Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι φίλε μου με launcher το ξέρω οτι γίνεται απλά έλεγα μήπως το κάνω με κανα πρόγραμμα γιατί δεν μου αρέσουν πολύ τα launchers.

thanks anyway

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

η μπαταρία φίλε μου είναι μέρος του κινητού.και όταν λες τις εντυπώσεις σου για ένα κινητό λές και για την μπαταρία.

μου την σπάει που δεν κρατάει όσο θέλω οπότε το λέω. :P

 

Θες να μου πεις ένα λόγο που δε σου αρέσουν οι launchers; δεν το καταλαβαίνω..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θέλει δεν θέλει ο φίλος χρησιμοποιεί launcher. Είτε λέγεται GEL launcher, είτε nova και οποιονδήποτε άλλο, υπάρχει ένας στο σύστημα του. Η δοκιμή πάντως οποιουδήποτε launcher δεν επηρεάζει σε τίποτα την συσκευή και μπορεί να αφαιρεθεί όποτε θελήσει ο χρήστης.
Link to comment
Share on other sites

Θες να μου πεις ένα λόγο που δε σου αρέσουν οι launchers; δεν το καταλαβαίνω..

 

κάποιος λόγος δεν υπάρχει απλά μου αρέσει πολύ έτσι όπως το έχω φτιάξει τώρα και δεν θέλω να το αλάξω.στο μέλλον μπορεί να βάλω εννοείτε.όπως λέει και ο φίλος απο πάνω έτσι και αλλίως έχω launcher.

αυτό που θέλω να βάλψ σίγουρα είναι kernel μπας και δω βελτίωση στην μπαταρία και απο οτι είδα το chaos είναι κομπλέ.

απλά δεν έχω βάλει recovery και δεν θυμάμαι πως γίνεται...

 

ευχαριστώ

model: nexus 5

android: AOSP 7.0

kernel : ElementaX -N5-2.04

Baseband : M8974A-2.0.50.2.21

Build number : LRX21O

Link to comment
Share on other sites

Έχει φτιάξει εδώ στο myphone ένα οδηγό ο Gialakias. Βρες τον και διάβασε τον. Είναι αναλυτικός και δεν γίνεται να κάνεις λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Έχει φτιάξει εδώ στο myphone ένα οδηγό ο Gialakias. Βρες τον και διάβασε τον. Είναι αναλυτικός και δεν γίνεται να κάνεις λάθος.

 

να φανταστώ οτι δεν θα χάσω τίποτα αν περάσω την recovery?

model: nexus 5

android: AOSP 7.0

kernel : ElementaX -N5-2.04

Baseband : M8974A-2.0.50.2.21

Build number : LRX21O

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader και εκεί θα τα χάσεις όλα. Πρόσεξε, πρέπει να πάρεις backup

Διάβασε προσεκτικά.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=384182

 

Nexus 5 : Unlock / Reset flag / Custom Recovery / Root / Factory Image

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader και εκεί θα τα χάσεις όλα. Πρόσεξε, πρέπει να πάρεις backup

Διάβασε προσεκτικά.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=384182

 

Nexus 5 : Unlock / Reset flag / Custom Recovery / Root / Factory Image

 

τελικά είναι όλα κομπλέ και unlocked bootloader και twrp recovery.κάποια στιγμή θα περάσω και το chaos kernel να δω τι παίζει.

thankssss

model: nexus 5

android: AOSP 7.0

kernel : ElementaX -N5-2.04

Baseband : M8974A-2.0.50.2.21

Build number : LRX21O

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θελεις AOSP broswer μπορει να τον κατεβάσει από εδω .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μείνε προς το παρόν με την stock rom, όπως και με τον stock kernel. Σίγουρα πέρνα σε root και αμέσως nandroid backup και στην συνέχεια xposed και gravity box. Με τις ρυθμίσεις και μόνο του smart radio είσαι καλυμμένος και για οικονομία στην μπαταρία χωρίς να θυσιάσεις τίποτα από την εμπειρία χρήσης. Επίσεις, το module για να δουλεύει το NFC με κλειστή την οθόνη. Μετά ότι σου κάνει κέφι. Αν μετά από αυτά πιστεύεις πως πάλι κάτι σου λείπει, μπορείς να δοκιμάσεις και rom.
Link to comment
Share on other sites

Μείνε προς το παρόν με την stock rom, όπως και με τον stock kernel. Σίγουρα πέρνα σε root και αμέσως nandroid backup και στην συνέχεια xposed και gravity box. Με τις ρυθμίσεις και μόνο του smart radio είσαι καλυμμένος και για οικονομία στην μπαταρία χωρίς να θυσιάσεις τίποτα από την εμπειρία χρήσης. Επίσεις, το module για να δουλεύει το NFC με κλειστή την οθόνη. Μετά ότι σου κάνει κέφι. Αν μετά από αυτά πιστεύεις πως πάλι κάτι σου λείπει, μπορείς να δοκιμάσεις και rom.

 

σωστος... να σε καλα...

Lg Nexus 5

htc evo 3D

htc wildfire s

Link to comment
Share on other sites

Ακόλουθα τις οδηγίες που υπάρχουν εδώ στο myphone από τον Gialakias για root κλπ για να έχεις σίγουρο αποτέλεσμα και να ξέρεις τι κάνεις και γιατί, με τις εντολές adb και fastboot. Είναι πιο εύκολο από ότι φαίνεται.
Link to comment
Share on other sites

προτεινει κανενας ενα καλο rom για μας που τωρα το πηραμε...

 

Εγώ θα πρότεινα να βάλεις Cataclysm. Βασικά πρόκειται για το ίδιο ακριβως όπως πρότεινε κι ο φίλος ο μηχανοβιος. Είναι η στοκ με μερικά (έως πολλά) απο τα tweaks του gravitybox. Για να μη μπλέκεις με εφαρμογές κλπ. Δεν έχει bugs και προσφέρει πιο σίγουρη εμπειρία απο το να ψαχνεσαι με εφαρμογές. Θα εκπλαγεις απο το πόσες επιλογές έχει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ρουταρίστηκα και ξεκλειδώθηκα. Έτοιμος για greenify και xposed.:ninja:

 

Ερώτηση: Κάνοντας backup μέσω του cwm την ρομ μου θα μου κρατήσει και όλα τα settings μου; Πως είχα ρυθμίσει τις εφαρμογές ή πως είχα τακτοποιήσει τον Launcher μου;

Edited by Calexako

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,οταν κανεις restore θα είναι ΟΛΑ όπως ακριβως ηταν πριν το backup.

Αν όμως έκανες unlock και μετα κατευθείαν backup τοτε δεν θα εχεις τίποτα μιας και με το unlock σβηνονται όλα

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,οταν κανεις restore θα είναι ΟΛΑ όπως ακριβως ηταν πριν το backup.

Αν όμως έκανες unlock και μετα κατευθείαν backup τοτε δεν θα εχεις τίποτα μιας και με το unlock σβηνονται όλα

 

Aφού τα έφτιαξα όλα,έβαλα ART και τακτοποίησα τον laucher μου την εκανα backup. Άρα flashάρω νέα ROM, μόλις την βαρεθώ κάνω απευθείας restore backup απο cwm και όλα κομπλέ; Όχι τιποτα άλλο αλλά ειναι πολυ βαρετή διαδικασία το να τα φτιάχνεις από την αρχή.

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Aφού τα έφτιαξα όλα,έβαλα ART και τακτοποίησα τον laucher μου την εκανα backup. Άρα flashάρω νέα ROM, μόλις την βαρεθώ κάνω απευθείας restore backup απο cwm και όλα κομπλέ; Όχι τιποτα άλλο αλλά ειναι πολυ βαρετή διαδικασία το να τα φτιάχνεις από την αρχή.

Έτσι ακριβώς ,με το nadroid εχεις έτοιμη την rom όπως ακριβώς την άφησες .

 

Επειδή αναφέρει μονο caf roms

H έκδοση 9.2 και κάτω υποστηρίζει stock απο την 10.0 σταμάτησε .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Με το bootunlocker κλειδώνεις και ξεκλειδώνεις τον bootloader χωρίς να χάσεις τίποτα από δεδομένα. Επιπλέον σβήνει και το flag. Μια φορά χάνονται στην αρχή. Διαβάστε καλά τον οδηγό!
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά όταν φλασαρω καινούργια ΡΟΜ πρέπει να κάνω clean install άρα τα χάνω. Έτσι δεν είναι;

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Που είναι τώρα ο "άλλος" όταν τον χρειάζομαι; lol

Όχι δεν νομίζω πως γίνεται αυτό, εκτός και αν επιλέγεις να κάνεις wipe την "κάρτα" ή περάσεις το original image με το system.img

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι ήταν απαραίτητο να κάνεις wipe πριν βάλεις καινούργια Rom. Στο xperia u μουυφλασαρα custom Rom χωρίς wipe και παραλίγο να μπρικαρει.

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...