Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρηκα εναν driver, το βρηκε, εκανα το sideload και μου εβγαλε error in /tmp/update.zip status 7

:mad:

 

Το είχες πειράξει πριν;

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας.

Θελω να κανω update την νεα 5 .Όταν είμαι σε bootloader ο υπολογιστης αναγνωριζει το κινητο. Οταν μπενω σε recovery mode για να γραψω adb sideload OTA.zip μου λεει ότι δεν βρισκει το κινητο.

Τι δεν κανω καλα ;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το είχες πειράξει πριν;

Ναι, είχε root,twrp,kernel, xposed αλλά τα έκανα στοκ όπως γράφεις στην περίπτωση 3 στον οδηγό, τώρα όλα στοκ είναι! Τι διάολο πάει στραβά;; :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είχε root,twrp,kernel, xposed αλλά τα έκανα στοκ όπως γράφεις στην περίπτωση 3 στον οδηγό, τώρα όλα στοκ είναι! Τι διάολο πάει στραβά;; :(

 

Φλασαρες δηλαδή recovery system και boot img από την 4.4.4 και δεν περνάει; Bootloader και radio επίσης πρέπει να είναι της 4.4.4.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρες δηλαδή recovery system και boot img από την 4.4.4 και δεν περνάει; Bootloader και radio επίσης πρέπει να είναι της 4.4.4.

 

Recovery,system και boot ειχα φλασαρει,τωρα περασα και το radio και προχωραει!!!Αν θες γραφτο στην τριτη περιπτωση να μην εχουν κι αλλοι προβληματα!

Ηδη μπουταρει επισημα η lollipop!!

Ευχαριστω!

 

Γεια σας.

Θελω να κανω update την νεα 5 .Όταν είμαι σε bootloader ο υπολογιστης αναγνωριζει το κινητο. Οταν μπενω σε recovery mode για να γραψω adb sideload OTA.zip μου λεει ότι δεν βρισκει το κινητο.

Τι δεν κανω καλα ;

Ευχαριστω.

 

Ακριβως το ιδιο ειχα παθει κι εγω,παιξε με τους drivers και θα φτιαξει!

Link to comment
Share on other sites

Αδύνατον να κάνει την αναβάθμιση. Κατεβάζει το λογισμικό και κατά την επανεκκίνηση μου βγάζει μια γκρι οθόνη με διάφορα κουμπιά. Δεν ξέρω ακριβώς τι είναι, πάντως δεν πρέπει να είναι root (αν και δεν είμαι σίγουρος γιατί το αγόρασα μεταχειρισμένο). Είχε πάρει όμως παλιότερες αναβαθμίσεις χωρίς πρόβλημα. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Αδύνατον να κάνει την αναβάθμιση. Κατεβάζει το λογισμικό και κατά την επανεκκίνηση μου βγάζει μια γκρι οθόνη με διάφορα κουμπιά. Δεν ξέρω ακριβώς τι είναι, πάντως δεν πρέπει να είναι root (αν και δεν είμαι σίγουρος γιατί το αγόρασα μεταχειρισμένο). Είχε πάρει όμως παλιότερες αναβαθμίσεις χωρίς πρόβλημα. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Έχει twrp recovery και δεν περνάει η ΟΤΑ από εδώ και πέρα. Πρέπει να περάσεις στοκ 4.4.4 recovery. Δες στον οδηγό.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έχω καταλάβει. Γίνεται root η 5.0; Θέλω μετά να περάσω TWRP recovery.

Ναι γίνεται root.

Ναι περνάς TWRP.

Έτσι είμαι από χθές το βράδυ. Κατέβασα το full image από τη google. Στη συνέχεια το nrt για root & TWRP.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο ακριβώς ταλαιπωρείτε τον εαυτό σας, όσοι είστε τουλάχιστον rooted με custom recovery, ενώ υπάρχουν τόσες λύσεις.

( Για τους εντελώς stock, άλλο θέμα ).

Λοιπόν :

1) ( Για πολλοστή φορά ) Κατεβάστε το Multirom, αφιερώστε 5-10 λεπτά να διαβάσετε το OP, και φλασάρετε "σχεδόν" ό,τι θέλετε

ως secondary Rom. Αν στη πορεία σας αρέσει την κάνετε swap με την κύρια rom, αλλιώς απλά τη σβήνετε και κρατάτε την αρχική σας.

Ούτε γάτα ούτε ζημιά. Λέω "σχεδόν" ό,τι θέλετε, εδώ μια ΠΡΟΣΟΧΗ, γιατί κυρίως κάποια AOSP builds έχουν διάφορα θεματάκια ( block/file system κ.α. ) αλλά ούτως ή άλλως θεματάκια έχουν και χωρίς Multirom.

 

2) Με ή χωρίς Multirom, υπάρχουν διάφορα καλά ως εξαιρετικά builds για να φλασάρετε κατευθείαν από recovery.

Update TWRP, Nandroid + EFS backup εννοούνται. Ενδεικτικά :

 

a) N5X, την οποία έχει αναφέρει αν δε κάνω λάθος ήδη ο souliar. Prerooted, με ήδη ένα ελάχιστο customization, στο link του XDA η G+ κοινότητα για κατέβασμα κλπ.

 

b) xTraSmooth ( + xTraSlim ), με κάποιο optimization, ενσωματωμένο franco ( ανάλογα την επιλογή ) κ.α.

Ένα διάβασμα στο OP, όχι τίποτα άλλο, πέρα από τις διάφορες επιλογές, τα Αγγλικά του developer είναι λίγο Ιταλικά, λολ, αλλά οκ.

Btw στο beta FKU ο μπαγάσας ο franco έχει κάνει εξαιρετική δουλειά από πλευράς Material Design.

 

Και οι δύο Rom που αναφέρω έχουν ενσωματωμένα gapps ( τουλάχιστον τα περισσότερα ).

 

3) Επειδή βλέπω ( και στο γενικό thread ) μια συζήτηση περί radio, από της γνώσεις μου και την εμπειρία μου "συνήθως" είναι συμβατά ανεξαρτήτως rom. Μέχρι προχθές είχα δοκιμάσει διάφορες L με radio από 4.4.2, όπως και τώρα είμαι σε Purity 4.4.4 με L radio, χωρίς πρόβλημα. Σε 4.4.4 είχα δοκιμάσει ΟΛΑ τα προηγούμενα αλλά και επόμενα radio χωρίς θέμα. Το τι αποδίδει καλύτερα σε σας, απλά δοκιμάστε το. ( EFS backup κλπ κλπ )

 

Κατά τα άλλα, μέχρι να βγει η νέα Purity και L PA pico gapps, καλά είμαι σε ΚΚ. :p

Link to comment
Share on other sites

Σωστος captain!!!!! ειδικα η N5X ειναι πολυ σταθερη και ο development κανει σταθερα και σωστα βηματα....ειδη η επομενη εκδοση θα εχει αρκετα χρησιμα mod οπως: Reboot option in Power menu options

Sound Tile in Quick Settings panel

Pause/Resume download

Quick Settings panel pull down with one finger

Native percentage battery option

Show application's package name in the "App info" screen.

Launch SuperSU from Settings if SuperSU installed

Timeout and instant lock options in Swipe screen lock :)

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται root.

Ναι περνάς TWRP.

Έτσι είμαι από χθές το βράδυ. Κατέβασα το full image από τη google. Στη συνέχεια το nrt για root & TWRP.

 

Άρα μπορώ και με τις ADB εντολές ακολουθώντας τις οδηγίες της πρώτης σελίδας, σωστά;

Πάντα έτσι το έκανα δεν δουλεύω το nrt.

Link to comment
Share on other sites

@geram, δοκίμασα κι εγώ τις εξαιρετικές οδηγίες της πρώτης σελίδας, αλλά δεν δούλευαν οι drivers σε windows 8.1 και τελικά έκανα εγκατάσταση όπως έγραψα πιο πάνω.
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Χτες πέρασα τη lollipop του Bigxie στο τηλέφωνο και πρέπει να πω ότι πήγε πολύ καλύτερα από ότι περίμενα με βάση αυτά που είχα διαβάσει στο xda. Κατέβασα πρώτα τη Ρομ, μετά το radio, τον elemental και το superuser 2.19 και μετά πηγα απο twrp recovery, έκανα factory reset και ξεκίνησα το φλασαρισμα με αυτή τη σειρά (και λίγη αγωνία). Μου πήρε περίπου 15 λεπτά κι όλα κύλησαν χωρίς πρόβλημα, χωρίς να χάσω τίποτα και οι εντυπώσεις μου από τη lolipop είναι πολύ καλες... ωραίο το material design, πολύ γρήγορη, τα εικονίδια είναι λίγο μεγάλα άλλα με το built. prop τα επανέφερα και γενικά θα έλεγα ότι είναι ένα μεγάλο βήμα μπροστά. Επίσης νομίζω ότι η μπαταρία κρατάει περισσότερο και ίσως φορτίζει και λίγο πιο αργά και κάπου διάβασα ότι στο store ανεβηκε η τελευταία έκδοση του titanium που είναι συμβατή με τη lollipop.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα αλλά έκανε bootloop.

 

Ήθελα να ρωτησω αν έχει βάλει κανεις το build του Tasssadar που είναι εντελώς stock αλλά μετα είδα το post του Captain και ψηθηκα για την rom του Ιταλού μιας κ έχει αγαπημενο franco !

Link to comment
Share on other sites

Ωραια φαίνεται, μεγαλη απώλεια το xposed framework.

Αν ήξερα οτι δεν είναι συμβατο δεν θα εκανα αναβάθμιση

Τώρα βαριεμαι να ξαναπερασω KitKat

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στην stock lollipop elementalx αλλα ειδικά εχθές με κούρασε που δεν συνδεόταν σε mobile data.

Άλλες φορές δούλεψε με επανεκκίνηση, άλλες με πολλές προσπάθειες. Έτυχε λέτε ή είναι θέμα του kernel; Την μια μέρα που κράτησα stock kernel δεν το παρατήρησα.

Link to comment
Share on other sites

Captain και λοιποί, τι έχετε να πείτε για το radio της L; Είχαμε καμιά βελτίωση στο σήμα δικτύου; Το περνάω τώρα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στην stock lollipop elementalx αλλα ειδικά εχθές με κούρασε που δεν συνδεόταν σε mobile data.

Άλλες φορές δούλεψε με επανεκκίνηση, άλλες με πολλές προσπάθειες. Έτυχε λέτε ή είναι θέμα του kernel; Την μια μέρα που κράτησα stock kernel δεν το παρατήρησα.

Κι εγώ με Elemental είμαι αλλά δεν έχω πρόβλημα με το σήμα, μήπως είναι κατι άλλο; Φλασαρες και το νεο radio της L ή όχι;

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Captain και λοιποί, τι έχετε να πείτε για το radio της L; Είχαμε καμιά βελτίωση στο σήμα δικτύου; Το περνάω τώρα.

 

Εγώ θα έλεγα ότι έχω καλύτερο σήμα... Τουλάχιστον στο wifi στο δωμάτιο είχα μια γραμμή και τώρα 2 με τρεις..

Και κάτι που δεν είναι για το νήμα αλλά θα ρωτήσω μήπως ξέρει κανείς... Chromebook έχει δοκιμάσει κανείς; ψήνομαι πολύ άσχημα για αγορά.

Edited by hgemwn
Link to comment
Share on other sites

Chromebook έχει δοκιμάσει κανείς; ψήνομαι πολύ άσχημα για αγορά.

 

(offtopic) ...τα chromebooks έχουν λαμπρό μέλλον...;) δεν έχω κοιτάξει στο computing, αλλά σίγουρα πρέπει να υπάρχει ένα τόπικ τουλάχιστον γιαυτά.(/offtopic)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια,μια ερώτηση κ απο μένα.Έχει δοκιμάσει κανεις την L σαν secondary στο multirom ?

 

Προσπάθησα αλλά έκανε bootloop.

Ρε σύντροφοι, με δουλεύετε...?! 5 post νωρίτερα τι αναφέρω...?!

Απλά κάποια builds έχουν θέμα με το Multirom ( συνήθως τα pure AOSP ), άλλα δουλεύουν μια χαρά όπως αυτά που παραθέτω ή όπως του ίδιου του Tassadar που λέει και ο nik4energy.

 

Captain και λοιποί, τι έχετε να πείτε για το radio της L; Είχαμε καμιά βελτίωση στο σήμα δικτύου; Το περνάω τώρα.

Κοίτα, όπως έχουμε πει, το πώς θα σου "κάτσει" ένα radio είναι κάπως "προσωπική" υπόθεση, αφού εξαρτάται από τον πάροχο, τις κυψέλες/κεραίες της περιοχής σου κλπ κλπ. Εγώ το είχα δοκιμάσει και στο δεύτερο L preview ( το ίδιο radio είναι ) βιαστικά αλλά τώρα που είμαι σταθερά σε αυτό 2-3 μέρες, μπορώ να πω ότι έχω ίδια ποιότητα επικοινωνίας, ίδια ένταση σήματος, αλλά λιιιίγο περισσότερη σταθερότητα και όχι τόσα σκαμπανεβάσματα. Ίσως να είναι και τυχαίο βέβαια αλλά προς το παρόν τουλάχιστον το κρατάω.

 

Βγήκε χθες βράδυ και το update της Ν5Χ προσθέτοντας όσα αναφέρει ο souliar.

Προσωπικά πάντως δε βιάζομαι ιδιαίτερα για την ολική μετάβαση, ακόμα κάποιες εφαρμογές κάνουν νερά ( Το TiBu είναι οκ μετά τη beta, έχει ανέβει και στο store πλέον ), και εκτός την ασπρίλα ( οκ, αυτό αλλάζει κάπως ) αυτά τα νέα recents εμένα δε μου φαίνονται και πολύ βολικά, καθώς ουσιαστικά προσφέρουν μικρότερη επισκόπηση, τουλάχιστον μέχρι να τα συνηθίσω :)

 

Παρεμπιπτόντως, μόνο σε μένα κρατάει τα recents στη μνήμη και μετά από reboot...?!

( Ν5Χ ως secondary στο Multirom για δοκιμές )

Ή είναι χαρακτηριστικό της L και δεν το είχα προσέξει...? :O

Σε KK μετά από κάθε reboot τα recents έχουν φύγει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...