Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με αυτό το setup.

 

Στο "Σήμα δικτύου κιν. τηλεφ." κάθε πράσινη μπάρα είναι μια μέρα χρήσης. Τα κενά είναι airplane mode κάθε βράδυ που κοιμόμουν.

 

Την πρώτη μέρα κανονικά άνοιγα WiFi όποτε το χρειαζόμουν κυρίως για Chrome, Facebook, λίγο Tapatalk και λίγο PowerAMP. Τη δεύτερη μέρα, ήμουν έξω και όπου βλέπετε ανοιχτή οθόνη/κανονική λειτουργία, είχα ανοιχτά data για Chrome/Facebook και κλήσεις. Την τρίτη μέρα (μικρή μπάρα) είναι σήμερα μόλις ξύπνησα. Άνοιξα WiFi, μπήκα Facebook και Tapatalk και τώρα το έβαλα να φορτίσει.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό το boost που λες μου το κάνει κι εμένα,έχω παρατηρήσει 1% όμως να δίνει.

Τώρα καλό?κακό?

Προφανώς κακό, Εγώ το ερμηνεύω σε λανθασμένη ένδειξη, έτσι εξηγείται η πτώση μέχρι το 90%. Απλά δεν ξέρω αν με καλιμπραρισμα της μπαταρίας φτιάχνει.

Πάντως είχα παρατηρήσει ότι όταν το άφηνα να φτάσει στο 1% και να μείνει την επόμενη φορά η μπαταρία συμπεριφερόταν πιο σωστά στην επόμενη φόρτιση.

Για αυτό που λες ότι σου δίνει 1% ,ίσως είναι παραπάνω απλά την καταναλώνεις, πχ αν το βράδυ έχω σήμα τότε ανεβαίνει πρπ 1% αν όχι τότε 2-3%

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40685&stc=1&d=1391025412

Βλέπετε ότι μέσα σε 45 λεπτά και χωρίς καθόλου οθόνη κατέβηκε στο 95,σαν να έγινε από αντίδραση που το έβγαλα από τη μπριζα . Και με μόνο 1λεπτό οθόνης Δηλαδή όσο μπήκα για να βγάλω το σκρεενσοτ.

Edited by johnannis
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και ο στοκ kernel δεν τα πάει άσχημα... Όλα στοκ, ρουτ, συγχρονισμοι ανοιχτοί, Google Now ενεργό, location ενεργά στο battery saving, σχεδόν μόνιμα συνδεδεμένος σε κάποιο Wi-Fi, φωτεινότητα σταθερά στο 30%, το δίκτυο πάντα 3G, χρήση κυρίως whatsapp, viber, chrome, facebook messenger και gmail. Από ότι φαίνεται η διαχείριση ήταν πολύ καλή με το κινητό να έχει πολύ λίγα "ξυπνηματα" με κλειστή την οθόνη.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά οθόνη δεν το λεω και πολύ καλά.. Αλλά το 3g μονίμως ανοιχτό τρώει πολύ μπαταρία το άτοιμο. Αν είσαι σε wifi κλείσε τα data τελείως θα δεις μεγάλη διαφορά

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά κλήσεις και 4 ώρες 20 λεπτά οθόνη είναι. Δες καλύτερα. Ωραίος mindfield! Μόνο το σήμα σου δε μου αρέσει τόσο. Δεν ήσουν στο γραφείο με τον ενισχυτή; :lol:

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά κλήσεις και 4 ώρες 20 λεπτά οθόνη είναι. Δες καλύτερα. Ωραίος mindfield! Μόνο το σήμα σου δε μου αρέσει τόσο. Δεν ήσουν στο γραφείο με τον ενισχυτή; :lol:

 

Και με 30% υπολειπομενη μπαταρία. Αν δεν το έβαζα για φόρτιση νομίζω ότι θα έβγαζα τουλαχιστον 5μισή ώρες οθόνη.

 

Οι έντονα πράσινες μπάρες από τον ενισχυτή είναι φίλε Maxairo!

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά κλήσεις και 4 ώρες 20 λεπτά οθόνη είναι. Δες καλύτερα. Ωραίος mindfield! Μόνο το σήμα σου δε μου αρέσει τόσο. Δεν ήσουν στο γραφείο με τον ενισχυτή; :lol:

 

Αχαχχαχαχ έβλεπα το voice calls.. Αυτό είναι καλύτερα και από εμένα με chaos Αχαχχαχαχ.. Μια χαρά..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Οι έντονα πράσινες μπάρες από τον ενισχυτή είναι φίλε Maxairo!

 

Ναι. Εννοούσα τις άσπρες, κίτρινες, κόκκινες μπάρες. :p Πιθανώς δεν ήσουν στο γραφείο εκείνες τις ώρες.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω θεματάκι με τη μπαταρία, πέφτει απο το 100 στο 95 χωρίς λόγο (σε κάθε κυκλο).

Εχθες εκανα ενα "calibration" με μια εφαρμογή του play και έμεινα πολύ ικανοποιημένος , δηλαδή η ένδειξη τις μπαταρίας ηταν πολύ ακριβής και χωρίς περίεργη συμπεριφορά. Όμως σήμερα που το ξαναφορτισα (μετα απο πληρη αποφόρτιση) έκανε παλι το ίδιο.

Σε εσάς το κάνει?

Απλα να το αγνοησω?

Οκ δεν είναι κάτι συνταρακτικό αλλά μου σπάει τα νεύρα... :p

 

Πάντως εχθες με το καλιμπραρισμα έβγαλαν 5ωρες40λεπτα με ενα μισαωρο gaming μέσα, και είχα τον chaos σε balanced profile

Link to comment
Share on other sites

Wake lock detector και βρίσκεις το πρόβλημα. Αν όμως ασχέτως εφαρμογών, βλέπεις πχ wake 2%, είσαι μια χαρά και δεν χρειάζεται να σκας και πολύ. Sit back and enjoy the ride που λένε και στο χωριό μου.
Link to comment
Share on other sites

Όχι φιλέ δεν πρεπει να είναι αυτό το πρόβλημα. Το έχω ελέγξει (πχ τώρα στο 85% έχω μονο 3λεπτα).

Πρέπει να είναι πρόβλημα τις ένδειξης και μονο, ίσως να εκανα κάτι λάθος στην πρωτη φόρτιση και δίνει λάθος στοιχεια.

Αυτός είναι κι ο λόγος , κατά την γνώμη μου που το ποσοστό που και που ανεβαίνει ένα δύο τις εκατό έτσι στο άκυρο.

Απλα το ζητούμενο για μένα είναι να βρω τρόπο ώστε να δείχνει σωστά νούμερα σε όλο το εύρος

Link to comment
Share on other sites

Όχι φιλέ δεν πρεπει να είναι αυτό το πρόβλημα. Το έχω ελέγξει (πχ τώρα στο 85% έχω μονο 3λεπτα).

Πρέπει να είναι πρόβλημα τις ένδειξης και μονο, ίσως να εκανα κάτι λάθος στην πρωτη φόρτιση και δίνει λάθος στοιχεια.

Αυτός είναι κι ο λόγος , κατά την γνώμη μου που το ποσοστό που και που ανεβαίνει ένα δύο τις εκατό έτσι στο άκυρο.

Απλα το ζητούμενο για μένα είναι να βρω τρόπο ώστε να δείχνει σωστά νούμερα σε όλο το εύρος

 

Και γω εχω αυτο το θεματακι..πεφτει απο 100 στο 97-96 γυρω στο μισαωρο με κλειστη οθονη και τα παντα απενεργοποοημενα. Αλλα μετα βραχος. Κατι παιζει μαλλον με το καλιμπραρισμα της μπαταριας. Αν καποιος ξερει καποιο προγραμμα που να σε ειδοποιει οταν γινεται πληρης φορτιση αλλα και να κανει trickle charge ας ενημερωσει.

Link to comment
Share on other sites

Το trickle charge θα βοηθήσει στο καλιμπραρισμα της μπαταρίας ? Πάντως εγώ απογοητευτικα γιατί ενω έδειχνε εντάξει στη δεύτερη φόρτιση ξανά απ την αρχή

Δες εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1442989 μάλλον το γνωστο calibrate είναι απλα ψέμα

Edited by johnannis
Link to comment
Share on other sites

Εμένα καλή μου φαίνεται η χρήση της μπαταρίας (τουλάχιστον σε σχέση με αυτά που διάβαζα). Το screenshot είναι από ημέρα που το χρησιμοποίησα "σαν τηλέφωνο" (δεν ασχολήθηκα πολύ μαζί του με λίγα λόγια :P). Τελικά με πήγε 42 ώρες (δεν έχω screenshot δυστυχώς). Όταν τελικά το φόρτισα ήταν στο 14%...

 

ΥΓ: Ξέχασα να αναφέρω, Cataclysm rom + Franco kernel έχει

Link to comment
Share on other sites

Το εχω εδω και μια βδομαδα και αυτο που εχω να πω ειναι οτι εχει παρα πολυ καλο stand by, δεν το χω κανει root ακομα γιατι πιστευω δεν το χρειαζομαι προς το παρων, το μονο προβλημα που εχει οπως ολα τα smartphones ειναι οτι οταν δεν πιανει καλο σημα (εχω cosmote και στο σπιτι 3g ουτε για πλακα) τρωει πολυ μπαταρια... το γυρναω σε 2g στο σπιτι και ειναι μια χαρα... βγαζω 5 ωρες screentime. Παρα πολυ ικανοποιητικο για 2300mah μπαταρια.

Daily driver:Pixel 2 XL Rom: Stock

Old Devices: Nexus 5X, Nexus 5, Samsung Galaxy SII (I9100), Samsung Galaxy SII (I9100G), Samsung Galaxy S (I9000)

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και εγώ την άποψη μου σαν νέος χρήστης Nexus 5. Χθες 05/02 πήρα το κινητό μου απο το expansys. Άλλαξα αμέσως απο Delvik se ART γιατί άκουσα οτι βοηθάει στην μπαταρία.

 

Ιδού τα αποτελέσματα της πρώτης μου φόρτισης. Χρησιμοποιώ αρκετά wifi-4g, κανονικό έως αρκετό browsing,tapatalk,mail,όχι τόσο fb κτλ,βλέπω και κανένα video στο youtube, ακούω αρκετά spotify.

 

Η φωτεινότητα είναι στο 0 όταν είμαι σε κλειστό χώρο καθώς η οθόνη μου φαίνεται αρκετά φωτεινή ακόμα και τότε. Όταν βγαίνω έξω βάζω auto-brightness.

 

http://imageshack.com/a/img607/6310/l2p3.png http://imageshack.com/a/img835/9642/lvz4.png http://imageshack.com/a/img842/9233/usdj.png

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και εγώ την άποψη μου σαν νέος χρήστης Nexus 5. Χθες 05/02 πήρα το κινητό μου απο το expansys. Άλλαξα αμέσως απο Delvik se ART γιατί άκουσα οτι βοηθάει στην μπαταρία.

 

Ιδού τα αποτελέσματα της πρώτης μου φόρτισης. Χρησιμοποιώ αρκετά wifi-4g, κανονικό έως αρκετό browsing,tapatalk,mail,όχι τόσο fb κτλ,βλέπω και κανένα video στο youtube, ακούω αρκετά spotify.

 

Η φωτεινότητα είναι στο 0 όταν είμαι σε κλειστό χώρο καθώς η οθόνη μου φαίνεται αρκετά φωτεινή ακόμα και τότε. Όταν βγαίνω έξω βάζω auto-brightness.

 

http://imageshack.com/a/img607/6310/l2p3.png http://imageshack.com/a/img835/9642/lvz4.png http://imageshack.com/a/img842/9233/usdj.png

 

Κλασσική αυτονομία.όχι κι άσχημα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μολις χθες πηρα το κινητο, αλλα πρεπει να εχω υποπτα wakelocks(το wakelock detector δεν λειτουργει στο Κιτκατ πλεον αν δεν εισαι root).

Για παραδειγμα, 2ωρες και 30 λεπτα μετα την φορτιση το "Συστημα Android" ηταν πρωτο στη λιστα με χρονο λειτουργιας 2ωρες και 2λεπτα. Υποπτο;

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, σήμερα που ξύπνησα αφού είχα βάλει το κινητό σε airplane Mode είδα ότι η μπαταρία έπεσε από το 82 στο 76 τα εκατο. Χθες είχε πέσει μόλις 3 τα εκατό κατά τη διάρκεια του ύπνου (7 ώρες). Το τσέκαρα και είδα ότι το Google search κράτησε awake το κινητό καθολη τη διάρκεια της νύχτας. Δεν είχα wifi on και επίσης το location service το έχω κλειστό. Έχετε ιδέα γιατί γίνεται αυτό και πως το αντιμετωπίζω;

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, σήμερα που ξύπνησα αφού είχα βάλει το κινητό σε airplane Mode είδα ότι η μπαταρία έπεσε από το 82 στο 76 τα εκατο. Χθες είχε πέσει μόλις 3 τα εκατό κατά τη διάρκεια του ύπνου (7 ώρες). Το τσέκαρα και είδα ότι το Google search κράτησε awake το κινητό καθολη τη διάρκεια της νύχτας. Δεν είχα wifi on και επίσης το location service το έχω κλειστό. Έχετε ιδέα γιατί γίνεται αυτό και πως το αντιμετωπίζω;

 

Πέρνα το Wakelock Detector για να είσαι 100% σιγουρος να δεις τι ξυπνάει το κινητό και στη συνεχεια Greenify για να τις κάνεις Nanny

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

Αυτά και τα 2 θέλουν root που δεν προτίθεμαι να κάνω άμεσα. Έκανα ένα Clear app data και περιμένω να δω

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αυτά και τα 2 θέλουν root που δεν προτίθεμαι να κάνω άμεσα. Έκανα ένα Clear app data και περιμένω να δω

 

Δεν χάνεις εγγύηση με το να κάνεις Root στα Nexus εαν ειναι αυτός ο λόγος.

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

Αυτά και τα 2 θέλουν root που δεν προτίθεμαι να κάνω άμεσα. Έκανα ένα Clear app data και περιμένω να δω

 

Απενεργοποιησε και το Google now

Link to comment
Share on other sites

Διστάζω να το κάνω απενεργοποιηση το Google Now γιατί έμαθα ότι με αυτό τον τρόπο χάνεις ότι ρυθμίσεις έχεις κάνει μέχρι τώρα και πρέπει να το σεταρεις από την αρχή. Θα το κρατήσω άλλη μια μέρα και αν το ξανακάνει μετά το Clear app data θα το κλείσω μέχρι να έρθει λύση.

Όσον αφορά το root επειδή είναι λίγο μπελαλίδικη διαδίκτυο με ψάξιμο, θα την κάνω μετα το πέρας της εξεταστικής που θα έχω χρόνο.

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Διστάζω να το κάνω απενεργοποιηση το Google Now γιατί έμαθα ότι με αυτό τον τρόπο χάνεις ότι ρυθμίσεις έχεις κάνει μέχρι τώρα και πρέπει να το σεταρεις από την αρχή. Θα το κρατήσω άλλη μια μέρα και αν το ξανακάνει μετά το Clear app data θα το κλείσω μέχρι να έρθει λύση.

Όσον αφορά το root επειδή είναι λίγο μπελαλίδικη διαδίκτυο με ψάξιμο, θα την κάνω μετα το πέρας της εξεταστικής που θα έχω χρόνο.

 

Google settings>search>απενεργοποιησγ Google now.. δε χάνεις τίποτα και ήταν η αιτία για την κατανάλωση 100% αφού αυτή είναι η εφαρμογή, το Google search δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...