Jump to content

Samsung Galaxy Grand 2 (G7105 / G7102)


chrisly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα απο επιτυχημενη συμβιωση ενος ετους με το GALAXY SII PLUS ειπα να παω σε μεγαλυτερη οθονη!

Αφου αμφιταλαντευτηκα αναμεσα με g2 mini και το grand 2 μετα απο πολλη σκεψη κατεληξα στο grand 2 απο το οποιο οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικοτατες!

Η καμερα του πολυ καλη,για τα στανταρ τα δικα μου!

Το ψαξιμο της συσκευης συνεχιζεται......!

Edited by ManolisGti
SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 299
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετα απο επιτυχημενη συμβιωση ενος ετους με το GALAXY SII PLUS ειπα να παω σε μεγαλυτερη οθονη!

Αφου αμφιταλαντευτηκα αναμεσα με g2 mini και το grand 2 μετα απο πολλη σκεψη κατεληξα στο grand 2 απο το οποιο οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικοτατες!

Η καμερα του πολυ καλη,για τα στανταρ τα δικα μου!

Το ψαξιμο της συσκευης συνεχιζεται......!

Το κινητο ειναι απαιχτο για τα λεφτα του!

Samsung a51-Huawei p smart z-xiaomi redmi note 8 pro-honor 8x - Samsung s7 edge-Xiaomi redmi note 4-Letv-lenovo p1-samsung note 4-Htc one m8 - lenovo z2 pro - lg g3 - samsung a5 - lenovo z2 - iphone 5s - samsung s5 - samsung grand 2 - lg g2 - asus zenfone 5 - samsung s3 - lumia 520 - samsung s4 mini - iphone 4s etc..
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ειναι απαιχτο για τα λεφτα του!

 

 

 

Κι απ'οτι μου ειπε ο μαγαζατορας τις τελευταιες μερες φευγει σαν τρελλο!:cool:

Μονο την Παρασκευη εδωσε 20 κομματια!

Αυτο κατι σημαινει!;)

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Στο προηγουμενο κινητο που ειχα με την 4,2 οταν ειχα ενα εισερχομενο μηνυμα που το εμφανιζε στην αρχικη οθονη,οπως επισης φαινοταν και ο αποστολεας.

Στο συγκεκριμενο τηλεφωνο που πηρα μου γραφει απλως μηνυμα οταν εχω εισερχομενο στην αρχικη οθονη!

Ξερει καποιος να μου πει εαν μπορω να το ρυθμισω οπως το προηγουμενο η ειναι λογω τις 4,3 που φοραει το τηλ και δεν σου δινει αυτη την δυνατοτητα?

Eνταξει το βρηκα παιδια!

Edited by ManolisGti
SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις απο το κινητο μετά απο μια βδομάδα περίπου χρήσης (Μιλάμε για το τηλέφωνο με τη μία sim, G7105, αγοράσθηκε στην προσφορά του ΠΛΑΙΣΙΟΥ στα 249€)

Να σημειώσω ότι για σχεδόν δυο χρόνια είχα το Alcatel 995 One Touch.

Τα θετικά του ->

- αποδεκτή ποιότητα κατασκευής

- εντυπωσιακή σε μέγεθος και σε απόδοση οθόνη

- χωρίς πολλες περιτές προεγκατεστημένες εφαρμογές

- ταχύτατο με τον τετραπύρηνο επεξεργαστή και το 1,5 gb ram

- δυνατό WI-FI, εξαιρετική λήψη σήματος 3G

- καλή κεντρική κάμερα στα 8 μεγαπιξελς, εξαιρετική η μπροστινή

- δυνατή μπαταρία για το μέγεθς της συσκευής

 

Τα αρνητικά του μέχρι τώρα ->

- πολύ χαμήλή ένταση κουδουνίσματος και ήχου (αναγκάστηκα να ψάχνω για sound boosters στο G. Play χωρίς ιδιαίτερα αποτελεσματα όμως) Βασικό θέμα σε μια τέτοια συσκευή!!

- δεν έχει ενδεικτική λυχνία που να αναβοσβήνει όταν έχεις μύνημα μη αναγνωσμένο ή αναπάντητη κλήση (τραγική έλειψη για τέτοιου επιπέδου συσκευή)

- Η συσκευή διαθέτει 8GB εσωτερική μνήμη όπου όμως μόνο τα 4 και κάτι είναι διαθέσιμα, τα υπόλοιπα είναι καταλειμένα απο τα default προγράμματα και εφαρμογές που δεν μεταφέρονται σε κάρτα SD.

Για τις δικές μου ανάγκες (έβαλα και μία "γρήγορη" κάρτα 16GB) είναι επαρκής. Για τύπους όμως που φορτώνουν το τηλέφωνο τους ίσως αποτελέσει πρόβλημα.

Μέχρι στιγμής, αυτα...

To be continued..

:cool:

Όλα είναι έτσι μέχρι να αποδειχτεί ότι είναι αλλιώς! :!:
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις απο το κινητο μετά απο μια βδομάδα περίπου χρήσης (Μιλάμε για το τηλέφωνο με τη μία sim, G7105, αγοράσθηκε στην προσφορά του ΠΛΑΙΣΙΟΥ στα 249€)

Να σημειώσω ότι για σχεδόν δυο χρόνια είχα το Alcatel 995 One Touch.

Τα θετικά του ->

- αποδεκτή ποιότητα κατασκευής

- εντυπωσιακή σε μέγεθος και σε απόδοση οθόνη

- χωρίς πολλες περιτές προεγκατεστημένες εφαρμογές

- ταχύτατο με τον τετραπύρηνο επεξεργαστή και το 1,5 gb ram

- δυνατό WI-FI, εξαιρετική λήψη σήματος 3G

- καλή κεντρική κάμερα στα 8 μεγαπιξελς, εξαιρετική η μπροστινή

- δυνατή μπαταρία για το μέγεθς της συσκευής

 

Τα αρνητικά του μέχρι τώρα ->

- πολύ χαμήλή ένταση κουδουνίσματος και ήχου (αναγκάστηκα να ψάχνω για sound boosters στο G. Play χωρίς ιδιαίτερα αποτελεσματα όμως) Βασικό θέμα σε μια τέτοια συσκευή!!

- δεν έχει ενδεικτική λυχνία που να αναβοσβήνει όταν έχεις μύνημα μη αναγνωσμένο ή αναπάντητη κλήση (τραγική έλειψη για τέτοιου επιπέδου συσκευή)

- Η συσκευή διαθέτει 8GB εσωτερική μνήμη όπου όμως μόνο τα 4 και κάτι είναι διαθέσιμα, τα υπόλοιπα είναι καταλειμένα απο τα default προγράμματα και εφαρμογές που δεν μεταφέρονται σε κάρτα SD.

Για τις δικές μου ανάγκες (έβαλα και μία "γρήγορη" κάρτα 16GB) είναι επαρκής. Για τύπους όμως που φορτώνουν το τηλέφωνο τους ίσως αποτελέσει πρόβλημα.

Μέχρι στιγμής, αυτα...

To be continued..

:cool:

 

 

Κι εμενα απο εχθες που το πηρα μου εκανε εντυπωση η χαμηλη αποδοση κουδουνισματος!

Kατα τ'αλλα ειναι πολυ καλη η συσκευη!

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις απο το κινητο μετά απο μια βδομάδα περίπου χρήσης (Μιλάμε για το τηλέφωνο με τη μία sim, G7105, αγοράσθηκε στην προσφορά του ΠΛΑΙΣΙΟΥ στα 249€)

Να σημειώσω ότι για σχεδόν δυο χρόνια είχα το Alcatel 995 One Touch.

Τα θετικά του ->

- αποδεκτή ποιότητα κατασκευής

- εντυπωσιακή σε μέγεθος και σε απόδοση οθόνη

- χωρίς πολλες περιτές προεγκατεστημένες εφαρμογές

- ταχύτατο με τον τετραπύρηνο επεξεργαστή και το 1,5 gb ram

- δυνατό WI-FI, εξαιρετική λήψη σήματος 3G

- καλή κεντρική κάμερα στα 8 μεγαπιξελς, εξαιρετική η μπροστινή

- δυνατή μπαταρία για το μέγεθς της συσκευής

 

Τα αρνητικά του μέχρι τώρα ->

- πολύ χαμήλή ένταση κουδουνίσματος και ήχου (αναγκάστηκα να ψάχνω για sound boosters στο G. Play χωρίς ιδιαίτερα αποτελεσματα όμως) Βασικό θέμα σε μια τέτοια συσκευή!!

- δεν έχει ενδεικτική λυχνία που να αναβοσβήνει όταν έχεις μύνημα μη αναγνωσμένο ή αναπάντητη κλήση (τραγική έλειψη για τέτοιου επιπέδου συσκευή)

- Η συσκευή διαθέτει 8GB εσωτερική μνήμη όπου όμως μόνο τα 4 και κάτι είναι διαθέσιμα, τα υπόλοιπα είναι καταλειμένα απο τα default προγράμματα και εφαρμογές που δεν μεταφέρονται σε κάρτα SD.

Για τις δικές μου ανάγκες (έβαλα και μία "γρήγορη" κάρτα 16GB) είναι επαρκής. Για τύπους όμως που φορτώνουν το τηλέφωνο τους ίσως αποτελέσει πρόβλημα.

Μέχρι στιγμής, αυτα...

To be continued..

:cool:

καλα στο νοτε 2 απο τα 16 γιγα τα 10,36 ειναι διαθεσιμα...στο grand 2 απο τα 8 γιγα ειναι μονο τα 4??ουτε καν τα 5??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποσα ειναι τα ΑΚΡΙΒΩΣ διαθεσιμα gb??Aυτο με το χαμηλο κουδουνισμα οντως ισχυει??ειναι ΕΝΤΟΝΟ το θεμα??
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μπορεσες να σου εμφανιζει το ονομα στο μυνημα και αν ναι πως το εκανες;ευχαριστω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο προηγουμενο κινητο που ειχα με την 4,2 οταν ειχα ενα εισερχομενο μηνυμα που το εμφανιζε στην αρχικη οθονη,οπως επισης φαινοταν και ο αποστολεας.

Στο συγκεκριμενο τηλεφωνο που πηρα μου γραφει απλως μηνυμα οταν εχω εισερχομενο στην αρχικη οθονη!

Ξερει καποιος να μου πει εαν μπορω να το ρυθμισω οπως το προηγουμενο η ειναι λογω τις 4,3 που φοραει το τηλ και δεν σου δινει αυτη την δυνατοτητα?

Eνταξει το βρηκα παιδια!

 

δηλαδη μπορεσες να σου εμφανιζει το ονομα στο μυνημα και αν ναι πως το εκανες;ευχαριστω.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μπορεσες να σου εμφανιζει το ονομα στο μυνημα και αν ναι πως το εκανες;ευχαριστω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

δηλαδη μπορεσες να σου εμφανιζει το ονομα στο μυνημα και αν ναι πως το εκανες;ευχαριστω.

 

 

Πας μηνυματα μετα ρυθμισεις,μετα περισσοτερα και τικαρεις την επιλογη ειδοποιησεις η οποια γραφει "χρηση ηχου και εμφανιση εικονιδιου στη γραμμη καταστασης κατα την ληψη μηνυματων"!

 

Ευκολο ειναι!;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια ποσα ειναι τα ΑΚΡΙΒΩΣ διαθεσιμα gb??Aυτο με το χαμηλο κουδουνισμα οντως ισχυει??ειναι ΕΝΤΟΝΟ το θεμα??

 

 

Περιπου γυρω στα 4 ειναι διαθεσιμα,οσον αφορα το κουδουνισμα οντως ειναι πιο χαμηλο,αλλα ενταξει αντεχεται!

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω.το ειχα τσεκαρισμενο αλλα βρηκα και τσεκαρα να φαινεται και ο αποστολεας.:up:

μακαρι να μπορουσα να συρω την ειδοποιηση και να απαντησω σαν το iphone.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω.το ειχα τσεκαρισμενο αλλα βρηκα και τσεκαρα να φαινεται και ο αποστολεας.:up:

μακαρι να μπορουσα να συρω την ειδοποιηση και να απαντησω σαν το iphone.

 

 

Να εισαι καλα,κι αν χρειασθεις κατι αλλο και μπορω να βοηθησω εδω ειμαι!:happy:

Ειναι πολυ χρησιμη η συγκεκριμενη ειδοποιηση,εμενα με βοηθαει αρκετα,ωστε να ξερω ποιος μου στελνει μυν!

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

ωραια..αφου αντεχεται το χαμηλο κουδουνισμα ειναι ολα οκ!!Και τι να παρεις δηλαδη...??Μεταξυ s3 και grand 2!!Μονο την οθοναρα του grand 2 να δεις σε καλυπτει..το 1.5 γιγα ram το s3 δεν αξιωθηκε ποτε να το αποκτησει....ενταξει για μενα το ΜΟΝΟ αρνητικο ειναι τα ΜΟΝΟ 4 γιγα διαθεσιμα....
Link to comment
Share on other sites

ωραια..αφου αντεχεται το χαμηλο κουδουνισμα ειναι ολα οκ!!Και τι να παρεις δηλαδη...??Μεταξυ s3 και grand 2!!Μονο την οθοναρα του grand 2 να δεις σε καλυπτει..το 1.5 γιγα ram το s3 δεν αξιωθηκε ποτε να το αποκτησει....ενταξει για μενα το ΜΟΝΟ αρνητικο ειναι τα ΜΟΝΟ 4 γιγα διαθεσιμα....

 

Για αυτο το ρουταρεις και κανεις μετα ελευθερος εναν διαχωρισμο στην καρτα μνημης μεσω του minitool partition wizard.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο το ρουταρεις και κανεις μετα ελευθερος εναν διαχωρισμο στην καρτα μνημης μεσω του minitool partition wizard.

 

Αν το ρουταρεις δεν χανεις εγγυηση??

Link to comment
Share on other sites

Την χανεις αλλα κανοντας παλι ανρουτ νομιζω δν υπαρχει προβλημα.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

ωραια..αφου αντεχεται το χαμηλο κουδουνισμα ειναι ολα οκ!!Και τι να παρεις δηλαδη...??Μεταξυ s3 και grand 2!!Μονο την οθοναρα του grand 2 να δεις σε καλυπτει..το 1.5 γιγα ram το s3 δεν αξιωθηκε ποτε να το αποκτησει....ενταξει για μενα το ΜΟΝΟ αρνητικο ειναι τα ΜΟΝΟ 4 γιγα διαθεσιμα....

 

Παιδια σαφως καλυτερο το grand 2.τι να λεμε τωρα.τα χω δουλεψει και τα δυο.

Samsung a51-Huawei p smart z-xiaomi redmi note 8 pro-honor 8x - Samsung s7 edge-Xiaomi redmi note 4-Letv-lenovo p1-samsung note 4-Htc one m8 - lenovo z2 pro - lg g3 - samsung a5 - lenovo z2 - iphone 5s - samsung s5 - samsung grand 2 - lg g2 - asus zenfone 5 - samsung s3 - lumia 520 - samsung s4 mini - iphone 4s etc..
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους οι οποίοι είναι κάτοχοι της συσκευής αν το τηλέφωνο αυτό είναι ένα active dual phone. Η συγκεκριμένη λειτουργία με αφορά για επαγγελματική χρήση! :thanks:
GKL
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους οι οποίοι είναι κάτοχοι της συσκευής αν το τηλέφωνο αυτό είναι ένα active dual phone. Η συγκεκριμένη λειτουργία με αφορά για επαγγελματική χρήση! :thanks:

 

Όχι δεν είναι dual active, έχει μόνο μια προαιρετική ρύθμιση που προωθεί την κλήση όταν χρειαστεί από τη μια γραμμή στην άλλη (με τη σχετική χρέωση), dual sim alaways on:

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητό με λειτουργία 4ης γενιάς, το ίντερνετ της Κοτέ μου δείχνει ότι έχει H+ οπότε για να δω δίκτυο νέας γενιάς θα γράφει στην οθόνη LTE? Περιμένω να δω και αναβάθμιση...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου

Για την cosmote θέλει ενεργοποίηση της υπηρεσίας 4G από Γερμανό ή κατάστημα cosmote.

Έτσι έκανα και από τότε έχω 4G. Στην οθόνη γράφει 4G.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω κι οποιος ξερει να μου απαντησει για το εξης:

Εχω μια ταινια με ενσωματωμενους υποτιτλους σε ενα στικακι και θελω να την δω στο κινητο,συνδεω το στικακι με micro usb με το τηλεφωνο αλλα δεν κανει τιποτα.

Ξερει καποιος να με ενημερωσει εαν γινεται να βλεπω ταινια/ες στο κινητο απο στικακι?

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζει USB on the GO. Πρέπει να τις μεταφέρεις στην κάρτα μνήμης.

 

 

Ευχαριστω πολυ φιλε,δεν το ηξερα!

Φανταζομαι μεσω κομπιουτερ θα μπορω να την βαλω στην ταινια στην καρτα μνημης?

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. Επίσης, αν συνδέσεις το στικάκι και το κινητό στον υπολογιστή, μπορείς να τις μεταφέρεις απ' ευθείας από το στικάκι στην κάρτα μνήμης. Είναι καλή ιδέα να εγκαταστήσεις και το Kies στον υπολογιστή ώστε να είσαι εντάξει με όλους τους drivers.

 

 

Ευχαριστω πολυ φιλε!:)

Θα κατεβασω και το kies για να ειμαι οκ!

Σε ειχα διαβασει περυσι και ειχα παρει το s2 plus,οπως και τωρα για το Grand 2!

Kαι οι 2 συσκευες εχουν αποδειχθει πολυ καλες,απροβληματιστες και μεγαλο vfm!:up:

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Grand 2 (G7105 / G7102)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...