Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Της HTC μπορούμε να βρούμε τα icons για τη Nav Bar ;; Μ αρέσουν αρκετά :)
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή ποιά ? Τα HTC νομιζω δεν έχουν navbar.

Πάντως δες το SoftKeyZ μάλλον θα έχει αυτό που ψάχνεις

EDIT: Ναι τα έχει η εφαρμογή που σου πα. Το μονο που θέλεις τώρα είναι να την κατεβάσεις και voila

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ποιά ? Τα HTC νομιζω δεν έχουν navbar.

Πάντως δες το SoftKeyZ μάλλον θα έχει αυτό που ψάχνεις

EDIT: Ναι τα έχει η εφαρμογή που σου πα. Το μονο που θέλεις τώρα είναι να την κατεβάσεις και voila

 

Ευχαριστώ πολύ, θα το κοιτάξω :)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Τα δοκίμασα πριν λίγο και οκ είναι όμορφα αλλά φαίνονται λίγο μικρά (έως αρκετά) και λίγο ορθογώνια (στενά δηλαδή).

Προτιμώ αυτά που έχω και φαίνονται στο screenshot πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορω να βρω το 0.38; έχω 0.36! Επίσης βλέπω οτι για να αλλαξεις εναν κερνελ θέλει φλασ την Ρομ κλπ εγώ με στοκ που είμαι τι ακριβως κάνω;

 

Την έχει ο flar2 στις τελευταίες σελίδες. Δεν είναι στο ΟΡ μάλλον επειδή λείπει η cm version. Flash την ROM κανεις αν εχεις άλλον custom εκτός ElementalX.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συνήθως τα wipes στους kernel είναι περιττά αφού όντως τα ζιπάκια κάνουν ουσιαστικά wipe το dalvik.

Το θέμα είναι ότι ο kernel κάνει καταγραφές στο /system. Οπότε για να φύγουν όλα τα υπολείμματα ενός custom,

πρώτα dirty flash τη rom για σίγουρα καθαρή επιστροφή στον stock και μετά flash τον επόμενο custom.

 

Για να γράψει ο kernel στο /system πρεπει να εχεις κανει mount /system r/w στον explorer ή δεν παιζει ρολο μιας και τα κανει στην εκκίνηση?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για Dalvik μίλησα. Την επόμενη φορά που θα φλασάρεις μια rom ή kernel τσεκαρε το installation log του recovery να δεις τι γράφει κατά την έναρξη της διαδικασίας. Και συμφωνώ αφού είπα ότι ειδικά για τους kernel περιττά είναι τα wipes, εκτός αν αντιμετωπίζεται ειδικό πρόβλημα.

 

Βασικά νομιζω ότι εννοεί πως όταν κάνουμε wipe dalvik το συστημα στην εκκίνηση κανει optimization τα apps κάτι που δεν γίνεται αν φλασαρουμε απλα τον kernel.

Link to comment
Share on other sites

1) Έχεις κάνει τουλάχιστον 2 κύκλους φόρτισης? Έχεις δουλέψει τον kernel τουλάχιστον 2-3 μέρες?

Μετά θα κρίνεις κυρίως τη μπαταρία αλλά και τη γενικότερη απόδοση. ( όχι μόνο του Elemental αλλά όλων των kernel )

 

Αν θυμάμαι καλά ο Elemental μέσω του Aroma έχει επιλογή για modified ramdisk και νομίζω by default είναι ενεργοποιημένο.

Σε αυτή τη περίπτωση ( και σε όλους τους kernel με τροποποιημένο ramdisk ) αν απλά φλασάρεις τον stock, ναι θα σου μείνουν υπολείμματα.

Dirty flash τη rom λοιπόν για να επιστρέψεις απόλυτα και καθαρά στο stock.

 

 

 

Δεν θα πάθεις τίποτα, σπάνια ίσως πάψει να λειτουργεί κάποιος driver, ακόμα πιο σπάνια ίσως φας κανένα bootloop, αλλά το συνηθέστερο είναι απλά να μην αποδίδει σωστά ο kernel με βάση τα χαρακτηριστικά του και τις ρυθμίσεις του. Έχω πετύχει περίπτωση με αυτό το τρόπο που ο νέος kernel κράτησε τον governor του προηγούμενου. :p

 

 

 

Συνήθως τα wipes στους kernel είναι περιττά αφού όντως τα ζιπάκια κάνουν ουσιαστικά wipe το dalvik.

Το θέμα είναι ότι ο kernel κάνει καταγραφές στο /system. Οπότε για να φύγουν όλα τα υπολείμματα ενός custom,

πρώτα dirty flash τη rom για σίγουρα καθαρή επιστροφή στον stock και μετά flash τον επόμενο custom.

 

Τον έχω 2 βδομάδες φίλε τον κερνελ πάνω.... Δεν έκατσε καλά μάλλον στο δικό μου τηλέφωνο τι να σε πω

Smartphone: Google Nexus 5 16GB black

Stock rom,Stock kernel

Xposed modules:gravity,greenify

Nova Launcher Prime

dalvik and bionic libraries from z2

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε η σημερινή χρήση μου... Εκεί που δείχνει φόρτιση είναι γιατί το συνδεσα κάνα δίλεπτο στον υπολογιστή να περάσω κάτι φώτο....

[ATTACH]44352[/ATTACH][ATTACH]44353[/ATTACH][ATTACH]44354[/ATTACH]

Edited by mak0s

Smartphone: Google Nexus 5 16GB black

Stock rom,Stock kernel

Xposed modules:gravity,greenify

Nova Launcher Prime

dalvik and bionic libraries from z2

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε η σημερινή χρήση μου... Εκεί που δείχνει φόρτιση είναι γιατί το συνδεσα κάνα δίλεπτο στον υπολογιστή να περάσω κάτι φώτο....

[ATTACH]44352[/ATTACH][ATTACH]44353[/ATTACH][ATTACH]44354[/ATTACH]

 

Χρόνια πολλά και απο εμάς! :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορω να βρω το 0.38; έχω 0.36! Επίσης βλέπω οτι για να αλλαξεις εναν κερνελ θέλει φλασ την Ρομ κλπ εγώ με στοκ που είμαι τι ακριβως κάνω;

 

Εδώ είσαι. Φλασάρεις τη ρομ μόνο σε περίπτωση που έχεις περάσει ήδη άλλον custom kernel για να επιστρέψεις στον stock kernel της ρομ και μετά να περάσεις τον νέο. Εσύ τώρα που είσαι στον ίδιο custom kernel (0.36) μπαίνεις recovery και φλασάρεις κατευθείαν τον 0.38.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε η σημερινή χρήση μου... Εκεί που δείχνει φόρτιση είναι γιατί το συνδεσα κάνα δίλεπτο στον υπολογιστή να περάσω κάτι φώτο....

[ATTACH]44352[/ATTACH][ATTACH]44353[/ATTACH][ATTACH]44354[/ATTACH]

 

Τι εχεις πανω απο Ρομ και κερνελ για τέτοιο αποτέλεσμα??

Εγώ είμαι με purity και franco και δεν βγάζω ουτε 4 ώρες οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλεγα να περάσω μία custom αλλά είμαι αναποφάσιστος.:p

Δεν με νοιάζουν οι άπειρες παραμετροποιήσεις, δηλαδή αυτά που θα έκανε η purity μου αρκούν, θέλω όμως να είναι πιο γρήγορη από την stock.

Ίσως η purity με έναν custom kernel?

H purified δινει ταχύτητα στην purity?

Την είχα βάλει για μία μέρα οπότε δεν έχω ασφαλή συμπεράσματα.

Χθες είδα φίλου Nexus 4 με PSX ROM και παρότι είχε franco πανω ήταν απίστευτα γρήγορο. Και του είχε και Gravity Box και δούλευε μια χαρά. Γιατί από ότι ξέρω το gravity δεν κάνει για customs.

Επίσης ξέρει κανείς η KVT49L τι διαφορές έχει από την KOT49H?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέρει κανείς η KVT49L τι διαφορές έχει από την KOT49H?

 

Αυτήν την απορία την έχω κι εγώ.

Η Purity λέει KVT49L ενώ η συσκευή μου είναι KOT49H. Τί σημαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Η KOT49H είναι 4.4.2_r1 και η KVT49L είναι 4.4.2_r2, η οποία είναι το πιο πρόσφατο update που έχει δώσει η Google. Την έχει πάρει μόνο το Nexus 7 2013 LTE και είναι κυρίως bug fixes.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις γιατί αλλάζει το android ID όταν αλλάζουμε rom ή κάνουμε factory reset?

Μου το έβγαλε το titanium backup ως ειδοποίηση για να κάνω restore το παλιό μου ID.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αλλάζω ID μόνος μου οποτε θέλω να ξαναπάρω trial σε κάποια εφαρμογή ;)

Οπότε δεν βρίσκω το κακό :D

Μόνο μια εφαρμογή που θέλει login ξανά για λόγους ασφαλείας

Link to comment
Share on other sites

Για να γράψει ο kernel στο /system πρεπει να εχεις κανει mount /system r/w στον explorer ή δεν παιζει ρολο μιας και τα κανει στην εκκίνηση?

 

Όταν γράφω πριν καλά καλά ανοίξει το μάτι δε πετυχαίνω και τη καλύτερη διατύπωση :p

Στο partition system εννοούσα.

 

Σήμερα έλεγα να περάσω μία custom αλλά είμαι αναποφάσιστος.:p

Δεν με νοιάζουν οι άπειρες παραμετροποιήσεις... θέλω όμως να είναι πιο γρήγορη από την stock. Ίσως η purity με έναν custom kernel?

H purified δινει ταχύτητα στην purity?

 

Αν δε θες άπειρες παραμετροποιήσεις η Purity σίγουρα είναι ότι πιο σταθερό υπάρχει.

Αλλιώς Mahdi, Carbon, Liquidsmooth ( όνομα και πράγμα :happy: αυτή, απλά μια "προσοχή" σε ποιο build θα φλασάρεις γιατί δεν είναι όλα το ίδιο σταθερά )

Αν και ο καθένας θα σου προτείνει τις επιλογές που αρέσουν σε αυτόν. Εγώ απλά δεν είμαι φίλος των CM based ή PA ή Slim για διαφορετικούς λόγους.

Ο Purified δεν θα έλεγα ότι είναι ό,τι πιο γρήγορο υπάρχει αλλά ίσως ό,τι πιο ισορροπημένο ( μαζί με τον Bricked ).

Εγώ θα πρότεινα πάντως ( όχι μόνο σε σένα ) πρώτα βρες τη rom που σου ταιριάζει και μετά αρχίζεις τις δοκιμές σε kernel, για να έχεις και μέτρο σύγκρισης.

 

Τι εχεις πανω απο Ρομ και κερνελ για τέτοιο αποτέλεσμα??

Εγώ είμαι με purity και franco και δεν βγάζω ουτε 4 ώρες οθόνη

 

Μη συγκρίνετε ρε παιδιά σκέτα SOT, αφού άλλη χρήση κάνει ο καθένας και πιθανότατα έχει και άλλο setup στο κινητό.

Χωρίς λεπτομερή αναφορά σε αυτά, δε μπορούν να γίνονται συγκρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε θες άπειρες παραμετροποιήσεις η Purity σίγουρα είναι ότι πιο σταθερό υπάρχει.

Αλλιώς Mahdi, Carbon, Liquidsmooth ( όνομα και πράγμα :happy: αυτή, απλά μια "προσοχή" σε ποιο build θα φλασάρεις γιατί δεν είναι όλα το ίδιο σταθερά )

Αν και ο καθένας θα σου προτείνει τις επιλογές που αρέσουν σε αυτόν. Εγώ απλά δεν είμαι φίλος των CM based ή PA ή Slim για διαφορετικούς λόγους.

Ο Purified δεν θα έλεγα ότι είναι ό,τι πιο γρήγορο υπάρχει αλλά ίσως ό,τι πιο ισορροπημένο ( μαζί με τον Bricked ).

Εγώ θα πρότεινα πάντως ( όχι μόνο σε σένα ) πρώτα βρες τη rom που σου ταιριάζει και μετά αρχίζεις τις δοκιμές σε kernel, για να έχεις και μέτρο σύγκρισης.

 

H Carbon μου αρέσει αλλά με εκνευρίζει το γεγονός του ότι βγάζει κάθε μέρα νέα έκδοση.

Ο liquid έχω δει ότι έχει άπειρα customizations αλλά από ότι διαβάζω στο xda έχει όλο bugs ακόμα.:(

Από την άλλη η Mahdi μου φαίνεται ενδιαφέρουσα. Σχεδόν εξίσου customizable με την liquid και από ότι διαβάζω πιο σταθερή. Αυτήν την έχεις δοκιμάσει με κανέναν kernel ή με τον experimental kernel του developer?

Γενικώς πάντως από τις τρεις ποια σου φαίνεται πιο γρήγορη?

 

Έχω και κάτι σκέψεις για purity με trinity ή elementalx...:D

Link to comment
Share on other sites

Η πιο customize rom που υπαρχει με διαφορα ειναι η c-rom!!!Εχει τα παντα και οταν λεμε τα παντα στην κυριολεξια τα παντα...!Η

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και απο εμάς! :)

 

Χάχα να είσαι καλά φίλε ευχαριστώ

Smartphone: Google Nexus 5 16GB black

Stock rom,Stock kernel

Xposed modules:gravity,greenify

Nova Launcher Prime

dalvik and bionic libraries from z2

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με εκνευρίζει στα πιο πολλά OP των roms είναι ότι δεν γράφουν τα στοιχειώδη αλλά μόνο τα "κόλπα" που κάνει η κάθε rom.

Εκτός και αν είμαι τυφλός.:lol:

 

Θεωρώ απαράδεκτο να μην αναφέρει π.χ. αν η rom είναι deodexed ή odexed. OK κατά 99% θα είναι deodexed, αλλά το ART θα δουλεύει ας πούμε?

Η Purity σίγουρα είναι παράδειγμα προς μίμηση από άποψης σωστού OP.

Link to comment
Share on other sites

Τι εχεις πανω απο Ρομ και κερνελ για τέτοιο αποτέλεσμα??

Εγώ είμαι με purity και franco και δεν βγάζω ουτε 4 ώρες οθόνη

 

Στοκ ρομ, elementalx κερνελ, xposed, z2 libraries, nova launcher, greenify pro...

Smartphone: Google Nexus 5 16GB black

Stock rom,Stock kernel

Xposed modules:gravity,greenify

Nova Launcher Prime

dalvik and bionic libraries from z2

Link to comment
Share on other sites

H Carbon μου αρέσει αλλά με εκνευρίζει το γεγονός του ότι βγάζει κάθε μέρα νέα έκδοση.

Ο liquid έχω δει ότι έχει άπειρα customizations αλλά από ότι διαβάζω στο xda έχει όλο bugs ακόμα.:(

Από την άλλη η Mahdi μου φαίνεται ενδιαφέρουσα. Σχεδόν εξίσου customizable με την liquid και από ότι διαβάζω πιο σταθερή. Αυτήν την έχεις δοκιμάσει με κανέναν kernel ή με τον experimental kernel του developer?

Γενικώς πάντως από τις τρεις ποια σου φαίνεται πιο γρήγορη?

 

Ε δεν είναι ανάγκη βρε να κάνεις update κάθε μέρα σε όλα τα nightlies !

Μπορείς να παρακολουθείς απλά το changelog και να βάζεις μόνο ότι συγκεντρώνει αρκετές αλλαγές. Ίσως μια φορά τη βδομάδα και αν.

 

Στη Liquid δεν θα τα έλεγα bugs, απλά επειδή πολλά πράγματα γίνονται port δεν είναι πάντα τόσο σταθερά.

Μια παρακολούθηση θέλει στις τελευταίες σελίδες του thread στο xda.

Σίγουρα τα build στις 6/4 και 22+23/4 είναι σταθερά.

Αλλά μπορείς να πας και στο goo του CI3Kener που είναι και ο developer του ενσωματωμένου kernel. Ανεβάζει δικά του builds της Liquid και γενικά είναι πιο σταθερά. Θα δεις ότι έχουν και 100δες downloads. ( Απλά τα ονομάζει blood γιατί έχουν ένα κόκκινο theme )

 

Τη Mahdi τη δοκίμασα με Purified μόνο, o stock ( όχι experimental ) δικός της μου φάνηκες λίγο αργός. Μπορεί ιδέα μου.

 

Από πλευράς ταχύτητας ( με τους ενσωματωμένους kernel ) 1 ) Liquid 2 ) Carbon 3 ) Mahdi.

 

 

Επίσης ενημερωτικά στη τελευταία έκδοση του Purified έχει αλλάξει το default χρωματικό προφιλ σε Piereligio_TrueRGBv7,

αλλά οκ μπορεί κάποιος να το αλλάξει με το nexus display control του franco.

Εδώ όλα τα χρωματικά προφίλ για όποιον θέλει να τα κατεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Στοκ ρομ, elementalx κερνελ, xposed, z2 libraries, nova launcher, greenify pro...

Ωραιος φιλε μου,το ιδιο setup εχω και εγω,με την μονη διαφορα οτι εχω τον stock launcher,ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικα και με τη αποδοση αλλα και με την μπαταρια!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Η πιο customize rom που υπαρχει με διαφορα ειναι η c-rom!!!Εχει τα παντα και οταν λεμε τα παντα στην κυριολεξια τα παντα...!Η

 

Πλουσιότατη μεν σε σημείο αηδίας συμφωνώ, τον CAF kernel τι τον θέλανε... :p

Link to comment
Share on other sites

Πλουσιότατη μεν σε σημείο αηδίας συμφωνώ, τον CAF kernel τι τον θέλανε... :p

Συμφωνω captain:D Η carbon rom ειναι cm based η aosp?

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...