Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΤΟΥΣ! Δεν χρειάζεται να ξανακλειδώσει τον bootloader. Από lollipop και μετά το root, τροποποιεί αρχεία συστήματος, οπότε και να "ξερουτάρεις", πρέπει να φλασάρεις πάλι το μαμά system.img. Εννοείται να έχεις και μαμά recovery. Αυτά αρκούν! Τώρα αν ο φίλος δεν το έχει με όλα αυτά τα φλασαρίσματα, ή κάθεται όπως είναι ή ξεκινάει λίγο διάβασμα για τα βασικά ώστε να μην έρθει προ εκπλήξεως αν κάτι δεν πάει καλά.

+1 και από μένα. Δύο χρόνια τώρα γράφουμε για τις αναβαθμίσεις και ξαφνικά λέγεται η λάθος άποψη και ως συμβουλή κιόλας. Δεν έχω τίποτα με τον Psylos, αλλά να γράφουμε πράγματα που είναι βέβαια μόνο. Ο οδηγός για ΟΤΑ ισχύει σε κάθε περίπτωση αλλά λόγω φορτου δεν τον έχω αναβαθμίσει. Χρησιμοποιούμε τις factory images της έκδοσης που ήδη έχουμε και φλασάρουμε τα αντίστοιχα αρχεία. Ή με Toolkit. Μέχρι την Κυριακή το βράδυ θα είναι Up to date γιατί έρχεται και το 6...

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

+1 και από μένα. Δύο χρόνια τώρα γράφουμε για τις αναβαθμίσεις και ξαφνικά λέγεται η λάθος άποψη και ως συμβουλή κιόλας. Δεν έχω τίποτα με τον Psylos, αλλά να γράφουμε πράγματα που είναι βέβαια μόνο. Ο οδηγός για ΟΤΑ ισχύει σε κάθε περίπτωση αλλά λόγω φορτου δεν τον έχω αναβαθμίσει. Χρησιμοποιούμε τις factory images της έκδοσης που ήδη έχουμε και φλασάρουμε τα αντίστοιχα αρχεία. Ή με Toolkit. Μέχρι την Κυριακή το βράδυ θα είναι Up to date γιατί έρχεται και το 6...

 

ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΤΟΥΣ! Δεν χρειάζεται να ξανακλειδώσει τον bootloader. Από lollipop και μετά το root, τροποποιεί αρχεία συστήματος, οπότε και να "ξερουτάρεις", πρέπει να φλασάρεις πάλι το μαμά system.img. Εννοείται να έχεις και μαμά recovery. Αυτά αρκούν! Τώρα αν ο φίλος δεν το έχει με όλα αυτά τα φλασαρίσματα, ή κάθεται όπως είναι ή ξεκινάει λίγο διάβασμα για τα βασικά ώστε να μην έρθει προ εκπλήξεως αν κάτι δεν πάει καλά.

 

Συγνώμη. :(:ooch: Έχετε δίκιο. Έσφαλα. Ωστόσο μην βαράτε. :cry:

 

(δεν ήταν συμβουλή, αλλά κάποιες προτάσεις :innocent: ) Θεωρώ ότι χαραμίζεται η συσκευή να μην παίζεις μαζί της.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως δεν βαράμε! απλά εφιστούμε την προσοχή για να μην τρέχει ο οποιοσδήποτε έχει πρόβλημα και δοκιμάζει πράγματα που διαβάζει εδώ!

ευχαριστούμε τον Gialakias για το update του οδηγού! ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδες αλλαξε σε κανεναν το μενου σε καθετο απο οριζοντια με το update για Google Play Services ? εχθες το εκανε απο μονο τ!!

Με το update του Google app έγινε η συγκεκριμένη αλλαγή. ;)

Έγινε κι εμένα προχθές σε Nexus 6.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε εμένα άλλαξε από χτες...έρχεται ή marshmallow!!!

 

εγω στην νυστα μ νομιζα οτι ηρθε και δεν το πηρα χαμπαρι και κοιτουσα την εκδοση στις ρυθμισεις :lol::p

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη εβδομαδα του Οκτωβριου εχει τεσσερις μερες. Την δευτερη θα ερθει στα νεξους η 6.0. Αμα ισχυει αυτο δεν ειναι μακρια.....

 

Η google αναβαθμιζει τις εφαρμογες τις γιατι πρεπει να τις αναβαθμισει λογω 6.0. Αλλα και παλιοτετα το bloatware της(Gmail,hangouts,maps etc etc) το αναβαθμιζε πριν γινουν ειτε μεγάλα ειτε μικρα updates. Απλα οπως ξεραμε απο τα preview ηταν οριζοντια.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μενού ήταν οριζόντιο και άλλαξε σε καθετο;

 

Edit. Μάλλον αναφέρεστε στο συρτάρι εφαρμογών. Καλό είναι να λέμε τις σωστές ονομασίες για να καταλαβαίνουν και οι άλλοι που διαβάζουν.

Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Τα ελεγα μερικα ποστ πιο πισω,οτι δεν αξιζει η αγορα nexus φςτος, χωρις ois χωρς ασυρματη φορτιση, χωρις αποσπομενη μπαταρια με ουσιαστικα ιδια αποδοση παρολο τα 2700 γιατι οι φςτινοι Qualcomm δεν ειναι κοστουμ, ιδια ram , τεραστιο για 5,2 ιντσες κτλ κτλ

 

Και τι δινει ? Δαχτυλικο κ type c.... 350 ευρω για το ιδιο και χειροτερο για μενα κινητο. Οχι δεν θα παρω μονο και μονο επειδη ειναι νεξους.

 

Δειτε και τα αλλα αρθρα απο το androispolice γιατι βαριεμαι να τα βαλω. Τρομερσ σχολια!!!

 

http://www.androidpolice.com/2015/09/28/leaked-document-reveals-full-nexus-5x-specs-confirms-2gb-of-ram/

 

 

 

Και εδω για την 6.0 οπως ειπα πριν μερες για την 2η βδομαδα

 

 

 

http://m.gsmarena.com/android_60_marshmallow_will_roll_out_to_nexus_devices_on_october_5-news-14205.php

Edited by mario27
Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν την γλιτωνεις την αλλαγή

..αν είσαι στην εγγύηση μια χαρα..αν όχι κάνα 35αρι πάει η ιστορία αν δεν κάνω λαθος

 

το κινητο το ειχα παρει απτο birdphone.gr μπορω να παω στην lg με την αποδειξη απτο birdphone, θα χρειαστει κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

το κινητο το ειχα παρει απτο birdphone.gr μπορω να παω στην lg με την αποδειξη απτο birdphone, θα χρειαστει κατι αλλο;

Φυσικά να μην είναι ρουταρισμενο

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι δεν αξίζει η μετάβαση απ το 5ρι μας,στο καινούργιο...

http://www.androidauthority.com/nexus-5x-vs-nexus-5-quick-look-645687/

Και ας λέει ο τύπος οτι ''While the Nexus 5 is still capable of providing a decent Android experience, the Nexus 5X is obviously a major step forward...''.Μπααααα:down::down:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι δεν αξίζει η μετάβαση απ το 5ρι μας,στο καινούργιο...

http://www.androidauthority.com/nexus-5x-vs-nexus-5-quick-look-645687/

Και ας λέει ο τύπος οτι ''While the Nexus 5 is still capable of providing a decent Android experience, the Nexus 5X is obviously a major step forward...''.Μπααααα:down::down:

 

Όχι φίλε και ειδικά σ' αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει λόγος :).

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι δεν αξίζει η μετάβαση απ το 5ρι μας,στο καινούργιο...

http://www.androidauthority.com/nexus-5x-vs-nexus-5-quick-look-645687/

Και ας λέει ο τύπος οτι ''While the Nexus 5 is still capable of providing a decent Android experience, the Nexus 5X is obviously a major step forward...''.Μπααααα:down::down:

 

Κι εγώ θεωρώ ότι το 5 απλά αποδείχτηκε ότι είναι μια χαρά σε σχέση με το νέο 5Χ.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Με την λειτουργια doze δεν εχω καταλαβει ακομα τι ακριβως γινεται. Οταν μπαινει σε deep sleep θα λειτουργουν οι ειδοποιησεις η θα τα κοβει ολα? Και αν τα κοβει θα μπορεις να βαλεις εξαιρεσεις σε συγκεκριμενες εφαρμογες?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Εν μέσω του χαμού της παρουσίασης του marshmallow, έχω ένα θέμα με το Google now! Μετά την τελευταία αναβάθμιση (αυτή που άλλαξε Και το συρτάρι σε κάθετο) έχασα τελείως τον καιρό! Έψαξα λίγο στο διαδίκτυο και βρήκα κι άλλους που έχουν το ίδιο θέμα χωρίς όμως λύση! Έχει κανείς καμία ιδέα;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι δίνεται επιλογή επαναφοράς στην πρότερη εμφάνιση. Αν δεν σε ενδιαφέρει η οθόνη του google now στα αριστερά βάλε nova launcher.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Εν μέσω του χαμού της παρουσίασης του marshmallow, έχω ένα θέμα με το Google now! Μετά την τελευταία αναβάθμιση (αυτή που άλλαξε Και το συρτάρι σε κάθετο) έχασα τελείως τον καιρό! Έψαξα λίγο στο διαδίκτυο και βρήκα κι άλλους που έχουν το ίδιο θέμα χωρίς όμως λύση! Έχει κανείς καμία ιδέα;;

Ευχαριστώ

αν εννοείς την κάρτα του καιρού Google now δουλεύει κανονικά

έχεις ενεργοποιημένη την τοποθεσία?

Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι δίνεται επιλογή επαναφοράς στην πρότερη εμφάνιση. Αν δεν σε ενδιαφέρει η οθόνη του google now στα αριστερά βάλε nova launcher.

αν εννοείς την κάρτα του καιρού Google now δουλεύει κανονικά

έχεις ενεργοποιημένη την τοποθεσία?

 

 

Μόνο του, σήμερα μου επανέφερε τον καιρό! Μου αρέσει το Google now αριστερά! Άσε που νομίζω είναι ο πιο ελαφρύς launcher! και την τοποθεσία την είχα ενεργή, γι'αυτό με τρέλανε! Ευχαριστώ πάντως!

Btw, τι λέτε για την συνέχεια; nexus 5x ή oneplus 2?

Edited by lavramid
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα. Και τα δυο ειναι χειροτερα απο τους προκατοχους τους.

Εκτός από την ασύρματη φόρτιση, που αλλού υστερεί το 5Χ σε σχέση με το δικό μας (ασχέτως τιμής);

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο φίλος θέλει να πει οτι δεν είναι χειρότερο κινητό στα χαρτιά αλλά σαν αναβάθμιση συνδυαστικά με την τιμή που κυκλοφορεί στην Ευρώπη.

Εγώ αρχικά πήγαινα για το χαβαη nexus αλλά 650€ για 810 δεν πρόκειται να δώσω ακόμα και αν είναι nexus.

Το 5 μου ακόμα πάει σφαίρα και το μόνο μειονέκτημα του για μένα είναι η μέτρια μπαταρία.

 

Όπως ακούγεται στο Q1 2016 έρχονται τα S7,G5 κ.α. με τον 820 που θα έχει πολύ μεγάλες διαφορές με τον 810 (αν και η samsung θα καταφέρει να έχει lag το κινητό και πάλι :p)

 

Πιστεύω οτι η καλύτερη λύση για κάποιον που θέλει να πάρει κινητό μέχρι το τέλος του χρόνου είναι ξεκάθαρα το G4 τώρα που έχει πέσει η τιμή του στα 400κατι ευρώ.

Και το oneplus two κοιτούσα αλλά διαβάζω πολλά αρνητικά σχόλια από χρήστες, συν οτι το marketing και το hype με ξενερώνουν απίστευτα σε αυτήν την εταιρία.

Edited by kill_noob
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την ασύρματη φόρτιση, που αλλού υστερεί το 5Χ σε σχέση με το δικό μας (ασχέτως τιμής);

Παντου. Δεν εχει ois , δεν εχει custom πυρηνες (oπως δεν ειμαστε ολοι οι ανρθρωποι ιδιοι ετσι και οι πυρηνες δεν μετρουνται με νουμερα για το ποσο καλοι ειναι διπυρηνο ,τετραπυρηνο , οχταπυρηνο κτλ), υπερβολικη τιμη για ιδια ram , ιδιο 1080p μετα απο 3 χρονια σε αυτα τα στανταρ, χειροτερο screen to body ratio (ιδιο μεγεθος με ενα 5.5 ιντσο πχ g3) και ενα σωρο ακομα πραματα.

Δες φετος τι εγινε με τους επεξεργαστες. Μετα απο παρα πολλους μηνες η qualcomm δεν εβγαλε custom πυρηνες , εβγαλε arm cortex και πηγε η samsung και εβγαλε και οχταπυρηνο Arm cortex στα 14 nm και επεσε ολος ο κοσμος στο ιντερνετ με αυτο το θεμα. :p :p

Υπαρχουν αρθρα που λενε οτι η samsung θα ξαναβαλει qualcomm στο νεο της S. Περυσι που τα fanboys της , κοροιδευαν σαν 10χρονα και το '16 κωλοτουμπες. S7=820=kryo=custom τετραπυρηνο στα χαμηλοτερα nm της αγορας=qualcomm επιστεφει στην κορυφη μετα απο ενα χρονο απραξιας με επεξεργαστες οπως οι krait 800, 801 , 805 κτλ ;)

Βαρεθηκα να τα λεω...

Edited by mario27
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...