Jump to content

myphone POLL: Smartphones και αναβαθμίσεις - Είναι σημαντικές;


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Πόσο σημαντικές θεωρείτε πως είναι οι αναβαθμίσεις στην αγορά Smartphone  

716 members have voted

  1. 1. Πόσο σημαντικές θεωρείτε πως είναι οι αναβαθμίσεις στην αγορά Smartphone

    • Πολύ σημαντικές, δεν αγοράζω συσκευή εταιρίας που δεν αναβαθμίζει συχνά
      206
    • Σημαντικές, το λαμβάνω υπόψιν κατά την αξιολόγηση αγοράς
      369
    • Δεν είναι σημαντικές, αγοράζω smartphone ανεξαρτήτως αναβαθμίσεων
      84
    • Δεν με ενδιαφέρει, χρησιμοποιώ custom roms
      57


Recommended Posts

Την κάναμε με ελαφρά από την blackberry και ησυχάσαμε.... Με πόνο ψυχής αλλά δε πήγαινε άλλο.

 

Εδω και πολύ καιρό με ελαφρά και γω....απο την blackberry.Αλλα ένα Q5 που έχει πέσει για λίγο στα χέρια μου λόγω δουλειάς οι ενημερωσεις είναι πολύ συχνές. Και on topic: Δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο για την αγορά ενος smartphone (android συνήθως γιατί το ios δεν έχει τέτοια θέματα γνωρίζεις και την ώρα που θα βγει η αναβάθμιση). Εξάλλου κανένας κατασκευαστής δεν σου εγγυάται ότι θα πάρει και την επόμενη επίσημη ROM. Απλά όσοι την ψάχνουν μέσω φόρουμ κλπ ίσως και να έχουν κάποια ιδέα. Το NEXUS απο την άλλη είναι μια κατηγορία μόνο του.

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά, να πω την αμαρτία μου; Όσο είχα symbian ποτέ δεν έψαξα να βρω πότε θα πάρω την επόμενη αναβάθμιση, επειδή όσα ήθελα δούλευαν ρολόι.

 

Ή οι απαιτήσεις μου τότε ήταν μικρές, ή παλιότερα έφτιαχναν πιο ολοκληρωμένα λειτουργικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σημαντικές, αγοράζω smartphone ανεξαρτήτως αναβαθμίσεων.

 

Πολλές φορές κάνουν και κακό,

Και όχι μόνο στα smartphones σε πολλά προιγράμματα κάθε πέρσι και καλύτερα.

Διαβάζω προσεκτικά το changelog που πολλές φορές είναι και δύσκολο να το βρεις και μετά αποφασίζω.

Αν για παράδειγμα λέει ότι η αναβάθμιση βελτιώνει την απόδοση στα κινέζικα, ενώ προστέθηκαν π.χ. άλλες 15 γλώσσες θα την κάνατε;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι στιγμής σύμφωνα με το Pool η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών(90%) δεν χρησιμοποιεί custom roms.Ενδιαφέρον αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι στιγμής σύμφωνα με το Pool η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών(90%) δεν χρησιμοποιεί custom roms.Ενδιαφέρον αυτό...

 

 

Βασικά είναι στημένη λάθος η δημοσκόπηση, επειδή η μια απάντηση εξαιρεί τις υπόλοιπες ενώ δεν είναι έτσι. Κάποιος πχ μπορεί να λαμβάνει υπόψιν τις αναβαθμίσεις για την αγορά και να τις θεωρεί σημαντικές (απάντηση 2) αλλά να χρησιμοποιεί και custom rom όταν δει ότι κάποιο release πάει σφαίρα ή όταν η αναβάθμιση έρχεται, αλλά κάνει το τηλέφωνο χειρότερο.

 

Η μπορεί να τις θεωρεί σημαντικές (απάντηση 2) και παράλληλα να αγοράσει μια συσκευή ανεξαρτήτως αναβαθμίσεων (απάντηση 3) όταν συντρέχουν άλλοι λόγοι. Πχ κάποιος που πήρε το 808 pureview για την κάμερα του, όταν γνώριζε ότι όσον αφορά το symbian όχι αναβαθμίσεις δεν ήταν σίγουρες αλλά ούτε η συνέχεια του ίδιου του λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

Με νοιάζει λίγο αλλα όχι πολύ. Κοιτάω μεν όταν το αγοράζω να έχει κάτι σύγχρονο (όχι το τελευταίο κατ' αναγκη) και δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η "αναβάθμιση" καθώς στο android που θα επέλεγα δεν τρέχει και τίποτα να είσαι 1-2 εκδόσεις πίσω.. Υπάρχουν τώρα apps να κάνεις την δουλειά σου σε όλες τις (τελευταίες) εκδόσεις. Ψυχαναγκασμός είναι η αναβάθμιση.

 

Αν είχα πάλι wp ναι εκεί ΝΑΙ θα με ένοιαζε. Οι διαφορές στις εκδόσεις είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ (πχ ξεκλείδωσαν το ΒΤ στο 8 που στο 7.5 ήταν κλειδωμένο). Τώρα στην 8.1 θα βάλουν και.. notification κουρτίνα.. :lol: κρίμα να μην αναβαθμίζεται η 500€ συσκευή που θα έπαιρνα (όπως την πάτησαν πρόσφατα οι κάτοχοι των πανάκριβων nokia με wp 7.5 που έμειναν στην παρηγορητική 7.8 :whistle:) (sory για το ολίγον trolling αλλα μου βγήκε αυθόρμητα :D, σορυ πάντως)

 

Τωρα για τη δημοσκόπηση. Στις επιλογές θα προτιμούσα μία ακόμα πιο κοντά στο "με νοιάζει λίγο" (όχι καθόλου) που νομίζω ότι λείπει.

 

Y.Γ. Για την ιστορία έχω ένα Nokia 808 με symbian που δεν αλλάζω λόγω καλής κάμερας αλλά και εύχρηστου περιβάλλοντος (συν ποιότητα συσκευής και σωστού μεγέθους). Γνωρίζω ότι δεν αναβαθμίζεται αλλα δεν έχει καμία σημασία. Ας μην αναβαθμίζονταν και ας είχε (αρκετές) λειτουργούσες εφαρμογές.. Αλλα οκ είπαμε ας όψεται η κάμερα.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Την κάναμε με ελαφρά από την blackberry και ησυχάσαμε.... Με πόνο ψυχής αλλά δε πήγαινε άλλο.

 

Σωστά, αφού την κάνατε εσείς, δεν υπάρχει λόγος να αναφέρει το άρθρο για τις αναβαθμίσεις τηςblackberry.

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι στημένη λάθος η δημοσκόπηση, επειδή η μια απάντηση εξαιρεί τις υπόλοιπες ενώ δεν είναι έτσι. Κάποιος πχ μπορεί να λαμβάνει υπόψιν τις αναβαθμίσεις για την αγορά και να τις θεωρεί σημαντικές (απάντηση 2) αλλά να χρησιμοποιεί και custom rom όταν δει ότι κάποιο release πάει σφαίρα ή όταν η αναβάθμιση έρχεται, αλλά κάνει το τηλέφωνο χειρότερο.

 

Η μπορεί να τις θεωρεί σημαντικές (απάντηση 2) και παράλληλα να αγοράσει μια συσκευή ανεξαρτήτως αναβαθμίσεων (απάντηση 3) όταν συντρέχουν άλλοι λόγοι. Πχ κάποιος που πήρε το 808 pureview για την κάμερα του, όταν γνώριζε ότι όσον αφορά το symbian όχι αναβαθμίσεις δεν ήταν σίγουρες αλλά ούτε η συνέχεια του ίδιου του λειτουργικού.

 

Πολυ σωστα τα οσα λες και επισης θα πρεπει να καταλαβουμε πως οταν λεμε αναβαθμιση λειτουργικου εννοουμε διορθωση σφαλματων τα οποια μπορει να υπαρχουν στην τρεχουσα εκδοση.Οταν εχεις μια συσκευη που τρεχει νερακι χωρις lag κτλπ εξαιτιας μια καλογραμμενης rom απο τη μαμα εταιρια τοτε τι σε νοιαζει αν στο software information γραφει 4.1.2 ή 4.4 .Βροντερο παραδειγμα το lg optimus g που οσο το ειχα το κινητο πεταγε και ας ηταν μια εκδοση πισω απο τα αλλα της κατηγοριας του.Σε αυτη την περιπτωση τι να σου πουν και οι αναβαθμισεις και οι custom roms και kernels.Δεν ειναι τυχαιο που στα samsung μπαινοντας στους xda βρισκεις 100 διαφορετικες custom roms για καθε συσκευη.Αυτο σημαινει πως γινεται ωστε να διορθωθουν οι μαμα roms ωστε το κινητο να φτασει σε καποια καλυτερη κατασταση λειτουργιας σε σχεση με αυτη που εχει με τη μαμα rom.

Αλλωστε πλεον με την google να αναβαθμιζει τις εφαρμογες της σε σχεδον ολες τις τελευταιες εκδοσεις android το καλο εινα πως δεν θα υπαρχουν προβληματα ασυμβατοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Καλές η αναβαθμίσεις αλλά άμα είναι να είναι σαν αυτές της Samsung καλύτερα χωρίς αλλά να δουλεύει άψογα

 

Δεν ειναι τυχαιο που στα samsung μπαινοντας στους xda βρισκεις 100 διαφορετικες custom roms για καθε συσκευη.Αυτο σημαινει πως γινεται ωστε να διορθωθουν οι μαμα roms ωστε το κινητο να φτασει σε καποια καλυτερη κατασταση λειτουργιας σε σχεση με αυτη που εχει με τη μαμα rom.

Αλλωστε πλεον με την google να αναβαθμιζει τις εφαρμογες της σε σχεδον ολες τις τελευταιες εκδοσεις android το καλο εινα πως δεν θα υπαρχουν προβληματα ασυμβατοτητας.

Εξαιρούνται cyanogenmod mod και aosp η οποίες είναι για αυτούς που θέλουν κάτι το παραπάνω η κάτι το διαφορετικό

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ .ΦΕΡΝΟΥΝ ΝΕΑ ΚΑΛΟΥΔΙΑ BUG FIXING ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΔΙΝΟΥΝ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ O ΚΑΘΕΝΑΣ. ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ UPDATED ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙΡΟ

 

--Από ομάδα διαχείρισης--

Υπενθυμίζουμε πως η χρήση κεφαλαίων γραμμάτων δεν είναι επιθυμητή, γιατί είναι σαν να φωνάζουμε!

Edited by Nagata
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ .ΦΕΡΝΟΥΝ ΝΕΑ ΚΑΛΟΥΔΙΑ BUG FIXING ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΔΙΝΟΥΝ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ O ΚΑΘΕΝΑΣ. ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ UPDATED ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙΡΟ

 

Και γιατί φωνάζεις........;

Link to comment
Share on other sites

από τότε που τα απλά κινητά γίνανε υπολογιστές με όλα τα υπέρ και τα κατά οι αναβαθμίσεις πρέπει να είναι μονόδρομος το ιδανικό θα ήταν να είναι εύκολο αλλά στα περισσότερα που κυκλοφορούν δεν είναι εφικτό καθώς οι εταιρίες που παράγουν το λειτουργικό παράγουν και συσκευές καθώς κάθε έκδοση λειτουργικού ζητάει παραπάνω επεξεργαστές,ram κλπ κάνοντας τον κύκλο ζωής των συσκευών 1 χρόνο αν όχι λιγότερο και αυτό γίνεται εσκεμμένα όπως και η καινούργια έκδοση να σέρνεται στο προηγούμενο και να μην τρέχει στο προηγούμενο μοντέλο
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λαμβάνεται υπόψη το θέμα των αναβαθμίσεων, γιατί δυστυχώς πολλές φορές παρουσιάζονται bugs από το πουθενά και εάν δεν θέλεις να ασχοληθείς με custom roms, η μόνη λύση είναι να περιμένεις μια επίσημη ενημέρωση.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λαμβάνω υπ'όψην τις αναβαθμίσεις ενός κινητού μόνο όταν έχει κάποιο "κουσούρι" out of the box .. Όταν σκόπευα να αγοράσω το S3, άκουγα διάφορα για τη λειτουργικότητά του και όταν το αγόρασα και παρατήρησα ιδίοις όμμασι τα κολλήματά του, περίμενα πως και πως την επόμενη αναβάθμιση της Sammy (είτε αυτή είναι η 4.3 - τότε περίμενα την 4.2 -, είτε είναι κάποια μικροενημέρωση της ίδιας της εταιρείας). Με άλλα Android κινητά, π.χ το Xperia T, Neo V, Miro, Optimus G κτλ, δεν είχα κάποια ιδιαίτερα θέματα (εκτός από το Τ) κι έτσι δεν περίμενα (και περιμένω) την επόμενη αναβάθμιση.

 

Εκεί όμως που κοιτάω τις αναβαθμίσεις είναι στα Windows Phone. Είναι η μόνη κατηγορία που με "φοβίζει" και το σκέφτομαι διπλά αν θα αγοράσω κάποιο κινητό. Πχ. όταν αγόρασα το Lumia 920 (και τώρα με το 925 - το 920 πλέον δεν το'χω) και είδα την υποστήριξη της Nokia, ήμουνα καλυμμένος, αλλά τώρα, με το Ativ S της Sammy έχω αρχίσει και'χω άγχος. Από τη μία, η εταιρεία στο έχει αφήσει στη μοίρα του και από την άλλη η MS, μπορεί ανά πάσα στιγμή να βγει και να πει, "ξέρετε κάτι, τα WP8 ήταν αποτυχία, σας παρουσιάζουμε τα WP9. Υπάρχει, όμως, ένα θέμα, οι συσκευές με WP8 δεν θα αναβαθμιστούν = θα μείνετε μ'ένα τούβλο στο χέρι".

Μπορεί όλο αυτό να είναι "κάπως", αλλά μόνο αν σκεφτείτε ότι τα WP έχουν κάποιες σοβαρές ελλείψεις (π.χ μπάρα ειδοποιήσεων, file explorer κτλ) που αργά ή γρήγορα θα δοθούν σε επόμενη έκδοση και με βάση το "μαύρο" ιστορία της εταιρείας, τότε κάποιος έχει περισσότερο άγχος. Δηλαδή, αν το G μου δεν πάρει την 4.3/4.4, δεν θα'χω κάποιο πρόβλημα γιατί έχει - ίσως- την καλύτερη υλοποίηση που θα μπορούσε να'χει ένα Android κινητό και από δυνατότητες, θα'χω ό,τι έχει και ο διπλανός μου με Nexus 5 (σχεδόν!). Αν όμως το 925 μου ή το Ativ S, δεν λάβει τα WP 8.1, τότε θα'ναι μεγάλο φάουλ γιατί θα'χω κάποιες ελλείψεις σε σχέση με τον άλλο που έχει το 1020 πχ κι έχει notification centre, file explorer κτλ.

 

Για το iOS, δεν έχω να γράψω κάτι, έχει ίσως την καλύτερη υποστήριξη. Τώρα, αν το κινητό θα "τρέχει" όπως και πριν, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον φόβο ζούμε όλοι με WP8 μετά το κρέμασμα που έφαγαν αυτοί με τα WP7. Παρόλα αυτά, επειδή ακριβώς έφαγαν το κρέμασμα και δεν αναβαθμίστηκαν σε WP8 λόγω αλλαγής kernel (ώστε να υπάρχει ενοποίηση αλλά και εξέλιξη σε κοινή βάση για τα WP8) θεωρώ οτι δεν θα ξανασυμβεί κάτι τέτοιο (τουλάχιστον άμεσα).

 

Νομίζω εσυ με το 925 και το ativ s δεν πρέπει να φοβάσαι, επειδή οι συσκευές αυτές μπορούν να σηκώσουν σε hardware αρκετές αναβαθμίσεις ακόμη (άσχετα πόσες θα δώσει η MS). ΜΕ 1GB και πάνω είναι σίγουρο σχεδόν ότι θα πάρουν την 8.1 εκτός και αν συντρέχουν άλλοι λόγοι (να τα τσουγκρίσει πχ η MS με την Σάμσουνγκ).

 

Για εμάς με τα 520,620 κλπ με τα 512 ραμ μνήμης, ο φόβος να μην πάρουμε 8.1 είναι μεγαλύτερος. Πάντως όταν βγει η 8.1, ακόμη και αν την πάρουν τα "μικρά" lumia εγώ θα περιμένω εντυπώσεις πριν την βάλω. Δεν θέλω να χάσω σε εμπειρία χρήσης σε περίπτωση που τα 8.1 αποδειχτούν βαριά για το μικρούλι 520 με την μικρή ραμ. Ζω και χωρίς notification bar. Δεν θέλω να περάσω τα ίδια που έφαγα με το Neo V, που πήγαινε όσο τέλεια μπορούσε να πάει ένα android της κατηγορίας του με την GB 2.3.7 και μόλις πήρε την ICS σερνόταν!Τέτοιες αναβαθμίσεις δεν θέλω καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον φόβο ζούμε όλοι με WP8 μετά το κρέμασμα που έφαγαν αυτοί με τα WP7. Παρόλα αυτά, επειδή ακριβώς έφαγαν το κρέμασμα και δεν αναβαθμίστηκαν σε WP8 λόγω αλλαγής kernel (ώστε να υπάρχει ενοποίηση αλλά και εξέλιξη σε κοινή βάση για τα WP8) θεωρώ οτι δεν θα ξανασυμβεί κάτι τέτοιο (τουλάχιστον άμεσα).

 

Νομίζω εσυ με το 925 και το ativ s δεν πρέπει να φοβάσαι, επειδή οι συσκευές αυτές μπορούν να σηκώσουν σε hardware αρκετές αναβαθμίσεις ακόμη (άσχετα πόσες θα δώσει η MS). ΜΕ 1GB και πάνω είναι σίγουρο σχεδόν ότι θα πάρουν την 8.1 εκτός και αν συντρέχουν άλλοι λόγοι (να τα τσουγκρίσει πχ η MS με την Σάμσουνγκ).

 

Για εμάς με τα 520,620 κλπ με τα 512 ραμ μνήμης, ο φόβος να μην πάρουμε 8.1 είναι μεγαλύτερος. Πάντως όταν βγει η 8.1, ακόμη και αν την πάρουν τα "μικρά" lumia εγώ θα περιμένω εντυπώσεις πριν την βάλω. Δεν θέλω να χάσω σε εμπειρία χρήσης σε περίπτωση που τα 8.1 αποδειχτούν βαριά για το μικρούλι 520 με την μικρή ραμ. Ζω και χωρίς notification bar. Δεν θέλω να περάσω τα ίδια που έφαγα με το Neo V, που πήγαινε όσο τέλεια μπορούσε να πάει ένα android της κατηγορίας του με την GB 2.3.7 και μόλις πήρε την ICS σερνόταν!Τέτοιες αναβαθμίσεις δεν θέλω καθόλου!

 

Συμφωνώ σε όλα, ιδιαίτερα στην τελευταία γραμμή του κειμένου.

Μη νομίζεις ότι εγώ με τα 925 και Ativ S δεν έχω άγχος, ίσως γιατί δεν κοιτάω μόνο την 8.1, αλλά και την 8.2 ή την 9 όπως θα λέγεται, γιατί καλώς ή κακώς τα WP έχουν κάποιες ελλείψεις που δεν μπορεί εν μία νυκτί η Blue να τις καλύψει και αυτό είναι το μόνο σοβαρό πρόβλημα για όποιο έχει ή θέλει να αποκτήσει μία WP συσκευή. Στο Android, κάθε έκδοση προσφέρει ελάχιστες διαφορές, πχ. αν το G δεν αναβαθμιστεί στην 4.3 ή την 4.4, θα έχω ένα ολοκληρωμένο λειτουργικό και θα χάνω μόνο στο επίπεδο της μπαταρίας, της απόδοσης κτλ, αλλά κατά τ'άλλα θα'χω ό,τι έχουνε κι άλλοι.

 

Δεν ξέρω, μετά το "κρέμασμα" των κατόχων WP7 συσκευών δεν εμπιστεύομαι καθόλου τη MS, τη θεωρώ ικανή να μας δώσει μια κουτσουρεμένη Blue και να κάνει το "μπαμ" σε κάποια άλλη αναβάθμιση που δεν θα'ναι υποστηριζόμενη από τις συσκευές μας. Μακάρι να βγω ψεύτης. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου φαίνεται πως οι αναβαθμίσεις που κάνουν κακό στην εμπειρία χρήσης είναι αυτές που βγαίνουν για ένα κινητό αφότου βγει ο διάδοχος του. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Galaxy S3. Οπότε οι αναβαθμίσεις μετράνε μέχρι ενός χρονικού σημείου.
Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντικό θέμα οι αναβαθμίσεις, αφού καλώς ή κακώς τα πράματα τρέχουν συνέχεια αλλά όχι το παν! Ότι και ν'απαντήσει κανείς πάντως η λύση είναι μια: nexus!! Σα την Mitsubishi ένα πράμα!! :-P
Link to comment
Share on other sites

εμενα φυσικα και δεν ειναι κριτιριο αγορας! θελω το κινητο να μαρεσει, να κανει αυτα που λεει (πχ καλη φωτο) και να λειτουργει σωστα..απο εκει και περα, ενα νεο μοντελο θα παρει, αν αγορασεις ενα περισυνο στη μιση τιμη, πολυ που με νοιαζει αν θα παρει..γιαυτο υπαρχουν οι custom..

φυσικα ειναι και θεμα χρονου και ενδιαφεροντος του καθενος..δε νομιζω αν βγειτε εξω στην αγορα, ανθρωποι με πραγματικα προβληματα και τρεχαματα,επιχειρηματιες κτλ οι οποιοι πραγματικα χρειαζονται smartphones ασχολουνται με τετοια πεζα πραγματα. επομενως ναι,ειναι ωραιο να αναβαθμιζεται,νιωθεις ανανεωση, αλλα τιποτα παραπανω κατα τη γνωμη μου.

 

σε γενικές γραμμές, θα συμφωνήσω....

Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντικό να δίνονται αναβαθμίσεις για την συσκευή που αγοράζεις

με την προϋπόθεση ότι δεν θα σου ρημάξουν το κινητό και θα σου αναβαθμίσουν την εμπειρία χρήσης.

Βοηθάει και στην ψυχολογία του καταναλωτή αφού ικανοποιεί το αίσθημα της αυτό-επιβεβαίωσης. Δηλαδή ότι έκανε την σωστή επιλογή εταιρίας που τον στηρίζει ανά πάσα στιγμή και δεν τον γράφει στα παλιά της τα παπούτσια (τρανό παράδειγμα ξενερώματος καταναλωτή η αθέτηση υπόσχεσης της φινλανδικής εταρείας ΝΟΚΙΑ να υποστηρίξει το λειτουργικό Symbian ως το 2016!)

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...