Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το LG G2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι Α σωστος....

ναι αλλα λενε οτι ο εχθρος της μπαταριας ειναι η θερμοκρασια οποτε η αργη φορτιση σε συνολο μαλλον δεν κανει καλο :O

 

Το αντίθετο. Στην φόρτιση μέσω usb παράγεται λιγότερη θερμότητα.

Edited by ackel
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το αντίθετο. Στην αρχή φόρτιση δεν παράγεται πολύ μικρότερη θερμότητα.

Μηπως θες να βγαλεις το "δεν" ή το "μικροτερη";

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θες να βγαλεις το "δεν" ή το "μικροτερη";

 

Έχεις δίκιο! Το διόρθωσα. Καταραμένο autocorrection ! Εννοούσα ότι παράγονται μικρότερες θερμότητες μέσω φόρτισης usb. Αλλά φυσικά η φόρτιση είναι πολύ πιο αργή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με τη μπαταρια του G2 εχω ξενοιασει τα εχω ολα πλεον μονιμα ανοιχτα, wifi, 3G, data, location, και τη φωτεινοτητα 100% auto.

Βγαζει περιπου 4 ωρες οθονη σε χρηση δυο ημερων αλλα παιδια το κινητο ευχαριστιεμαι οσο δεν παει, εχει φυγει το αγχος "μην κανεις αυτο" για να μου αντεξει μεχρι να παω σπιτι.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Επειδη με τη μπαταρια του G2 εχω ξενοιασει τα εχω ολα πλεον μονιμα ανοιχτα, wifi, 3G, data, location, και τη φωτεινοτητα 100% auto.

Βγαζει περιπου 4 ωρες οθονη σε χρηση δυο ημερων αλλα παιδια το κινητο ευχαριστιεμαι οσο δεν παει, εχει φυγει το αγχος "μην κανεις αυτο" για να μου αντεξει μεχρι να παω σπιτι.

 

Ισχύει μεγάλο προσον αυτό για το τηλέφωνο. Αλλα αν έχεις την φωτεινότητα στο αυτόματο μην το εχεις στο 100 το ιδιο είναι και πιο κάτω

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει μεγάλο προσον αυτό για το τηλέφωνο. Αλλα αν έχεις την φωτεινότητα στο αυτόματο μην το εχεις στο 100 το ιδιο είναι και πιο κάτω

Δεν ειμαι σιγουρος πως δουλευει, νομιζω οτι του βαζεις το ανωτερο που θες να φτανει στο αυτοματο.

Γιατι οταν το βαζεις στο 0% η οθονη ποτε δεν πιανει μεγαλη φωτεινοτητα.(Οσο εχω δοκιμασει)

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος πως δουλευει, νομιζω οτι του βαζεις το ανωτερο που θες να φτανει στο αυτοματο.

Γιατι οταν το βαζεις στο 0% η οθονη ποτε δεν πιανει μεγαλη φωτεινοτητα.(Οσο εχω δοκιμασει)

 

Κι εγώ αυτό έχω καταλάβει και το χρησιμοποιώ πάντα σε 100% και αυτόματο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με 50% φωτεινότητα, wifi, 2G, συγχρονισμό Google, σερφαρισμα (χωρις YouTube) και 2-3 ώρες κλήσεις, δεν μπορώ να δω πάνω από 4-4.30 ωρες οθόνη. Με stock 4.4.2 ειμαι. Δεν βλέπω καποια ενεργοβόρα εφαρμογή ή widgets με τακτικες ανανεωσεις. Καμία ιδέα? Να βάλω κάποια custom rom?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με 50% φωτεινότητα, wifi, 2G, συγχρονισμό Google, σερφαρισμα (χωρις YouTube) και 2-3 ώρες κλήσεις, δεν μπορώ να δω πάνω από 4-4.30 ωρες οθόνη. Με stock 4.4.2 ειμαι. Δεν βλέπω καποια ενεργοβόρα εφαρμογή ή widgets με τακτικες ανανεωσεις. Καμία ιδέα? Να βάλω κάποια custom rom?

 

Με mahdi δεν πέφτω κάτω απο 6μιση με την χρήση που λες. Εχω ποσταρει πιο πίσω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5388357

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα στο δικο μου τηλεφωνο τις τελευταιες 10 μερες παρατηρω πτωση της αποδοσης της μπαταριας και σε σερφαρισμα αλλα κυριως και σε αναμονη! Το βραδυ π.χ. σε διαστημα 7 ωρων μου χανει 4-5% με κλειστα ολα wifi εφαρμογες κλπ. ακομα και την μερα χανει σε διαστημα 3 ωρων γυρω στο 2% ..οθονη αναμενη βλεπω το πολυ 4.30 ωρες με φορτιση ανα 2 μερες και νορμαλ χρηση μονο σε ιστιοσελιδες και καθολου you tube βιντεο και φωτο παιζει να τραβαω 3-4 την βδομαδα δηλ τπτ σχεδον...επισης να σημειωσω πως δεν τρεχει καμια εφαρμογη απο το συστημα καθως οταν το αφηνω σε αδρανεια τις κλεινω ολες με το μεσαιο βελακι σταθερα πατημενο...το κινητο ειναι ολο μαμ 4.4.2 χωρις ροοτ κλπ μιας κι απο τετοια δεν σκαμπαζω γρι επισης του χω κανει μεσα σ αυτον τον καιρο 2 φορες επαναφορα αλλα δεν εστρωσε καθολου..το τηλεφωνο το αγορασα καινουργιο απο καιζερ ειναι 402 παρτιδα και το χω μονο 2 μηνες μου φαινεται περιεργο ομως να πεσε η μπαταρια τοσο νωρις!!....εσεις στα δικα σας εχετε παρατηρησει τπτ παρομοιο;;;αν συνεχισει σε ραγδαιο ρυθμο θα μου την αλκαξουν μες στην εγγυηση;;
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η μπαταρια σου φιλε.2 μερες με 4-4:30 ωρες οθονη?πενα εισαι.Το παν ειναι ν; το χαιρεσε το κινητο σου και να μην πεφτεις στη λουμπα των τρελων statistics.ξεζουμισε το κςι μην κολλας πουθενα οπως σκαλωσε θα ξεσκαλωσει.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα και 2 τρομαρες ειναι στο 34% και σε 55 λεπτα αναμονης μ ολα κλειστα πηγε 32 α και να πω κατι που χα ξεχασει το χω μονιμα απο καινουργιο στο 50% Φωτεινοτητα το κινητο εχει θεμα για μενα θα το δω και αν σε λιγες μερες χειροτερεψει θα αποτανθω στην lg!
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα και 2 τρομαρες ειναι στο 34% και σε 55 λεπτα αναμονης μ ολα κλειστα πηγε 32 α και να πω κατι που χα ξεχασει το χω μονιμα απο καινουργιο στο 50% Φωτεινοτητα το κινητο εχει θεμα για μενα θα το δω και αν σε λιγες μερες χειροτερεψει θα αποτανθω στην lg!

 

Οντως είναι περίεργο να τρώει τόσο δε αναμονή και να είναι ολα κλειστά. Μήπως στην κάνει καμία εφαρμογή?

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα και 2 τρομαρες ειναι στο 34% και σε 55 λεπτα αναμονης μ ολα κλειστα πηγε 32 α και να πω κατι που χα ξεχασει το χω μονιμα απο καινουργιο στο 50% Φωτεινοτητα το κινητο εχει θεμα για μενα θα το δω και αν σε λιγες μερες χειροτερεψει θα αποτανθω στην lg!

 

Βάλε wakelock detector και δες τι ξυπνάει το κινητό. Σχεδόν σίγουρα κάποια εφαρμογή την κάνει τη ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε wakelock detector και δες τι ξυπνάει το κινητό. Σχεδόν σίγουρα κάποια εφαρμογή την κάνει τη ζημιά.

 

Αφού δεν λειτουργεί στην 4.4.2 αυτή η εφαρμογή. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να δούμε ποια εφαρμογή μας τρώει την μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Παιδες δεν μου τρωει καμια εφαρμογη κατι διοτι στην λιστα με το τι καταναλωνει την μπαταρια μου βγαζει πρωτο την οθονη δηλ λογικο αυτο και κι οχι εφαρμογες κλπ...το κινητο κατεβαζει τις % για πλακα προπαντων αμα το δουλεψεις κανα 20 λεπτο αφου σου φαει μπαταρια χαλαρα ενα 5% και μιλαμε για σερφ σε net κλπ μετα αμα το αφησω μ ολα κλειστα 2-3% για χαβαλε μεσα 1-1.30 ωρα...αμα συνεχισει ετσι θα μιλησω με lg!
Link to comment
Share on other sites

Παιδες δεν μου τρωει καμια εφαρμογη κατι διοτι στην λιστα με το τι καταναλωνει την μπαταρια μου βγαζει πρωτο την οθονη δηλ λογικο αυτο και κι οχι εφαρμογες κλπ...το κινητο κατεβαζει τις % για πλακα προπαντων αμα το δουλεψεις κανα 20 λεπτο αφου σου φαει μπαταρια χαλαρα ενα 5% και μιλαμε για σερφ σε net κλπ μετα αμα το αφησω μ ολα κλειστα 2-3% για χαβαλε μεσα 1-1.30 ωρα...αμα συνεχισει ετσι θα μιλησω με lg!

 

Αν με 20 λεπτά σερφάρισμα σου τρώει 5%, τότε όχι παράπονο δεν θα έπρεπε να έχεις αλλά θα πρέπει να υποκλίνεσαι στο g2! Βρες μου άλλο τηλέφωνο να σου τρώει τόση λίγη μπαταρία!

Link to comment
Share on other sites

Ρε αδερφε δεν παραπονεθηκα ποτε πως το lg μου τρωει υπερβολικη μπαταρια στο σερφαρισμα αλλα στην αναμονη τελευταια κανει κουλα τα χω αναφερει ολα σε 5-6 προηγουμενα ποσταρισματα....εσενα το δικο σου σε αναμονη μ ολα κλειστα σου τρωει ας πουμε σε 1-1.30 ωρα 2-3%;;;.. αν εσυ το θεωρεις αυτο φυσιολογικο εγω κι αλλοι πολλοι δεν το θεωρουμε!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε αδερφε δεν παραπονεθηκα ποτε πως το lg μου τρωει υπερβολικη μπαταρια στο σερφαρισμα αλλα στην αναμονη τελευταια κανει κουλα τα χω αναφερει ολα σε 5-6 προηγουμενα ποσταρισματα....εσενα το δικο σου σε αναμονη μ ολα κλειστα σου τρωει ας πουμε σε 1-1.30 ωρα 2-3%;;;.. αν εσυ το θεωρεις αυτο φυσιολογικο εγω κι αλλοι πολλοι δεν το θεωρουμε!!

 

Μήπως είσαι με 3g ή 4g?

Link to comment
Share on other sites

Ρε αδερφε δεν παραπονεθηκα ποτε πως το lg μου τρωει υπερβολικη μπαταρια στο σερφαρισμα αλλα στην αναμονη τελευταια κανει κουλα τα χω αναφερει ολα σε 5-6 προηγουμενα ποσταρισματα....εσενα το δικο σου σε αναμονη μ ολα κλειστα σου τρωει ας πουμε σε 1-1.30 ωρα 2-3%;;;.. αν εσυ το θεωρεις αυτο φυσιολογικο εγω κι αλλοι πολλοι δεν το θεωρουμε!!

 

Δεν θεωρώ φυσιολογική την κατανάλωση της μπαταρίας σε αναμονή αλλά έγραψες με 'παράπονο' ότι σου καταναλώνει 5% σε 20 λεπτά με χρήση, κάτι το οποίο για 'μένα και τους περισσότερους είναι όνειρο αφού σε συνεχόμενη χρήση αντιστοιχεί σε σχεδόν 7 ώρες οθόνης!

Στο θέμα μας τώρα, έχω κι εγώ υπερβολική κατανάλωση μπαταρίας χωρίς να γνωρίζω τον λόγο, αφού μετά βίας φτάνω το 24ωρο με 3 ώρες οθόνη και καμμιά ώρα κλήσεων! Αυτό που λες ότι δεν σου βγάζει κάποια εφαρμογή να τρώει την μπαταρία δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται κιόλας, απλά δεν την/τις δείχνει. Γι' αυτό έχουν βγάλει προγράμματα όπως το wakelock αλλά δυστυχώς δεν δουλεύει στην kitkat χωρίς ροοτ. Προσωπικά σκέφτομαι να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και να περνάω σταδιακά τις εφαρμογές μήπως και εντοπίσω ποια ή ποιες κάνουν την ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν λειτουργεί στην 4.4.2 αυτή η εφαρμογή. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να δούμε ποια εφαρμογή μας τρώει την μπαταρία;

 

Αυτό που το συμπέρανες ;

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που το συμπέρανες ;

 

Είχε αναφερθεί στο forum όταν είχε βγει η kitkat και την είχα δοκιμάσει και ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχω περίπου 2 μήνες και έχω παρατηρήσει μέσα σε αυτό το διάστημα μια με δυο φορές να μου ανεβάζει θερμοκρασία . Θα με ρωτήσει κάποιος βέβαια και ορθά πως κατάλαβες οτι σε ανεβάζει θερμοκρασία? Απλά όπως το κρατούσα και αισθανόμουν την θερμοκρασία στην παλάμη απο την πλάτη του κινητού . Δέν ξέρω αν είναι τυχαίο γεγονός .....Σήμερα συγκεκριμένα που μου ανέβασε θερμοκρασία έβλεπα live για περίπου κανένα 15λεπτο το Mega,ΣΚΑΙ,Antenna μέσο ιντερνετ. Δέν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό...

 

Καλό σας βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...