Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9506)


fits13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα μια κάρτα της Q και όταν την έβαλα στο κινητό (Ι9506) μου άναψε το roaming. Το κινητό το είχα πάρει από την Πορτογαλία αλλά είναι unlocked . Δοκίμασα την vodafone από το άλλο μου κινητό και δουλεύει κανονικά χωρίς να δείχνει roaming.

 

Καμιά ιδέα? Μου τη σπάει αυτό.

 

Σε όσα κινητά έχω βάλει Q το ίδιο κάνει. Μάλλον έχει σχέση που πατάει πάνω στο δίκτυο της WIND και το δείχνει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν υπαρχει λυση γτ οπως ειπε κι ο φιλος η Q λειτουργει με roaming απο τη wind, οποτε το R δεν το γλυτωνεις με καμια (τουλαχιστον) android συσκευη
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πείτε μερικές σταθερές custom roms για το κινητό γιατί στο xda δεν έβγαλα ακρη

 

Δοκιμασμένες στο κινητό μου (μπορείς να τις βρεις στο XDA):

 

Stable CyanogenMod 12.1 for Galaxy S4 LTE-A

Slim De-Odexed ROM (XXUDOD3)

 

Η πρώτη είναι custom βασισμένη στην Cyanogenmod 5.1, η δεύτερη τροποποιημένη stock 5.0.1 (nordic countries NEE).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.επειδη ειμαι καινουριος στο forum.ποτε θα βγαλει update για τη slovakia?βλεπω για nordic εβγαλε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορει να με βοηθησει καποιος.εχω το i 9506 απο σλοβακια και του εχω περασει το τελευταιο update στη samsung.αλλα μου βγαζει μυνημα οτι η λειτουργια εξοικονομησεις ενεργειας εχει ενεργοποιηθει καποιες φορες και ας την εχω ενεργοποιημενη.τι γινεται παιδια σας το βγαζει και εσας και αν πως διορθωνεται.ευχαριστω πολυ...ασ με βοηθησει καποιος...

Link to comment
Share on other sites

ναι πράγματι την έκανα και εγώ

όλα δείχνουν μια χαρά και ταχύτατα!

ενώ είχα γυρίσει σε kitkat μου φαίνεται ήταν η σωστή στιγμή για lollipop.

θα δείξει όμως.... :X

Link to comment
Share on other sites

Η νέα αναβάθμιση της NEE είναι καλή χωρίς προβλήματα αν την συνδυάσεις με CM launcher

 

Εγώ Nova launcher χρησιμοποιώ και όλα πηγαίνουν ρολόι.. Δεν έχω δοκιμάσει τον CM launcher...Αξίζει;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Nova launcher χρησιμοποιώ και όλα πηγαίνουν ρολόι.. Δεν έχω δοκιμάσει τον CM launcher...Αξίζει;;[/quote

Με τον Nova μου παρουσιάζει πάγωμα σε πορτοκαλόασπρη οθόνη όταν κλείνω όλες τις εφαρμογές ενώ με τον CM και τον TouchWiz όχι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε το S4 με τον καλό επεξεργαστή για ποιο κινητό θα το αλλάζατε αν λάβουμε υπόψη και το κόστος;

 

Για να είμαι ειλικρινής έχω το S4 Black Edition και τις τελευταίες εβδομάδες θέλω να κάνω μια αλλαγή χωρίς να ξεφύγω από άποψη χρημάτων πχ 350-400 ταβάνι και ειλικρινά δυσκολεύομαι να βρω κάποιο κινητό που να δικαιολογεί την αλλαγή!

 

Προσωπικά θεωρώ το S4 (με εξαίρεση την μπαταρία του που κινείται στον μέσο όρο) ως ένα από τα πιο ολοκληρωμένα κινητά καθώς και μεγάλη οθόνη έχει σε λογικό μέγεθος και καλή ανάλυση και καλό επεξεργαστή και καλή κάμερα και αποσπωμενη μπαταρία και SD. Αν είχε και ραδιόφωνο θα ήταν το τέλειο.

 

Οπότε όσο κι αν θέλω να αλλάξω για ανανέωση ειλικρινά δυσκολεύομαι. Εσείς τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε το S4 με τον καλό επεξεργαστή για ποιο κινητό θα το αλλάζατε αν λάβουμε υπόψη και το κόστος;

 

Για να είμαι ειλικρινής έχω το S4 Black Edition και τις τελευταίες εβδομάδες θέλω να κάνω μια αλλαγή χωρίς να ξεφύγω από άποψη χρημάτων πχ 350-400 ταβάνι και ειλικρινά δυσκολεύομαι να βρω κάποιο κινητό που να δικαιολογεί την αλλαγή!

 

Προσωπικά θεωρώ το S4 (με εξαίρεση την μπαταρία του που κινείται στον μέσο όρο) ως ένα από τα πιο ολοκληρωμένα κινητά καθώς και μεγάλη οθόνη έχει σε λογικό μέγεθος και καλή ανάλυση και καλό επεξεργαστή και καλή κάμερα και αποσπωμενη μπαταρία και SD. Αν είχε και ραδιόφωνο θα ήταν το τέλειο.

 

Οπότε όσο κι αν θέλω να αλλάξω για ανανέωση ειλικρινά δυσκολεύομαι. Εσείς τι λετε;

 

Πριν δυόμισι μήνες βαρέθηκα το 9506 black edition και πήρα το HTC m8.

Άλλο τηλέφωνο πραγματικά.

Δεν θα σου πω αν είναι καλύτερο ή χειρότερο θα σου πω όμως σίγουρα ότι είναι διαφορετικό.

Έχω κρατήσει και το Samsung σαν δεύτερο αλλά σπανίως το χρησιμοποιώ.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

iphone όλα τα άλλα απλές οδοντόπαστες. Ιδια εμπειρία ίσως και λίγο καλύτερη με 2πυρηνο 64bit επεξεργαστή καμία άλλη εταιρεία δεν μπορεί να δώσει. Με ποιοτικες εφαρμογες που δνε κρασαρουν ποτε
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω.

όσα χρόνια είχα χρήματα και μπορούσα να ακολουθήσω την apple την ακολουθούσα. βέβαια να σημειώσω απαραίτητο το jailbreak όχι από την πρώτη ημέρα αλλά από την πρώτη ώρα για να έχεις σωστή εμπειρία εφαρμογών

*εκτός και αν έχει γεμάτη πιστωτική καρτούλα να ψωνίζεις :P

αλλά δυστυχώς οι τιμές τις apple ξεπέρασαν κατά πάρα πολύ το μέγεθος τις τσέπης μου

αφού τώρα πια μόλις μεταβίας θα διάλεγα μια συσκευή με 400 EUR

 

λοιπόν έτσι για να αφήσω και εγώ την γνώμη μου θα πήγαινα σε note 3/*4 δεν έχω να σου δικαιολογήσω κάτι πάνω σε αυτό

απλά θεωρώ πως είναι διαφορετική εμπειρία για εμένα μια τέτοια συσκευή.

ΑΛΛΑ όχι αυτήν την εποχή μιας και βλέπω στα σκρουτζομαγαζα ότι έχουν ανεβάσει τις τιμές από 50-100 EUR πιθανόν λόγο καλοκαιριού

(πατώντας την εξέλιξη τιμής στο skroutz θα καταλάβεις)

Link to comment
Share on other sites

Όντας πρωην κάτοχος Note 1 & 2 οφείλω να ομολογήσω πως εδώ και 3 μήνες γλυκοκοιταω το 4 αλλά σε καμία περίπτωση δεν είμαι διατεθιμενος να δώσω τα χρήματα που ζητάνε όταν σε λιγότερο από 1 μήνα θα παρουσιαστει το 5.

 

Από εκεί και πέρα θεωρώ πως το 2015 ήταν μια μάλλον κακή χρονιά για τις ναυαρχίδες με αποτέλεσμα να μην μου κάνει κλικ κάποιο άλλο κινητό.

 

Όσο για το iPhone 6 πιστεύω πως είναι μια κατηγορία μόνο του λόγω iOS κτλ αλλά επίσης σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να δώσω τα εξωφρενικά χρήματα που ζητάνε.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως αν και στο παρελθόν άλλαζα συσκευή τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο πλέον θεωρώ πως έχει επέλθει μια ωριμότητα σε επιπεδο δυνατοτητων των κινητών και του Android που ειλικρινά ο μέσος χρήστης δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα να κρατήσει την ίδια συσκευή για πολύ περισσότερο.

 

Και το S4 Black Editon νομίζω πως είναι ένα κινητό που ακόμα προσφερει μια καλή εμπειρία χρήσης και ένα ικανοποιητικο πακέτο δυνατοτήτων για τον μέσο χρήστη. Και για να μην παρεξηγηθώ δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω την επιλογή και τα χρήματα που έδωσα γιατί μου δόθηκε τσάμπα ως εταιρικό εδώ και 1 χρόνο αλλά το άτιμο είναι τόσο καλό που δύσκολα θα καταφέρω να το αποχωριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε το S4 με τον καλό επεξεργαστή για ποιο κινητό θα το αλλάζατε αν λάβουμε υπόψη και το κόστος;

 

Για να είμαι ειλικρινής έχω το S4 Black Edition και τις τελευταίες εβδομάδες θέλω να κάνω μια αλλαγή χωρίς να ξεφύγω από άποψη χρημάτων πχ 350-400 ταβάνι και ειλικρινά δυσκολεύομαι να βρω κάποιο κινητό που να δικαιολογεί την αλλαγή!

 

Προσωπικά θεωρώ το S4 (με εξαίρεση την μπαταρία του που κινείται στον μέσο όρο) ως ένα από τα πιο ολοκληρωμένα κινητά καθώς και μεγάλη οθόνη έχει σε λογικό μέγεθος και καλή ανάλυση και καλό επεξεργαστή και καλή κάμερα και αποσπωμενη μπαταρία και SD. Αν είχε και ραδιόφωνο θα ήταν το τέλειο.

 

Οπότε όσο κι αν θέλω να αλλάξω για ανανέωση ειλικρινά δυσκολεύομαι. Εσείς τι λετε;

 

Κατ αρχήν το θέμα της αυτονομίας για μένα έχει λυθεί δια παντώς με την μπαταρία που αναφέρω σε προηγούμενο post. Δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6188231&highlight=%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1+nfc#post6188231

Με την τελευταία ROM που βγήκε την ΝΕΕ DOF2 βγάζω ακόμα και 3 μέρες.

 

Όσον αφορά τώρα το σε ποιο τηλέφωνο να πας εγώ θα σου συνιστούσα να περιμένεις μέχρι τον Νοέμβριο-Δεκέμβριο. Και αυτό γιατί πρόκειται να ανακοινωθούν στο προσεχές διάστημα πολλά νέα και δυνατά μοντέλα γεγονός που θα ρίξει τις τιμές σε πολλά προηγούμενα μοντέλα αλλά και επειδή έχουν αρχίσει πολλές κινέζικες εταιρίες να προσφέρουν σε πολύ χαμηλές τιμές smartphones με specs ναυαρχίδας. Αυτή την στιγμή το σχετικό τοπίο είναι θολό επειδή αυτά οι συσκευές είναι ακόμα στην αρχή της παραγωγής τους και ως συνήθως τα κινέζικα έχουν πολλά προβλήματα στις πρώτες παρτίδες. Μέσα στο Φθινόπωρο όμως θα ξεκαθαρίσει το τοπίο και θα ξέρουμε ποιες συσκευές με κόστος 200-300 ευρώ είναι αξιόπιστες και μπορούν να προσφέρουν ακριβώς την ίδια εμπειρία χρήσης με μια συσκευή των 600-800 ευρώ.

Αυτή την στιγμή δουλεύω παράλληλα με το S4 το Elephone p7000. Έχει τα προβλήματά του αλλά πίστεψέ με είναι πολύ κοντά στο να πετύχει αυτό που γράφω παραπάνω.

 

Όσον αφορά την τελευταία ROM του S4 την 5.01 NEE DOF2 είναι πολύ καλή αν και λίγο αργή σε σχέση με την 4.4.. Ωστόσο το WiFi αργεί πολύ να ξεκινήσει.

Έχει δουλέψει κανείς καμιά Cyanogen με βάση την Lolipop που να δουλεύει σε όλα απροβλημάτιστα;

Μπορεί να μας γράψει κάποιος εντυπώσεις από την Stable CyanogenMod 12.1 for Galaxy S4 LTE-A που αναφέρει ο fostirop σε προηγούμενο post;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την μπαταρία που προτείνεις εδώ και αρκετό καιρό και δεν είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημενος κρατάει ελάχιστα περισσότερο από την εργοστασιακή
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι έχεις την ίδια; Γιατί κυκλοφορούν πολλές μούφες. Η δική μου με έχει κυριολεκτικά σώσει και η διάρκειά της δεν έχει καμιά σχέση με την εργοστασιακή. Με την τελευταία επίσημη ROM μου κρατάει κοντά 3 φορές παραπάνω και χωρίς να έχω ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση ενέργειας.
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω υποτίθεται την πήρα και από τον επίσημο πωλητή στο ebay mpjbattery λέγεται με καλή βαθμολογία άβυσσος η ψυχή του ebay τι να πω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Εδώ και κάμποσο καιρό μου εξαφανίζονται εφαρμογές που έχω βάλει ως συντόμευση στην "επιφάνεια εργασίας". Υπάρχουν στη συσκευή, δεν έχουν απεγκατασταθεί, απλά πρέπει συνεχώς να τις επαναφέρω χειροκίνητα εκεί που τις είχα.

 

Δεν το κάνει σε συγκεκριμένες εφαρμογές. Εξαφανίζονται διάφορες είτε από playstore είτε όχι.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Έχω το Samsung Galaxy S4.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έχεις την συσκευή?Εγώ στην θέση σου θα γυρνούσα το κινητό στις εργοστασιακές ρυθμίσεις!!! Να ξέρεις όμως ότι χάνεις τα πάντα από μεσα!!! Οπότε οτιδήποτε σημαντικό έχεις μέσα (τύπου επαφές, φώτο, βίντεο, αρχεια κτλ) που δεν θες να χάσεις τα κρατάς σε ένα στικακι, υπολογιστή.... Οτιδηποτε ουτοσωστε μετά να τα ξαναπερασεις
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πολλές εφαρμογές μου ζητάνε πάνω από μια φορά να περαστεί η ίδια αναβάθμιση, πχ την τελευταία του Facebook που είναι γύρω στα 42mb την έχω περάσει πάνω από 3 φορές όλες με επιτυχία και παρ όλα αυτά ξαναβγαζει ειδοποίηση για το ίδιο update μετά από λίγες μέρες. Μήπως έχει να κάνει με το ότι χρησιμοποιώ το cleanmaster και τις μεταφέρω στην κάρτα μνήμης όσες επιτρέπεται;
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, αναρωτιέμαι αν κάποιος άλλος χρήστης από το forum έχει αντιμετωπίσει το παρακάτω πρόβλημα. Προσπαθώ να συνδεθώ με screen mirroring και miracast με το Blu-ray player BDB-170 της Pioneer που αγόρασα πρόσφατα και ενώ με το tablet Samsung Galaxy Tab 3 με kit-kat συνδέομαι άμεσα και χωρίς προβλήματα με το τηλέφωνό μου Samsung Galaxy S4 9506 με lollipop δεν είναι δυνατή η σύνδεση παρά τις άπειρες προσπάθειες.

Το μόνο που κατάφερα κάποια στιγμή ήταν να έχω μόνο ήχο και αυτόν με πολλά σπασίματα σε ένα video που έπαιξα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9506)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...