Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

100 άτομα να ρωτησεις, θα σου πουν 70 διαφορετικους συνδυασμους custom rom, custom kernel, gapps package & settings.:lol:

 

H λύση είναι μία, αρχίζεις τα φλασαρίσματα, λιώνεις το hammerhead και στο τέλος καταλήγεις σε 2-3 roms & kernels που σε βολεύουν.:)

Το ξέρω πως αυτή είναι λύση, απλά σε σχέση με παλία κινητά μου το συγκεκριμένο έχει πολλές επιλογές και δεν έχω χρόνο να τις δοκιμάσω όλες

iPhone 6 64GB Jailbroken
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ξέρω πως αυτή είναι λύση, απλά σε σχέση με παλία κινητά μου το συγκεκριμένο έχει πολλές επιλογές και δεν έχω χρόνο να τις δοκιμάσω όλες

 

Σε καταλαβαίνω.

Να ξέρεις γενικά ότι όσο πιο "στεγνή" rom & gapps εχεις τόσο πιο πιθανό είναι να γλυτώνεις από wakelocks κτλ.

Συνεπώς προτείνω για αρχή μία rom τύπου SlimLP, Purity, Boostpop σε συνδυασμό με ένα light gapps package (Slim mini gapps, pa pico gapps) και όσα apps θελεις από Google τα βαζεις μετά και τα κάνεις greenify ώστε να μην είναι "άτακτα" (εκτός από αυτά που θέλεις να λαμβάνεις notifications π.χ. gmail).

Επίσης αν βάλεις SlimLP ή γενικά αν αλλάζεις το dpi τότε επέλεξε Slim gapps γιατί είναι hacked για multidpi.

 

Στο θέμα kernel, ανάμεσα σε αυτούς που έχω δοκιμάσει τελευταία πάντα, δηλαδή Code_Blue, HellsCore & ElementalX μακράν την καλύτερη ισορροπία σε συνδυασμό με stability την έχει ο Code_Blue, o hells είναι πολύ κοντά αλλά θέλει ακόμα ελάχιστη δουλειά για να τον φτάσει σε stability. Επίσης αυτοί οι δύο είναι up2date με ότι πιο νέο υπάρχει σε commit και αναβαθμίζονται συνέχεια.

Ο ElementalX είναι σταθερη αξία performance & stability, έχει τελειο app (paid), αλλα με την ιδια χρήση δεν πρόκειται ποτέ να πιάσεις το sot που θα πιάσεις με τους άλλους, ενώ πλέον δεν έχει διαφορά αξιοσημείωτη σε performance σε σχέση με τους άλλους δύο, μη σου πω ότι οι άλλοι δύο ίσως να είναι και πιο γρήγοροι πλέον.

Τέλος το color profile του code_blue είναι αλλού.:p

 

Για kernel apps, με τον ElementalX καλό είναι να χρησιμοποιήσεις μόνο το δικό του, για τους άλλους δυο να χρησιμοποιήσεις είτε ukm + synapse, είτε Kernel Adiutor για τον CB και HKM (το οποίο σε λίγο καιρό θα έχει rebased version) για τον hells.

 

Ελπίζω να μην σε ζάλισα.

Σε κάθε περίπτωση αν θες να πας από τον έναν kernel στον άλλον, βγάζεις kernel app, reflash rom, gapps (αναλογα με την rom), flash new kernel, SuperSU (αναλογα με την rom πάλι), reboot, το αφηνεις 10 λεπτά να κάνει settle o kernel, reboot και είσαι έτοιμος.:D

 

Edit: Όλα τα παραπάνω είναι από προσωπική εμπειρία, η αίσθηση, η άποψη και το γούστο είναι σχεδόν πάντα υποκειμενικά.:)

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω.

Να ξέρεις γενικά ότι όσο πιο "στεγνή" rom & gapps εχεις τόσο πιο πιθανό είναι να γλυτώνεις από wakelocks κτλ.

Συνεπώς προτείνω για αρχή μία rom τύπου SlimLP, Purity, Boostpop σε συνδυασμό με ένα light gapps package (Slim mini gapps, pa pico gapps) και όσα apps θελεις από Google τα βαζεις μετά και τα κάνεις greenify ώστε να μην είναι "άτακτα" (εκτός από αυτά που θέλεις να λαμβάνεις notifications π.χ. gmail).

Επίσης αν βάλεις SlimLP ή γενικά αν αλλάζεις το dpi τότε επέλεξε Slim gapps γιατί είναι hacked για multidpi.

 

Στο θέμα kernel, ανάμεσα σε αυτούς που έχω δοκιμάσει τελευταία πάντα, δηλαδή Code_Blue, HellsCore & ElementalX μακράν την καλύτερη ισορροπία σε συνδυασμό με stability την έχει ο Code_Blue, o hells είναι πολύ κοντά αλλά θέλει ακόμα ελάχιστη δουλειά για να τον φτάσει σε stability. Επίσης αυτοί οι δύο είναι up2date με ότι πιο νέο υπάρχει σε commit και αναβαθμίζονται συνέχεια.

Ο ElementalX είναι σταθερη αξία performance & stability, έχει τελειο app (paid), αλλα με την ιδια χρήση δεν πρόκειται ποτέ να πιάσεις το sot που θα πιάσεις με τους άλλους, ενώ πλέον δεν έχει διαφορά αξιοσημείωτη σε performance σε σχέση με τους άλλους δύο, μη σου πω ότι οι άλλοι δύο ίσως να είναι και πιο γρήγοροι πλέον.

Τέλος το color profile του code_blue είναι αλλού.:p

 

Για kernel apps, με τον ElementalX καλό είναι να χρησιμοποιήσεις μόνο το δικό του, για τους άλλους δυο να χρησιμοποιήσεις είτε ukm + synapse, είτε Kernel Adiutor για τον CB και HKM (το οποίο σε λίγο καιρό θα έχει rebased version) για τον hells.

 

Ελπίζω να μην σε ζάλισα.

Σε κάθε περίπτωση αν θες να πας από τον έναν kernel στον άλλον, βγάζεις kernel app, reflash rom, gapps (αναλογα με την rom), flash new kernel, SuperSU (αναλογα με την rom πάλι), reboot, το αφηνεις 10 λεπτά να κάνει settle o kernel, reboot και είσαι έτοιμος.:D

 

Edit: Όλα τα παραπάνω είναι από προσωπική εμπειρία, η αίσθηση, η άποψη και το γούστο είναι σχεδόν πάντα υποκειμενικά.:)

 

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση, η slim lp απο μπαταρία τι λέει?

iPhone 6 64GB Jailbroken
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση, η slim lp απο μπαταρία τι λέει?

 

Όλες σχεδόν οι original roms εχουν τις "προδιαγραφες" να σου προσφέρουν καλή διαρκειας μπαταρίας γιατί δεν έχουν buggy features.

Από εκεί και πέρα δώσε μεγαλύτερη βαρύτητα στην επιλογή kernel και στα apps που θα χρησιμοποιείς.

Αν παίζεις παιχνίδια και έχεις 5-6 social apps να κάνουν sync όλη την ώρα όπως καταλαβαίνεις δεν πρόκειται ποτέ και για κανένα λόγο να δεις 4 ωρες sot.

 

Δοκίμασε 2-3 roms που βλεπεις ότι σε καλύπτουν απο features και μόλις κατασταλαξεις σε rom (λεμε τωρα :p), μετά δοκίμασε την με 2-3 kernels και θα βρεις τον συνδυασμό που σου αρέσει.

Γενικά κοίτα οι roms και οι kernels που επιλέγεις να σε καλύπτουν και όχι να σε υπερκαλύπτουν.;)

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

Μα το εναλλακτικό, στο Android, ΕΙΝΑΙ το gravity box. Πόσο πιο εναλλακτικό απ το εναλλακτικό; :p

Η άλλη επιλογή είναι να κατεβάσεις ένα σωρό modules που κάνει το καθένα 1-2 δουλειές, ενώ το gravity τα έχει όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα!

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Μα το εναλλακτικό, στο Android, ΕΙΝΑΙ το gravity box. Πόσο πιο εναλλακτικό απ το εναλλακτικό; :p

Η άλλη επιλογή είναι να κατεβάσεις ένα σωρό modules που κάνει το καθένα 1-2 δουλειές, ενώ το gravity τα έχει όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα!

 

Νομίζω όμως πώς δεν υπάρχει gravity box για lollipop.

iPhone 6 64GB Jailbroken
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όμως πώς δεν υπάρχει gravity box για lollipop.

 

Δες εδώ για gravity σε lollipop.

Link to comment
Share on other sites

Cataclysm κι ElementalX κι απο μένα, αλλά τα έχουμε πει, μη λέμε (ειδικά τέτοια) νούμερα αφού η χρήση είναι υποκειμενική. Εγώ δεν έχω δει ποτέ 4 ώρες. Θα έρθει μεθαύριο και θα σου πει (με το δίκιο του) "δεν πιάνω 6 ώρες sot, τί πρόβλημα έχω" ;

 

Συμφωνώ, αλλά η υποκειμενική μου χρήση για μένα είναι αντικειμενική, γιατί δεν αλλάζει μέρα με την μέρα.

Κάποια συμπεράσματα μπορώ να τα βγάλω εφόσον η μόνη παράμετρος που αλλάζω είναι ο kernel. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και εντελώς ξαφνικά το nexus έχασε όλους τους κωδικούς wifi. χωρίς καμιά αλλαγή, ρύθμιση, κάτι

 

έσβησα τον λογαριασμό , τον ξαναπέρασα αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα;;

 

το αρχείο wpa_suppliciant.conf στο /data/misc/wifi/ ειναι σχεδον αδειο, εχει μονο τον κωδικό που συνδέθηκα πριν.

 

ειμαι με την xenonHD 5.02, δε νομιζω να παιζει ρόλο.

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Και εντελώς ξαφνικά το nexus έχασε όλους τους κωδικούς wifi. χωρίς καμιά αλλαγή, ρύθμιση, κάτι

 

έσβησα τον λογαριασμό , τον ξαναπέρασα αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα;;

 

το αρχείο wpa_suppliciant.conf στο /data/misc/wifi/ ειναι σχεδον αδειο, εχει μονο τον κωδικό που συνδέθηκα πριν.

 

ειμαι με την xenonHD 5.02, δε νομιζω να παιζει ρόλο.

Αυτο το εχω ξανακουσει..Φιλε μηπως εχεις καμια εφαρμογη που καθαριζει μνημες τυπου cm security η antivirus? Ακομα και να μην την ετρεξες προσφατα

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

όχι τίποτα ! καθολου προγραμματα τέτοια ή τυπου clean master κλπ

Κι εγώ το έπαθα πριν λίγες μέρες, κόλλησε ελαφρά και μετά τα είχε χάσει, όπως και κάποιες άλλες ρυθμίσεις σε εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Και εντελώς ξαφνικά το nexus έχασε όλους τους κωδικούς wifi. χωρίς καμιά αλλαγή, ρύθμιση, κάτι

 

έσβησα τον λογαριασμό , τον ξαναπέρασα αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα;;

 

το αρχείο wpa_suppliciant.conf στο /data/misc/wifi/ ειναι σχεδον αδειο, εχει μονο τον κωδικό που συνδέθηκα πριν.

 

ειμαι με την xenonHD 5.02, δε νομιζω να παιζει ρόλο.

 

Το ίδιο έπαθα και γω! Είμαι εντελώς στοκ! Το χα αναφέρει και δω αλλά δε βρήκα κάποια λύση..

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνω ενοχλητικός αλλά θα το ξαναπώ... βάλτε Instabridge να ηρεμήσετε με τα WiFi passwords. Και Social είναι για να μοιράζεσαι (όποια θες) με άλλους, και στα αποθηκεύει στο "σύννεφο".
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμία καλή Ρομ?? Εχω Bliss και λέω να αλλάξω ...

δοκιμασε boostpop...εχω και εγω bliss αλλα δεν μου αρεσε και πολυ και λεω να δοκιμασω boostpop... και cataclysm δοκιμασε....

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε boostpop...εχω και εγω bliss αλλα δεν μου αρεσε και πολυ και λεω να δοκιμασω boostpop... και cataclysm δοκιμασε....

 

Τι δεν σου άρεσε στην Bliss που σου άρεσε σε boostpop και cataclysm;

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν σου άρεσε στην Bliss που σου άρεσε σε boostpop και cataclysm;

 

Η cataclysm μου φανηκε πιο σταθερη... για boostpop δεν μπορω να σου πω γιατι δεν την εχω δοκιμασει.. πολυ καλη παραμετροποιηση η bliss αλλα σε μενα ειχε lag....αποψη μου φυσικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Η cataclysm μου φανηκε πιο σταθερη... για boostpop δεν μπορω να σου πω γιατι δεν την εχω δοκιμασει.. πολυ καλη παραμετροποιηση η bliss αλλα σε μενα ειχε lag....αποψη μου φυσικα!!!

 

Και μένα μια χαρά μου φαίνεται η Cataclysm

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Και μετα? Τα επανέφερες κάπως?

Όχι, σιγά σιγά όπου έβλεπα ότι κάτι έλειπε το πρόσθετα.

Link to comment
Share on other sites

Η cataclysm μου φανηκε πιο σταθερη... για boostpop δεν μπορω να σου πω γιατι δεν την εχω δοκιμασει.. πολυ καλη παραμετροποιηση η bliss αλλα σε μενα ειχε lag....αποψη μου φυσικα!!!

Η boostpop πάντως είναι πολύ σταθερή Ρομ. Μια δοκιμή θα σε πείσει. :).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...