Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω με carbon rom(με σχεδον ολα τα tweaks ενεργοποιημενα) συνεχεια wifi πολυ facebook & hangout 25 λεπτα ομιλια και εχω αυτα

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν ψαξεις xda θα δεις 10 ώρες....ακόμα κ παιδιά σε ενα γκρουπ στο fb έλληνες φτάνουν 8 με 10ωρες....αυτοί πέτυχαν συσκευή με μεγαλο pvs....εγώ με 0 pvs θα πατήσω 7ωρο αν παίξω μονο με wifi
Link to comment
Share on other sites

0.34 AOSP

Τον είχα βάλει κανονικά πριν δοκιμάσω άλλους αλλά όταν τον ξανά έβαλα νομίζω έκατσε καλύτερα, σε αναμονή με 3g δεν είχα ποτέ τέτοιο αποτέλεσμα.. Ποιος ξέρει τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ο ελεμενταλ δεν φημίζεται για την αυτονομία του αλλά για την ποιότητα κύλισης και την ομαλότητα του, αν και νομιζω ότι δεν έχει αισθητή διαφορά σε σχέση με τους πιο οικονομικούς απο θέμα μπαταρίας
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε γενικές γραμμές βγάζω 2-4 ώρες οθόνης με την χρήση να είναι κυρίως wifi (λιγότερο 3g) και ιντερνετικά(chrome, tapatalk, φβ, 4sq κτλ) και την οθόνη στο 50%. Στοκ κατάσταση. Νομίζω έχει τέτοια διακύμανση λόγω του κακού σήματος που έχω στους βασικούς χώρους που κινούμαι.

 

 

Αφορμη για ποστάρω πάντως σήμερα είναι ότι χτες το βράδυ το έβγαλα από την φόρτιση στο 99% και έπεσα για ύπνο και το πρωί είχε κλείσει απο μπαταρία. Υπεύθυνος το foursquare που κι άλλη φορά το είχα δει να τρώει αρκετά μπαταρία

 

http://i.imgur.com/kaP3C4a.png

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ απογοητευμενος απο την μπαταρια του nexus 5 εκτος και αν εχω πεσει σε ελατωματικη μπαταρια. Πριν 6 μερες πηρα ενα lg g2 32 gb μεταχειρισμενο και η μπαταρια του με εξεπληξε,. Αλλα με ετρωγε το σαρακι να παρω το nexus 5 (παροτι ειχα ακουσει οτι εχει κατωτερη μπαταρια εν συγκρισει με το g2) ενεκα των αναβαθμισεων και του pure android. Ετσι το παρηγγειλα και αποφασισα να δω αν με βολευει καλυτερα απο το g2 και αναλογως θα πωλουσα ενα εκ των δυο. Ετσι το παρελαβα την περασμενη πεμπτη το νεξους (να σημειωθει οτι το αγορασα καινουριο) και την παρασκευη πρωι το ανοιξα και φορτισα για πρωτη φορα. Παρασκευη βραδυ η μπαταρια τελειωσε μετα απο gaming (candy crush saga) και μου φανηκε ιδιαιτερα περιεργο γιατι το μεταχειρισμενο g2 με το ιδιο game μου εβγαλε τρεις μερες. Τεσπα λεω πρωτη φορτιση ηταν, αλλα το αφησα το nexus προσωρινα καθως ειχα βολευτει με το g2. Σημερα ξαναφορτισα το nexus και απο περιεργεια εβαλα ξανα το ιδιο παιχνιδι να δω πως θα τα παει η μπαταρια. Επειτα απο μια ωρα (οχι συνεχους gaming) πηγα στις ρυθμισεις και επειτα στην επιλογη μπαταρια και ειδα τα εξης:

μπαταρια 76% μετα απο 1 ωρα και 16 λεπτα χρησης και απο κατω γραφει: candy crash saga 42%, οθονη 17%, mediaserver 15%, συστημα android 10%, λειτουργικο android 6%, wifi 2% και κατι αλλα μηδαμινα.

Και ρωτω, ειναι φυσιολογικο αυτο? Εχει προβλημα η μπαταρια του νεξους μου η αυτο ειναι το συνηθες? (αν οντως εχει προβλημα η μπαταρια, να εκμεταλευτω το doa, καθως δεν εχουν παρελθει οι 7 ημερες). Ειδαλλως αν αυτη ειναι η φυσιολογικη διαρκεια της, καλυτερα να το δωσω και να μεινω με το g2... (να σημειωθει οτι η μπαταρια καταναλωθηκε οντας το κινητο σε λειτουργια πτησης). Επισης ειχα το nexus 4 και οντως ειχε επισης μετρια μπαταρια αλλα δεν ειχα αυτα τα χαλια οπως στο nexus 5.

Proud to be Blackberry addict...

Devices: Main device: iPhone 11 Pro Max, 2nd devices: iPhone SE (1st gen), BlackBerry Passport

Eternal love: Blackberry 9700, NOKIA N900

Link to comment
Share on other sites

Candy crash saga 42%;;; για βγάλε μια το παιχνίδι βάλε και το gsam battery και δες τι άλλο μπορεί να τρώει μπαταρία. Εγώ 1.5 2 μέρες τις βγάζω με 3g και μπόλικο Internet.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το παιχνίδι και βάλε και το greenify που είναι φοβερό (με root καλύτερα).

Εγώ βγάζω τρεις μέρες για πλάκα με φυσιολογική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

κάτσε ρε φιλέ δηλαδή βγαζεις 5ωρο οθόνη παίζοντας παιχνιδι....μια χαρά είναι για το nexus χωρίς παιχνιδι βγάζει 2 μέρες σχεδόν δον αρα είσαι οκ
Link to comment
Share on other sites

Έτσι για το χαβαλέ :p

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο normal χρηση δηλ,κλησεις,λιγο facebook,λιγο ιντερνετ,λιγο ψαξιμο στο κινητο κ.α μου εβγαλε αυτα:

[ATTACH]43362[/ATTACH] [ATTACH]43363[/ATTACH]

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

εδω με furnace k slimkat,χθες με υπολοιπο 25% μπαταρια,5 ωρες οθονη,ολη μερα wifi k 3g k locations

 

Τι ρυθμίσεις στον furnace;

Επειδή εγώ τον άφησα ψιλοστοκ, αλλά με digitizer ενεργό για doubletap2wake και έκαιγε πολύ.

 

Έβαλα ElementalX με στοκ πάλι ρυθμίσεις, και μόνο D2TW και η αυτονομία είναι καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια εβδομαδα+ το Ν5 (προερχομενος απο HTC ONE) και ειμαι καταευχαριστημενος σε ολα, αλλα η μπαταρια μου εχει κανει εντυπωση. Σιγουρα καλυτερα απ του One.
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια εβδομαδα+ το Ν5 (προερχομενος απο HTC ONE) και ειμαι καταευχαριστημενος σε ολα, αλλα η μπαταρια μου εχει κανει εντυπωση. Σιγουρα καλυτερα απ του One.

 

επιβεβαιωνω....

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια εβδομαδα+ το Ν5 (προερχομενος απο HTC ONE) και ειμαι καταευχαριστημενος σε ολα, αλλα η μπαταρια μου εχει κανει εντυπωση. Σιγουρα καλυτερα απ του One.

 

επιβεβαιωνω....

 

stock, ή custom rom/kernel παιδιά;

Alex
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στοκ ολα. Μόνο xposed/gravity box.

 

Συμφωνώ και γω!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

stock..........

 

Κι εγώ στοκ ολα. Μόνο xposed/gravity box.

 

Συμφωνώ και γω!

 

αυτά είναι εξαιρετικά νέα, διότι η διάρκεια μπαταρίας ήταν ένα από τα ελάχιστα αρνητικά που είχα ακούσει.

Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...