Jump to content

myphone LIVE: Συνάντηση κορυφής στα... μικρόφωνα! - Episode 3


DJDB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για ακόμη μια φορά, το myphone.gr είναι κοντά σας, με μια ζωντανή εκπομπή την οποία μπορείτε να ακούσετε μέσω του παρακάτω YouTube player. Όπως είχαμε προαναγγείλει και πριν από μερικές ημέρες, το θέμα μας σήμερα είναι ένα και μοναδικό (αλλά ιδιαίτερα «καυτό» και ενδιαφέρον): το Android της Google.

 

Η εκπομπή ολοκληρώθηκε. Ακούστε την ξανά!!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=StTsJlr6zKs]myphone LIVE: Συνάντηση κορυφής στα... μικρόφωνα! - Episode 3 [2/12/13] - YouTube[/ame]

 

Θα μιλήσουμε για το γνωστό mobile λειτουργικό σύστημα, τα θετικά του, τα αρνητικά του, τις εντυπώσεις μας από το Android 4.4, το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον, σε μια εκπομπή στην οποία περιμένουμε και τη δική σας συμμετοχή, μέσω σχολίων και ερωτήσεων σε αυτό εδώ το θέμα. Θα προσπαθήσουμε να απαντήσουμε σε όλους!

 

Εσείς, το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να πατήσετε το play και να ξεκινήσετε την ακρόαση.

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε!

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε συντονισμένοι:)
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Η gοοgle λέει στους κατασκασκευαστές για 18μηνη υποστηριξη, αλλά οι εταιρείες ούτε 12 μήνες(και αυτοί με το ζόρι).Πρέπει να τους βάλει χέρι η google.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνιάζομαι που ακούω ότι θέλετε μεγαλύτερο έλεγχο στο android από τη google, δεδομένου ότι αυτός ήδη έχει αρχίσει να γίνεται ασφυκτικός... Καλές οι ενημερώσεις, αλλά εάν είναι υπό όρους, καλύτερα να περιμένουμε από την κοινότητα - για όσα κομμάτια του κώδικα μείνουν ανοικτά.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέτε για το ότι το ανδροιντ στα ταμπλετ είναι σαν σμαρτφον σε μεγάλη οθόνη, έχουν αναλάβει και κάνουν πολύ καλή δουλειά οι κατασκευαστές..... ακόμα και το κινέζικο ΖΤΕ που πήρα έχει πανέμορφο ΥΙ
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω εντελώς στο θέμα tablet..

Το Android έχει αλλαγές που το διαφοροποιούν στο ταμπλετ. Η Apple που λέτε είναι αυτό ακριβώς, ένα τηλέφωνο σε μεγάλη οθόνη.

Δηλαδή ίδια ακριβώς homescreen με τον ίδιο αριθμό εικονιδίων ακόμα (!) απλά πιό αραιά για παράδειγμα. Οι 3rd party εφαρμογές είναι άλλη υπόθεση. Εκεί συμβαίνει αυτό όπου στο ipad έχουμε εξαιρετικές επιλογές σε tablet-oriented εφαρμογές σε αντίθεση με το android όπου έχουμε απλά phone apps.

 

Μα δεν λέω πως αξίζει πχ η αγορά ενός Android tablet έναντι ενος ipad. Απλά αναφέρατε πως το android δεν έχει δουλευτεί για να παίζει σε ταμπλετ. Το αντίθετο, έχουν γίνει προσαρμογές που ταιριάζουν για χρήση ταμπλετ, σε αντίθεση με τι ios που δεν έχει καμία διαφορά από το iphone..

Edited by paris_89

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

samsung galaxy s4 vs Lg g2 ? έχουν μεγάλη διάφορα στην εμπειρία χρήσης; το ένα είναι τώρα με 4.3 και το άλλο 4.2.2.
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Και κάπου εδώ τελειώνουμε, μπορείτε να ξανακούσετε την εκπομπή από το εδώ:

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=StTsJlr6zKs]myphone LIVE: Συνάντηση κορυφής στα... μικρόφωνα! - Episode 3 [2/12/13] - YouTube[/ame]

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, η εκπομπή σας ήταν υπέροχη:)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική εκπομπή που έλυσε αρκετές απορίες και προτείνω να την ακούσουν έστω και "κονσέρβα" όσοι δεν την πρόλαβαν. Λέει πολλά πράγματα για το android που ο μέσος χρήστης δεν γνωρίζει. Οπως πχ το ότι το γεγονός ότι είναι ένα "ελεύθερο" λειτουργικό δεν έχει καμία σημασία για τον τελικό χρήστη, πάρα μόνο για τους προγραμματιστές. Επίσης και για το πόσο ελεύθερο είναι κάτω από τα φτερά της google, δίνοντας και το εύστοχο παράδειγμα της amazon.

 

Στα των φωνών δεν μπόρεσα από την αρχή να ξεχωρίσω ποιος είναι ποιος, αλλά ευχαριστώ αυτόν που έκανε τις ερωτήσεις που είχα βάλει στο ποστ (μάλλον ο vlachaquito). Είναι και οι απόψεις που εξέφραζε στα επιμέρους θέματα, που με βρίσκουν ποιο κοντά σε αυτές.

 

Στα επιμέρους τώρα, συμφωνώ οτι η 4.4 θα αρχίσει να μπαίνει σε κινητά "του λαού" μετά από 12 μήνες το λιγότερο (ίσως και 18). Είναι το υπερόπλο της google αυτή τη στιγμή, μπορεί να μηδενίσει ίσως τον ανταγωνισμό μια για πάντα, αλλά με την ολιγωρία της google θα δοθεί χρόνος σε όλα τα λειτουργικά να ανασκουμπωθούν. Θα χάσει από αυτή την καθυστέρηση, εδώ είμαστε. Δεν είναι μόνο τα WP και το ios. Από πίσω έρχεται ένα Tizen που θα της κάνει μεγάλη ζημιά.

 

Για το κυνήγι των χαρακτηριστικών τα είπατε σωστά. Είναι ένα κυνήγι που απλά συνεχίζουν αυτή την στιγμή οι εταιρίες από κεκτημένη ταχύτητα. Επειδή απλά δεν μπορούν να σταματήσουν. Για εμένα ένα ακόμη φάουλ της google που αντί να βάλει χέρι στους κατασκευαστές (όπως αναφέρθηκε) βάζει περιορισμούς και κλειδώματα στους τελικούς χρήστες, αφήνοντας τους κατασκευαστές ανεξέλεγκτους σε όλα τα επίπεδα.

 

Για την 4.4 στα νέξους είμαι διχασμένος. Έχω το πρώτο 7αρι. Δεν πήγαινε άσχημα με την 4.3. και δεν καταλαβαίνω τεράστια διαφορά με την 4.4. Χαίρομαι φυσικά που την έχω και το πιθανότερο είναι ότι έγινε δουλειά στον κώδικα κάτω από το καπό. Καθάρισαν τους σκουπιδοντεκέδες 4-5 προηγούμενων εκδόσεων με πιεστικό μηχάνημα εκεί μέσα και ελάφρυνε αρκετά. Φαντάζομαι σε ένα "λιγότερο" σύστημα η διαφορά θα ήταν εμφανέστερη, αλλά μάλλον εκεί είναι και το πρόβλημα με την google. Δεν θα δώσει και σε πολλά "λιγότερα" συστήματα η google (μέσω κατασκευαστών) αυτή την έκδοση. Ζήτημα να την πάρουν οι 4-5 σημερινές ναυαρχίδες και υποναυαρχίδες των μεγάλων εταιριών.

 

Για την ερώτηση με το root περίμενα να είστε πιο ανοικτοί και ελεύθεροι (όπως το λειτουργικό). Με εκπλήξατε, επειδή πήρατε μια πιο συντηρητική θέση (για την προστασία του καταναλωτή πάντα). Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να βρεθεί κάποιος τρόπος (οποιοσδήποτε) που να θα κάνει τον χρήστη να μπορεί να πάρει το 100% της συσκευής του, χωρίς να χάνει εγγύηση.

 

Για το HW πάλι θα συμφωνήσω ότι δεν πρέπει να χάνει την εγγύηση λόγο ρουτ. Άκουσα την κουβέντα και τον αντίλογο, αλλά μου φαίνονται πολύ γενικές δικαιολογίες (σαν το μπανάρισμα του cyanogen ένα πράγμα από το μάρκετ, που έγινε για άλλους, gay λόγους). Εγώ αγόρασα κομμάτια χύμα από e-shop και έχτισα desktop και έχω εγγύηση για όλα τα κομμάτια χωρίς να με υποχρεώνουν να φοράω windows ή ubuntu. Αγόρασα laptop με free dos (150 ευρώ φθηνότερα από αυτό με τα Win7) και του τα φόρεσα εγώ. Έχω εγγύηση. Γιατί όχι και στα smartphone; Είναι φάουλ για εμένα.

 

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος που απαντήθηκαν οι περισσότερες ερωτήσεις μου και επιφυλάσσομαι να επανέλθω με περισσότερες και σε άλλα καυτά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις χαρηκαμε με τις ερωτησεις σου. Ναι εγω ειμουν που το ξεκινησα.

 

Οσο για το root, πιστευω αυτο που ειπαμε και Live. Μπορει η διαδικασια να εχει γινει πιο ευκολη τον τελευταιο καιρο, δεν παυει να κρυβει παγιδες για εναν απλο χρηστη που θα δοκιμασει πρωτη φορα. Οι εταιρειες αυτο θελουν να αποφυγουν. Δεν το παιζουν Μαρια Τερεζα, αλλα δεν θελουν να εχουν χιλιαδες συσκευες για service απο ατομα που μολις εμαθαν τι σημαινει root. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...