Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι καλύτερο εχεις δει σε γενικές γραμμές στη χρησιμότητα και συμπεριφορά του τηλ σου απο την n5x που είχες;

Ακομα εχω σαν primary την N5X....την terminus την δοκιμαζω,αλλα μου εχει κανει εντυπωση το ποσο smooth και γρηγορη ειναι...πιστευω οτι θα τα παει πολυ καλα στο μελλον!!!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ διαφορες αισθητές ανάμεσα σε terminus cataclysm και n5x δεν έχω δει σε θέμα smoothness και ταχύτητα.

Αλλά η optipop με uber kernel δεν πήγαινε τόσο καλά όσο αυτές.

Αλλά η terminus είναι πολύ καλή ναι και είμαι με αυτήν αυτή τη στιγμή (απο χθες βράδυ).

 

Edit:

Είναι λίγο πιο γρήγορη η terminus αλλά έχει και τέλεια μπαταρία. Εδώ είναι αισθητή διαφορά.

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Ο Captain παιδια εχει δικιο....δοκιμαστε την Terminus...και θα με θυμηθειτε :)

 

Δίκιο έχω εγώ αλλά που θα το βρω...?! :D

Μου αρέσει που ο Tylog λίγο νωρίτερα την ανέφερε ως μια από τις 3 καλύτερες rom αυτή τη στιγμή στο xda...

άντε να βρεις τώρα ποιες εννοούσε ως άλλες δύο ... :lol:

 

 

Εγώ διαφορες αισθητές ανάμεσα σε terminus cataclysm και n5x δεν έχω δει σε θέμα smoothness και ταχύτητα.

Αλλά η optipop με uber kernel δεν πήγαινε τόσο καλά όσο αυτές.

Αλλά η terminus είναι πολύ καλή ναι και είμαι με αυτήν αυτή τη στιγμή (απο χθες βράδυ).

 

Edit:

Είναι λίγο πιο γρήγορη η terminus αλλά έχει και τέλεια μπαταρία. Εδώ είναι αισθητή διαφορά.

 

Έχω την εντύπωση ότι κάποια build της Opti είναι πιο γρήγορα από άλλα, χωρίς να αποκλείω και placebo φυσικά με τόσα που φλασάρω το τελευταίο διάστημα...

Το σίγουρο της υπόθεσης είναι ότι και οι δύο πάντως κάνουν εξαιρετική δουλειά και οι δύο rom έχουν τα θετικά τους.

 

Το καλό της υπόθεσης για τους έχοντες Multirom είναι ότι και ο eng.stk έβγαλε patches και ο kener F2FS/EXT4 Kernel Updates για λύσεις ως secondary.

 

Μια ερώτηση... Το r7 τι είναι; επίσης το αντί για Ο είναι V. Χάθηκα λίγο...

 

Το τελευταίο branch για το Ν5 στο AOSP είναι το r7. Ας πούμε η τελευταία "έκδοση" του κώδικα.

Δες εδώ και εδώ .

Τα Ο και V είναι από τα factory images της google. LRX21V είναι του nexus player πχ.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο branch για το Ν5 στο AOSP είναι το r7. Ας πούμε η τελευταία "έκδοση" του κώδικα.

Δες εδώ και εδώ .

Τα Ο και V είναι από τα factory images της google. LRX21V είναι του nexus player πχ.

 

Και άλλη μια ερώτηση... Η terminus είναι lrx21v.. Σε νεξους ποια η διαφορά από την στιγμή που official βγήκε η O

Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μια ερώτηση... Η terminus είναι lrx21v.. Σε νεξους ποια η διαφορά από την στιγμή που official βγήκε η O

 

Για τυχόν διαφορές δες εδώ.

Συνήθως οι περισσότεροι developers έχουν τη τάση να χρησιμοποιούν πάντα τη τελευταία έκδοση, είτε γιατί εμπεριέχει

κάποια bug fixes είτε απλά για να είναι up to date και μόνο :rolleyes:

Και λέω ο περισσότεροι γιατί κάποιοι ενδιαφέρονται μόνο όταν υπάρχουν σοβαρές αλλαγές στο κώδικα.

Ο rascarlo πχ αν θυμάμαι καλά, δεν είμαι σίγουρος, ποτέ δεν είχε προχωρήσει τη Rastakat σε 4.4.4 r2.0.1 αφού δεν υπήρχε καμιά ουσιαστική αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Για τυχόν διαφορές δες εδώ.

Συνήθως οι περισσότεροι developers έχουν τη τάση να χρησιμοποιούν πάντα τη τελευταία έκδοση, είτε γιατί εμπεριέχει

κάποια bug fixes είτε απλά για να είναι up to date και μόνο :rolleyes:

Και λέω ο περισσότεροι γιατί κάποιοι ενδιαφέρονται μόνο όταν υπάρχουν σοβαρές αλλαγές στο κώδικα.

Ο rascarlo πχ αν θυμάμαι καλά, δεν είμαι σίγουρος, ποτέ δεν είχε προχωρήσει τη Rastakat σε 4.4.4 r2.0.1 αφού δεν υπήρχε καμιά ουσιαστική αλλαγή.

 

Σε ευχαριστω captain για ακόμα μια φορά... Και επειδή θα περιμένω ξανά τη purity θα δοκιμάσω την terminus αφού ξανά την προτείνεις... Προτείνεις και κάποιον κερνελ;

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που ο Tylog λίγο νωρίτερα την ανέφερε ως μια από τις 3 καλύτερες rom αυτή τη στιγμή στο xda...

άντε να βρεις τώρα ποιες εννοούσε ως άλλες δύο ... :lol:

Ναι ρε γμτ, κι εγώ το είδα και έσκασα γιατί φυσικά η γνώμη του Tylog μετράει πολύ.

Πάντως είχε πάρει το μάτι μου να λέει οτι στην slim φλασάρει τον codeblue.

Τώρα για rom....δε ξέρω ποιες μπορεί να εννοεί.

Άλλωστε είναι και οι φιλίες στη μέση άρα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω captain για ακόμα μια φορά... Και επειδή θα περιμένω ξανά τη purity θα δοκιμάσω την terminus αφού ξανά την προτείνεις... Προτείνεις και κάποιον κερνελ;

 

Καλα το τι προτείνει ο καθένας θέμα γούστου είναι ( που αλλάζει κιόλας ) ;)

 

Παρόλο που θεωρώ ότι στο development η OptiPop ίσως είναι λίγο πιο μπροστά,

κι εγώ προς Terminus θα επικεντρωθώ τώρα για λίγο για ένα βασικά πρακτικό λόγο.

Λόγω του νεου block format έχει πολύ πιο γρήγορη εγκατάσταση. Η Opti προσφέρει μέσω του παραδοσιακού zip στυλ τη δυνατότητα σε κάποιους χρήστες όπως εγώ ενίοτε να τροποποιούν τη rom πριν τη φλασάρουν προσθαφαιρώντας πράγματα, αλλά έτσι η rom παίρνει περισσότερο χρόνο για εγκατάσταση, και αυτό το διάστημα με τα συνεχόμενα φλασαρίσματα/δοκιμές κλπ αυτό προσωπικά δε με πολυβολεύει.

 

Τώρα για kernel δεν έχω ιδέα προς το παρόν...:p

Το χθεσινοβράδυνο update του CodeBlue είναι εξαιρετικά σβέλτο και ομαλό αλλά έχει ένα θέμα με την ένταση του ήχου στο speaker.

Είχα δοκιμάσει μια έκδοση του franco που μου φάνηκε καλή αλλά τώρα δε θυμάμαι ποια είναι...

Στον elemental είχα δει κάποια θεματάκια με reboot αλλά δεν το παρακολουθώ ιδιαιτέρως, δε ξέρω αν φτιάχτηκαν.

Τι να πω νωρίς είναι ακόμα και όλα υπό συνεχείς αλλαγές... ;)

 

EDIT Το θέμα στον ήχο στον CodeBlue λύθηκε με νέο update.

Edited by CaptainMorgan
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, κάνω quote το post σου εδώ γιατί θα βγαίναμε off topic. Πρέπει να φταίει η τελευταία έκδοση του ElementalX... Εγώ πριν 2 μέρες έτσι όπως μιλούσα στο kik, freezare το κινητό, δεν μπορούσα να κάνω τίποτα, πάτησα power για 10 δεύτερα κι όταν άνοιξα είχε κάνει reset τον Nova launcher κι έπρεπε να τα φτιάξω όλα απ' την αρχή καθώς και το kik κι έχασα όλες τις συνομιλίες.. Ξενέρωσα άσχημα γιατί δεν είχα κάνει πρόσφατο backup nandroid ή titanium. Τουλάχιστον εμένα άνοιξε. Από δω και πέρα θα παίρνω ένα backup με titanium κάθε βράδυ.

Έβαλα την 1.12 που την είχα πολύ καιρό πριν και σήμερα πάλι κόλλησε, δεν ξυπναγε με το power button, έκανα restart και είχα χάσει τις επαφές μου και τις κλήσεις. Κουλα κολλήματα. Μπορεί να φταίει και η Mahdi.

Link to comment
Share on other sites

Καλα το τι προτείνει ο καθένας θέμα γούστου είναι ( που αλλάζει κιόλας ) ;)

 

Παρόλο που θεωρώ ότι στο development η OptiPop ίσως είναι λίγο πιο μπροστά,

κι εγώ προς Terminus θα επικεντρωθώ τώρα για λίγο για ένα βασικά πρακτικό λόγο.

Λόγω του νεου block format έχει πολύ πιο γρήγορη εγκατάσταση. Η Opti προσφέρει μέσω του παραδοσιακού zip στυλ τη δυνατότητα σε κάποιος χρήστες όπως εγώ ενίοτε να τροποποιούν τη rom πριν τη φλασάρουν προσθαφαιρώντας πράγματα, αλλά έτσι η rom παίρνει περισσότερη χρόνο για εγκατάσταση, και αυτό το διάστημα με τα συνεχόμενα φλασαρίσματα/δοκιμές κλπ αυτό προσωπικά δε με πολυβολεύει.

 

Τώρα για kernel δεν έχω ιδέα προς το παρόν...:p

Το χθεσινοβράδυνο update του CodeBlue είναι εξαιρετικά σβέλτο και ομαλό αλλά έχει ένα θέμα με την ένταση του ήχου στο speaker.

Είχα δοκιμάσει μια έκδοση του franco που μου φάνηκε καλή αλλά τώρα δε θυμάμαι ποια είναι...

Στον elemental είχα δει κάποια θεματάκια με reboot αλλά δεν το παρακολουθώ ιδιαιτέρως, δε ξέρω αν φτιάχτηκαν.

Τι να πω νωρίς είναι ακόμα και όλα υπό συνεχείς αλλαγές... ;)

αν θυμασαι δεν θελω πολλα σε μια ρομ αλλα να ειναι πιο κοντα σε στοκ...ειχα ton elemental και σε σχεση με τον προηγουμενο code blue ηταν πιο σβελτος λιγος και καλυτερη μπαταρια...ευχαριστω και παλι...:D

Link to comment
Share on other sites

Όλη η διαδικασία έγινε με φλασαρισμα μέσω twrp πάντα με clean install.

1.φλασαρισμα στοκ lollipop.zip.

2.-//- elementalx.zip

3.-//- su.zip

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.

 

 

Μεχρι τωρα παντως απο μπαταρια η 5.0 απαγοητευση. Αντε να δουμε με ελεμενταλχ πως θα παει.

Link to comment
Share on other sites

αν θυμασαι δεν θελω πολλα σε μια ρομ αλλα να ειναι πιο κοντα σε στοκ...ειχα ton elemental και σε σχεση με τον προηγουμενο code blue ηταν πιο σβελτος λιγος και καλυτερη μπαταρια...ευχαριστω και παλι...:D

 

καλημέρα και απο μένα ,

εγώ είχα τον code blue 646 και απο μπαταρία δεν ήμουν ευχαριστημένος...

έβαλα τον elementalx και είναι πολύ καλύτερα για την ώρα.και απόδοση και μπαταρία.

τώρα ο eng έβγαλε update για τον code blue που λέει οτι έφτιαξε και ο ήχος.(τουλάχιστον αυτό λένε στα σχόλια).

μπορεί να τον δοκιμάσω κάποια στιγμή να δω...

 

έχω θέμα με το φιτ τις google.το έχω disable και καταναλώνει μπαταρία έτσι όπως το κόβω απο το wakelock detector

και μου έχει σπάσει τα νεύρα.λέω να το ξυλώσω τελείως μπας και....

model: nexus 5

android: AOSP 7.0

kernel : ElementaX -N5-2.04

Baseband : M8974A-2.0.50.2.21

Build number : LRX21O

Link to comment
Share on other sites

κανα update την καινούργια terminus (1/12)και δεν υπάρχει το su στα app draw πάρα μόνο στα apps - -) all. Πως το επαναφέρω; εννοείται ότι το ξαναεγκατεστησα από recovery
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και απο μένα ,

εγώ είχα τον code blue 646 και απο μπαταρία δεν ήμουν ευχαριστημένος...

έβαλα τον elementalx και είναι πολύ καλύτερα για την ώρα.και απόδοση και μπαταρία.

τώρα ο eng έβγαλε update για τον code blue που λέει οτι έφτιαξε και ο ήχος.(τουλάχιστον αυτό λένε στα σχόλια).

μπορεί να τον δοκιμάσω κάποια στιγμή να δω...

 

έχω θέμα με το φιτ τις google.το έχω disable και καταναλώνει μπαταρία έτσι όπως το κόβω απο το wakelock detector

και μου έχει σπάσει τα νεύρα.λέω να το ξυλώσω τελείως μπας και....

Βγάλε τελείως το φιτ λένε οτι εχει αποτέλεσμα. Εγώ μόλις έβαλα code blue να δω πως θα πάει.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τελείως το φιτ λένε οτι εχει αποτέλεσμα. Εγώ μόλις έβαλα code blue να δω πως θα πάει.

 

uninstall χύμα λές η disable?

edit:

το διέγραψα πρώτα απο τα system/apps και στην συνέχεια uninstall απο τα setting.

το θέμα είναι οτι υπάρχει ακόμα στο drawer.

θα δώ πως είναι χωρίς αυτό και θα ποστάρω.

Edited by GeorgeTF

model: nexus 5

android: AOSP 7.0

kernel : ElementaX -N5-2.04

Baseband : M8974A-2.0.50.2.21

Build number : LRX21O

Link to comment
Share on other sites

κανα update την καινούργια terminus (1/12)και δεν υπάρχει το su στα app draw πάρα μόνο στα apps - -) all. Πως το επαναφέρω; εννοείται ότι το ξαναεγκατεστησα από recovery

 

Τι να επαναφέρεις βρε ? To supersu στη Terminus είναι ενσωματωμένο στα settings, μη το ψάχνεις στο drawer ;)

 

Μου αρέσει που είπα ότι θα επικεντρωθώ σε μια rom και τελικά πάλι κόβω βόλτες μεταξύ Terminus και OptiPop...:p

 

Άσχετο αλλά πιο αποτυχία update από το Tapatalk έχετε δει? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τι να επαναφέρεις βρε ? To supersu στη Terminus είναι ενσωματωμένο στα settings, μη το ψάχνεις στο drawer ;)

 

Μου αρέσει που είπα ότι θα επικεντρωθώ σε μια rom και τελικά πάλι κόβω βόλτες μεταξύ Terminus και OptiPop...:p

 

Άσχετο αλλά πιο αποτυχία update από το Tapatalk έχετε δει? :lol:

χτες που εκανα εγκατασταση υπηρχε στον drawer(νομιζω...)γιαυτο ρωτησα...:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πήγα να κάνω unlock και root αλλά απέτυχε. τρώω συνέχεια επανεκκίνηση με το λογότυπο teamwin,τι μπορώ να κάνω ?

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με την 5άρα? Δοκίμασα στοκ, n5x, terminus και σε όλες έχω πρόβλημα με το wifi. Ενω συνδέεται κανονικά το τηλέφωνο μετα απο λίγο σε όλες τις εφαρμογές μου λέει no connection. Μόλις κλείσω το wifi και το ξανανοίξω λειτουργεί κανονικά για λίγο μέχρι να ξανασκαλώσει.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πήγα να κάνω unlock και root αλλά απέτυχε. τρώω συνέχεια επανεκκίνηση με το λογότυπο teamwin,τι μπορώ να κάνω ?

 

Δοκίμασε με τη 2.8.1.0

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

uninstall χύμα λές η disable?

edit:

το διέγραψα πρώτα απο τα system/apps και στην συνέχεια uninstall απο τα setting.

το θέμα είναι οτι υπάρχει ακόμα στο drawer.

θα δώ πως είναι χωρίς αυτό και θα ποστάρω.

 

κλείσε μόνο τα data του fit μέσα από την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με τη 2.8.1.0

Με τη βοήθεια του Jimdem λειτούργησε..

Είχε γίνει κανονικά unlock αλλά κάπου στο recovery τα χάλασε.. Ηταν όλο bootloop με το logo της teamwin

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα την τελευταια LiquidSmooth LP..την κρατησα λιγο γιατι για καποιο λογο δεν μπορουσε να συνδεθει στο δικτυο, δεν ανοιγαν τα data.Μονο το wifi δουλευε...Οταν πηγα στην κατασταση του τηλεφωνου ειδα οτι ειχα χασει το ΙΜΕΙ της συσκευης..Γιατι μπορει να εγινε αυτο? εχει κανεις ιδεα?

Τεσπα οσο την δουλεψα να δω τι παιζει μου φανηκε πολυ καλη..Με uber σφαιρα και παρα πολυ ομορφη καθως εχει ενα ελαφρυ dark theme στις ρυθμισεις που μαρεσε ΠΟΛΥ! (τυπου quicksettings στη lollipop). Απο παραμετροποιηση τα στανταρ που βλεπουμε αυτες τις μερες στο lollipop

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...