Jump to content

Τελετή Λήξης Ολυμπιακών Αγώνων


filippos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και στο ZDF (Γερμανια) ολοκληρη την εδειξε ;)
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εξακολουθώ πλέον να βρίσκω γραφικό όλον αυτό το ντόρο.

Φαίνεται ότι το ΣΤΑΡ βρήκε θέμα να δείχνει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ , μέχρι να ξεκινήσει η άλλη καταπληκτική εκπομπή του με τίτλο ΣΟΥΠΕΡ (???) Σταρ ( και ο θεός να τους κάνει...)

 

 

ΥΓ:Τη τελευταία βδομαδα με έχουν κατακλύσει γνωστοί και άγνωστοι απο διάφορα forums του εξωτερικού και μου δίνουν συγχαρητήρια τους Ολυμπιακούς και τις Τελετές, σα να ήταν δική μου διοργάνωση !!!!. Οι Τελετές τους φάνηκαν απίστευτες και μάλιστα στο 90 % με ρωτούσαν πως λέγεται αυτή η κοπέλα (???? :wacko: ) που ήταν πανέμορφη , ξανθιά και είπε λέει ένα τέλειο τραγούδι ξαπλωμένη( Το "Εισαι") . Οταν τους είπα δε , ότι σε λίγο καιρό θα κυκλοφορήσει και στα Αγγλικά με τίτλο "Call me" (Και αυτό μάλλον είναι και είδηση) , όλοι χάρηκαν.

 

Οπότε μήπως να κλείνει σιγά σιγά αυτό το θέμα, γιατί μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας (μια ζωή ?)

:X
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, λάθος συναγερμός. Προφανώς αυτός που το είπε στη ΝΕΤ εννοούσε ότι δεν το έδειξε σε ΟΛΟ τον κόσμο. Τρίχες δλδ... Ή το έδειξε ή δεν το έδειξε.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για τον τρόπο που θα εκφραστώ,αλλα...

Τι μας το παίζετε κουλτουριαρηδες???Δηλαδή στη δική σας ελλάδα δεν υπάρχει το ντατσουν με τα καρπούζια στο δρόμο?Δεν υπάρχουν σκυλάδικα??Ο Σαββοπουλος δεν αποτελεί ένα αναπόσπαστο μέρος της Ελληνικής μουσικής???Ο Νταλάρας?Η Αλεξίου??Ούτε σε μένα άρεσε η Βίσση που βγήκε ημίγυμνη μπροστά στις σεμνότατα ντυμένες αρβανιτάκη και πρωτοψάλτη..Αλλά τι να κάνουμε??Ακόμη και η Βίσση είναι ένα μέρος της ελληνικής μουσικής...Ο χγιάννης?Δε σας άρεσε που τραγούδαγε και γέμιζε η φωνή του το στάδιο??Η μήπως ξεχάσαμε πριν απο 1-1.5 μήνα που τραγουδούσαμε όλοι εθνική ελλάδος γεια σου??Και τώρα μου το παίζετε και καλά κουλτουριάρηδες...Να τη χ**ω για τελετή αν φοράγανε όλοι τα καλά τους και μας το παιζαν επίσημοι!Ναι,μου άρεσε που εμφανίστηκε και το ντατσουν και ο τσολιάς και οι γύφτοι και όλα!!Γιατί ήτανε μια καθαρά ελληνική τελετή..Όποιος ήθελε κουλτούρα την είδε στην τελετή έναρξης,η οποία ήτανε επίσης υπέροχη αλλά είχε σε εντελώς διαφορετικό στυλ..Όποιος ήθελε να μάθει τι σημαίνει σύγχρονη ελλάδα,η οποία δεν ξεχνάει τις ρίζες τις, ικανοποιήθηκε πιστεύω με την τελετή λήξης...Όπου συμπεριλάμβανε και το σύγχρονο ελληνικό-βίσση με μινι φούστα,ρουβάς κλπ)και δεν ξεχνούσε και τις ρίζες τις (σαββόπουλος,ας κρατήσουν οι χωροί αν και κάποιοι θα μου την πουν ότι οι ρίζες μας δεν ειναι ο σαββόπουλος)...δείτε καλά(3-4 φορές) την τελετή λήξης και θα καταλάβετε τι εννοώ(και μετά να μου κάνετε τους κουλτουριάρηδες,γιατί πιστεύω ότι αν και σχετικά βαρύς χαρακτηρισμός ταιριάζει απόλυτα)

 

Φιλικά

DrJu5tM3

 

Edit: Συντακτικά λάθη..

Link to comment
Share on other sites

H Teleti liksis itan polu kali, alla i enarksis mou arese perissotero! Paidia o Papaiwnanou epaikse para polu me ti seimiologia! Auto itan olofanero! Sumfwnw me ton lefty-x , kai emena mou arese pou i Gianna xorepse! Ola itan wraia! Oso gia tin Vissi, itan mia xara! Otan vgazei ta hits kai mas kollane einai kala? Den sas arese opws eipe ti Misirlou? Polu wraia kata tin apopsi mou! Htan ena glenti pou arese! Kaneis den perimene nomizw na akousei ti Sumfwniki tis ERT.

Black black heart why would you offer more

Why would you make it easier on me to satisfy

I'm on fire I'm rotting to the core

I'm eating all your kings and queens

All your sex and your diamonds.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ σας φαίνεται τόσο παράξενο να μην ακούει κάποιος Βίσση ή Ρουβά. Σας φαίνεται τόσο παράξενο να μην έχει παεί ποτέ του στα μπουζούκια; Δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Εγώ ακούω Λέανδρος, Κάλλας και Μούσχουρη από το πρωί ως το βράδυ, και δεν μου αρέσουν η Βίσση, ο Χατζηγιάννης και ο Ρέμος σαν τραγουδιστές. Είναι προσωπική άποψη του καθενός.

 

Είναι ελληνικό γλέντι λέτε. Ε εγώ δεν γλεντάω έτσι, τι να κάνω δλδ; Δεν δικαιούμαι να μην μου άρεσει αυτός ο τρόπος διασκέδασης και το γλέντι στη τελετή λήξης. Δεν μου άρεσε και το λέω.

 

Ίσως η τελετή έναρξης να μου είχε δημιουργήσει μεγαλες προσδοκίες.΄τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο σχόλιο το διάβασα σε μια εφημερίδα:

 

"Η τελετή έναρξης περιέγραφε την εικόνα που θελουμε να έχουν στο εξωτερικο για την Ελλάδα.

Η τελετή λήξης περιέγραφε την εικόνα που έχουμε εμέις για την Ελλάδα!"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zaza ( 2 Σεπ. 2004 , 00:42)

 

H Teleti liksis itan polu kali, alla i enarksis mou arese perissotero! Paidia o Papaiwnanou epaikse para polu me ti seimiologia! Auto itan olofanero! Sumfwnw me ton lefty-x , kai emena mou arese pou i Gianna xorepse! Ola itan wraia! Oso gia tin Vissi, itan mia xara! Otan vgazei ta hits kai mas kollane einai kala? Den sas arese opws eipe ti Misirlou? Polu wraia kata tin apopsi mou! Htan ena glenti pou arese! Kaneis den perimene nomizw na akousei ti Sumfwniki tis ERT.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον Bayern7, γούστα είναι αυτά! Ως φυσικό επακόλουθο, ποτέ δεν μου κολλάνε hit της Βίσση του Ρουβά κλπ

Και συμπληρώνω:

Όσο για τη Μισιρλού όχι δεν μου άρεσε, προτιμώ την πρωτότυπη εκτέλεση που δυστυχώς έχω ακούσει μόνο μια φορά και είναι πολύ πιο αργή και από τραγουδιστή (μου διαφεύγει το όνομα) με βαριά αντρική φωνή . Όταν λέμε βαριά ο Καζαντζίδης μπροστά του ήταν σοπράνο. :D

 

@JustMe! Καμία σχέση ο Σαββόπουλος με τους προαναφερθέντες. Νομίζω είναι σαφής η διάκριση.

 

Εν τέλει θα συμφωνήσω με κάποιον που είπε παραπάνω να το λήξουμε το θέμα, μάλλον επαναλαμβανόμαστε πλέον.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τη Μισιρλού όχι δεν μου άρεσε, προτιμώ την πρωτότυπη εκτέλεση που δυστυχώς έχω ακούσει μόνο μια φορά και είναι πολύ πιο αργή και από τραγουδιστή (μου διαφεύγει το όνομα) με βαριά αντρική φωνή . Όταν λέμε βαριά ο Καζαντζίδης μπροστά του ήταν σοπράνο.
Αγγελόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ τις τελευταίες μέρες στα κανάλια και σε κάποιες εφημερίδες διάφορους ταγούς της αξιοπρέπειας μας να καταφέρονται στον Παπαϊωάννου για τη χρησιμοποίηση του Ντάτσουν με τα καρπούζια και τα σκυλάδικα στη τελετή λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων. Το μόνο σίγουρο είναι πως, αν μη τι άλλο αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν χιούμορ.

 

Αν όμως το κοιτάξουμε βαθύτερα μπορούμε να φτάσουμε σε τρομακτικά συμπεράσματα. Οι "πνευματικοί άνθρωποι" αυτής της χώρας που κατοικοεδρεύουν στη πλατεία Κολωνακίου και στα σοκάκια της Μυκόνου, δεν ξέρουν πως στους δρόμους της Αθήνας κυκλοφορεί η συμπαθής φυλή των τσιγγάνων, η οποία πουλά καρπούζια στον απλό Έλληνα (άλλωστε αυτοί ψωνίζουν μόνο από Delicatessen). Οι άνθρωποι αυτοί, δεν πάνε σε σκυλάδικα- μόνο Μέγαρο.

 

Αυτή η ελιτίστικη ματιά που έχουν κάποιοι άνθρωποι, αυτός ο νεοπλουτισμός ανθρώπων που μέχρι χθές φορούσαν "τσαρούχια" και τώρα μόνο Prada, είναι απαράδεκτος. Μην ξεχνάμε πως στη δεκαετία 70, οι περισσότεροι από αυτούς, μάλλον κυκλοφορούσαν με ταγάρια και σανδάλια και η "ελίτ" της τότε εποχής του αποκαλούσε (τι ειρωνεία!) "γύφτους".

 

Ξέρω πως είμαι σκληρός στις εκφράσεις μου, και συγγνώμη, αλλά αυτή η υποκρισία είναι χωρίς προηγούμενο. Στο κάτω-κάτω η τελετή λήξης ήταν μια γιορτή, στη οποία ήταν καλεσμένοι όλοι οι Έλληνες χωρίς διακρίσεις. Εμείς δείξαμε πως δεν ντρεπόμαστε για αυτή τη φυλή και τους καλούμε στη γιορτή μας, δεν τους κρύβουμε κάτω από το χαλί σαν τη σκόνη. Άλλωστε οι καλοί οικοδεσπότες δεν το κάνουν αυτό.

 

(απο αλλο site...)

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ένα κορυφαίο σχόλιο από τη σημερινή Αthens Voice σχετικά με το επίμαχο Datsun:

Όταν έχεις φτάσει στο σημείο να κάνεις χιούμορ σημαίνει ότι έχεις ξεπεράσει τα κόμπλεξ σου ως λαός.

(κάπως έτσι τέλος πάντων)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος porcupine ( 2 Σεπ. 2004 , 08:59)

 

 

Αν όμως το κοιτάξουμε βαθύτερα μπορούμε να φτάσουμε σε τρομακτικά συμπεράσματα. Οι "πνευματικοί άνθρωποι" αυτής της χώρας που κατοικοεδρεύουν στη πλατεία Κολωνακίου και στα σοκάκια της Μυκόνου, δεν ξέρουν πως στους δρόμους της Αθήνας κυκλοφορεί η συμπαθής φυλή των τσιγγάνων, η οποία πουλά καρπούζια στον απλό Έλληνα (άλλωστε αυτοί ψωνίζουν μόνο από Delicatessen). Οι άνθρωποι αυτοί, δεν πάνε σε σκυλάδικα- μόνο Μέγαρο.

 

Αυτή η ελιτίστικη ματιά που έχουν κάποιοι άνθρωποι, αυτός ο νεοπλουτισμός ανθρώπων που μέχρι χθές φορούσαν "τσαρούχια" και τώρα μόνο Prada, είναι απαράδεκτος. Μην ξεχνάμε πως στη δεκαετία 70, οι περισσότεροι από αυτούς, μάλλον κυκλοφορούσαν με ταγάρια και σανδάλια και η "ελίτ" της τότε εποχής του αποκαλούσε (τι ειρωνεία!) "γύφτους".

 

 

 

To pou menei kapoios einai entelws asxeto! To sxolio thelw na pisteuw pws anaferetai se autous pou pane ekei (Kolonaki) gia na poun oti kati kanoun!

 

Auto me to Datsun itan polu wraio! Einai kommati tis ellinikis pragmatikotitas! mporei an min to deis pantou, alla to vlepeis...

 

Allwste Ellada den einai mono i Athina! Min to ksexname auto! Athina den einai mono to Kolonaki, i Kifisia kai i Ekali!

Black black heart why would you offer more

Why would you make it easier on me to satisfy

I'm on fire I'm rotting to the core

I'm eating all your kings and queens

All your sex and your diamonds.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στην επαρχία την εικόνα του ντάτσουν την βλέπεις παντού. Και όχι μόνο αγροτικά, αλλά και ημιφορτηγά, και νταλίκες, και καρότσια στις λαϊκές. Και γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε;
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όπως είδαμε την ξεφτύλα και την φτώχεια των γειτωνιών του Χάρλεμ μπρούκς και της Ν.Υ. στις ολυμπιάδες του Λ.Α. και της Ατλάντα. :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Όπως το δει κανείς. Εγώ δεν θεωρώ ένα ντάτσουν με καρπούζια δείγμα ούτε ξεφτίλας ούτε και φτώχιας.

 

Τελικά από ό,τι κατάλαβα μέχρι τώρα, η τελετή λήξης δεν ενόχλησε κανέναν, παρά μόνο όσους ήταν έτοιμοι να ενοχληθούν. Συμπέρασμα: Παιδιά, δεν γίνεται να αρέσει σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από ό,τι κατάλαβα μέχρι τώρα, η τελετή λήξης δεν ενόχλησε κανέναν, παρά μόνο όσους ήταν έτοιμοι να ενοχληθούν. Συμπέρασμα: Παιδιά, δεν γίνεται να αρέσει σε όλους.
Όχι, εγώ ήμουν θετικά προδιατεθημένος αλλά δε μου άρεσε. Το είδα σε Fast forward.

 

Ναι, δεν γίνεται να αρέσει σε όλους· στην Ελλάδα των 10εκατομμυρίων θα ακούσεις 10εκ. διαφορετικές γνώμες.

 

Το θέμα είναι: Τι θέλαμε σαν χώρα να πετύχουμε με την τελετή λήξης; Να διασκεδάσουμε και να περάσουμε καλά; Να αποδεχτούμε την σύγχρονη Ελλάδα ως είναι; Ή να χρησιμοποιήσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αυτές τις λίγες ώρες του ακριβότερου τηλεοπτικού χρόνου για να προωθήσουμε την εικόνα της σύγχρονης, δυναμικής, παραγωγικής Ελλάδας. Της Ελλάδας που θα προσελκύσει αύριο τον επενδυτή, τον τουρίστα, τον σύνεδρο. Της Ελλάδας που σήμερα είναι στις 25 πλουσιότερες χώρες του κόσμου, που ανήκει στο club των πιο ανεπτυγμένων κρατών (λέγε με ΕΕ), με την μεγαλύτερη δυναμική στη δυτική Ευρώπη;

 

Ήταν ωραία η τελετή λήξης; Σε άλλους άρεσε, σε άλλους όχι. Είναι θέμα αισθητικής.

 

Πέτυχε τον στόχο της; Αντικειμενικά, όχι.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα θα πάρεις τόσα αντικειμενικά όχι και ναι όσοι και οι κάτοικοι της.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

@Bayern7 Αφού τα ακους αυτά μάλλον ικανοποιήθηκες με την πιο κουλτουριάρικη τελετή έναρξης...Η τελετή λήξης είχε σκοπό να γλεντήσει όλους τους Έλληνες και το πέτυχε!

 

 

Υ.Γ Επιτέλους ξεκολλήστε απο το Ντατσουν με τα καρπούζια...Αν βάζανε BMW ή Mercedes θα κάνατε το ίδιο????

Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα με το ντάτσουν ήταν εκπληκτική.

 

Ήθελε να δείξει και την άλλη διάσταση της ελληνικής πραγματικότητας.

 

Πραγματικά ευρηματική ιδέα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος ( 2 Σεπ. 2004 , 14:17)

Ή να χρησιμοποιήσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αυτές τις λίγες ώρες του ακριβότερου τηλεοπτικού χρόνου για να προωθήσουμε την εικόνα της σύγχρονης, δυναμικής, παραγωγικής Ελλάδας. Της Ελλάδας που θα προσελκύσει αύριο τον επενδυτή, τον τουρίστα, τον σύνεδρο. Της Ελλάδας που σήμερα είναι στις 25 πλουσιότερες χώρες του κόσμου, που ανήκει στο club των πιο ανεπτυγμένων κρατών (λέγε με ΕΕ), με την μεγαλύτερη δυναμική στη δυτική Ευρώπη;

 

Πέτυχε τον στόχο της; Αντικειμενικά, όχι.

συμφωνώ απόλυτα.. ανησυχητικό αυτό... :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος JustMe! ( 2 Σεπ. 2004 , 12:40)

 

@Bayern7 Αφού τα ακους αυτά μάλλον ικανοποιήθηκες με την πιο κουλτουριάρικη τελετή έναρξης...Η τελετή λήξης είχε σκοπό να γλεντήσει όλους τους Έλληνες και το πέτυχε!

 

 

Υ.Γ Επιτέλους ξεκολλήστε απο το Ντατσουν με τα καρπούζια...Αν βάζανε BMW ή Mercedes θα κάνατε το ίδιο????

 

 

αμα εκανε παντιλικια με την μπεμπα θα μου αρεσε πολυ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε η τελετή λήξης. Είχε μια φιλοσοφία 'άντε να τελειώνουμε' και δεν στάθηκε στο ύψος της τελετής έναρξης.

 

Το ντάτσουν δεν μου προκαλεί ντροπή ή τίποτα άλλο, ούτε και οι σκυλούδες και διάφορα άλλα ευτράπελα. Απλά δεν νομίζω ότι έχουν θέση σε ένα θέαμα που μεταδίδεται παγκοσμίως.

 

Απλά απόψεις εκφράζουμε βέβαια και δεν χρειάζεται να μαλώνουμε. Εγώ, εφόσον επέλεξαν μουσικοχορευτικό σόου, θέλω να πω μόνο ότι θα προτιμούσα περισσότερους χορευτές για κρητικούς, θρακικούς, ηπειρώτικους χορούς (και καλύτερη τηλεοπτική κάλυψή τους), καλύτερη επιλογή τραγουδιστών (από πιο τάφο την έβγαλαν τη Γαλάνη και όλους τους παπουδογιαγιάδες) και καλύτερες επιλογές (Καραπιπερίμ για τον Ρουβά; Κάτσε ρε φίλε).

 

Εφόσον ήθελαν πάρτι, θα έπρεπε να ικανοποιήσουν και το ξένο κοινό που δεν φτιάχνετε με μαντουβάλα. Το ξενέρωμα ήταν φανερό στα πρόσωπα των αθλητών. Σε μμια στιγμή έδειξε και τους Κύπριους που φάνηκαν εξίσου ξενερωμένοι.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς, δεν συζητάμε αν δώσαμε 70.000 από €300 για να περάσουμε καλά ή 10 εκκατομύρια αν διασκέδασαν στην τι βι τους αλλά τι εικόνα και τι τελικά περάσαμε σε 4 δις κόσμο... ήταν αυτό το καλύτερό που μπορούσαμε για να δείξουμε σαν "επιδόρπιο"???

 

γνώμη μου, σίγουρα όχι..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...