Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μαλιστα. Το ιδιο ισχυει φανταζομαι και για τα nandroid backups και φωτο ετσι? δεν σβηνονται

 

Ό,τι διαλέξεις να σβηστεί θα σβηστεί, ό,τι αφήσεις θα μείνει. So simple.

Βάλε TWRP και είναι κατατοπιστικότατο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι αλλα στο ερωτημα μου, μου εχεις κανει 2 ερωτησεις αντι να μου δωσεις την απαντηση/λυση. Κι εγω δεν το λεω ειρωνικα, απλα μου δημιουργηθηκε η εντυπωση πως πανω σε custom kernel δε φλασαρεις αλλον custom kernel, αλλα πρωτα τον στοκ. Αν η Purity εχει στοκ kernel τοτε ουτως η αλλως ειναι οκ σαν διαδικασια. ;)

 

Οκ. Τωρα μαλιστα.

Γενικα ενας καλος συνδυασμος custom rom/kernel, αξιζει; Θα δω διαφορα στη συσκευη οντως περαν των παραμετροποιησεων σε αποδοση/μπαταρια;

 

 

Αυτό ακριβώς που λέει πιο κάτω ο gtctsiamp. Ρητορικές ήταν οι ερωτήσεις. Απλά είμαι της άποψης να έχει καταλάβει από πριν

κάποιος τι πάει να κάνει, για ποιο λόγο, τις πιθανές συνέπειες και τρόπους επίλυσης πιθανών προβλημάτων, και όχι να ακολουθεί

απλά μηχανικά οδηγίες. Έτσι θα έχει λιγότερες "παρενέργειες" και σίγουρα περισσότερη αυτοπεποίθηση ;)

 

Επιστροφή πρώτα στον stock είναι το σωστό αν παρέμενες στην ίδια rom, καλά το λες.

Αφού όμως θα αλλάξεις rom μετά από clean install είναι περιττό.

Καμία σχέση με HTC, εδώ η ζωή είναι απλή :D

 

Γενικά πάντως θα σου έλεγα να δοκιμάζεις πρώτα μια rom για να δεις αν σου αρέσει και αν είναι σταθερή κυρίως και μετά

σε συνδυασμό με έναν kernel. Αν τα φλασάρεις και τα 2 μαζί και έχεις πχ FCs ή RReboots πώς θα ξέρεις από που είναι...?!

Οκ, στη Purity που λες δεν υφίσταται σχεδόν τέτοιο θέμα γιατί είναι πιο σταθερή και από τη stock της Google που λέει ο λόγος,

αλλά σαν γενικό κανόνα το λέω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που λέει πιο κάτω ο gtctsiamp. Ρητορικές ήταν οι ερωτήσεις. Απλά είμαι της άποψης να έχει καταλάβει από πριν

κάποιος τι πάει να κάνει, για ποιο λόγο, τις πιθανές συνέπειες και τρόπους επίλυσης πιθανών προβλημάτων, και όχι να ακολουθεί

απλά μηχανικά οδηγίες. Έτσι θα έχει λιγότερες "παρενέργειες" και σίγουρα περισσότερη αυτοπεποίθηση ;)

 

Επιστροφή πρώτα στον stock είναι το σωστό αν παρέμενες στην ίδια rom, καλά το λες.

Αφού όμως θα αλλάξεις rom μετά από clean install είναι περιττό.

Καμία σχέση με HTC, εδώ η ζωή είναι απλή :D

 

Γενικά πάντως θα σου έλεγα να δοκιμάζεις πρώτα μια rom για να δεις αν σου αρέσει και αν είναι σταθερή κυρίως και μετά

σε συνδυασμό με έναν kernel. Αν τα φλασάρεις και τα 2 μαζί και έχεις πχ FCs ή RReboots πώς θα ξέρεις από που είναι...?!

Οκ, στη Purity που λες δεν υφίσταται σχεδόν τέτοιο θέμα γιατί είναι πιο σταθερή και από τη stock της Google που λέει ο λόγος,

αλλά σαν γενικό κανόνα το λέω.

Οκ κατανοητο.

Ποια HTC, δεν τους ξαναδινω € αυτους. ;)

Το συνδυασμο Purity/Purified επειδη ειναι δοκιμασμενος, αποφασισα να τον επιχειρησω με τη μια.

 

Οκ, γι αρχη δε νομιζω πως διακρινω καμια διαφορα στις επιδοσεις. Η μπαταρια θα δειξει.

 

Να γυρισω σε art λετε, να το δοκιμασω;

 

Επισης μια απορια: δε θυμαμαι να το ειχα βρει στη στοκ rom, αλλα στην purity συνεδεσα μεσα απο την επεξεργασια επαφων (gmail) μια προς μια με το αντιστοιχο προφιλ της στο fb.

Αυτο ξερετε αν μενει μετα απο clean install; Στα HTC πχ οταν το κανεις μια φορα, αποθηκευει στις σημειωσεις του gmail τον κωδικα/σελιδα του ατομου στο fb και εμενε παντα.

 

Επισης οι φωτογραφιες αυτες προφιλ που φαινονται ειναι φουλ pixelιασμενες-φανταζομαι δεν μπορουμε να κανουμε κατι γι' αυτο, σωστα;

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.εχω προβλημα με τον συγχρονισμο ενω ολα δουλευαν κανονικα εχει κανεις αλλο τετοιο θεμα?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.εχω προβλημα με τον συγχρονισμο ενω ολα δουλευαν κανονικα εχει κανεις αλλο τετοιο θεμα?

καλησπερα!settings--->data usage-->πατα πανω δεξια τις τελειτσες και τικαρεις autosync data...ισως εβαλες και δευτερο λογαριασμο στο google?

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατανοητο.

....Οκ, γι αρχη δε νομιζω πως διακρινω καμια διαφορα στις επιδοσεις. Η μπαταρια θα δειξει.

 

Να γυρισω σε art λετε, να το δοκιμασω;

 

Επισης μια απορια: δε θυμαμαι να το ειχα βρει στη στοκ rom, αλλα στην purity συνεδεσα μεσα απο την επεξεργασια επαφων (gmail) μια προς μια με το αντιστοιχο προφιλ της στο fb.

Αυτο ξερετε αν μενει μετα απο clean install; ........

 

1) Κάνε πρώτα 1-2 τουλάχιστον πλήρης κύκλους φόρτισης και μετά θα δεις για τη μπαταρία.

Άσε επίσης 2-3 μέρες για να "κάτσει" ο kernel και μετά θα δεις για επιδόσεις.

2) Δούλεψε θα έλεγα πρώτα το κινητό 3-4 μέρες σε dalvik και μετά το γυρνάς σε ART για να συγκρίνεις και τη τυχόν διαφορά.

3) Δεν έχω ιδέα από fb στο κινητό ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατανοητο.

Ποια HTC, δεν τους ξαναδινω € αυτους. ;)

Το συνδυασμο Purity/Purified επειδη ειναι δοκιμασμενος, αποφασισα να τον επιχειρησω με τη μια.

 

Οκ, γι αρχη δε νομιζω πως διακρινω καμια διαφορα στις επιδοσεις. Η μπαταρια θα δειξει.

 

Να γυρισω σε art λετε, να το δοκιμασω;

 

Επισης μια απορια: δε θυμαμαι να το ειχα βρει στη στοκ rom, αλλα στην purity συνεδεσα μεσα απο την επεξεργασια επαφων (gmail) μια προς μια με το αντιστοιχο προφιλ της στο fb.

Αυτο ξερετε αν μενει μετα απο clean install; Στα HTC πχ οταν το κανεις μια φορα, αποθηκευει στις σημειωσεις του gmail τον κωδικα/σελιδα του ατομου στο fb και εμενε παντα.

 

Επισης οι φωτογραφιες αυτες προφιλ που φαινονται ειναι φουλ pixelιασμενες-φανταζομαι δεν μπορουμε να κανουμε κατι γι' αυτο, σωστα;

 

Βάλε το sync.me από το Play Store, και καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατανοητο.

Ποια HTC, δεν τους ξαναδινω € αυτους. ;)

Το συνδυασμο Purity/Purified επειδη ειναι δοκιμασμενος, αποφασισα να τον επιχειρησω με τη μια.

 

Οκ, γι αρχη δε νομιζω πως διακρινω καμια διαφορα στις επιδοσεις. Η μπαταρια θα δειξει.

 

Να γυρισω σε art λετε, να το δοκιμασω;

 

Επισης μια απορια: δε θυμαμαι να το ειχα βρει στη στοκ rom, αλλα στην purity συνεδεσα μεσα απο την επεξεργασια επαφων (gmail) μια προς μια με το αντιστοιχο προφιλ της στο fb.

Αυτο ξερετε αν μενει μετα απο clean install; Στα HTC πχ οταν το κανεις μια φορα, αποθηκευει στις σημειωσεις του gmail τον κωδικα/σελιδα του ατομου στο fb και εμενε παντα.

 

Επισης οι φωτογραφιες αυτες προφιλ που φαινονται ειναι φουλ pixelιασμενες-φανταζομαι δεν μπορουμε να κανουμε κατι γι' αυτο, σωστα;

 

Αν θες καλύτερες επιδόσεις δοκίμασε την purity με τον elementalx.

Επίσης μπορείς να περάσεις τα z2 patches αλλά πρόσεξε, μόνο το Z2 bionic θα περάσεις από τα Ζ2, για dalvik θα περάσεις αυτό. Αν βέβαια χρησιμοποιήσεις ART το dalvik είναι άχρηστο, οπότε περνάς μόνο το bionic.

 

Από fb είμαι και εγώ άσχετος γενικότερα σε όλες τις πλατφόρμες.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες καλύτερες επιδόσεις δοκίμασε την purity με τον elementalx.

Επίσης μπορείς να περάσεις τα z2 patches αλλά πρόσεξε, μόνο το Z2 bionic θα περάσεις από τα Ζ2, για dalvik θα περάσεις αυτό. Αν βέβαια χρησιμοποιήσεις ART το dalvik είναι άχρηστο, οπότε περνάς μόνο το bionic.

 

Από fb είμαι και εγώ άσχετος γενικότερα σε όλες τις πλατφόρμες.:lol:

 

Υπαρχει καποια συγκεκρικριμενη σειρα φλασαρισματος; Δηλαδη πρωτα γυρναω σε art, μετα κανω wipe dalvik και cache και μετα το bionic;

 

Στην Purity ειναι safe το γυρισμα σε art, γιατι το προειδοποιητικο μηνυμα στην αλλαγη με τρομαξε.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι σε ART απλά φλασάρεις το z2 bionic. Δεν χρειάζεται wipe dalvik αν δεν περάσεις z2 dalvik.

To ART είναι γενικώς σε πειραματικό στάδιο, πόσο μάλλον όταν το χρησιμοποιείς σε deodexed rom.

Αλλά αφού ο developer λέει ότι είναι ΟΚ δεν θα έχεις θέμα.

 

Την cache δεν χρειάζεται να την κανεις wipe γενικότερα. Μόνο την dalvik αν περάσεις το z2 dalvik.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να αφήσεις τα διάφορα patches σε custom ρομ.

Οι περισσότερες custom είναι ήδη dalvik/bionic optimized και καλό είναι να μη μπλέκουμε

πράγματα. Η Purity το αναφέρει καθαρά στο OP της "ART-Dalvik-Bionic optimized".

Αν μιλούσαμε για καθαρή stock τότε ίσως να είχε νόημα.

Το προειδοποιητικό μήνυμα στο ART είναι επειδή επίσημα είναι σε πειραματικό στάδιο ακόμα.

 

Και για όσους δοκιμάζουν Purity δε ξέρω αν έχουν δει αυτά τα δύο themes.

Δύο εκδόσεις Λευκό και μαύρο , αλλάζει απλώς λίγο και ελαφρά το background διαφόρων menu.

Σε μορφή zip, τα φλασάρεις απευθείας από recovery. Ο developer παρέχει και revert2stock zip

για όσους θέλουν να επιστρέψουν μετά στο αρχικό.

Ενημερωτικά, είναι μόνο για Purity.

( γίνονται update για κάθε έκδοση της rom )

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια , βρηκα αυτο το εργαλειο χ8ες και το δουλεψα .... http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/development/tool-restoreme-restore-nexus-device-t2678390

σε 10 λεπτα ημουν στοκ. για οποιον ενδιαφερετε ειναι πολυ χρησιμο και γρηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι σε ART απλά φλασάρεις το z2 bionic. Δεν χρειάζεται wipe dalvik αν δεν περάσεις z2 dalvik.

To ART είναι γενικώς σε πειραματικό στάδιο, πόσο μάλλον όταν το χρησιμοποιείς σε deodexed rom.

Αλλά αφού ο developer λέει ότι είναι ΟΚ δεν θα έχεις θέμα.

 

Την cache δεν χρειάζεται να την κανεις wipe γενικότερα. Μόνο την dalvik αν περάσεις το z2 dalvik.

Δεν ειμαι σε art, απλα το πατησα γιατι θυμομουν πως κατι βγαζει σε μηνυμα και το ακυρωσα.

Εγώ θα έλεγα να αφήσεις τα διάφορα patches σε custom ρομ.

Οι περισσότερες custom είναι ήδη dalvik/bionic optimized και καλό είναι να μη μπλέκουμε

πράγματα. Η Purity το αναφέρει καθαρά στο OP της "ART-Dalvik-Bionic optimized".

Αν μιλούσαμε για καθαρή stock τότε ίσως να είχε νόημα.

Το προειδοποιητικό μήνυμα στο ART είναι επειδή επίσημα είναι σε πειραματικό στάδιο ακόμα.

 

Οκ, κατανοητο, οποτε το αφηνω.

Θα μεινω λιγο με purified kernel και θα δοκιμασω και μετα το ΣΚ elementalx που τον προτεινετε κι εσεις αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να αφήσεις τα διάφορα patches σε custom ρομ.

Οι περισσότερες custom είναι ήδη dalvik/bionic optimized και καλό είναι να μη μπλέκουμε

πράγματα. Η Purity το αναφέρει καθαρά στο OP της "ART-Dalvik-Bionic optimized".

Αν μιλούσαμε για καθαρή stock τότε ίσως να είχε νόημα.

Το προειδοποιητικό μήνυμα στο ART είναι επειδή επίσημα είναι σε πειραματικό στάδιο ακόμα.

 

Και για όσους δοκιμάζουν Purity δε ξέρω αν έχουν δει αυτά τα δύο themes.

Δύο εκδόσεις Λευκό και μαύρο , αλλάζει απλώς λίγο και ελαφρά το background διαφόρων menu.

Σε μορφή zip, τα φλασάρεις απευθείας από recovery. Ο developer παρέχει και revert2stock zip

για όσους θέλουν να επιστρέψουν μετά στο αρχικό.

Ενημερωτικά, είναι μόνο για Purity.

( γίνονται update για κάθε έκδοση της rom )

 

Captain για τα patches, όπως λέει και ο "Hammer_Of_The_Gods" εδώ, η Purity έχει optimized bionic και dalvik αλλά όχι της Qualcomm γιατί είναι closed source.

Φυσικά η διαφορά που δει κάποιος θα είναι μικρότερη από αυτήν που θα έβλεπε κάποιος σε stock rom με stock bionic & dalvik.

Link to comment
Share on other sites

Captain για τα patches, όπως λέει και ο "Hammer_Of_The_Gods" εδώ, η Purity έχει optimized bionic και dalvik αλλά όχι της Qualcomm γιατί είναι closed source.

Φυσικά η διαφορά που δει κάποιος θα είναι μικρότερη από αυτήν που θα έβλεπε κάποιος σε stock rom με stock bionic & dalvik.

 

Για την ακριβεια λεει πως μονο σε benchmarks θα δει κανεις διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς με αυτά τα patches κυρίως σε benchmarks βλέπεις διαφορά.

Στην πράξη μόνο η αλλαγή kernel θα σου δώσει διαφορές στην χρήση.

Link to comment
Share on other sites

η cyanogen συστηνεται απο κανεναν σας?

 

Έχει μείνει πίσω γενικότερα και δεν έχει και stable έκδοση.

Το έχει ρίξει και στο εταιρικό τώρα, οπότε δύσκολα.

Για το OnePlus One καλή είναι.:p

Link to comment
Share on other sites

Καλή είναι αλλά σε εμας τουλάχιστον είναι και αυτή η διαμάχη για CAF ή AOSP που νομίζω τους έχει ρίξει. Άσε που την έχουν δει όντως κάπως... επαγγελματίες αλλά με την κακή έννοια
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση :

 

Είπα να φλασάρω σήμερα μετά από πολύ καιρό carbon να δω που βρίσκεται και mahdi για να κάνω μια δοκιμή που ήθελα.

Τελευταίες εκδόσεις και οι 2.

Και στις 2 περιπτώσεις δεν μου έδινε η ρομ δυνατότητα για επιλογή δικτύου ( 2/3G κλπ ) στις ρυθμίσεις

και ούτε υπήρχε αντίστοιχο qs tile. Το κουφό, έπαιρναν και οι 2 αυτόματα τις ρυθμίσεις για mobile data

και όλα δούλευαν κομπλέ.

Πρώτη φορά το είδα αυτό σε android γενικά, ειδικά με τη Q. Πάντα τις έβαζα manual.

Το θέμα είναι ότι δεν είχα πουθενά δυνατότητα επιλογής τύπου δικτύου...

Κάποιο νέο feature της carbon ή mahdi είναι και το έχω χάσει...?

Ή να δω αν υπάρχει κάποιο περίεργο conflict γιατί χρησιμοποιώ παλαιότερο radio/baseband από το αμερικάνικο nexus.

 

Η πλάκα είναι ότι σκαλίζοντας αρχικά τη carbon κάποια στιγμή κάτι έκανα ( άντε βρες τώρα τι ) και έχασα παντελώς

τη σύνδεση με το GSM :p Ξαναμπουτάρω σε Purity και σήμα γιοκ.

Πάει λέω, κατέστρεψα το EFS. :O

Aλλά όχι, το ΙΜΕΙ εκεί και όλα να δείχνουν νορμαλ. Τελικά ανακαλύπτω ότι το τηλέφωνο έχει γυρίσει σε CDMA mode ( ε πώς να δουλέψει ).

Το ξαναγύρισα και όλα οκ.

 

Απλά για να κοιτάξω, αν είναι το radio που χρησιμοποιώ ή κάτι άλλαξε σε carbon και mahdi μη τυχόν και τη πατήσουν και άλλοι χρήστες και ψάχνονται.

( Είμαι σίγουρος πάντως ότι πριν μια βδομάδα που ξαναείδα τη mahdi υπήρχε tile για network mode και οι σχετικές ρυθμίσεις, τι στο καλό τόσο λάθος θυμάμαι..?! )

Link to comment
Share on other sites

Απο που το ρυθμίζεις αυτό? Gsm/CDMA ? Μάλλον γι αυτό δεν δούλευε και στις αλλες ρομ. Δεν νομίζω να "χάλασαν" οι ρομ ;) απλά το θέμα είναι γιατί άλλαξε μονο του
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί η αλλαγή της ρύθμισης σε μία rom επιρρεάζει και τις υπόλοιπες?

Software είναι η αλλαγή, όχι hardware.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανεις wipe ;) Η ακόμα μπορεί αυτή η ρύθμιση να αποθηκεύεται στο EFS (?) αφού δεν είναι κάτι που παίζουμε
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση :

 

Είπα να φλασάρω σήμερα μετά από πολύ καιρό carbon να δω που βρίσκεται και mahdi για να κάνω μια δοκιμή που ήθελα.

Τελευταίες εκδόσεις και οι 2.

Και στις 2 περιπτώσεις δεν μου έδινε η ρομ δυνατότητα για επιλογή δικτύου ( 2/3G κλπ ) στις ρυθμίσεις

και ούτε υπήρχε αντίστοιχο qs tile. Το κουφό, έπαιρναν και οι 2 αυτόματα τις ρυθμίσεις για mobile data

και όλα δούλευαν κομπλέ.

Πρώτη φορά το είδα αυτό σε android γενικά, ειδικά με τη Q. Πάντα τις έβαζα manual.

Το θέμα είναι ότι δεν είχα πουθενά δυνατότητα επιλογής τύπου δικτύου...

Κάποιο νέο feature της carbon ή mahdi είναι και το έχω χάσει...?

Ή να δω αν υπάρχει κάποιο περίεργο conflict γιατί χρησιμοποιώ παλαιότερο radio/baseband από το αμερικάνικο nexus.

 

Η πλάκα είναι ότι σκαλίζοντας αρχικά τη carbon κάποια στιγμή κάτι έκανα ( άντε βρες τώρα τι ) και έχασα παντελώς

τη σύνδεση με το GSM :p Ξαναμπουτάρω σε Purity και σήμα γιοκ.

Πάει λέω, κατέστρεψα το EFS. :O

Aλλά όχι, το ΙΜΕΙ εκεί και όλα να δείχνουν νορμαλ. Τελικά ανακαλύπτω ότι το τηλέφωνο έχει γυρίσει σε CDMA mode ( ε πώς να δουλέψει ).

Το ξαναγύρισα και όλα οκ.

 

Απλά για να κοιτάξω, αν είναι το radio που χρησιμοποιώ ή κάτι άλλαξε σε carbon και mahdi μη τυχόν και τη πατήσουν και άλλοι χρήστες και ψάχνονται.

( Είμαι σίγουρος πάντως ότι πριν μια βδομάδα που ξαναείδα τη mahdi υπήρχε tile για network mode και οι σχετικές ρυθμίσεις, τι στο καλό τόσο λάθος θυμάμαι..?! )

 

Υπάρχει tile για network mode στη mahdi απλά πρέπει πρώτα να βάλεις σε 2g το δίκτυο χειροκίνητα από τις ρυθμίσεις για να εμφανιστεί και το tile.

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρα πριν απο λίγο purity με Franco και όλο το κινητό έχει ενα μαυρο θέμα που δεν είχε παλιά. Ακόμα και το play store είναι μαύρο. Είχα και πριν αυτό το συνδυασμό Ρομ αλλά δεν ήτανε έτσι. Γνωρίζει κανεις γτ έγινε αυτό??
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...