Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

sorry Παιδιά αν έχει αναφερθεί και πάλι ....

Το Nexus Root Toolkit το έχετε δει για Root & Recovery??

Δουλεύει όπως αναφέρει τόσο εύκολα ?

με αυτό το πρόγραμμα μηδενίζει και το Flag ή όχι ??

 

επίσης αν γίνει κάποια "στραβή" με τον έναν ή τον άλλον τρόπο μπορεί να συνεχίσει η διαδικασία σύμφωνα με τον τρόπο που υπάρχει στον οδηγό για το Nexus 5 στο φόρουμ με τους οδηγούς ?

ακόμα αν δεν μηδενίζει το flag το συγκεκριμένο toolkit μπορούμε αφού γίνουμε root να μηδενίσουμε το flag όπως αναφέρει ο οδηγός ?

Edited by crazyio

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τον οδηγό με την χρήση ADB.Είναι πολύ πιό εύκολο απ'ότι νομίζεις και πολύ πιό ασφαλές.

 

τελικά φίλε μου αυτό έκανα ... ακολούθησα τον οδηγό και όλα κομπλε....

έχω μια ερώτηση ....

τωρα είμαι root, CWM, και έχω κλειδώσει bootloader με το BootUnlocker for Nexus Devices.

όταν βγάζει Updates η google τις δέχομαι ή όχι?

άν βγάλει αύριο μια αναβάθμιση θα μου έρθει ή όσο είμαι root δεν παίζει κάτι τέτοιο ? :O

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

τελικά φίλε μου αυτό έκανα ... ακολούθησα τον οδηγό και όλα κομπλε....

έχω μια ερώτηση ....

τωρα είμαι root, CWM, και έχω κλειδώσει bootloader με το BootUnlocker for Nexus Devices.

όταν βγάζει Updates η google τις δέχομαι ή όχι?

άν βγάλει αύριο μια αναβάθμιση θα μου έρθει ή όσο είμαι root δεν παίζει κάτι τέτοιο ? :O

 

Όλα θα τα λάβεις κανονικά. Πρόσεχε όμως γιατί μετά από αναβάθμιση χάνεται το root και μετά θέλεις πάλι ξεκλείδωμα. Πριν την αναβάθμιση πρέπει να ξεκλειδώσεις.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα τα λάβεις κανονικά. Πρόσεχε όμως γιατί μετά από αναβάθμιση χάνεται το root και μετά θέλεις πάλι ξεκλείδωμα. Πριν την αναβάθμιση πρέπει να ξεκλειδώσεις.

 

αχά !! οπότε είναι καλύτερο μέσω του BootUnlocker for Nexus Devices να είναι unlock ο bootloader ?? :cool:

άρα και αναβαθμίσεις έρχονται κανονικά και δεν αλλάζει τίποτα ... σωστά ?

sorry για τις περίεργες ερωτήσεις αλλά έρχομαι από Samsung που εκεί ακόμα και με root δεν μπορείς να λάβεις αναβαθμίσεις ...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό όταν θέλω να μπω στο philz recovery να με βγάζει πρώτα στο μαμά recovery; είχα βάλει τον philz μέσω της εφαρμογής recovery tools.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό όταν θέλω να μπω στο philz recovery να με βγάζει πρώτα στο μαμά recovery; είχα βάλει τον philz μέσω της εφαρμογής recovery tools.

 

Και μετα τι κάνεις για να μπεις στο phliz;; Όχι δεν είναι φυσιολογικό!

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

αχά !! οπότε είναι καλύτερο μέσω του BootUnlocker for Nexus Devices να είναι unlock ο bootloader ?? :cool:

άρα και αναβαθμίσεις έρχονται κανονικά και δεν αλλάζει τίποτα ... σωστά ?

sorry για τις περίεργες ερωτήσεις αλλά έρχομαι από Samsung που εκεί ακόμα και με root δεν μπορείς να λάβεις αναβαθμίσεις ...

 

Σωστά, κανένα πρόβλημα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Και μετα τι κάνεις για να μπεις στο phliz;; Όχι δεν είναι φυσιολογικό!

 

Επιλέγω recovery από το μαμά recovery και με βάζει στο philz

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα τα λάβεις κανονικά. Πρόσεχε όμως γιατί μετά από αναβάθμιση χάνεται το root και μετά θέλεις πάλι ξεκλείδωμα. Πριν την αναβάθμιση πρέπει να ξεκλειδώσεις.

 

Sorry αλλά επειδή με μπερδεύει και εμένα λίγο το ζήτημα.

Εγώ είμαι με unlocked bootloader, twrp recovery, root και xposed+gravity.

Όταν βγει π.χ. η 4.4.3 θα μου βγάλει update και μετά την περνάω κανονικά?

Το root θα χαθεί?

Βέβαια και να χαθεί μικρό το κακό, το κάνω απευθείας με twrp.

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά επειδή με μπερδεύει και εμένα λίγο το ζήτημα.

Εγώ είμαι με unlocked bootloader, twrp recovery, root και xposed+gravity.

Όταν βγει π.χ. η 4.4.3 θα μου βγάλει update και μετά την περνάω κανονικά?

Το root θα χαθεί?

Βέβαια και να χαθεί μικρό το κακό, το κάνω απευθείας με twrp.

 

Με xposed δεν θα εγκατασταθεί, θα σου βγάλει σφάλμα. Πρέπει να το απεγκαταστήσεις, να εγκατασταθεί το update και μετά να περάσεις πάλι recovery και root γιατί χάνονται.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγω recovery από το μαμά recovery και με βάζει στο philz

 

Μήπως σου βγάζει το μενού του bootloader και επιλέγεις recovery;;

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου βγάζει το μενού του bootloader και επιλέγεις recovery;;

 

Χμμ το ανοίγω με power κ volume down και με βγάζει στο ανθρωπάκι που είναι ταβλα:p bootloader όπως είπες . Νομίζα με τον ίδιο συνδυασμό σε έβγαζε στο recovery απευθείας όπως είχα στο Sony.

Edited by iliasx8

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Χμμ το ανοίγω με power κ volume down και με βγάζει στο ανθρωπάκι που είναι ταβλα:p bootloader όπως είπες . Νομίζα με τον ίδιο συνδυασμό σε έβγαζε στο recovery απευθείας όπως είχα στο Sony.

 

Όχι έχουν διαφορά.. Οπότε είσαι μια χαρά :)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

@crazyio + @gtctsiamp

 

Γιατί σας απασχολεί το θέμα των αναβαθμίσεων αφού είστε ήδη unlocked,rooted κλπ ? ( ΟΤΑ φαντάζομαι εννοείτε )

Αφού σε κάθε update ούτως ή άλλως βγαίνει και η επίσημη stock image της κάθε έκδοσης

από την ίδια τη google, την οποία κάθε φορά μπορείτε να φλασάρετε με 10 διαφορετικούς τρόπους.

Αφήστε δηλαδή που είναι μάλλον και καλύτερο να κάνετε clean ή έστω dirty install το κάθε update παρά OTA.

Nexus έχετε, μην το ξεχνάτε. ;)

Link to comment
Share on other sites

@crazyio + @gtctsiamp

 

Γιατί σας απασχολεί το θέμα των αναβαθμίσεων αφού είστε ήδη unlocked,rooted κλπ ? ( ΟΤΑ φαντάζομαι εννοείτε )

Αφού σε κάθε update ούτως ή άλλως βγαίνει και η επίσημη stock image της κάθε έκδοσης

από την ίδια τη google, την οποία κάθε φορά μπορείτε να φλασάρετε με 10 διαφορετικούς τρόπους.

Αφήστε δηλαδή που είναι μάλλον και καλύτερο να κάνετε clean ή έστω dirty install το κάθε update παρά OTA.

Nexus έχετε, μην το ξεχνάτε. ;)

 

υπάρχει σελίδα επίσημη;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αλλάξω τον stock kernel. Ποιον kernel μου προτείνετε; Με ενδιαφέρει να λειτουργεί σωστά το led για τις ειδοποιήσεις και το usb otg. Υπάρχει κάποιος που να υποστηρίζει touch wake;

 

Ευχαριστώ!

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

@crazyio + @gtctsiamp

 

Γιατί σας απασχολεί το θέμα των αναβαθμίσεων αφού είστε ήδη unlocked,rooted κλπ ? ( ΟΤΑ φαντάζομαι εννοείτε )

Αφού σε κάθε update ούτως ή άλλως βγαίνει και η επίσημη stock image της κάθε έκδοσης

από την ίδια τη google, την οποία κάθε φορά μπορείτε να φλασάρετε με 10 διαφορετικούς τρόπους.

Αφήστε δηλαδή που είναι μάλλον και καλύτερο να κάνετε clean ή έστω dirty install το κάθε update παρά OTA.

Nexus έχετε, μην το ξεχνάτε. ;)

 

Και εγώ έτσι είχα σκοπό να περάσω update. Κατεβάζοντας την stock image.

Από περιέργεια ρώτησα κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

@crazyio + @gtctsiamp

 

Γιατί σας απασχολεί το θέμα των αναβαθμίσεων αφού είστε ήδη unlocked,rooted κλπ ? ( ΟΤΑ φαντάζομαι εννοείτε )

Αφού σε κάθε update ούτως ή άλλως βγαίνει και η επίσημη stock image της κάθε έκδοσης

από την ίδια τη google, την οποία κάθε φορά μπορείτε να φλασάρετε με 10 διαφορετικούς τρόπους.

Αφήστε δηλαδή που είναι μάλλον και καλύτερο να κάνετε clean ή έστω dirty install το κάθε update παρά OTA.

Nexus έχετε, μην το ξεχνάτε. ;)

 

Καλησπέρα....

σε κάθε βασική ROM βγαίνουν κατά καιρούς κάποιες διορθώσεις σε μορφή Updates. αυτές πως τις λαμβάνουμε ?? αλλάζει όλη η rom και την ανεβάζουν στην επίσημη σελίδα ? οπότε την φλασάρουμε ολόκληρη ? αυτό ρωτάω και πιθανόν αυτό ρωτάει και ο φίλος gtctsiamp.

 

Επίσης, δεν καταλαβαίνω ποια ή διαφορά του Nexus με τα υπόλοιπα κινητά που έχουν την δυνατότητα να "γαργαληθούν" ...

και τι εννοώ ...

έχω περάσει από Samsung ace, samsung S, Samsung S3 και τώρα με Nexus.

ειδικά το S το είχα ξεπατώσει στις αλλαγές ..... με τελική την CM όπου και το πάσαρα στον αδερφό της γυναίκας μου .

θέλω να πώ οτι σε πολλά κινητά αυτής της σειράς και την κλάσης με παρέα το XDA μπορείς να περάσεις άπειρα πράγματα .... οπότε ποια η διαφορά του Nexus ??

αφού "όλα" παίρνουν πείραγμα με τα κατάλληλα εργαλεία ...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι όλα πειραζονται το θέμα είναι ποσο μεγαλο ρίσκο παίρνεις και ποσες προσπαθειες γίνονται για να στο απαγορεύσουν. Η σαμσουνγκ κανει τα παντα για να σε εμποδίσει να το κανεις αυτό. Και όταν τελικά το κανεις σου λέει τώρα κολυμπά μόνος σου (λογικό).

Απο την αλλη η φιλη google σου λέει είσαι ελεύθερος να κανεις οτι θες. Και μάλιστα χωρίς να σε εμποδίζει ίσα ίσα το αντίθετο. Είναι λοιπον τα μόνα ίσως τηλέφωνα (αν και πλεον όχι τα μόνα) που οι customιες έχουν την ευλογία του κατασκευαστή

 

Για το άλλο που λες ναι έτσι κάπως βγαίνουν οι αναβαθμίσεις. Μερικές (πολλές) ρομ έχουν κάποιο δικο τους updater ενσωματωμένο που μπορείς να χρησιμοποιείς. Δεν χρειάζεται full wipe (αν και ορισμένες φορες τελικά το κανεις) και είναι εξίσου απλό με την μαμά ΟΤΑ αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

@crazyio

 

Όπως λέει και ο σύντροφος johnannis παραπάνω, η διαφορά του nexus δεν είναι απλώς τα πολλά tweaks/mods/customizations κλπ

αλλά ότι όλα αυτά ουσιαστικά γίνονται με τις "ευλογίες" της μαμάς Google.

Αποτέλεσμα : Όχι μόνο ο αριθμός τους είναι μεγαλύτερος από κάθε άλλο κινητό αλλά κυρίως -και λόγω της φύσης της συσκευής- είναι πολύ πιο εύκολο από ότι σε άλλα κινητά να κάνεις ότι σου κατέβει και μάλιστα συνήθως χωρίς κανένα "κίνδυνο". Και λέω συνήθως και όχι απολύτως λόγω της πατάτας της LG ( ή της Google δε ξέρω ποιος φταίει ) να κάνουν στο Ν5 ξεχωριστό EFS partition προσβάσιμο στο χρήστη, πράγμα που δεν υπήρχε πχ στο Ν4 και ουσιαστικά είναι το μοναδικό που πρέπει να έχεις backup ότι και να κάνεις.

Έτσι λοιπόν τα "μικρά" updates που μπορεί να έρθουν μέσω ΟΤΑ, συνήθως τα βρίσκεις στο XDA σε μορφή zip λίγες ώρες μετά που θα βγει επισήμως η ΟΤΑ, άντε 1-2 μέρες και σχεδόν πάντα πολύ πριν σου έρθει καν η ΟΤΑ στο κινητό σου...:)

Και επίσης κάθε φορά ανεβαίνει ολόκληρη η νέα έκδοση και σε stock image από τη google.

Link to comment
Share on other sites

@crazyio

 

Όπως λέει και ο σύντροφος johnannis παραπάνω, η διαφορά του nexus δεν είναι απλώς τα πολλά tweaks/mods/customizations κλπ

αλλά ότι όλα αυτά ουσιαστικά γίνονται με τις "ευλογίες" της μαμάς Google.

Αποτέλεσμα : Όχι μόνο ο αριθμός τους είναι μεγαλύτερος από κάθε άλλο κινητό αλλά κυρίως -και λόγω της φύσης της συσκευής- είναι πολύ πιο εύκολο από ότι σε άλλα κινητά να κάνεις ότι σου κατέβει και μάλιστα συνήθως χωρίς κανένα "κίνδυνο". Και λέω συνήθως και όχι απολύτως λόγω της πατάτας της LG ( ή της Google δε ξέρω ποιος φταίει ) να κάνουν στο Ν5 ξεχωριστό EFS partition προσβάσιμο στο χρήστη, πράγμα που δεν υπήρχε πχ στο Ν4 και ουσιαστικά είναι το μοναδικό που πρέπει να έχεις backup ότι και να κάνεις.

Έτσι λοιπόν τα "μικρά" updates που μπορεί να έρθουν μέσω ΟΤΑ, συνήθως τα βρίσκεις στο XDA σε μορφή zip λίγες ώρες μετά που θα βγει επισήμως η ΟΤΑ, άντε 1-2 μέρες και σχεδόν πάντα πολύ πριν σου έρθει καν η ΟΤΑ στο κινητό σου...:)

Και επίσης κάθε φορά ανεβαίνει ολόκληρη η νέα έκδοση και σε stock image από τη google.

 

πώς γίνεται να είναι με τις ευλογίες όταν υπάρχει το "flag"?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ήταν σπουδαίο πρόβλημα το flag ε?

Θυμάσαι εκείνο το μυνηματακι πριν ξεκλειδώσεις BL ? Νομίζω οτι αποδεικνύει οτι η Google είχε στο νου της ολους εμας και τους λίγο μετριοτερους

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...