Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το LG G2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο χτες με λολιποπ.Τρομερή δουλειά η LG.Ας άργησε να την δώσει.Όπως στα περισσότερα βίντεο έτσι και στην δική μου περίπτωση το κινητό πολύ smooth δίχως το παραμικρό κόλλημα η λαγκ.Πραγματικά του έχει κάτσει γάντι!Το ταπεινό g2 παραμένει μία εξαιρετική επιλογή ακόμα και σήμερα ας έχω και την έκδοση με τα 16 γιγα. Το κινητό είναι αγορασμένο καινούργιο τον Νοέμβριο του 14 και ειναι unbranded γερμανικής προέλευσης.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στα ποσα mA φορτιζει ρε παιδια....κ ο φορτιστης ποσα Α ειναι....1.8Α?
Link to comment
Share on other sites

Και με το ampere γιατι δειχνει οτι φορτιζει με 1000ma?
Link to comment
Share on other sites

γιατι παιζει ρολο και το καλωδιο π.χ.; εγω μακρυ καλωδιο εχω, οχι το δικο του, ουτε και φορτιστη τον δικο του γιατι πηρα εναν belkin,

πειραματιστηκα κ εγω με το ampere και μου εβγαζε καπου τοσο, μαξ ισως, αλλα ειπα να μην αγχωνομαι για λαλακιες και σουταρα το ampere και ησυχασα

Link to comment
Share on other sites

Και με το ampere γιατι δειχνει οτι φορτιζει με 1000ma?

 

Πλέον όσων ήδη ειπώθηκαν, το ρεύμα που τραβάει κατά τη φόρτιση δεν είναι σταθερό: Τραβάει περισσότερο σε χαμηλή στάθμη και προοδευτικά γίνεται λιγότερο όσο γεμίζει η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα οταν αλλαζω τις ρυθμισεις του dori κερνελ και βαζω fast charge στα 1800 το ampere οντως δειχνει οτι τ πιανει οχι παντα στα 1800 αλλα κοντα στα 1700....αυτο ειναι αληθινο?καταστρεφεται ετσι η μπαταρια ?αρα υποστηριζει fast(quick ) charge?
Link to comment
Share on other sites

Αλλα οταν αλλαζω τις ρυθμισεις του dori κερνελ και βαζω fast charge στα 1800 το ampere οντως δειχνει οτι τ πιανει οχι παντα στα 1800 αλλα κοντα στα 1700....αυτο ειναι αληθινο?καταστρεφεται ετσι η μπαταρια ?αρα υποστηριζει fast(quick ) charge?

 

Ναι ο κερνελ υποστηριζει. Έτσι κι αλλιώς όμως το τηλέφωνο μας φορτιζει γρήγορα. Στα 1600 που είναι Default είναι μια χαρά

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αλλα οταν αλλαζω τις ρυθμισεις του dori κερνελ και βαζω fast charge στα 1800 το ampere οντως δειχνει οτι τ πιανει οχι παντα στα 1800 αλλα κοντα στα 1700....αυτο ειναι αληθινο?καταστρεφεται ετσι η μπαταρια ?αρα υποστηριζει fast(quick ) charge?

 

Εν γένει οι μετρήσεις που βλέπεις ισχύουν. Σε τέτοια ρεύματα δεν κινδυνεύει, αλλά μπορεί να έχει ελαφρώς μικρότερη διάρκεια στην επόμενη εκφόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Με φωτεινότητα στο 16% γιατί να τρώει τόση μπαταρία

 

[ATTACH]63556[/ATTACH]

 

Πες μας ποση ωρα ειναι εκτος ρευματος κ ποση ωρα αναμενη η οθονη?

Link to comment
Share on other sites

Με φωτεινότητα στο 16% γιατί να τρώει τόση μπαταρία

 

[ATTACH]63556[/ATTACH]

 

Εισαι στο 99%.

Λεει οτι το 50% το καταναλωσε η οθονη.

Οποτε εκαψες γενικα 1% σε ολες τις λειτουργιες.

Η οθονη σου εχει καψει το 0.5%. Που ειναι το παραξενο?

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

4 ωρες κ 30 λεπτα χρηση της μπαταριας

3 ωρες κ 18 λεπτα αναμενη οθονη(43λεπτα youtube)

3 ωρες 60% καταναλωση μπαταριας

1 ωρα κ 10 λεπτα υπολοιπο μπαταριας

Δεδομενα ανοιχτα 3g 4g youtube facebook viber browser 0% φωτηνοτειτα και χαζεμα γενικα με το κινητο

Cloudy g2 3.3 +dori 4.6+greenify

 

 

Πως την βλεπετε την μπαταρια απο 100% ηταν εφτασε 20% ..εμενα μου φανηκε οτι εχανε παρα πολυ.

 

Αυτο πως τα βλεπετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια παρακολουθω το θεμα εδω και λιγο καιρο επειδη προκειται να το αγορασω απο φιλο. Δυστυχως το θεμα "μπαταρια" εξαρταται πολυ απο τη χρηση που κανει ο καθενας...

 

Υπαρχει περιπτωση μια μπαταρια να χαλασει μονη της ετσι ευκολα; Και εστω οτι ειναι χαλασμενη, το κοστος ειναι μεγαλο; Διαβασα καπου εδω μεσα για 27αρι αλλα δε ξερω αν εχει κανεις εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρακολουθω το θεμα εδω και λιγο καιρο επειδη προκειται να το αγορασω απο φιλο. Δυστυχως το θεμα "μπαταρια" εξαρταται πολυ απο τη χρηση που κανει ο καθενας...

 

Υπαρχει περιπτωση μια μπαταρια να χαλασει μονη της ετσι ευκολα; Και εστω οτι ειναι χαλασμενη, το κοστος ειναι μεγαλο; Διαβασα καπου εδω μεσα για 27αρι αλλα δε ξερω αν εχει κανεις εμπειρια.

 

Είναι το μόνο κινητό που δεν πρέπει να ασχολείσαι με την μπαταρία ....;) Όσο και να το παιδέψεις μια μέρα άνετα σε βγάζει, από 4 έως 6 ώρες οθόνη...! Εκτός και αν χει θέμα η μπαταρία, μιας που θες να το πάρεις μεταχειρισμενο. Βάζεις μια καινούργια (29€) αν έχει θέμα η παλιά, και καθάρισες. Εγώ το έχω ένα χρόνο και όλα είναι o.k. το βάζω να φορτίσει κοντά στο 20% - 30%, η το βράδυ η το άλλο μεσημέρι, ανάλογα την χρήση.

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρακολουθω το θεμα εδω και λιγο καιρο επειδη προκειται να το αγορασω απο φιλο. Δυστυχως το θεμα "μπαταρια" εξαρταται πολυ απο τη χρηση που κανει ο καθενας...

 

Υπαρχει περιπτωση μια μπαταρια να χαλασει μονη της ετσι ευκολα; Και εστω οτι ειναι χαλασμενη, το κοστος ειναι μεγαλο; Διαβασα καπου εδω μεσα για 27αρι αλλα δε ξερω αν εχει κανεις εμπειρια.

 

Πόσο καιρό έχει την συσκευή?

Δεν χαλάει έτσι εύκολα. Έχει και καλή αυτονομία η μπαταρία και λίγο να πέσει θα σε βγάζει πάλι λογικά πάνω από μια μέρα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Είναι το μόνο κινητό που δεν πρέπει να ασχολείσαι με την μπαταρία ....;) Όσο και να το παιδέψεις μια μέρα άνετα σε βγάζει, από 4 έως 6 ώρες οθόνη...! Εκτός και αν χει θέμα η μπαταρία, μιας που θες να το πάρεις μεταχειρισμενο. Βάζεις μια καινούργια (29€) αν έχει θέμα η παλιά, και καθάρισες. Εγώ το έχω ένα χρόνο και όλα είναι o.k. το βάζω να φορτίσει κοντά στο 20% - 30%, η το βράδυ η το άλλο μεσημέρι, ανάλογα την χρήση.

 

Ευχαριστώ, μου δίνεις θάρρος! :)

 

Πόσο καιρό έχει την συσκευή?

Δεν χαλάει έτσι εύκολα. Έχει και καλή αυτονομία η μπαταρία και λίγο να πέσει θα σε βγάζει πάλι λογικά πάνω από μια μέρα

 

To έχει από τα Χριστούγεννα του 2014 άρα ούτε ένα χρόνο. Απλώς μου είπε πως μετά την αναβάθμιση σε lollipop με συνεχή χρήση και 4G θέλει 2 φορές τη μέρα φόρτισμα και με τρόμαξε λίγο. Eίναι νέο παλικάρι άρα με το συνεχή χρήση υποθέτω εννοεί browsing, κλήσεις, facebook άντε και viber/what's app...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, μου δίνεις θάρρος! :)

 

 

 

To έχει από τα Χριστούγεννα του 2014 άρα ούτε ένα χρόνο. Απλώς μου είπε πως μετά την αναβάθμιση σε lollipop με συνεχή χρήση και 4G θέλει 2 φορές τη μέρα φόρτισμα και με τρόμαξε λίγο. Eίναι νέο παλικάρι άρα με το συνεχή χρήση υποθέτω εννοεί browsing, κλήσεις, facebook άντε και viber/what's app...

 

Ανάλογα και το έχει μέσα. Αν έχει μπαταριοφαγες εφαρμογές τι να σε κάνει η μπαταρία.

Και η lollipop έχει μια κάπως μεγαλύτερη κατανάλωση

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αλλά και πάλι δύο φορές την ημέρα φόρτιση για το δικό μας κινητό πρώτη φορά το ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Αλλά και πάλι δύο φορές την ημέρα φόρτιση για το δικό μας κινητό πρώτη φορά το ακούω...

 

Με λίγους λάθους χειρισμούς όλα γίνονται

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αλλά και πάλι δύο φορές την ημέρα φόρτιση για το δικό μας κινητό πρώτη φορά το ακούω...

 

 

Αυτό με τρόμαξε και μένα, διότι γνωρίζω πως η μπαταρία του είναι άπιαστη. Ίσως λάθος χειρισμός όπως λέει ο φίλος από πάνω, διότι όταν ρώτησα το παλικάρι μου είπε οτι η φωτεινότητα ειναι στο αυτόματο και πως δε ξέρει από που βλέπουμε την κατανάλωση της μπαταρίας κτλ (αυτά που έχετε σε screenshots). Μ'έχει προβληματίσει αλλά μάλλον το χειρίζεται λάθος..και γω αμφιβάλλω πως πρόκειται για θέμα hardware...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τρόμαξε και μένα, διότι γνωρίζω πως η μπαταρία του είναι άπιαστη. Ίσως λάθος χειρισμός όπως λέει ο φίλος από πάνω, διότι όταν ρώτησα το παλικάρι μου είπε οτι η φωτεινότητα ειναι στο αυτόματο και πως δε ξέρει από που βλέπουμε την κατανάλωση της μπαταρίας κτλ (αυτά που έχετε σε screenshots). Μ'έχει προβληματίσει αλλά μάλλον το χειρίζεται λάθος..και γω αμφιβάλλω πως πρόκειται για θέμα hardware...

 

Εγώ χρησιμοποιώ πάρα πολύ την συσκευή. Με σκοτεινή οθόνη. Δεν μπορώ αρέσει το πολύ φως.

Κάποιος με αρκετή φωτεινότητα με την ίδια χρήση θα βγάζει πολύ λιγότερες ώρες. Η οθόνη καταναλώνει την μεγαλύτερη ενέργεια.

Συν κάποιες εφαρμογές κακό γραμμένες Facebook and messenger μπορεί να κάνουν μεγάλη ζημιά σε όλες τις συσκευές

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αλλά και πάλι δύο φορές την ημέρα φόρτιση για το δικό μας κινητό πρώτη φορά το ακούω...

 

Με 4g ανοιχτό άνετα μπορείς να γονατίσεις την μπαταρία .Εγώ το έχω πάθει αρκετές φορές. Μπορεί το κινητό να έχει εξαιρετική αυτονομία αλλά με έντονη χρήση και λίγο υψηλή φωτεινότητα όλα γίνονται :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...