Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είσαι ο μόνος που λέει αυτό για την carbon....στο θέμα ταχύτητας ειναι λίγο ποιο αργή απο την LS,όσο αφορα τα κενά menu δεν είναι κενα ,έναι κενο, τουλαχιστον σε σχέση με την LS είναι ποιο σταθερή και ποιο customize σίγουρα!

 

To είπα και μόνος μου ότι κάτι θα είχε παιχτεί. Τα κενά μενού είναι κενά όμως, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Πιο σταθερή είναι από την LS αλλά όχι και πιο customizable. H LS μεχρι και το χρώμα των dots αλλάζει. Δεν το βρήκα αυτό στην Carbon.

 

Πίστεψέ με δεν έχει επίπτωση στη μπαταρία, ίσα ίσα που βγάζει από τους καλύτερους χρόνους χωρίς καν να πειράξεις τίποτα :)

Αυτό που σου έλεγε για update στη προηγόύμενη έκδοση είναι ψιλοbug, κάθε φορά το ίδιο κάνει σχεδόν :p

 

Κάτι δεν σου έκατσε καλά σίγουρα στη Carbon, από τις πιο γρήγορες και smooth είναι.

 

Captain δεν μπορούσα να βρω στην LS πως αλλάζω το widget στην lock screen που είχε την ωρα και τον καιρό έτσι ώστε να δείχνει μόνο την ώρα. Χώρια που έδειχνε την θερμοκρασία σε F ενώ είχα επιλέξει metric system.

 

Πάντως η LS είναι βολίδα. Ανοίγει τα apps λες και τα είχες φορτωμένα από πριν. Απίστευτη.

Και παρόλο που δεν μου έκατσε η Carbon δεν παίζει να ήταν πιο γρήγορη μόνο και μόνο λόγω διαφορά επιπέδου kernel με την LS.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε σεις τι stock feeling λέτε χωρίς PA ? :p

 

Έβαλα Multiboot γιατί έβλεπα αρκετά θετικά σχόλια για PSX και για να δοκιμάζω την καινούργια PA με το Hover (αντικαταστάτη του Halo).

Καλή η PSX αν και δεν την άφησα πολύ μονάχα λιγες ώρες πείραγμα αλλά αυτό χωρίς υπόνοιες για κολλήματα. Το θετικό για μένα είναι τα DualTiles στα quick settings. Αλλά αυτό που έχουν οι ρομ απο δυο τρια μενού για ρυθμίσεις με σκοτώνει οποτε έφυγα πίσω σε AOSPAL.

Δοκίμασε κανεις σας Aospal? Επειδή βλέπω συζητήσεις περί ταχύτητας νομιζω οτι έχει πολύ ανώτερο κέρνελ στο ζήτημα αυτό (βέβαια δεν έβαλα ποτε μου LS, μέχρι Mahdi)

 

Η PA όταν τελειοποιηθεί θα είναι η πιο stock feeling custom αφού έχει όλα τα μενού της μέσα στα υπάρχοντα μενού.

Και ό,τι φτιάχνουν έχει πολύ stock look.

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To είπα και μόνος μου ότι κάτι θα είχε παιχτεί. Τα κενά μενού είναι κενά όμως, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Πιο σταθερή είναι από την LS αλλά όχι και πιο customizable. H LS μεχρι και το χρώμα των dots αλλάζει. Δεν το βρήκα αυτό στην Carbon.

 

 

 

Captain δεν μπορούσα να βρω στην LS πως αλλάζω το widget στην lock screen που είχε την ωρα και τον καιρό έτσι ώστε να δείχνει μόνο την ώρα. Χώρια που έδειχνε την θερμοκρασία σε F ενώ είχα επιλέξει metric system.

 

Πάντως η LS είναι βολίδα. Ανοίγει τα apps λες και τα είχες φορτωμένα από πριν. Απίστευτη.

Και παρόλο που δεν μου έκατσε η Carbon δεν παίζει να ήταν πιο γρήγορη μόνο και μόνο λόγω διαφορά επιπέδου kernel με την LS.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Η PA όταν τελειοποιηθεί θα είναι η πιο stock feeling custom αφού έχει όλα τα μενού της μέσα στα υπάρχοντα μενού.

Και ό,τι φτιάχνουν έχει πολύ stock look.

Θέλω να πω πως έχει μονο ενα κενό μενού....Η carbon δεν έχει dots colorize αλλά έχει status bar colorize που η LS δεν έχει,έχει μονο για ρολόι και μπαταρια.Το είπα και εγώ οτι η LS είναι ποιο γρήγορη,αλλά έχει και πολλα bugs!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω πως έχει μονο ενα κενό μενού....Η carbon δεν έχει dots colorize αλλά έχει status bar colorize που η LS δεν έχει,έχει μονο για ρολόι και μπαταρια.Το είπα και εγώ οτι η LS είναι ποιο γρήγορη,αλλά έχει και πολλα bugs!

 

Έχεις δοκιμάσει την Mahdi για να την συγκρίνεις με την Carbon να μου δώσεις μία δεύτερη άποψη περί ταχύτητας?

 

Επίσης μία γενικότερη απορία, γιατί οι customs το έχουν γυρίσει από supersu σε superuser?

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

Carbon ROM στο nexus μου

http://m.youtube.com/watch?v=MxV4m3rehj8

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Carbon ROM στο nexus μου

http://m.youtube.com/watch?v=MxV4m3rehj8

 

Δικό σου είναι το video? Και το είχα πετύχει ψάχνοντας.:lol:

Λοιπόν σε εμένα κενα μενού ήταν το "Device Tunables" και το "Buttons" μέσα στο "Lock Screen".

 

Λέτε να είναι πιο γρήγορη από την Mahdi και την παρεξήγησα την Carbon?

Με ψήνετε να την ξαναβάλω.:)

Ποια gapps βάζεις στην Carbon?

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις τι stock feeling λέτε χωρίς PA ? :p

....Δοκίμασε κανεις σας Aospal? ....

 

Αφού τα ξέρεις τα γούστα μου...ότι γράφει PA με απωθεί...:p

 

....Τα κενά μενού είναι κενά όμως, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

Captain δεν μπορούσα να βρω στην LS πως αλλάζω το widget στην lock screen .....

 

Πάντως η LS είναι βολίδα...Και παρόλο που δεν μου έκατσε η Carbon δεν παίζει να ήταν πιο γρήγορη μόνο και μόνο λόγω διαφορά επιπέδου kernel με την LS.

 

Και που να έβλεπες κενά μενού πριν από 1-2 μήνες...τώρα έχει κάνει άλματα. Αν και πολλοί βαρέθηκαν να την περιμένουν και την έκαναν για άλλες παραλίες :lol:

Πιο γρήγορη από LS όχι, αλλά σίγουρα γρήγορη.

Για τη Lockscreen στην LS φτιάχνεις τις ρυθμίσεις από το DashClock Widget αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δικό σου είναι το video? Και το είχα πετύχει ψάχνοντας.:lol:

Λοιπόν σε εμένα κενα μενού ήταν το "Device Tunables" και το "Buttons" μέσα στο "Lock Screen".

 

Λέτε να είναι πιο γρήγορη από την Mahdi και την παρεξήγησα την Carbon?

Με ψήνετε να την ξαναβάλω.:)

Απο mahdi είναι σίγουρα ποιο γρήγορη!!!Απο LS όχι!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Απο mahdi είναι σίγουρα ποιο γρήγορη!!!Απο LS όχι!

 

Με PA Gapps την είχες βάλει?

Link to comment
Share on other sites

Με PA Gapps την είχες βάλει?

Όχι με αυτά που δίνει η ίδια η carbon στο site της

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Θα την δοκιμάσω πιο μετά και θα σας πω.

Έβγαλε και καινούργια nightly από ότι είδα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με όλες τις custom που πέρασα.

Όταν συνδεώ την συσκευή στον υπολογιστή δεν αναγνωρίζεται ως media storage. Και μόνο αν έχω usb debug ON την βλέπει σαν ADB Composite Interface αλλά και πάλι δεν την δείχνει και σαν media storage.

Που είμαι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με όλες τις custom που πέρασα.

Όταν συνδεώ την συσκευή στον υπολογιστή δεν αναγνωρίζεται ως media storage. Και μόνο αν έχω usb debug ON την βλέπει σαν ADB Composite Interface αλλά και πάλι δεν την δείχνει και σαν media storage.

Που είμαι λάθος?

 

Ώραια τα κόκκινα soft touch buttons. Από ότι κατάλαβα η Carbon το κάνει αυτό??? Η Mahdi???

 

Τελικά υπάρχει γρήγορος τρόπος για backup εφαρμογών σε stock/Locked Ν5???

Link to comment
Share on other sites

Ώραια τα κόκκινα soft touch buttons. Από ότι κατάλαβα η Carbon το κάνει αυτό??? Η Mahdi???

 

Τελικά υπάρχει γρήγορος τρόπος για backup εφαρμογών σε stock/Locked Ν5???

 

Δεν το ανέβασα εγώ το video. Του souliar είναι.

Το κάνουν σχεδόν όλες.

Μην περιμένεις να κάνεις τίποτα με locked Ν5. Ξεκλείδωσε bootloader, βαλε TWRP Recovery και κάνε root.

Οδηγός αναλυτικός εδώ.;)

 

Για backup εφαρμογών σου προτείνω Titanium Backup. Από τις λίγες εφαρμογές που αξίζουν τα λεφτά τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ανέβασα εγώ το video. Του souliar είναι.

Το κάνουν σχεδόν όλες.

Μην περιμένεις να κάνεις τίποτα με locked Ν5. Ξεκλείδωσε bootloader, βαλε TWRP Recovery και κάνε root.

Οδηγός αναλυτικός εδώ.;)

 

Για backup εφαρμογών σου προτείνω Titanium Backup. Από τις λίγες εφαρμογές που αξίζουν τα λεφτά τους.

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Το έχω αγορασμένο το titanium και το δουλεύω. Απλά τώρα που είμαι locked αν κάνω ροοτ θα χαθούν οι εφαρμογές. Και βαριέμαι να τις περνάω μια μια. Αυτό με νοιάζει προς το παρόν. Αν υπάρχει τρόπος να κράτησω τις εγκατεστημένες εφαρμογες (χωρίς data και ρυθμίσεις). Απλά να τις ξαναβάλω αυτόματα μετά και όχι χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Με εφαρμογές όπως το Helium μπορείς να κανεις πλήρη backup (apk+data) χωρίς ροοτ.

Οπότε ναι γίνεται. Τώρα αν δεν θες τα data νομίζω οτι θα ξαναμπούν μονές τους οι εφαρμογές απο το Play

Link to comment
Share on other sites

Με εφαρμογές όπως το Helium μπορείς να κανεις πλήρη backup (apk+data) χωρίς ροοτ.

Οπότε ναι γίνεται. Τώρα αν δεν θες τα data νομίζω οτι θα ξαναμπούν μονές τους οι εφαρμογές απο το Play

 

Ρε παιδια εγω ποτε δεν ειχα εφαρμογη για backup αλλα σε ολες τις συσκευες που εχω παρει ( GS3 , GS4 , NExus 5) με το που βαζω στην αρχη το gmail μου, μου κατεβαζει κατευθιαν ολες τις εφαρμογες που ειχα στο προηγουμενο...Μονο σε μενα συμβαινει αυτο?? Δεν με χαλαει εννοειται απλα βλεπω οτι ρωτατε πολλοι για backup εφαρμογων...Φανταστηκα οτι αυτο συμβαινει σε ολους

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω ποτε δεν ειχα εφαρμογη για backup αλλα σε ολες τις συσκευες που εχω παρει ( GS3 , GS4 , NExus 5) με το που βαζω στην αρχη το gmail μου, μου κατεβαζει κατευθιαν ολες τις εφαρμογες που ειχα στο προηγουμενο...Μονο σε μενα συμβαινει αυτο?? Δεν με χαλαει εννοειται απλα βλεπω οτι ρωτατε πολλοι για backup εφαρμογων...Φανταστηκα οτι αυτο συμβαινει σε ολους

 

αυτο γινεται επειδη εχεις ενεργοποιημενο το back up στο gmail!

πολλλοι δεν θελουν να χρησιμοποιουν αυτο το backup και δεν μπορεις να παρεις backup ρυθμισεις καποιων εφαρμογων.

 

Ηθελα να ρωτησω για να παιξει το usb otg χρειαζεται καποια εφαρμογη ή καποιο mod?

Link to comment
Share on other sites

αυτο γινεται επειδη εχεις ενεργοποιημενο το back up στο gmail!

πολλλοι δεν θελουν να χρησιμοποιουν αυτο το backup και δεν μπορεις να παρεις backup ρυθμισεις καποιων εφαρμογων.

 

Ηθελα να ρωτησω για να παιξει το usb otg χρειαζεται καποια εφαρμογη ή καποιο mod?

Αμα εισαι root κατεβαζεις απο το play store το stickmount,αν δεν εισαι root κατεβαζεις απο play store παλι το nexus media importer.:)

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με όλες τις custom που πέρασα.

Όταν συνδεώ την συσκευή στον υπολογιστή δεν αναγνωρίζεται ως media storage. Και μόνο αν έχω usb debug ON την βλέπει σαν ADB Composite Interface αλλά και πάλι δεν την δείχνει και σαν media storage.

Που είμαι λάθος?

 

Έχοντας συνδέσει το τηλέφωνο στο υπολογιστή και Πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις >χώρος αποθήκευσης >πατώντας τις τρεις τελείες πάνω δεξιά δες αν είναι ενεργοποιημένο το mtp .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας συνδέσει το τηλέφωνο στο υπολογιστή και Πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις >χώρος αποθήκευσης >πατώντας τις τρεις τελείες πάνω δεξιά δες αν είναι ενεργοποιημένο το mtp .

 

Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.:)

Link to comment
Share on other sites

Carbon ROM στο nexus μου

http://m.youtube.com/watch?v=MxV4m3rehj8

 

Ποια version έχεις περασμένη φίλε; γενικότερα ξέρει κανείς πιο είναι το πιο σταθερό release που έχει βγάλει η carbon μέχρι σήμερα;

Smartphone: Google Nexus 5 16GB black

Stock rom,Stock kernel

Xposed modules:gravity,greenify

Nova Launcher Prime

dalvik and bionic libraries from z2

Link to comment
Share on other sites

Ποια version έχεις περασμένη φίλε; γενικότερα ξέρει κανείς πιο είναι το πιο σταθερό release που έχει βγάλει η carbon μέχρι σήμερα;

 

Τώρα δεν έχω custom rom το βίντεο είναι πριν ενα μήνα ανεβασμενω,απο οτι θυμάμαι πρεπει να είναι η 28/3/2014,απο οτι ξέρω και διαβάζω η τελευταίες nightly είναι πολύ σταθερες!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι με την τελευταία kangakat κι ενώ είναι πολύ σταθερή τρώγομαι να ξαναρχίσω τα φλασαρίσματα, και ψήνομαι να δοκιμάσω τον uber kernel για τον οποίο γίνεται τόσος λόγος, σε συνδυασμό είτε με stock είτε με τα build του ίδιου dev (αυτά που ανεβάζει ως blood στο goo του). το έχει δοκιμάσει κανείς;

επίσης πολύ ενδιαφέρον για όποιον του αρέσει η σχεδόν stock εγκατάσταση έχει αυτή η rom που ανέβηκε χτες: http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/development/perfect-kitkat-v1-0-04-29-clean-fast-t2735877

Alex
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα uber και μπορώ να πω ότι είναι καλός, από επιδόσεις άριστος και μπαταρία παρά τη σπατάλη χρήση μου χθες έχω 4.5 ώρες τώρα με 10% ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...