Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9506)


fits13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια εχω ενα προβλημα στο i 9506.καποιες φορες μου βγαζει μνμ οτι η εξοικονομηση ενεργειας εχει ενεργοποιηθει και ας την εχω ενεργοποιημενη.τι μπορει να φταιει.του εχω περασει την τελευταια λολιποπ της σλοβακιας.μπορει να με βοηθησει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλή σας ημέρα. Το i9506 δεν με ικανοποιεί. Αρα καταφεύγω στο custom rom. Δοκιμαστε την rom s5 σχεδον μηδενικά προβλήματα όλοι σένσορες δουλεύουν καλά το ίδιο ισχύει και για τις κάμερες μόνο το facebook δεν κατεβαίνει αλλά ultra power saving mode φοβερό. Βέβαια χάνετε την εγγύηση

1. Μέσα στο internal memory είχα περάσει το kernel 7.2 και το superuser.zip

1. Φλάσσαρα την rom του s5 από odin

2. Φλάσσαρα ap το recovery που μου δίνει

3. Έτρεξα το kernel και τσουπ έχω την rom του s5

4. Στο recovery mode δεν το έβαλα να κάνει root από μόνο του αλλά φλάσσαρα το zip και ακόμα όταν τελείωσε και μου ζήτησε να κάνει επανεκκίνηση και να διορθώσει το root πάτησα ΟΧΙ.

 

Αφαίρεσα οτι άχρηστο δεν ήθελα και έχω 1gb ραμ ελεύθερη μνήμη

 

Προσοχή στο custom recovery κάποια σας γκριζάρουν την οθόνη! Ξαναμπαίνοντας σε recovery mode το πρόβλημα διορθώνεται

Εαν αλλάξετε rom είναι υπευθύνη σας

Edited by tilaverboy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα!! Μολις 2 μερες με το gs4 ( nexus 5 πριν )

Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις...

1 ειμαι με 5.0.1 μαμα.. μπορω να ροοταρω και μετα να περασω οποια custom θελω με zip?

 

2 αν ροοταρω/φλασαρω... και θελήσω να επαναφέρω το κινητο σε εργοστασιακη κατασταση 0/0 γίνεται? ??

 

3 αν περασω μια pure lollipop που βρηκα θα εχει η καμερα την επιλογή για slow motion? ?

 

Αυτα.. :)

Edited by als2008
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου!

βρήκα αυτόν τον οδηγό για root σε συγκεκριμένη έκδοση 5.0.1 (μιλώντας πάντα για το SGS4 i9506 και όχι για το i9505 ok?)

αλλά επειδή έχω πάρα πολύ καιρό να ασχοληθώ με το forum δεν γνωρίζω αν γράφει ο knox...

ας απαντήσει κάποιος που ίσος έχει δοκιμάσει την μέθοδο root αυτήν για σιγουριά.

 

ΥΓ. αν πράγματι λειτουργεί χωρίς να γράφει ο Knox θα μπω και εγώ στην διαδικασία root :D

Link to comment
Share on other sites

Το γραφει και μεσα στις οδηγιες οτι γραφει ο knox. Κατι τετοιο ειχα κανει κι εγω αλλα δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα. Και παιζει να ηταν και το πρωτο root 9506 στην Ελλαδα οταν το εκανα.
Link to comment
Share on other sites

Το γραφει και μεσα στις οδηγιες οτι γραφει ο knox. Κατι τετοιο ειχα κανει κι εγω αλλα δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα. Και παιζει να ηταν και το πρωτο root 9506 στην Ελλαδα οταν το εκανα.

 

 

ναι σωστά, δεν το πρόσεξα ότι το ανέφερε μέσα.

το μονο που με κολλάει να κάνω root είναι ότι με δεσμεύει η εφαρμογή τις NovaGo που δεν λειτουργεί σε root συσκευές... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί αλλά πρέπει να βρεις μια παλιά έκδοση apk του novago και να μν την κάνεις αναβάθμιση ποτέ εγώ την τρέχω στο ταμπλετ που είναι ρουταρισμενο και μπορώ μέσω hdmi να έχω εικόνα και στην τηλεόραση χωρίς να με πετάει. Στις πρώτες εκδόσεις του novago δεν είχαν κάνει κάτι για το root μετά ασχολήθηκαν και με αναβάθμιση το μπλόκαραν, ψάξε για την έκδοση 1.0.0.6 του novago Edited by stealth1379
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί αλλά πρέπει να βρεις μια παλιά έκδοση apk του novago και να μν την κάνεις αναβάθμιση ποτέ εγώ την τρέχω στο ταμπλετ που είναι ρουταρισμενο και μπορώ μέσω hdmi να έχω εικόνα και στην τηλεόραση χωρίς να με πετάει. Στις πρώτες εκδόσεις του novago δεν είχαν κάνει κάτι για το root μετά ασχολήθηκαν και με αναβάθμιση το μπλόκαραν, ψάξε για την έκδοση 1.0.0.6 του novago

 

καλησπέρα φιλαράκι!

αν υπάρχει και μπορείς ανέβασε κάπου (σε κάποιο Mega,Dropbox ότι σε βολεύει) το apk γιατί δεν βρίσκω την συγκεκριμένη έκδοση πουθενά

και στείλε μου ένα PM αν δεν σου είναι κόπος φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Το κινητό μου το αγόρασα από Γερμανία (Germany T-Mobile) και πρόσφατα (1-8-2015) πήρα την αναβάθμιση Germany (T-Mobile) I9506XXUDOF2 (5.01). Παρατήρησα αμέσως μετά την πρώτη επανεκκίνηση της συσκευής ότι το κινητό έχει γίνει υπερβολικά αργό. Εϊπα λοιπόν να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Τα πράγματα βελτιώθηκαν κάπως αλλά και πάλι δεν με ικανοποιεί , αισθάνομαι ότι το κινητό έχει χάσει αρκετά από την απόδοση που είχε. Ένα ακόμα μείων είναι τα προεγκατεστημένα προγράμματα που υπάρχουν από την T-Mobile και που δεν υπάρχει η δυνατότητα να απεγκαταστήσω. Να κάνω το βήμα να πάω σε κάποιο άλλο Firmware (π.χ. Nordic Countries? με oddin) ή κάποιο άλλο? Θα έχω σημαντική βελτίωση ή τουλάχιστον θα απαλλαχτώ από τις προεγκατεστημένες εφαρμογές? Θα χάσω την εγγύηση (γράφει δηλαδή ο knox?) Υπάρχει κάποιος οδηγός να ακολουθήσω?

 

Ευχαριστώ πολύ όλους

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Το κινητό μου το αγόρασα από Γερμανία (Germany T-Mobile) και πρόσφατα (1-8-2015) πήρα την αναβάθμιση Germany (T-Mobile) I9506XXUDOF2 (5.01). Παρατήρησα αμέσως μετά την πρώτη επανεκκίνηση της συσκευής ότι το κινητό έχει γίνει υπερβολικά αργό. Εϊπα λοιπόν να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Τα πράγματα βελτιώθηκαν κάπως αλλά και πάλι δεν με ικανοποιεί , αισθάνομαι ότι το κινητό έχει χάσει αρκετά από την απόδοση που είχε. Ένα ακόμα μείων είναι τα προεγκατεστημένα προγράμματα που υπάρχουν από την T-Mobile και που δεν υπάρχει η δυνατότητα να απεγκαταστήσω. Να κάνω το βήμα να πάω σε κάποιο άλλο Firmware (π.χ. Nordic Countries? με oddin) ή κάποιο άλλο? Θα έχω σημαντική βελτίωση ή τουλάχιστον θα απαλλαχτώ από τις προεγκατεστημένες εφαρμογές? Θα χάσω την εγγύηση (γράφει δηλαδή ο knox?) Υπάρχει κάποιος οδηγός να ακολουθήσω?

 

Ευχαριστώ πολύ όλους

Μπορείς να βάλεις κάποιο άλλο firmware, όμως, επειδή βλέπω ότι σε ανησυχεί το θέμα της εγγύησης (και καλά κάνεις) πάτα στο λινκ της υπογραφής μου για να μάθεις τι ισχύει και τι μπορεί να προκύψει σε περίπτωση που κάνεις αλλαγή λογισμικού. Αν αποφασίσεις να προχωρήσεις, στο τέλος του f.a.q υπάρχει λινκ με πολύ αναλυτικό και λεπτομερή οδηγό για την διαδικασία από τον Λάζαρο (Sofos_5).
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις κάποιο άλλο firmware, όμως, επειδή βλέπω ότι σε ανησυχεί το θέμα της εγγύησης (και καλά κάνεις) πάτα στο λινκ της υπογραφής μου για να μάθεις τι ισχύει και τι μπορεί να προκύψει σε περίπτωση που κάνεις αλλαγή λογισμικού. Αν αποφασίσεις να προχωρήσεις, στο τέλος του f.a.q υπάρχει λινκ με πολύ αναλυτικό και λεπτομερή οδηγό για την διαδικασία από τον Λάζαρο (Sofos_5).

 

Φίλε σε ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση σου. Όλα όμως θα εξαρτηθούν από το αν αξίζει να πάει κανείς σε κάποιο άλλο Firmware και αν ναι σε ποιο? Ακούω και διαβάζω πολλά για Nordic Countries αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν θα κερδίσω κάτι. Θα περιμένω σχόλια από κάποιους που άλλαξαν firmware και θα αποφασίσω αν θα κάνω το βήμα ή όχι. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

αυτο που σου ειπε ο παρης κανε...το ειχα και εγω αυτο το τηλ...μπορεις να του βαλεις την nordic countries unbranded!!!ειναι πολυ καλη!!!κατεβασε την...flashing odin και μετα hard reset οπωσδηποτε

http://www.sammobile.com/firmwares/download/50982/I9506XXUDOF2_I9506NEEDOG1_NEE/

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

αυτο που σου ειπε ο παρης κανε...το ειχα και εγω αυτο το τηλ...μπορεις να του βαλεις την nordic countries unbranded!!!ειναι πολυ καλη!!!κατεβασε την...flashing odin και μετα hard reset οπωσδηποτε

http://www.sammobile.com/firmwares/download/50982/I9506XXUDOF2_I9506NEEDOG1_NEE/

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε, αυτό θα κάνω. Με την ευκαιρία όμως ας ρωτήσω και κάτι που παρατήρησα εδώ και μέρες. Αμέσως μετά την αναβάθμιση σε 5.01 παρατήρησα ότι ο ήχος κλήσης είναι διακεκομμένος και όχι συνεχής όπως ήταν πριν την αναβάθμιση. Δηλαδή κτυπά δύο φορές..κανει μια παύση 2-3 δευτερόλεπτα ξαναχτυπά 2 φορές πάλι παύση κ.ο.κ. Έχω τον όδιο ήχο κλήσης με πριν. Αυτό εξακολουθεί ακόμα και μετά από επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις. Ξέρει κάποιος κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Μπα κώλυμα τις lollipop είναι και αυτό!

σε γενικές γραμμές έχουν παρατηρηθεί πολλά κωλύματα / καθυστερήσεις στην 5.0.1 για αυτό και οι περισσότεροι επιστρέφουν πίσω.

και εγώ με Nordic countries είμαι τώρα πια, αλλά όχι σε 5.0.1

μιας και εκεί έχω παρατηρήσει αρκετά προβληματάκια όπως καθυστερήσεις κυρίως σε διάφορα menu.

τίποτα σημαντικό βέβαια αλλά λίγο οι καθυστερήσεις λίγο το πολύ άσπρο τις lollipop

με έκανε να γυρίσω πάλι πίσω στην 4.4.2

 

γνώμη μου ασχολήσου με ένα - δυο official firmware ώστε να αποφασίσεις μόνος σου τι σου κάνει και τι όχι

η διαδικασία είναι απλή

από ότι είδα σου στείλανε οδηγό για το Odin, κανε και ένα search στο youtube ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!! Λογο του οτι ειχα nexus5 πριν και τα flasharismata ηταν πολυ ευκολα... θελω να ρωτησω κατι... αν κατεβασω απο sammobile official. .. την περναω κανονικα με odin και μετα hard reset και ειναι ετοιμο??

Η εφαρμογη my knox που εχει τωρα μεσα ( μου την εγκατέστησαν οταν το πηγα για service σε εναν μη εξουσιοδοτημενο μαγαζι) θα φυγει οταν φλασαρω μια official με odin??

Edited by als2008
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!! Λογο του οτι ειχα nexus5 πριν και τα flasharismata ηταν πολυ ευκολα... θελω να ρωτησω κατι... αν κατεβασω απο sammobile official. .. την περναω κανονικα με odin και μετα hard reset και ειναι ετοιμο??

Η εφαρμογη my knox που εχει τωρα μεσα ( μου την εγκατέστησαν οταν το πηγα για service σε εναν μη εξουσιοδοτημενο μαγαζι) θα φυγει οταν φλασαρω μια official με odin??

Ναι, με odin την περνάς. Θα σου πρότεινα όμως να διαβάσεις πρώτα αυτό εδώ και αφού αποφασίσεις να προχωρήσεις, να διαβάσεις τον οδηγό του Λάζαρου (Sofos_5) με την όλη διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, με odin την περνάς. Θα σου πρότεινα όμως να διαβάσεις πρώτα αυτό εδώ και αφού αποφασίσεις να προχωρήσεις, να διαβάσεις τον οδηγό του Λάζαρου (Sofos_5) με την όλη διαδικασία.

Μήπως γνωρίζεις και την διαφορά αναμεσα στην greece και στην greece (black edition) ? [ATTACH]63998[/ATTACH]

 

Και μηπως εχει δοκιμάσει κανεις την lollipop google edition 5.0.1???

Edited by als2008
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
έχει ακουστεί τίποτα για android 6 Marshmallow στα i9506

η εδώ απλά γελάμε? :P

 

κατουριόμαστε από τα γέλια :lol::p

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

τι κακό και αυτό με πρώην ναυαρχίδες αυτές η εταιρίες να μην είναι σε θέση να τις υποστηρίξουν για 2-3 χρόνια σωστά...

καλός η κακός η apple τους έχει βάλει τα γυαλιά σε αυτά τα θέματα, άντε και τα nexus...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου κατεβασε κατι Samsung apps χωρις να μπορω να δω τι ακριβως κατεβαζει...
Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου κατεβασε κατι Samsung apps χωρις να μπορω να δω τι ακριβως κατεβαζει...

Το ιδιο εκανε και σε εμενα και αυτοματα

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9506)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...