Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι έλεγε το μήνυμα; δεν βλέπω πάντως την χρησιμότητα του flag σε μια συσκευή υποτίθεται για developers που το φτιάχνουν οι ίδιοι έτσι ώστε να δοκιμάζεις ότι σου κατέβει.

Δηλαδή, λέει η Honda, πάρε το CBR αλλά σου έχω κόφτη γιατί μαζεύει πολλά χιλιόμετρα, ή θα βάλουμε και βοηθητικές γιατί μπορεί να στρίβεις και να ακουμπήσεις γόνατο!

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα .

Έχετε διαβάσει /ακούσει πότε να πήγε κάποιος το nexus με flag = true και να μην το δέχτηκαν ?

Πολλοί ελάχιστοι απο αυτούς που ξεκλειδώνουν bootloader ξέρουν τι είναι ,γιατί δεν υπήρχε-ει λόγος να μάθουν και μην ξεχνάτε ότι με μια εφαρμογή που υπάρχει στο play όλα γίνονται όπως ήταν με ένα κλικ .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει κανενας τροπος, καποιo mod, καποια εφαρμογη που να μπορεις να πειραξεις λιγο τα χρωματα της συσκευης...τον κορεσμο.

προερχομαι απο s3 με amoled και τα χρωματα του nexus ειναι σαν να τα εχεις ξεπλυνει με χλωρινη

...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει κανενας τροπος, καποιo mod, καποια εφαρμογη που να μπορεις να πειραξεις λιγο τα χρωματα της συσκευης...τον κορεσμο.

προερχομαι απο s3 με amoled και τα χρωματα του nexus ειναι σαν να τα εχεις ξεπλυνει με χλωρινη

...

 

Κανονικά, είναι πιο φυσικά από amoled αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Για να τα πειράξεις θέλεις άλλο kernel που να υποστηρίζει gamma correction.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα φώτα σας ;ρ . Δεν μου αρεσει η στοκ εφαρμογή για τις επαφες δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει εκει μεσα, αποθηκεύονται στο google η επαφες μου χωρις να το θελω μου εμφανιζει και ολα τα μαιλ που εχω στειλει μηνυματα μεσω gmail τι μπορω να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα φώτα σας ;ρ . Δεν μου αρεσει η στοκ εφαρμογή για τις επαφες δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει εκει μεσα, αποθηκεύονται στο google η επαφες μου χωρις να το θελω μου εμφανιζει και ολα τα μαιλ που εχω στειλει μηνυματα μεσω gmail τι μπορω να κανω;

 

Μπορείς να κατεβάσεις άλλη εφαρμογή από το store, πχ ex dialer!

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση κατεβασα το 8sms και οταν μου στελνουν μνμ δεν αναβει η οθονη,,,τι μπορω να κανω????
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση κατεβασα το 8sms και οταν μου στελνουν μνμ δεν αναβει η οθονη,,,τι μπορω να κανω????

 

Τις ρυθμίσεις της εφαρμογής τις κοίταξες καθόλου?

Έχει Notifications και Turn screen on ως επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές custom roms πλέον έχουν βγάλει απο τις επιλογές τους το theme chooser ,ένα πολύ κάλο module που κάνει την ιδια δουλειά είναι το HKThemeManager.:cool:

Το δοκίμασα με διάφορα cm11 themes σε stock /PA / και slimkat χωρίς κάποιο πρόβλημα ,βέβαια κανουμε πρώτα ενα backup αν και το ίδιο το module δημιουργεί ενα restore zip σε περίπτωση που κατι πάει στραβά .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά, είναι πιο φυσικά από amoled αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Για να τα πειράξεις θέλεις άλλο kernel που να υποστηρίζει gamma correction.

 

καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

έχεις κάποιον καλό kernel να προτείνεις ?

αν περάσω custom kernel και θέλω να γυρίσω μετά πάλι σε στοκ κέρνελ γίνεται ? χωρίς να χάσω τα πάντα, δλδ χωρίς να κάνω επαναφορά ολόκληρου του στοκ image.

 

επίσης έχω την ίδια απορία με τον StathisCh9.

σε όλα τα άλλα android που είχα στον τηλεφωνικό κατάλογο είχε επιλογή για αποθήκευση των επαφών στο τηλέφωνο.

αυτή η επιλογή πλέον λείπει και μου εμφανίζει σαν αποθήκευση τον gmail λογαριασμό μου.

όμως, επειδή τους συγχρονισμούς και τέτοιες ομορφιές που πρέπει να μοιράζομαι τα πάντα με την google δεν μου αρέσουν, έχω τον συγχρονισμό πάντα απενεργοποιημένο.

σε αυτή την περίπτωση που αποθηκεύονται οι επαφές μου ?

για παράδειγμα αλλάζω αύριο συσκευή.

αν κάνω εξαγωγή επαφών στην κάρτα για να πάρω το αρχείο με τις επαφές μου δεν θα υπάρχουν όσες επαφές έχω προσθέσει στην λίστα μου ? αφού δεν θα έχω κάνει ποτέ συγχρονισμό για να μεταφέρει επαφές στον google λογαριασμό μου για να τις πάρει από εκεί και αφού δεν μου δίνει επιλογή να αποθηκεύονται στο τηλέφωνο.

που αποθηκεύονται τελικά ? :rolleyes:

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που είχα χρόνο έκανα ρουτ και έβαλα τη slim. Πολύ καλή αλλά όλα είναι πολύ μικρά. Υπάρχει τρόπος να μεγαλώσουν λίγο;
:D
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

έχεις κάποιον καλό kernel να προτείνεις ?

αν περάσω custom kernel και θέλω να γυρίσω μετά πάλι σε στοκ κέρνελ γίνεται ? χωρίς να χάσω τα πάντα, δλδ χωρίς να κάνω επαναφορά ολόκληρου του στοκ image.

 

επίσης έχω την ίδια απορία με τον StathisCh9.

σε όλα τα άλλα android που είχα στον τηλεφωνικό κατάλογο είχε επιλογή για αποθήκευση των επαφών στο τηλέφωνο.

αυτή η επιλογή πλέον λείπει και μου εμφανίζει σαν αποθήκευση τον gmail λογαριασμό μου.

όμως, επειδή τους συγχρονισμούς και τέτοιες ομορφιές που πρέπει να μοιράζομαι τα πάντα με την google δεν μου αρέσουν, έχω τον συγχρονισμό πάντα απενεργοποιημένο.

σε αυτή την περίπτωση που αποθηκεύονται οι επαφές μου ?

για παράδειγμα αλλάζω αύριο συσκευή.

αν κάνω εξαγωγή επαφών στην κάρτα για να πάρω το αρχείο με τις επαφές μου δεν θα υπάρχουν όσες επαφές έχω προσθέσει στην λίστα μου ? αφού δεν θα έχω κάνει ποτέ συγχρονισμό για να μεταφέρει επαφές στον google λογαριασμό μου για να τις πάρει από εκεί και αφού δεν μου δίνει επιλογή να αποθηκεύονται στο τηλέφωνο.

που αποθηκεύονται τελικά ? :rolleyes:

 

Κανονικά τις κάνει όλες εξαγωγή και τις πας όπου θες. Χρόνια το είχα έτσι. Από το nexus s και μετά με όλα τα nexus. Τις βάζει τοπικά και έχει εισαγωγή εξαγωγή στις επιλογές. Για τον kernel γίνεται να γυρίσεις πίσω χωρίς να χάσεις δεδομένα. Το θέμα είναι αν θες να μπλέξεις με ρυθμίσεις, αναβαθμίσεις και τέτοια για να αλλάξεις απλά τα χρώματα. Για μένα δεν αξίζει τον κόπο εκτός και αν σου αρέσει το σκάλισμα και να ασχολείσαι.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

έχεις κάποιον καλό kernel να προτείνεις ?

αν περάσω custom kernel και θέλω να γυρίσω μετά πάλι σε στοκ κέρνελ γίνεται ? χωρίς να χάσω τα πάντα, δλδ χωρίς να κάνω επαναφορά ολόκληρου του στοκ image.

 

Για να γυρίσεις σε stock kernel είτε φλασάρεις ένα zipακι με τον stock ( πάρε από εδώ ) είτε κάνεις dirty flash ένα zipακι με τη rom που φοράς. Μπορείς φυσικά να φλασάρεις και το stock boot image της google.

 

BTW ενημερωτικά προς όλους τις τελευταίες μέρες έσκασαν μύτη στο XDA νέοι Kernel ( NIN, Furnace )

και επανεμφανίστηκαν και παλιοί devs γνωστών kernel ( Bricked, Uber ).

 

Είπα να δοκιμάσω αυτόν τον Furnace και παρόλο που δεν είναι τόσο smooth όσο θα τον ήθελα ( μου θυμίζει franco ),

παρόλα αυτά έχει τρελό SOT ( wifi, 40% φωτεινότητα, ereading, rss, browsing, στο δεύτερο 12 λεπτά κλήσεις ) :

Link to comment
Share on other sites

Τρέλανε μας καπετάνιο.... Και πανω που είπα να κόψω το flashing και να μείνω faux... Παλι φωτιές μας αναψες.

BTW έχει δοκιμάσει κανεις κανένα battery test για να συγκρίνουμε καλυτερα τους κέρνελ απο άποψη αυτονομίας (μιας και ακόμα και η καθημερινή χρήση του καθένα δεν είναι κάθε μέρα ίδια)

Link to comment
Share on other sites

Για να γυρίσεις σε stock kernel είτε φλασάρεις ένα zipακι με τον stock ( πάρε από εδώ ) είτε κάνεις dirty flash ένα zipακι με τη rom που φοράς. Μπορείς φυσικά να φλασάρεις και το stock boot image της google.

 

BTW ενημερωτικά προς όλους τις τελευταίες μέρες έσκασαν μύτη στο XDA νέοι Kernel ( NIN, Furnace )

και επανεμφανίστηκαν και παλιοί devs γνωστών kernel ( Bricked, Uber ).

 

Είπα να δοκιμάσω αυτόν τον Furnace και παρόλο που δεν είναι τόσο smooth όσο θα τον ήθελα ( μου θυμίζει franco ),

παρόλα αυτά έχει τρελό SOT ( wifi, 40% φωτεινότητα, ereading, rss, browsing, στο δεύτερο 12 λεπτά κλήσεις ) :

 

ωραιος

 

εχει 2 απ οτι βλεπω εναν furnace stock κ εναν f2fs

 

τι βαζουμε?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Τρέλανε μας καπετάνιο.... Και πανω που είπα να κόψω το flashing και να μείνω faux... Παλι φωτιές μας αναψες.

BTW έχει δοκιμάσει κανεις κανένα battery test για να συγκρίνουμε καλυτερα τους κέρνελ απο άποψη αυτονομίας (μιας και ακόμα και η καθημερινή χρήση του καθένα δεν είναι κάθε μέρα ίδια)

 

Έλα ρε, κόβεται το sex? εμμμ το flashing εννοούσα :lol:

 

Ενδεικτικά είναι φυσικά τα παραπάνω screenshots, δε πιστεύω κι εγώ ότι θα βγάλω 9 ώρες SOT, μη τρελαθούμε κιόλας.

Το κακό με τους kernel είναι ότι απαιτεί περισσότερο χρόνο η δοκιμή τους από μια custom rom, αφου για να δεις πως πραγματικά αποδίδει πρέπει να τον αφήσεις 1-2 μέρες και να κάνεις 1-2 κύκλους φόρτισης τουλάχιστον. Εμένα δεν έχει κλείσει ακόμα ούτε 24 ώρες.

Και φυσικά εξαρτάται από τη χρήση του καθενός ( εγώ πχ no gaming στο κινητό ).

Πάντως μου φαίνεται ότι βρήκα κάποιο ψιλοbug στο ήχο ( σε κάποια από τα screenshots δεν άκουγα ήχο ), ίσως να φταίνε και οι ρυθμίσεις του ήχου που πείραξα, όλα τα άλλα τα άφησα stock. Εντάξει ολόφρεσκος είναι, ας του δώσουμε λίγο χρόνο.

 

Ο ΝΙΝ που αναφέρω νωρίτερα είναι πιο smooth αλλά δεν τον άφησα και πολύ λόγω λιγότερων χαρακτηριστικών, θα τον ξαναδώ τις επόμενες μέρες. ( είναι και ενσωματωμένος σε μια "καινούργια" ROM : SinLess )

 

 

 

ωραιος

 

εχει 2 απ οτι βλεπω εναν furnace stock κ εναν f2fs

 

τι βαζουμε?

 

3 έχει! Τον stock έβαλα, και ο overclocked θα δουλεύει, ο άλλος είναι με υποστήριξη του νέου file system f2fs,

ναι μεν είναι πιο γρήγορο ( read/write ) αλλά πρέπει να κάνεις wipe και reformat όλο το κινητό

και γενικά ψιλοιστορία και σχετικά νωρίς για τέτοια πειράματα...τουλάχιστον για μένα ;)

Link to comment
Share on other sites

τελεια!τον ιδιο εβαλα και γω και βλεπουμε...ειχα hells και ημουν ευχαριστημενος,θα τον δουμε κ αυτον
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Me too :p

Καμια ρύθμιση αλλάξατε?

Έχει και eto mode αλλά και strict

Επίσης στο voltage είδα συχνότητα απο 96hz WTF !!!

Link to comment
Share on other sites

Me too :p

Καμια ρύθμιση αλλάξατε?

Έχει και eto mode αλλά και strict

Επίσης στο voltage είδα συχνότητα απο 96hz WTF !!!

 

Όλα default, μόνο με τον ήχο έπαιξα ( και ίσως να τα έκανα μπάχαλο ) .

Ότι η Gpu στο idle πέφτει στα 27Mhz το πρόσεξες? :p

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται γιαυτό έχει τέτοια αποτελεσματα. Πάντως με μια ματια στο trickster mod είναι πολύ τσιγκουνεμες οι ρυθμίσεις του κέρνελ . Οποτε γι αυτό μάλλον έχει τέτοια αυτονομία αλλά ίσως στοιχίσει αισθητά σε απόδοση. Θα δείξει
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ furnace. Δεν είδα κάποια αλλαγή σε επιδόσεις. Μπαταρία θα φανεί με τις μέρες,αν και από μόνη της η ρομ που έχω, ρουφάει το systemui πολύ.

 

@captainmorgan καλή η sinless; είδα και μια καινούρια elix-r διαβάζω γενικά καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Μαρέσει που βάλατε όλοι τον ίδιο kernel και κανείς δε δοκιμάζει τους άλλους που είπα :p

Ίσως καλύτερα έτσι βέβαια για να συγκρίνουμε και από τελέσματα με τη χρήση του καθενός. :)

 

Ρυθμίσεις έχει ο Furnace αλλά δεν αναγνωρίζονται όλα σωστά από το trick ή άλλα app

( πχ στο app του faux δεν αναγνωρίζει σωστά τη συχνότητα της gpu από ότι βλέπω).

Το βελτιώνει όμως το θέμα με τις νέες εκδόσεις, είπαμε φρέσκος είναι, ας κάνουμε λίγη υπομονή.

 

@gesvts

Καλή είναι η SinLess με ενσωματωμένο NIN kernel και διάφορα tweaks που πραγματικά πήγαινε σφαίρα τις 3-4 ώρες που τη δοκίμασα.

Σταθερή ως stock based. Μπαταρία φυσικά δε μπόρεσα να δω έτσι.

Απλά επειδή για το customization στηρίζεται κυρίως στo xposed, ξεχνάς το ART πχ αν σε ενδιέφερε.

Και η Elix-r σταθερή και γρήγορη με ενδιαφέροντα tweaks αλλά ως stock/PA based, τα QS tiles που έχει δεν είναι και πολύ του γούστου μου,

βασικά δε με βολεύουν και πολυ.

Αν ψάχνεις για κάποια φρέσκια ROM γενικά τσέκαρε και αυτή EHNDROIX V . CM based με ωραίο theme.

 

Τις τελευταίες μέρες πλάκωσαν μαζεμένες και νέες Rom και νέοι kernel, τι να σου κάνει και το MultiRom,

δε με φτάνει ένα Ν5 για δοκιμές....:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...