Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγώ από ότι είδα γίνετε και με 5.0.1 απλά κάνω την διαδικασία και κολλάω εκεί που πρέπει ο υπολογιστής να δει το κινητό σαν com port δίνω την εντολή μέσω adb και μετά τίποτα,καμια βοήθεια?

Λογικά είσαι στο πρόγραμμα QPST. Εκεί έπρεπε να γράψω χειροκίνητα το com port γιατί δεν μου εμφάνιζε αυτό που ήταν εγκατεστημένο το κινητό. Επίσης αν θυμάμαι καλά κάπου εκεί πρέπει να γράψεις και το SPC code, στο πρόγραμμα το έχει default στο 0.

Smile...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

optipop η Ν5Χ?

Θα πρότεινα την cataclysm μιας και είναι η πιο σταθερή και σε συνδιασμό με uber kernel εμένα μου δίνει σχεδόν 5 ώρες sot... Τώρα πειραματίζονται με code blue για κέρνελ να δω ποιος κάθεται πιο καλά...

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα την cataclysm μιας και είναι η πιο σταθερή και σε συνδιασμό με uber kernel εμένα μου δίνει σχεδόν 5 ώρες sot... Τώρα πειραματίζονται με code blue για κέρνελ να δω ποιος κάθεται πιο καλά...

 

οκ ευχαριστώ πολύ!!!Απο cyanogen μεριά ξέρεις καθόλου τι παίζει?η κάμερα της cyanogen είναι καλύτερη?

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ πολύ!!!Απο cyanogen μεριά ξέρεις καθόλου τι παίζει?η κάμερα της cyanogen είναι καλύτερη?

Δεν έχω ιδέα αγορινα...δεν έχω βάλει cyanogen...το σκεφτόμουν να βάλω αλλά δεν το εκανα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα αγορινα...δεν έχω βάλει cyanogen...το σκεφτόμουν να βάλω αλλά δεν το εκανα....

 

οκ ευχαριστώ πολύ!

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα την cataclysm μιας και είναι η πιο σταθερή και σε συνδιασμό με uber kernel εμένα μου δίνει σχεδόν 5 ώρες sot... Τώρα πειραματίζονται με code blue για κέρνελ να δω ποιος κάθεται πιο καλά...

 

elementalx μήπως δοκίμασες φίλε; Κι εγώ με cataclysm είμαι αλλά με το δικό της kernel και ψάχνομαι ποιο να βάλω. Πριν είχα CM11 και elementalX.

Link to comment
Share on other sites

elementalx μήπως δοκίμασες φίλε; Κι εγώ με cataclysm είμαι αλλά με το δικό της kernel και ψάχνομαι ποιο να βάλω. Πριν είχα CM11 και elementalX.

εβαλα και elementalx επειδη ειχα διαβασει πολλα θετικα σχολια αλλα σε εμενα δεν εκατσε...ειχα sot 2μιση βια 3 ωρες....ενω τωρα με uber ειμαι σχεδον στις πεντε...για μενα δλδ πρωτα ειναι ο uber μετα ο code blue και τελευταιος ο elementalx...

Link to comment
Share on other sites

στις οδηγιες εγκατσαστασης του Uber γραφει αυτο ``5. Navigate to system/etc/uber_v1.3.cfg using your favorite root file browser and change values based on descriptions to whatever you want``τι αλλαγες πρπει να κανουμε?

και κατι αλλο ποια εκδοση κατεβαζουμε?

Edited by leriban
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίζω μεταξύ 2 εκδόσεων απο φάκελο sabermod και φάκελο release...την πιο πρόσφατη εκδοση απο το καθένα...απο sabermod ρην πιο πρόσφατη 4.9.3 faux και απο release απλα την πιο πρόσφατη...ο sabermod είναι αν θες να τον σκαλιζεις τον κέρνελ και το δεύτερο απλα το χρησιμοποιείς όπως είναι...τώρα ως αναφορά τι να αλλάξει δοκίμασε το πρωτα όπως είναι χωρίς να σκαλισεις κ ανάλογα μετα αν θες παίξε με governor, uv, και max freq. της cpu.
Link to comment
Share on other sites

Με ποια εφαρμογή μπορούμε να δούμε τα του κέρνελ και να τον παραμετροποιήσουμε;

Λέω να δοκιμάσω αυτόν * UBER-L-N5-Release-12-26-2014.zip 9262KB1602014-12-25 23:35:23

Edit: το βίντεο στο xda είναι πολύ κατατοπιστικό. Όλα στο cfg αρχείο ή με άλλη εφαρμογή όπως του faux που έχω ήδη αγορασμένη εδώ και καιρό.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Με ποια εφαρμογή μπορούμε να δούμε τα του κέρνελ και να τον παραμετροποιήσουμε;

Λέω να δοκιμάσω αυτόν * UBER-L-N5-Release-12-26-2014.zip 9262KB1602014-12-25 23:35:23

Edit: το βίντεο στο xda είναι πολύ κατατοπιστικό. Όλα στο cfg αρχείο ή με άλλη εφαρμογή όπως του faux που έχω ήδη αγορασμένη εδώ και καιρό.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dsht.kerneltweaker

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα. εβγαλα το root με toolkit και μετα κλειδωσα και τον bootloader εκανε επανεκινηση το κινητο ελενξα οτι δεν ειναι πλεον root ειδα και οτι ειναι κλειδωμενος και ο bootloader με Fastboot και θα ηθελα να ρωτησω απο δω και περα θα μπορω να παιρνω κανονικα τις ota αναβαθμισεις η θα εχω προβλημα.. φυσιολογικα θα πρεπει να ειναι το κινητο οπως το πηρα και θα μπορω να το κανω και επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις ετσι νομιζω εγω και αν χρειαστη τιποτα σερβις θα φαινεται πουθενα οτι ειχα κανει root.
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Με ποια εφαρμογή μπορούμε να δούμε τα του κέρνελ και να τον παραμετροποιήσουμε;

Λέω να δοκιμάσω αυτόν * UBER-L-N5-Release-12-26-2014.zip 9262KB1602014-12-25 23:35:23

Edit: το βίντεο στο xda είναι πολύ κατατοπιστικό. Όλα στο cfg αρχείο ή με άλλη εφαρμογή όπως του faux που έχω ήδη αγορασμένη εδώ και καιρό.

Δεν χρειάζεται εφαρμογή...ενα file manager θες και πηγαίνεις στο root μετα etc και κάτω κάτω λογικά θα βρεις το uber configure file....μπαίνεις εκεί κ κανεις οσες αλλαγές θες...είναι εύκολο απλό και είναι αυτό που προτείνει κ ο dev...

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το έχουν πάρει ακόμα χαμπάρι από χθες το βράδυ ο βασιλιάς επέστρεψε :lol:

 

Όσοι πιστοί προσέλθετε, λείπουν ακόμα κανά δυο πραγματάκια που θα μπουν σταδιακά αλλά σίγουρα δε θα γεμίσει με

σκουπίδια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίζω μεταξύ 2 εκδόσεων απο φάκελο sabermod και φάκελο release...την πιο πρόσφατη εκδοση απο το καθένα...απο sabermod ρην πιο πρόσφατη 4.9.3 faux και απο release απλα την πιο πρόσφατη...ο sabermod είναι αν θες να τον σκαλιζεις τον κέρνελ και το δεύτερο απλα το χρησιμοποιείς όπως είναι...τώρα ως αναφορά τι να αλλάξει δοκίμασε το πρωτα όπως είναι χωρίς να σκαλισεις κ ανάλογα μετα αν θες παίξε με governor, uv, και max freq. της cpu.

 

Τώρα έχω elementalx. Για να βάλω uber πρέπει πρώτα να βάλω στοκ κερνελ και μετά να φλασαρω τον uber;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται εφαρμογή...ενα file manager θες και πηγαίνεις στο root μετα etc και κάτω κάτω λογικά θα βρεις το uber configure file....μπαίνεις εκεί κ κανεις οσες αλλαγές θες...είναι εύκολο απλό και είναι αυτό που προτείνει κ ο dev...

Αυτό έκανα, αλλά βλέπω πως δεν δουλεύουν οι επιλογές μου. Ακόμη το ψάχνω.

Edit: όλα καλά

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το έχουν πάρει ακόμα χαμπάρι από χθες το βράδυ ο βασιλιάς επέστρεψε :lol:

 

Όσοι πιστοί προσέλθετε, λείπουν ακόμα κανά δυο πραγματάκια που θα μπουν σταδιακά αλλά σίγουρα δε θα γεμίσει με

σκουπίδια.

 

Captain εχει ακομα αρκετα θεματακια για να ειναι για καθημερινη χρηση....παντως ειναι αρκετα γρηγορη και stock look!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω elementalx. Για να βάλω uber πρέπει πρώτα να βάλω στοκ κερνελ και μετά να φλασαρω τον uber;

 

Ναι φλασαρεις τον kernel που φοραει η rom σου για την ακριβεια.

Link to comment
Share on other sites

Captain εχει ακομα αρκετα θεματακια για να ειναι για καθημερινη χρηση....παντως ειναι αρκετα γρηγορη και stock look!

 

Τι θεματάκια έχει βρε?

Αλήθεια ρωτάω γιατί εγώ από χθες βράδυ δεν έχω δει κάτι σημαντικό.

( εκτός και αν είναι κάτι που δε χρησιμοποιώ ).

Μια χαρά τη βρίσκω για DD.

Ότι λείπουν 2-3 features, εντάξει λογικό το βρίσκω για τώρα, αλλά δεν με χαλάει να περιμένω :p

 

Όσοι θα ήθελαν πάντως κάτι κοντά στο "πνεύμα" της Purity και λίγο πιο "ολοκληρωμένη" στη παρούσα φάση ας ρίξουν μια ματιά και στη BoostPop.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θα ήθελαν πάντως κάτι κοντά στο "πνεύμα" της Purity και λίγο πιο "ολοκληρωμένη" στη παρούσα φάση ας ρίξουν μια ματιά και στη BoostPop.

Νομίζω ήρθε ο καιρός να δοκιμάσω καστομιά σε lollipop. Ξεκινάω από την πρόταση του καπετάνιου και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

@kyrgeo1978

 

Καλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου...:p

Απλά πρότεινα μια μινιμαλιστική αλλά με καλή λειτουργικότητα AOSP based rom.

Και απολύτως σταθερή τις 2-3 μέρες που έκατσα σε αυτήν. ( ετοιμάζει update σήμερα ή αύριο )

Εξάλλου τα περισσότερα AOSP builds έχουν κατά βάση κοινά χαρακτηριστικά τραβηγμένα από CM/Slim/Omni,

με λίγες διαφορές στις λεπτομέρειες. Ανάλογα με τα γούστα του ο καθένας διαλέγει.

Μόνο η Cataclysm προσφέρει αυτή τη στιγμή πιο εκτεταμένη παραμετροποίηση κυρίως λόγω QS tiles.

Link to comment
Share on other sites

@kyrgeo1978

Μόνο η Cataclysm προσφέρει αυτή τη στιγμή πιο εκτεταμένη παραμετροποίηση κυρίως λόγω QS tiles.

Επιβεβαιωνω. Μου αρεσει που τα εχει ολα τα extra της μαζεμενα σ ενα μονο μενου οπως κι επισης πολυ καλο μετα το χθεσινο update το cataclysm back settings. Κανεις clean install οποτε χρειαστει και μαζι με Titanium backup για επαναφορα ρυθμισεων εφαρμογων χρηστη κερδιζεις πολυ χρονο, κοπο, βαρεμαρα, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων με εγκατασταση μονο των απαραιτητων εφαρμογων και με ελαχιστη χρηση του κινητου, η μπαταρια εξακολουθει να ειναι απαλευτη με στοκ 5.0.1, 35 λεπτα οθονη και η μπαταρια απο 100% στο 15%. Με ΚιτΚατ ειχα πανω απο 60% μπαταρια με την ιδια χρηση.

Συνεπως, θα εκτιμουσα αφανταστα τις προτασεις σας για να φλασαρω αλλη ρομ με κυριο στοχο τη νορμαλ χρηση (τηλεφωνα, μεηλ, messaging apps) του κινητου απο το πρωι ως το βραδυ.

Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

Στο nexus 6 η euphoria είναι παρα πολύ καλη και σταθερή....στο nexus 5 αυτή την στιγμη η cataclysm είναι η πιο σταθερή και με το πλεονεκτημα των Qs tiles.....

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...