλής διαχείρισης ενέργειας θα κρατήσω την lewa ROM.

Έκανα repartition στην εσωτερική μνήμη με το "Mt657xRepartition_EN.apk" όπως περιγράφεται εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1914184&page=2 στο post#12. Προσοχή, για να γίνει πρέπει να είναι rooted (οπότε μπορεί να γίνει με την αρχική ROM, αλλά όχι με την lewa που αναφέρω παραπάνω, εκτός αν rootαριστεί πρώτα). Το πήγα στα 1GB για apps και 1,5GB για δεδομένα.

 

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά του.

Αρνητικά θεωρώ μόνο δύο. Το 1ο (μικρό) είναι ότι δεν παίρνει Gravity box (λόγω android 4.0), οπότε για να έχω 160 χαρακτήρες στα SMS θα πρέπει, ή να χρησιμοποιήσω το greek keyboard, ή να βάλω κάποια άλλη εφαρμογή SMS, σαν το handcent sms ή το GoSMS που από ότι λένε το κάνουν. Το 2ο (πιο σοβαρό) είναι ότι η μπαταρία, ακόμα και με τη Lewa δεν κρατάει πολύ. Ο Hyper_Ban μάλλον έχει δίκιο! Θα επανέλθω μετά από μερικές μέρες (θα το χρησιμοποιώ για 2-3 εβδομάδες ακόμα).

Επίσης, ακόμα ψάχνω ποιος είναι ο πιο ελαφρύς launcher, που όμως να έχει και δυνατότητα δείκτη μη διαβασμένων e-mail κλπ.

 

Αυτά για την ώρα!

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ εδώ και 3-4 μέρες, έχω δοκιμάσει και άλλη ROM και τώρα βρίσκεται στην 3η φόρτιση, επομένως μπορώ να πω μια καλή (πρώτη) γνώμη.

Το πή........

 

Αυτά για την ώρα!

 

OK ,η κάμερα δεν είναι και τόσο χάλια απλά δεν είναι και ότι καλυτερο .Έχεις δίκιο.στο φως βγάζουν αξιοπρεπέστατες φωτογραφίες .

Αν πάντως το 889 M είχε το 4.1 j,b, ,θα ήταν πιο αξιόλογο απο το S .Βεβαίως η μπαταρία του είναι ένα θέμα αλλά δεν πιστεύω πως έχουν την τρελή διαφορά μεταξύ τους .Θα μάθω και εγώ σε λίγες μέρες σχετικά με αυτό και θα αποφανθώ πιο σίγουρα ...

Γιατί όμως ρε ****το να μην υπάρχει και μια 4.1 για αυτό το κινητό ;Λες τώρα που κοντεύει να γίνει out of stock απο παντού το S ,να ασχοληθούν και να κυκλοφορήσει καμία για το Μ :O ;

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...