Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

....όσοι τολμηροί ενδιαφέρονται......:)

''Ο George Hotz έκανε πράξη αυτό που υποσχέθηκε και πλέον ένα καινούργιο εργαλείο επιτρέπει στους χρήστες των android συσκευών να επεμβαίνουν στο root της συσκευής τους με πολύ απλό τρόπο. Για να το κάνουν αυτό απλός πρέπει να επισκεφτούν την ομώνυμη σελίδα εδώ και να πατήσουν επάνω στο γράμμα λάμδα και να κατεβάσουν το αρχείο apk ''

http://www.towelroot.com/

Δουλεύει ακριβώς όπως λέει. Κατεβάζεις το apk, πατάς κουμπί, κάνει reboot και είσαι root. Ούτε ξεκλειδώνει bootloader ούτε τίποτα. Λέει μάλιστα ότι δεν γράφει ούτε ο Knox στα Samsung.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του δημιουργού, εκμεταλλεύεται ένα exploit στον πυρήνα του KikKat (kernel/futex.c συγκεκριμένα) και βάζει το su στο system. Τώρα αν κάνει μόνο αυτό, τι θα κάνει στο μέλλον και τι μπορεί να κάνει κάποιος κακεντρεχής με αυτό, κανείς δεν ξέρει ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην οθόνη κλειδώματος τραβάς λίγο την ώρα προς τα κάτω και εμφανίζεται επάνω δεξιά ένα γρανάζι.

 

Το κουμπί που σου βγάζει τα recents, κάνε πως ζουμάρεις επάνω του.

 

Φίλε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!ειδα στο xda οτι o elemental x 0.45 σε μπαταρια ειναι αψογος!αυτην την στιγμη εχω uber 4.10 και απο μπαταρια για να πω την αληθεια μου ειμαι καπως σκεπτικος...σε sleep mode απλα τα σπαει αλλα ποτε δεν εχω φτασει πανω απο 4ωρες sot και θα ηθελα να μου πει καποιος αν αξιζεi να το δοκιμασω γιατι παλιοτερα δεν μου αρεσε ...παντα ειμαι σε στοκ ρομ... Edited by hgemwn
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!ειδα στο xda οτι o elemental x 0.45 σε μπαταρια ειναι αψογος!αυτην την στιγμη εχω uber 4.10 και απο μπαταρια για να πω την αληθεια μου ειμαι καπως σκεπτικος...σε sleep mode απλα τα σπαει αλλα ποτε δεν εχω φτασει πανω απο 4ωρες sot και θα ηθελα να μου πει καποιος αν αξιζεi να το δοκιμασω γιατι παλιοτερα δεν μου αρεσε ...παντα ειμαι σε στοκ ρομ...

 

Αν θες standard 4 ώρες SOT χωρίς πολλά πολλά, βάλε code blue και άστον όπως είναι.

Επίσης βάλε greenify και κάνε ένα γερό debloating στην stock rom.

 

Όταν τον περάσεις, άστον 10 λεπτά να "κάτσει", κάνε reboot και μετά από 2-3 κύκλους φόρτισης δες πως πάει.

 

Υ.Γ.: Αν παίζεις αρκετή ώρα παιχνίδια μην περιμένεις μεγάλο SOT από κανέναν kernel.

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

Knock code όπως το LG G3,χρειαζεται xposed και είναι συμβατο με stock και aosp Roms..https://m.youtube.com/watch?v=_PDMN3w-neg

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Έκανες restore backup; Αν ναι σβήσε αυτά τα αρχεία και κάνε Reboot. Προσοχή θα χάσεις τα wifi Passwords

/data/misc/dhcp

/data/misc/wifi

Τι ακριβώς να σβήσω φίλε.... Έχω titanium...

Smartphone: Google Nexus 5 16GB black

Stock rom,Stock kernel

Xposed modules:gravity,greenify

Nova Launcher Prime

dalvik and bionic libraries from z2

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς να σβήσω φίλε.... Έχω titanium...

 

Στην διαδρομή αυτή, όλο τον φάκελο WiFi.

Με το titanium κάνε πρώτα ένα backup τους κωδικούς σε xml και αποθήκευσε τους κάπου. Καλύτερα σε cloud λογαριασμό για να τους έχεις πάντα. Όταν σβήσεις τον φάκελο δοκίμασε να επαναφέρεις τους κωδικούς και δες αν δουλεύει το tethering. Σε μένα πάντως έτσι δούλεψε.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανεις να περάσει τα m8 η τα z2 patch στην slimkat 4.4.3 ? Εγώ προσωπικά έφαγα ενα πολύ ωραίο bootloop και στα δυο ! Επίσης εχει βγει ο trinitry kernel για την 4.4.3 ?
Link to comment
Share on other sites

O Kener για flo δεν βγάζει και ούτε υπάρχει τόσο καλός kernel για flo.

 

Ανάλογος για flo, δηλαδή που να συνδυαζεί τα θετικά στοιχεία του bricked και του ElementalX είναι ο Glitch.

Βεβαια ο developer λογω προσωπικών προβλημάτων τον έχει αφήσει λίγο, αλλά τον αναβάθμισε για 4.4.3 και είναι φοβερός, δουλεύει άψογα και κάνει OC για πλάκα.

 

Για να μην είμαστε off topic όμως ό,τι θες σχετικά με τον Glitch στείλε μου pm.:)

 

Στα on topic τώρα, θέλω να πω πως είχα αφήσει την LS για κανένα μήνα γιατί πάντα "χωρίζαμε" με άσχημο τρόπο.

Είπα όμως να της δώσω για άλλη μία φορά μία ευκαιρία μιας και είναι η μόνη "φορτωμένη" rom με αξιόλογες για εμένα επιδόσεις.

Mπορώ να πω πως η τελευταία έκδοση απλά πετάει και εχώ σπάσει το ρεκόρ σε απροβλημάτιστη λειτουργία της LS.:lol:

Και δεν μπορώ παρά να θαυμάσω το πως μία Slim-based rom είναι ταχύτερη από την Slim, τουλάχιστον σε εμένα.

Επίσης επιβεβαιώνω την σταθερότητα της σε flo & maco.

 

Επιβεβαιωνω.Και απο οτι ειδα εχει και τον uber ενσωματωμενο..Παει πολυ καλα και ειναι και πολυ smooth

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Ls=liquid smooth? Γιατί είναι ακόμα 4.4.2 διορθώστε με αν κάνω λάθος...

 

Bαλε στο google liquid smooth hammerhead 4.4.3 και σε βγαζει στο xda .Ειναι καπου στη μεση

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανεις να περάσει τα m8 η τα z2 patch στην slimkat 4.4.3 ? Εγώ προσωπικά έφαγα ενα πολύ ωραίο bootloop και στα δυο ! Επίσης εχει βγει ο trinitry kernel για την 4.4.3 ?

 

Υπαρχουν τροποποιημένα oneplus one dalvik για slimkat & mahdi.

Τελευταια όμως έχουν παρατηρηθεί κάτι προβληματα παρότι μπουταρουν κανονικά οι ROM.

Την τελευταία έκδοση του Trinity θα την βρεις κάνοντας search στο xda topic ή στο g+ community.

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ls=liquid smooth? Γιατί είναι ακόμα 4.4.2 διορθώστε με αν κάνω λάθος...

 

4.4.3 είναι η LS.

Το thread δεν έχει αλλάξει τιτλο.

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

φλασαρα purity rom και τα gapps που εχει εδω:

http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/orig-development/rom-purity-rom-hammerhead-07-06-t2528265

 

Το κινητο λαγκαρει τοσο πολυ που ειναι unusable, το return button δεν δουλευει, ουτε και το πληκτρολογιο

Τι παιχτηκε ρε παιδια; Οταν ανοιγει μου βγαζει UIDs on the system are inconsistent

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για την ιστορία, τις τελευταίες μέρες με stock 4.4.3 και elementalx διαπιστώνω μεγάλη και εκνευριστική καθυστέρηση όποτε πατάω το recent button. Βαριέμαι να ψάξω τι φταίει. Περιμένω να βγει stable build Slim 4.4.3 για να φλασάρω μαζί με έναν kernel πιθανώς code blue ή uber μιας και λέτε τα καλύτερα για τους συγκεκριμένους. Πάντως, μ' άρεσε η όλη ιδεολογία του elementalx με τον aroma installer και ο flar2 σαν developer.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

φλασαρα purity rom και τα gapps που εχει εδω:

http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/orig-development/rom-purity-rom-hammerhead-07-06-t2528265

 

Το κινητο λαγκαρει τοσο πολυ που ειναι unusable, το return button δεν δουλευει, ουτε και το πληκτρολογιο

Τι παιχτηκε ρε παιδια; Οταν ανοιγει μου βγαζει UIDs on the system are inconsistent

 

Κάπου εχεις κανει κάτι λάθος. Και εμένα μου φάνηκε αργή η Purity 4.4.3 αλλά όχι και τόσο.

Τσεκαρε το md5 μήπως είχες κανένα corrupted download.

Και ύστερα ξαναδοκιμασε clean flash με banks standard gapps.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έτσι για την ιστορία, τις τελευταίες μέρες με stock 4.4.3 και elementalx διαπιστώνω μεγάλη και εκνευριστική καθυστέρηση όποτε πατάω το recent button. Βαριέμαι να ψάξω τι φταίει. Περιμένω να βγει stable build Slim 4.4.3 για να φλασάρω μαζί με έναν kernel πιθανώς code blue ή uber μιας και λέτε τα καλύτερα για τους συγκεκριμένους. Πάντως, μ' άρεσε η όλη ιδεολογία του elementalx με τον aroma installer και ο flar2 σαν developer.

 

Δεν είναι αναγκη να περιμένεις την stable. Και οι weekly της slim είναι εξίσου stable.

Απλα μαζεύουν διάφορα ψιλοbug και την δοκιμάζουν μια δυο μέρες πριν το build.

Τώρα στο θέμα kernel, ο ElementalX είναι λογο δύσκολο να σου προκαλει lags.

Πιο πιθανό βρίσκω το xposed ή κάποιο module αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό βρίσκω το xposed ή κάποιο module αυτού.

Ναι, πιθανώς κάτι τέτοιο παίζει. Αλλά τελικά μάλλον θα περιμένω την Slim 4.4.4. :lol::lol:

 

Factory Images for Nexus Devices - 4.4.4 (KTU84P)

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πιθανώς κάτι τέτοιο παίζει. Αλλά τελικά μάλλον θα περιμένω την Slim 4.4.4. :lol::lol:

 

Factory Images for Nexus Devices - 4.4.4 (KTU84P)

 

Ναι την είδα την 4.4.4.

Μάλλον μονο security fixes έχει.

 

Edit: Έχει και καινούργιο radio 2.0.50.1.16.

Ο bootloader παραμένει ίδιος.

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

:cool::p:cool::cool:

Ναι την είδα την 4.4.4.

Μάλλον μονο security fixes έχει.

 

Edit: Έχει και καινούργιο radio 2.0.50.1.16.

Ο bootloader παραμένει ίδιος.

το /radio τι ακριβως είναι ??

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς έχει κανούργιο radio (το λογισμικό που διαχειρίζεται όλες τις ασύρματες επικοινωνίες...wifi, BT, το σήμα της κινητής, κτλ).

τώρα θα ξέρω αν έφταιγε το κινητό ή πρέπει όντως να πετάξω το μόντεμ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

έχω περάσει UBER Linaro, έχω ενεργοποιήσει το dt2w και όρισα timeout στα 10' με την εντολή echo "10" > /sys/android_touch/wake_timeout. Έλεγξα το αρχείο wake_timeout και έχει κανονικά την τιμή 10 αμέσως μόλις έγραψα την εντολή, αλλά μόλις κάνω επανεκκίνηση η τιμή του αρχείου γίνεται πάλι 0. Κάποια ιδέα για το πού μπορεί να οφείλεται ?

 

Ευχαριστώ !

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

έχω περάσει UBER Linaro, έχω ενεργοποιήσει το dt2w και όρισα timeout στα 10' με την εντολή echo "10" > /sys/android_touch/wake_timeout. Έλεγξα το αρχείο wake_timeout και έχει κανονικά την τιμή 10 αμέσως μόλις έγραψα την εντολή, αλλά μόλις κάνω επανεκκίνηση η τιμή του αρχείου γίνεται πάλι 0. Κάποια ιδέα για το πού μπορεί να οφείλεται ?

 

Ευχαριστώ !

 

Την εντολή αυτή πρέπει να την βάλεις μέσα στο init.d script και όχι να την τρέξεις απλά από το terminal emulator.

Link to comment
Share on other sites

Την εντολή αυτή πρέπει να την βάλεις μέσα στο init.d script και όχι να την τρέξεις απλά από το terminal emulator.

 

Ωραία θα το δοκιμάσω. Παλιότερα που χρησιμοποιούσα ElementalX το είχα κάνει απλά μία φορά στην αρχή και παρέμενε.

 

Ευχαριστώ πολύ !

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...