Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άντε επιτέλους!!! Χαχαχα...

Για δείτε διαχείριση ρομ με την catalyst !!!

Η Ρομ είναι απλά εκπληκτική!!!

Σε κερνελ ακόμα δεν έχω καταλήξει

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για να καταλάβω γιατί την άλλη εβδομάδα μου έρχεται! το OTA έχει έρθει στην Ελλάδα? Η να πω στο φίλο μου που το φέρνει να το ανοίξει επειδή είναι Αγγλίά και να του έρθει εκεί?
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω γιατί την άλλη εβδομάδα μου έρχεται! το OTA έχει έρθει στην Ελλάδα? Η να πω στο φίλο μου που το φέρνει να το ανοίξει επειδή είναι Αγγλίά και να του έρθει εκεί?

 

Δεν εχει σχεση με την τοποθεσια της συσκευης... Οταν ερθει για τις αγγλικες συσκευες θα το παρεις οπου και αν εισαι.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω γιατί την άλλη εβδομάδα μου έρχεται! το OTA έχει έρθει στην Ελλάδα? Η να πω στο φίλο μου που το φέρνει να το ανοίξει επειδή είναι Αγγλίά και να του έρθει εκεί?

 

Δεν παίζει ρόλο που θα το ανοίξεις φίλε μου...

Μην ανησυχείς μέχρι να σου έρθει το τηλέφωνο θα σου έρθει και η αναβάθμιση...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ. Απλά μια διεύκρίνηση. Εμένα μου το πήρε απο Αμερική. Αυτό σημαίνει οτι θα παίρνει τις ενημερώσεις ταυτόχρονα με τα αντίστοιχα Nexus τα Αμερικάνικα ή με βάση το ελληνικό δίκτυο. (Μιλάω γενικά για να καταλάβω πως λειτουργεί το όλο πράγμα)
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ. Απλά μια διεύκρίνηση. Εμένα μου το πήρε απο Αμερική. Αυτό σημαίνει οτι θα παίρνει τις ενημερώσεις ταυτόχρονα με τα αντίστοιχα Nexus τα Αμερικάνικα ή με βάση το ελληνικό δίκτυο. (Μιλάω γενικά για να καταλάβω πως λειτουργεί το όλο πράγμα)

 

Επίσημα η google πριν μέρες είπε ότι δεν παίζει κανένα ρόλο από που το πήρες σε σχέση με τις ανανεώσεις...

Βασικά είναι μια ιστορία που δεν μπορείς να βγάλεις άκρη...

Αλλά τι αγχώνεσαι...

Σημασία έχει ότι πάλι πρώτος θα πάρεις την εκάστοτε αναβάθμιση αφού έχεις nexus!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα η google πριν μέρες είπε ότι δεν παίζει κανένα ρόλο από που το πήρες σε σχέση με τις ανανεώσεις...

Βασικά είναι μια ιστορία που δεν μπορείς να βγάλεις άκρη...

Αλλά τι αγχώνεσαι...

Σημασία έχει ότι πάλι πρώτος θα πάρεις την εκάστοτε αναβάθμιση αφού έχεις nexus!!!

Το έθεσες στη σωστή βάση!! :):)

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν υποθεσουμε οτι το ηχειο παιρνει (με αριστα το 10) 5 τοτε μετα την αναβαθμιση ποσο το βαζετε?

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Παντού καλύτερο πλέον το κινητό φίλε μου...

Μπαταρία κάμερα ηχείο διαχείριση μνήμης led ...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ειδες και εσυ διαφορα στο ηχειο αδερφε μου δηλαδη?ειναι πιο δυνατο ?

 

Καλως σας βρηκα..κατοχος νεξους 5 εδω και 2 ωρες!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα .. παιδια για να περασουμε το update με ADB εχει πουθενα κανενα οδηγο;; αν το περασουμε εμεισ ,δεν παιζει κανενα προβλημα για αν ακυροθει η εγγ;;
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

καλημερα .. παιδια για να περασουμε το update με ADB εχει πουθενα κανενα οδηγο;; αν το περασουμε εμεισ ,δεν παιζει κανενα προβλημα για αν ακυροθει η εγγ;;

 

Άντε εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2523217.

Γράφει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα .. παιδια για να περασουμε το update με ADB εχει πουθενα κανενα οδηγο;; αν το περασουμε εμεισ ,δεν παιζει κανενα προβλημα για αν ακυροθει η εγγ;;

 

Το link για το sideload στο δωσανε.Απο τη στιγμη που δεν εχει εισαχθει επισημα Ελλαδα ουτως ή αλλως ακομα δεν εχεις εγγυηση εδω.Αν δεν εχεις κανει unlock τον bootloader και δεν εχεις κανει root δε θα εχεις θεμα με την εγγυηση.Απλα θα βαλεις την τελευταια official rom

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το link για το sideload στο δωσανε.Απο τη στιγμη που δεν εχει εισαχθει επισημα Ελλαδα ουτως ή αλλως ακομα δεν εχεις εγγυηση εδω.Αν δεν εχεις κανει unlock τον bootloader και δεν εχεις κανει root δε θα εχεις θεμα με την εγγυηση.Απλα θα βαλεις την τελευταια official rom

 

οποτε αν το περασουμε με adb ειναι περιπου σαν ota update .;;αλλα χειροκινητα..

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

οποτε αν το περασουμε με adb ειναι περιπου σαν ota update .;;αλλα χειροκινητα..

 

Φυσικά. Ακόμη και αν βρεις το zip και το περάσεις μέσω recovery.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια..!

 

Μπορει καποιος που γνωριζει να μου εξηγησει λιγο το παρακατω thread..?

καταλαβαινω πως προκειται για κατι σημαντικο.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2514095

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια..!

 

Μπορει καποιος που γνωριζει να μου εξηγησει λιγο το παρακατω thread..?

καταλαβαινω πως προκειται για κατι σημαντικο.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2514095

Καλημέρα,φίλε μου.

Όντως το συγκεκριμένο post είναι από τα πλέον σημαντικά και θα πρέπει να το διαβάσουν όλοι και ιδίως όσοι ''φλασάρουν'' συνέχεια.

Με πολύ απλά λόγια,αυτό το προγραμματάκι,δημιουργεί ένα flash-able backup που περιέχει στοιχεία του τηλεφώνου,όπως το ΙΜΕΙ κ.τ.λ.

Το συνηθισμένο back up που κάνουμε με το TWRP δεν είχε αυτή την δυνατότητα (πλέον νομίζω την έχει ενσωματώσει).Αυτό το back-up καλό είναι να το αποθηκεύσουμε και σε κάποιο άλλο μέσο,π.χ. στο PC.

Η χρησιμότητα του EFS BACK-UP είναι ότι αν το τηλέφωνό μας ''χάσει'' για οποιονδήποτε λόγο το ΙΜΕΙ (λόγω ''φλασαρίσματος'' προβληματικής rom ή λάθος Radio ή μπορεί να συμβεί και εντελώς ξαφνικά χωρίς να έχεις πειράξει κάτι) τότε με το back-up επαναφέρουμε την συσκευή μας και λειτουργεί κανονικά.

*Έτυχε πρόσφατα σε φίλο μου,στα καλά καθούμενα,με Samsung Galaxy S4 να χάσει το τηλέφωνο το ΙΜΕΙ (null/null του βγάζει) αλλά και στην έκδοση βασικού φάσματος να γράφει:Άγνωστο.Ότι και να δοκιμάσαμε από πληροφορίες που βρήκαμε στο XDA τίποτα δεν μας δούλεψε.Εκτιμώ ότι αν είχαμε με κάποιο τρόπο ένα αντίστοιχο back-up το πρόβλημα θα είχε λυθεί.

Κάποιος φίλος με περισσότερες γνώσεις,ας με διορθώσει,αν κάπου κάνω λάθος.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Ακόμη και αν βρεις το zip και το περάσεις μέσω recovery.

 

me stock recovery δεν μπορω να περασω το update..

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

me stock recovery δεν μπορω να περασω το update..

Θα περιμένω την ΟΤΑ,μιας και δεν καίγομαι να περάσω το update αλλά ούτε κ έχω τον χρόνο να ασχοληθώ.

Μέσω recovery φαντάζομαι θα εννοείται όχι το stock αλλά κάποιο από τα CWM ,TWPR.

Μήπως,αν άλλαζες το όνομα του αρχείου σε update.zip λειτουργούσε?(με κάθε επιφύλαξη).

Για σίγουρες πληροφορίες,διάβασε εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2523217 :)

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,φίλε μου.

Όντως το συγκεκριμένο post είναι από τα πλέον σημαντικά και θα πρέπει να το διαβάσουν όλοι και ιδίως όσοι ''φλασάρουν'' συνέχεια.

Με πολύ απλά λόγια,αυτό το προγραμματάκι,δημιουργεί ένα flash-able backup που περιέχει στοιχεία του τηλεφώνου,όπως το ΙΜΕΙ κ.τ.λ.

Το συνηθισμένο back up που κάνουμε με το TWRP δεν είχε αυτή την δυνατότητα (πλέον νομίζω την έχει ενσωματώσει).Αυτό το back-up καλό είναι να το αποθηκεύσουμε και σε κάποιο άλλο μέσο,π.χ. στο PC.

Η χρησιμότητα του EFS BACK-UP είναι ότι αν το τηλέφωνό μας ''χάσει'' για οποιονδήποτε λόγο το ΙΜΕΙ (λόγω ''φλασαρίσματος'' προβληματικής rom ή λάθος Radio ή μπορεί να συμβεί και εντελώς ξαφνικά χωρίς να έχεις πειράξει κάτι) τότε με το back-up επαναφέρουμε την συσκευή μας και λειτουργεί κανονικά.

*Έτυχε πρόσφατα σε φίλο μου,στα καλά καθούμενα,με Samsung Galaxy S4 να χάσει το τηλέφωνο το ΙΜΕΙ (null/null του βγάζει) αλλά και στην έκδοση βασικού φάσματος να γράφει:Άγνωστο.Ότι και να δοκιμάσαμε από πληροφορίες που βρήκαμε στο XDA τίποτα δεν μας δούλεψε.Εκτιμώ ότι αν είχαμε με κάποιο τρόπο ένα αντίστοιχο back-up το πρόβλημα θα είχε λυθεί.

Κάποιος φίλος με περισσότερες γνώσεις,ας με διορθώσει,αν κάπου κάνω λάθος.

 

Και πως μπορω να παρω ενα backup για να το εχω αποθηκευμενο στο pc μου..; τι πρεπει να φλασαρω μεσω TWRP..?

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος του πρώτου post,έχει το link.Εκεί που γράφει : Flashable EFS Download zip = HERE

Κατεβάζεις το αρχείο,το εγκαθιστάς μέσω TWRP .

''Backing up EFS

In TWRP, flash the Nexus_5_Backup_EFS.zip linked below. Nexus_5_Backup_EFS.zip creates a flashable zip backup of your EFS in /sdcard/EFS_Backup/. Please check to make sure the backup zip worked and actually made a .zip file. If you can't find it under /sdcard/EFS_Backup/... try /data/media/EFS_Backup/ instead.

Flashable EFS Download zip = HERE

Backup your efsbackupflashable.zip somewhere else besides your internal SD!!! Email.. cloud.. PC..

Restoring EFS

To restore your original EFS just boot into recovery and flash the efsbackupflashable.zip in your /sdcard/EFS_Backup folder.

If flashable zip wasn't created or to manually restore efs img files run the following commands using adb shell while in recovery:

dd if=/sdcard/EFS_Backup/efs1.img of=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/modemst1

dd if=/sdcard/EFS_Backup/efs2.img of=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/modemst2''

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος του πρώτου post,έχει το link.Εκεί που γράφει : Flashable EFS Download zip = HERE

Κατεβάζεις το αρχείο,το εγκαθιστάς μέσω TWRP .

''Backing up EFS

In TWRP, flash the Nexus_5_Backup_EFS.zip linked below. Nexus_5_Backup_EFS.zip creates a flashable zip backup of your EFS in /sdcard/EFS_Backup/. Please check to make sure the backup zip worked and actually made a .zip file. If you can't find it under /sdcard/EFS_Backup/... try /data/media/EFS_Backup/ instead.

Flashable EFS Download zip = HERE

Backup your efsbackupflashable.zip somewhere else besides your internal SD!!! Email.. cloud.. PC..

Restoring EFS

To restore your original EFS just boot into recovery and flash the efsbackupflashable.zip in your /sdcard/EFS_Backup folder.

If flashable zip wasn't created or to manually restore efs img files run the following commands using adb shell while in recovery:

dd if=/sdcard/EFS_Backup/efs1.img of=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/modemst1

dd if=/sdcard/EFS_Backup/efs2.img of=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/modemst2''

 

 

σε ευχαριστω πολυ θα παρω το zip που δημιουργηθηκε και θα το ανεβασω στο cloud /pc

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στην φωτογραφική μηχανή η δυνατότητα μείωσης του φαινόμενου red eye;

Αν όχι υπάρχει κάποια εφαρμογή στο playstore που να μας δίνει αυτή την δυνατότητα;

Θάνος
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οταν π.χ θες να βρεις μια εφαρμογη για να την απεγκαταστησεις η να την βαλεις σε μια οθονη πως γινεται? Γιατι στο search ναι μεν την βρισκεις αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι παρα μονο να την ανοιξεις. Χανω κατι η μονο ψαχνοντας το κανεις?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...