Jump to content

ποια εκδοση;


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποια είναι η καλύτερη έκδοση του Linux??
...The quieter you become the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

ποια είναι η καλύτερη έκδοση του Linux??

 

Υπάρχουν πολλές εκδόσεις.Η καλύτερη έκδοση εξαρτάται από σένα πχ εμένα μου αρέσουν τα ubuntu γιατί είναι φιλικά στον χρήστη, εσένα το mint γιατί έχει περισσότερες λειτουργίες από το ubuntu.Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις κατά την προσωπική μου άποψη από τα ubuntu, γιατί έχει χρειαστεί να δουλέψω με αυτό, αρκεί να συνηθίσεις τις όποιες ''ιδιοτροπίες'' του.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές εκδόσεις.Η καλύτερη έκδοση εξαρτάται από σένα πχ εμένα μου αρέσουν τα ubuntu γιατί είναι φιλικά στον χρήστη, εσένα το mint γιατί έχει περισσότερες λειτουργίες από το ubuntu.Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις κατά την προσωπική μου άποψη από τα ubuntu, γιατί έχει χρειαστεί να δουλέψω με αυτό, αρκεί να συνηθίσεις τις όποιες ''ιδιοτροπίες'' του.

 

οκ το Ubuntu or mint μπενει σε windows 98 που εχω??

...The quieter you become the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

οκ το Ubuntu or mint μπενει σε windows 98 που εχω??

:wacko: :wacko:

 

To ubuntu και η καθε διανομη linux ειναι λειτουργικο αδερφε, δεν "μπαινει" στα windows ετσι οπως το εννοεις τουλαχιστον!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για windows 98, προφανώς αναφέρεσαι σε παλιό μηχάνημα που δεν θα σηκώνει τα xp. Τέτοια μηχανήματα συνήθως δεν σηκώνουν ούτε τα καινούρια ubuntu/mint.

Δοκίμασε αν μπορεί να τρέξει το ubuntu 10.04 (desktop) και μην σε ανησυχεί το γεγονός ότι έχει σταματήσει η ανάπτυξη του. Τα προγράμματα που θα εγκαταστήσεις, συνεχίζουν να αναβαθμίζονται κανονικά. :)

Όλα τα παραπάνω βέβαια είναι υποθετικά.

Θα βοηθούσε πολύ να μας πεις τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

για τόσο αρχαίο μηχάνημα μόνο puppy linux, damn small linux ή ανακύκλωση.
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

οκ το Ubuntu or mint μπενει σε windows 98 που εχω??

 

puppy Linux και θα πάει - κάπως καλά. Αλλά μήπως να σκεφτόσουν αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

puppy Linux και θα πάει - κάπως καλά. Αλλά μήπως να σκεφτόσουν αναβάθμιση;

 

οταν λες αναβαθμιση τι ενοεις?

...The quieter you become the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
οταν λες αναβαθμιση τι ενοεις?

Αναβάθμιση εννοεί να αναβαθμίσεις το hardware του υπολογιστή σου, η ακόμη καλύτερα και ίσως πιο οικονομικά, να πάρεις καινούριο υπολογιστή.

Τα damn small linux και puppy θα τρέξουν μια χαρά, αλλά θέλουν γνώσεις η ψάξιμο για να ρυθμιστούν. Δε χάνεις κάτι να τα δοκιμάσεις πάντως.

Αν δεν τα καταφέρεις με αυτά, δοκίμασε το ubuntu 10.04 που προανέφερα. Είναι σαφώς πιο βαρύ από τα παραπάνω, αλλά πανεύκολο και πολύ εύχρηστο. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

ποια είναι η καλύτερη έκδοση του Linux??

 

Δεν υπάρχει "καλύτερη έκδοση", αυτό είναι σχετικό με τις ανάγκες που θέλεις να καλύψεις. Δεν μας είπες όμως τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου...

Link to comment
Share on other sites

Με τόσο παλιό hardware που λες να φανταστώ και λίγη ram άντε πες θα βάλεις κάποια έκδοση πες δεν θα σέρνεται...

Μετά πες θέλεις να ανοιξεις κάποια ιστοσελίδα.. Εκεί πάει τελείωσε το παραμύθι ειδικά αν έχεις λίγη ram... Ιστοσελίδες έχουν γίνει πολύ βαριές και πλέον απαιτούν μπόλικους πόρους

Link to comment
Share on other sites

Αν το μηχάνημα που λέει ο φίλος έχει 128mb ram τότε μπορεί να σηκώσει το dsl που έχει βάλει ο plankton69 σε ένα μηχάνημα του 1999(σύμφωνα με πληροφορίες που έχει δώσει εδώ στο forum.) Aν θέλει ας καταθέσει την εμπειρία του ή αν την έχει γραψει , ας την παραθέσει.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...