Jump to content

Alcatel One Touch POP C5 (5036 / 5036D)


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Alcatel One Touch POP C5 (5036 / 5036D)

 

κυκλοφορεί ήδη στα 150€ περίπου

 

http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/alcatel/alcatel-pop-c5.jpg

 

Brand: Alcatel

Manufacturer: TCL Corporation

Release Date: October, 2013

Dimensions (width x height x depth): 67.9 x 131.5 x 11.5 millimetres (2.7 x 5.2 x 0.5 inches)

Bounding Volume: 102.7 cubecentimetres

Mass: 157 grams (battery included)

Embedded Operating System: Google Android 4.2.2

CPU Clock: 1300 MHz

CPU: MediaTek MT6572

Width of Machine Word: 32 bit

CPU Core: 2x ARM Cortex-A7

Level 1 cache: 32KiB data cache / 32 KiB instruction cache

Level 2 cache: 256 KiB

Instruction Set: ARMv7

RAM type: LPDDR SDRAM , 266MHz

RAM capacity: 512 MiB

ROM type: Flash EEPROM

ROM capacity: 1908 MiB

ROM capacity in bytes: 2 GB (billion bytes)

 

Display Color Depth: 24 bit/pixel (16777216 scales)

Display Diagonal: 4.5 " (114.3 millimetres)

Display Resolution: 480 x 854 (409920 pixels)

Viewable Display Size: 2.2 " x 3.92 " (56 x 99.64 millimetres)

Pixel density (dot pitch): 217.7 pixel/inch (0.11667 millimetre/pixel)

Graphical Controller: ARM Mali-400

Audio Channel(s): stereo sound

Microphone(s): mono sound

Loudspeaker(s): mono sound

Audio Output: 3.5mm plug

Cellular Networks: GSM850, GSM900, GSM1800, GSM1900, UMTS900 (B8), UMTS2100 (B1)

Cellular Data Links: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA

Cellular Antenna: Internal antenna

Call Alert: 64 -chord melody (polyphonic)

Vibrating Alert: Supported

Speakerphone : Supported

SAR (head) 1: 0.525 W/kg

SAR (body) 1: 0.782 W/kg

Dual Cellular Network Operation: Dual standby

Secondary Cellular Networks: GSM850, GSM900, GSM1800

Secondary Cellular Antenna: Internal antenna

Positioning Device: Multi-touch screen

Primary Keyboard: Not supported

Directional Pad: Not supported

Scroll Wheel: Not supported

Expansion Interfaces: microSD, microSDHC, TransFlash

Supports High Capacity (SD 2.0/HC) memory cards with capacity of up to 32GB

USB: USB 2.0 client, Full-Speed (12Mbit/s)

USB Series Micro-B (Micro-USB) connector

Bluetooth (802.15): Bluetooth 4.0, Internal antenna

Wireless LAN/Wi-Fi (802.11): IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n Internal antenna

Infrared Gate: Not supported

Analog Radio: FM radio (87.5-108MHz) with RDS radio reciever

Proprietary headset as antenna

Digital Media Broadcast: Not supported

Built-in GPS module: Supported

GPS Protocol: NMEA 0183

GPS Antenna: Internal antenna

Complementary GPS Services: Assisted GPS, Geotagging

Built-in Digital Camera

Sensor Type: CMOS sensor

Resolution: 2560 x1920 pixels (4.92MP)

Autofocus (AF): Supported

Optical Zoom: 1 x

Macro Mode: Supported

Built-in Flash: mobile light (LED)

Camcorder: 640x480 pixels , 30frame/sec

Recordable Image Formats: JPG

Recordable Video Formats: 3G2, MPEG4

Built-in Secondary Digital Camera

Sensor Type: CMOS sensor

Resolution: 640 x480 pixels (0.31MP)

Camcorder: 640x480pixels , 30frame/sec

Recordable Image Formats: JPG

Recordable Video Formats: 3GP

Battery Technology: Lithium-ion battery

Battery Layout: removable

Battery Capacity: 1800 mAh

Built-in accelerometer: Supported

Additional Features:

  • capacitive touchscreen
  • built-in digital compass
  • HSPA+ 21Mbps
  • HSUPA 5.76
  • DLNA
  • Bluetooth stereo audio profile (A2DP
  • AVRCP)
  • HD Voice
  • active noise cancellation
  • light sensor
  • proximity sensor
  • HAC (M3)
  • Wi-Fi Direct

Edited by tzivanas
προσθήκη τιμής
kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν εχει άσχημα χαρακτηριστικά. . .

 

Αν το πηρε κάποιος ας μας πει εντυπώσεις! :rolleyes:

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα παιδιά! Ελπίζω το μήνυμα μου να το δεί κάποιος και να βοηθήσει. Αγόρασα το συγκεκριμένο κινητό αλλά στα android smartphones είμαι εντελώς καινούργιος. Αυτό που με απασχολεί είναι η "πρώτη" φόρτιση. Να αδειάσω την εργοστασιακή φόρτιση εντελώς και μετά να το βάλω πρίζα για κάμποσες ώρες; Ο πωλητής είπε για 8 ώρες εφ' όσον αδειάσω την μπαταρία απο την εργοστασιακή φόρτιση!!! Εμένα δεν μου φαίνεται οκ αυτό γιατί στο ίντερνετ λένε οτι όταν οι μπαταρίες που φοράνε τα smartphones πλέον ξεφορτίσουν εντελώς ή πέσουν κάτω απο 5% χαλάνε!!!!! Ας μου πεί κάποιος πως να "στρώσω" την μπαταρία ώστε να σιγουρευτώ οτι θα μου δίνει σωστή απόδοση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Ελπίζω το μήνυμα μου να το δεί κάποιος και να βοηθήσει. Αγόρασα το συγκεκριμένο κινητό αλλά στα android smartphones είμαι εντελώς καινούργιος. Αυτό που με απασχολεί είναι η "πρώτη" φόρτιση. Να αδειάσω την εργοστασιακή φόρτιση εντελώς και μετά να το βάλω πρίζα για κάμποσες ώρες; Ο πωλητής είπε για 8 ώρες εφ' όσον αδειάσω την μπαταρία απο την εργοστασιακή φόρτιση!!! Εμένα δεν μου φαίνεται οκ αυτό γιατί στο ίντερνετ λένε οτι όταν οι μπαταρίες που φοράνε τα smartphones πλέον ξεφορτίσουν εντελώς ή πέσουν κάτω απο 5% χαλάνε!!!!! Ας μου πεί κάποιος πως να "στρώσω" την μπαταρία ώστε να σιγουρευτώ οτι θα μου δίνει σωστή απόδοση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Οταν λες πωλητη, απο που το πηρες?Οι μπαταριες που φορανε τα smartphones δεν θελουν 8 ωρες φορτιση την πρωτη φορα.Χρησιμοποιησε το και μολις παει το 10% περιπου,φορτισε το μεχρι το 100% (οσο παρει,2-3 ωρες οχι παραπανω).Αυτο επανελαβε το τις πρωτες 3-5 φορες και σιγα σιγα θα στρωσει η μπαταρια

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Αααα μάλιστα, ευχαριστώ πολύ. Ο πωλητής είναι ο υπάλληλος στο κατάστημα της Wind στα Χανιά. Οκ λοιπόν δεν χρειάζεται 8 ώρες κλπ. πάλι καλά!!! Στο διαδίκτυο πολλοί λένε 15%. Άλλοι 5% (όχι παρακάτω όμως !!!). Γενικά δηλαδή εκεί γύρω 5 με 10% το κινητό μπαίνει για φόρτιση εώς ότου να φορτίσει πλήρως απ' οτι κατάλαβα!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αξίζει παιδιά; Κάποιος που το έχει ας πει γενικές εντυπώσεις.

Ο εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος είναι μόνο 2GB;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τα χρήματα που το πήρα (119 από Media Markt) είναι τρομερό!

Το μόνο πράγμα, που δεν μπορώ να βάλω costum recovery (δεν έχω βρει κάτι ακόμα) ώστε να βάλω CyanogenMod. Ούτε μπορώ να βρω κάπου το stock rom.

Επίσης μετά από root και σβήσιμο σαβούρας έγινε ακόμα πιο βολικό και γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

Για τα χρήματα που το πήρα (119 από Media Markt) είναι τρομερό!

Το μόνο πράγμα, που δεν μπορώ να βάλω costum recovery (δεν έχω βρει κάτι ακόμα) ώστε να βάλω CyanogenMod. Ούτε μπορώ να βρω κάπου το stock rom.

Επίσης μετά από root και σβήσιμο σαβούρας έγινε ακόμα πιο βολικό και γρήγορο.

Μπορείς να αναφέρεις τα θετικά και κάποια αρνητικά της συσκευής όπως εσύ τα βλέπεις για να έχω κάποια εικόνα καθώς σκέφτομαι να το πάρω μια και θα χρειαστώ ένα δίκαρτο για τις ανάγκες μου;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αναφέρεις τα θετικά και κάποια αρνητικά της συσκευής όπως εσύ τα βλέπεις για να έχω κάποια εικόνα ανάγκες μου;

Κανείς που το έχει θα πει 2 λόγια για το συγκεκριμένο κινητό;

Θετικά, αρνητικά, εντυπώσεις γενικές. Αξίζει να το πάρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Για τα χρήματα που το πήρα (119 από Media Markt) είναι τρομερό!

Το μόνο πράγμα, που δεν μπορώ να βάλω costum recovery (δεν έχω βρει κάτι ακόμα) ώστε να βάλω CyanogenMod. Ούτε μπορώ να βρω κάπου το stock rom.

Επίσης μετά από root και σβήσιμο σαβούρας έγινε ακόμα πιο βολικό και γρήγορο.

 

Αν μπορείς πες πως το έκανες ροοτ..

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μου πει καποιος που το εχει εαν η συσκευη εχει ενσωματωμενο Φιλτρο Κλησεων οπως το ot 3040d που εχω και κανει καταπληκτικη δουλεια.
Link to comment
Share on other sites

Για root ακολουθώντας της οδηγίες σε αυτό το link δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!

http://theunlockr.com/2013/12/30/root-android-device-kingo-method/

 

Τώρα το κινητό λειτουργεί μια χαρά, αλλά οπωσδήποτε πρέπει να γίνει root ώστε να φύγει όλο το bloatware. Από κει και πέρα, με κλασικές εφαρμογές δεν παρουσιάζει κανένα απολύτος πρόβλημα στην λειτουργεία του. Δεν κολλάει σε multitasking κλπ.

Ένα από τα χαρακτηριστικά που θα ήθελα θα ήταν λίγο περισσότερο ram, αλλά μέχρι στιγμής από τη χρήση δεν είναι αναγκαίο.

Επίσης είναι λίγο βαρή στην αίσθηση, καταλαβαίνεις τουλάχιστον ότι κρατάς κινητό και όχι αέρα. Αν κάποιον δεν το νοιάζει αυτό, τότε παραβλέπει την πρόταση αυτή. Ανάλυση οθόνης έχει άψογη, μπορείς να το κρατήσεις με το ένα χέρι χωρίς να έχεις προβλήματα στη λειτουργεία του, έχει αρκετά καλό ηχείο και κλασική κάμερα κινητών στα 8m πίσω.

Ζωή μπαταρίας άψογη επίσης, με μουσική κανά 3ώρο την ημέρα και περίπου άλλο τόσο browsing + λοιπά έφτασε στο 13% μετά από 2 μέρες και κάτι.

 

Το μεγαλύτερο αρνητικό είναι πως δεν έχει βγει ακόμα offical ή έστω unoffical έκδοση για CyanogenMod

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Για root ακολουθώντας της οδηγίες σε αυτό το link δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!

http://theunlockr.com/2013/12/30/root-android-device-kingo-method/

 

Τώρα το κινητό λειτουργεί μια χαρά, αλλά οπωσδήποτε πρέπει να γίνει root ώστε να φύγει όλο το bloatware. Από κει και πέρα, με κλασικές εφαρμογές δεν παρουσιάζει κανένα απολύτος πρόβλημα στην λειτουργεία του. Δεν κολλάει σε multitasking κλπ.

Ένα από τα χαρακτηριστικά που θα ήθελα θα ήταν λίγο περισσότερο ram, αλλά μέχρι στιγμής από τη χρήση δεν είναι αναγκαίο.

Επίσης είναι λίγο βαρή στην αίσθηση, καταλαβαίνεις τουλάχιστον ότι κρατάς κινητό και όχι αέρα. Αν κάποιον δεν το νοιάζει αυτό, τότε παραβλέπει την πρόταση αυτή. Ανάλυση οθόνης έχει άψογη, μπορείς να το κρατήσεις με το ένα χέρι χωρίς να έχεις προβλήματα στη λειτουργεία του, έχει αρκετά καλό ηχείο και κλασική κάμερα κινητών στα 8m πίσω.

Ζωή μπαταρίας άψογη επίσης, με μουσική κανά 3ώρο την ημέρα και περίπου άλλο τόσο browsing + λοιπά έφτασε στο 13% μετά από 2 μέρες και κάτι.

 

Το μεγαλύτερο αρνητικό είναι πως δεν έχει βγει ακόμα offical ή έστω unoffical έκδοση για CyanogenMod

 

Φιλε μου οκ το rootαρα ια χαρα,ποιες εφαρμογές να κλεισω λες?Πολυ κα το κντακι παρεπιπτοντως.......:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 4 months later...
Το αγορασα σημερα πο τα media markt στα 79 ευρο, ρο κινητο παει μια χαρα και για να το εχεις ως 2 συσκευη ειναι υπεροχο. Η αδερφη μου το πηρε για λιγο στα χερια της και ειπε οτι κολλαει, δεν κολλαει της λεω απλα παει πιο αργα. Εχει συνηθισει στο ΝΟΤΕ 3 και xperia Z που πανε και τα δυο τους σφαιρα λογικο ειναι να βλεπει πτωση ταχυτητας σε ενα διπυρηνο smartphone με 512 ram. Παντως για τα λεφτα του ειναι μια χαρα τουλαχιστον ετσι φαινεται, αν μου ξυνισει κατι στην πορια θα το αναφερω αν και δε νομιζω φαινεται καλο αν δεν το φορτωσουμε σαν το γαιδουρι πιστευω τα 2 χρονια θα τα βγαλει.
Ericsson t10s, Nokia 3310, Nokia 6210, Nokia 3510i, sharp gx30i, Sony Ericsson k800i, Sony Ericsson x10 mini, Sony xperia sole, Samsung note 3 και η λιστα συνεχιζεται...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα! Σε alcatel one touch pop c5 (με custom rom android 4.2) φίλου γίνετε αυτό που φαίνεται στη συνημμένη φωτό. Το κάνει από όταν έβαλε τη συγκεκριμένη ρομ και σε διάφορα σημεία, όχι μόνο στο messenger. Γίνετε να διορθωθεί κρατώντας τη ρομ ή πρέπει να αλλάξει;

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα σας,

αγοράσα χθες το συγκεκριμένο κινητό. και όταν το άνοιξα δεν εμφανίζεται το μενού παρά μόνο μία λευκή οθόνη....τί προτείνετε;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλησπέρα. Εχω το alcatel one touch pop c5 3 χρόνια. Εχει βγει καποια αναβάθμιση 4.5.4. αλλα οταν κανω λήψη λέει δεν μπορεί να την ανοιξει. Εχω και καποιο αλλο θεμα. Εκανα εγοστασιακες και πλέον δεν βγάζει την γραμμή επάνω στην οθόνη με την ωρα το wifi το δίκτυο της καρτας και δεν αλλάζει φόντο. Περα απο αυτα τα θέματα το κινητό λειτουργεί άψογα. Απλα δεν μπορώ να συνηθίσω έτσι όπως είναι Edited by Rafae
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel One Touch POP C5 (5036 / 5036D)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...