Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ γύρισα σε 4.4 slimkat και προς το παρόν χαίρομαι την επιλογή μου. :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Επειδή και εγώ με αναβάθμιση ΟΤΑ είχα προβληματα στη μπαταρία διαπίστωσα μετά από ψάξιμο ότι το Facebook ήταν αυτό που μου δημιουργούσε το πρόβλημα. Δεν ξέρω γιατί αλλά ενώ τα είχα κλείσει όλα (notifications, updates, κλπ) αυτό συνέχιζε να είναι πρώτο στην κατανάλωση. Προς το παρόν το έχω αφαιρέσει και βλέπω τεράστια διαφορά. Σε 9 ώρες αναμονής με περίπου 20 λεπτά ομιλίας έχω 95% και 5 μέρες! αναμονή (όπως λέει το τηλέφωνο). Το αναφέρω μήπως κάποιοι από εσας έχουν το ίδιο πρόβλημα.
Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογη για μηνυματα textra οταν γραφω ενα μηνυμα μου βγαζει το κειμενο που γραφω (ενω το γραφω) πισω απο το πληκτρολογιο. Μηπως ξερετε αν μπορω να κανω καποια ρυθμιση ή ετσι λειτουργει;
Link to comment
Share on other sites

γενικά υπάρχουν θέματα πολλοί χρήστες έχουν θέμα με τη μπαταρία ειτε απο ΟΤΑ ειτε με καθαρη εγκατάσταση. επίσης υπάρχει θέμα στη συνδεσιμότητα με το ,WiFi να πέφτει σε ύπνο η να αποσύνδεση πρόβληματα με ποιοτητα σήματος , με ειδοποιήσεις κλπ. εύχομαι να βγει γρήγορα update. επίσης κυκλοφόρησε φήμη οτι υπάρχουν ηδη 5.0.1 και 5.0.2 εκδόσεις... αλλά κρατήστε μικρό καλάθι γιατί ξεφουσκωσε γρήγορα και δεν προέκυψαν και νεότερα. βέβαια υπαρχουν και οι σούπερ ευχαριστημένοι χρήστες χωρίς κανένα θέμα ( αυτό προσωπικά παντα ανήκε στη σφαίρα του αγνώστου κόσμου της Google) . πως η ίδια συσκευή με το ίδιο λειτουργικό να παρουσιάζει τόσο διαφορετικά θέματα.... τι να πει κανείς. είναι και ακριβό το νεξους 6 να πάμε για καλύτερα. υπομονή λοιπόν μπας και βγάλουμε κάνα χρονο τσαμπα με το νεξους 5 και σωθεί η κατάσταση. εμένα μετά απο πολλά κουλα που έχει παρουσιάσει σήμερα ηταν κάτι από τις παλιές σταθερές μέρες του κιτκατ ( όχι πως γλυτωσα κάτι άσχετα θαυμαστικά στο WiFi και την κινητή ,που παρόλα αυτά και σήμα είχα και ίντερνετ) ...με κούρασε ας κάνει ότι θέλει
Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

Στο l τι ποσοστό awake σας δίνει το wake lock detector? Σήμερα με μέτρια χρήση μου δείχνει 36% CPU wakelock.
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Το σωστο είναι αυτό που σου ειπαν. Τώρα και να μη το κανείς μπορεί και να χει κάποιο θέμα, μπορεί και όχι.

Εε μα γιαυτο Πρεπει να το κανει! Για να να μην εχει θεματα μετα!! Απλο το πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Στο l τι ποσοστό awake σας δίνει το wake lock detector? Σήμερα με μέτρια χρήση μου δείχνει 36% CPU wakelock.

 

Δουλευει χωρίς root;

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

εμένα μετά απο πολλά κουλα που έχει παρουσιάσει σήμερα ηταν κάτι από τις παλιές σταθερές μέρες του κιτκατ ( όχι πως γλυτωσα κάτι άσχετα θαυμαστικά στο WiFi και την κινητή ,που παρόλα αυτά και σήμα είχα και ίντερνετ) ...με κούρασε ας κάνει ότι θέλει

Greatlorens το θαυμαστικο στο wifi σημαινει οτι εκεινη την στιγμη εισαι συνδεδεμενος στο wifi αλλα δεν εχεις internet (π.χ λογω προβληματος του internet) και προσπαθει να συνδεθει μεσω δικτυου κινητης το οποιο δεν γινεται αφου εχεις κλειστα τα mb με αποτελεσμα να βγαζει θαυμαστικο και στο σημα δικτυου.

Στοχος του ειναι να εισαι συνεχως συνδεδεμενος στο internet ειτε μεσω wifi ειτε μεσω δικτυου.

Edited by sarov
Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Σβήσε τη δεύτερη και ξαναπροσπάθησε.

 

Καλημερα !!Εσβησα την δευτερη επιλογη ...και οντως για τις επομενες ωρες δεν επεσε το σημα ..!! Χθες το απογευμα εκανα και ενα hard reset ... Το τηλ λειτουργει κανονικα ...αλλα παρατηρησα οτι ξαναεπανηλθαν τα 2 access point networks ..!! Aκομη ειναι νωρις για να δω , εαν θα πεσει ξανα το σημα ... Προς το παρον το αφηνω για να δω τι θα γινει ..! Εαν κανει παλι τα ιδια ..θα διαγραψω το δευτερο !

 

Παρατηρηση ... Μια γνωστη μου με Nexus 4, Lollipop και Wind , εχει 1 APN ...

O ξαδερφος μου με Nexus 5 , Lollipop και Vodafone εχει 1 APN

Εγω και ενας φιλος μου με Nexus 5 , lollipop και Cosmote εχουμε 2 APN

Και ολα με default ρυθμισεις οσον αφορα τα APN !..

Οπως και να χει , σ'ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου !

Oneplus 3T
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παρατηρήσει ότι στο multitask κλεινεις ολες τις καρτελες και αμα ξαναπατησεις εμφανιζει μερικες μονο του. Π.χ λειτουργικο συστημα κτλ...εμενα ram τρωει 1gb περίπου
Link to comment
Share on other sites

Οποίος είναι στοκ ή και ρουτ, και θέλει ποσοστο μπαταρίας ας δοκιμασει το percent enabler απο το playstore . πλεον την εμφανίζει και με γεμάτο ποσοστό. https://play.google.com/store/apps/details?id=de.kroegerama.android4batpercent

 

Έχει δουλέψει σε κανέναν το wakelock detector σε android 5;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

ρε παδιά η μπαταριά ξεπατώνεται σε χρόνο dt! ίδια χρήση με πριν το update έβγαζα 20-22 ώρες με πάντα ανοικτά 3g/4g χωρις art ενω τώρα με το ζόρι να βγάλει 12 ώρες. τι παίζει? είναι δυνατόν να καταναλώνει τοση μπαταταρία? το αντίθετο δεν θα έπρεπε να συμβαίνει?

κυρίως το google services τρώει.

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα η μπαταρία είναι χαλιά. Android system &kernel έχουν την μερίδα του λέοντος. Εχω απογοητευτεί ...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με τις μέρες του η μπαταρία.. Μια έτσι μια αλλιώς.. Θα περιμένω να κάνω root μπας κ σκάσει καμία αναβάθμιση!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ψάχνω να πουλήσω το nexus 5, είναι 32Gb αγορασμένο από Αμερική, πόσο λέτε να πιάσει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ψάχνω να πουλήσω το nexus 5, είναι 32Gb αγορασμένο από Αμερική, πόσο λέτε να πιάσει;

 

Πολλοί θα σου πουν χωρίς 4g τόσο δίνω.. Εμένα παντως δεν με νοιάζει ούτε το δικό μου έχει. Κάνα 200αρι αν είναι αγρατζουνιστο σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

οποιος εχει θεμα με την μπαταρια μετα την αναβαθμηση να κανει ενα Factory Reset και θα δειτε μεγαλη διαφορα. περιμενω κανα thanks με τα αποτελεσματα :)
Link to comment
Share on other sites

Για τη μπαταρία στο flo μου είναι 100% καλύτερη σε σχέση με το Kat. Μόνο στα παιχνίδια πέφτει απίστευτα πολύ

Στην αναμονή σκοτώνει δεν κατεβαίνει καθόλου το ίδιο κ σε web και βίντεο YouTubeκτλπ.

Στο 5 δεν άντεξα χωρίς τα κόλπα της liquid και γύρισα πίσω πολύ γρήγορα από ότι πρόλαβα να δω όμως δεν ήταν

Καλή.. Ούτε και η ταχύτητα.

Κατι τελευταίο η Ραμ πέφτει πολύ και ψιλοκολαει αλλά είναι πιο γρήγορο από πριν αν η Ραμ είναι οκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οποιος εχει θεμα με την μπαταρια μετα την αναβαθμηση να κανει ενα Factory Reset και θα δειτε μεγαλη διαφορα. περιμενω κανα thanks με τα αποτελεσματα :)

 

Τώρα που το λες στο 7 το κάνα στο 5 δε θυμάμαι αλλά νομίζω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το θέμα τώρα είναι να κάνουμε υπομονή με αυτά που έχουμε και να παρακαλαμε να πέσει το 6 στο 300αρι και πριν

χρονισει μπας και το τσιμπησουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάμποσες μέρες μετά το reset έχω να πω τα παρακάτω. Η συσκευή κάνει τα δικά της ανάλογα με τη μέρα. Τι να πω. Είναι μέρα που θα είναι όλα μια χαρά και μέσα σε μια στιγμή μπορεί να αρχίσει τα κουλά. Η μπαταρία τη μια αδειάζει πολύ γρήγορα την άλλη όχι τόσο γρήγορα αλλα σε καμιά περίπτωση δεν είναι έστω στα ίδια με την κιτ κατ. Πρώτη φορά είδα η συσκευή να σκαλώνει σε εφαρμογές, και δε μιλάω για κάτι απλό αλλά για σκάλωμα σκάλωμα και να μην ανταποκρίνεται μέχρι να βγάλει το μήνυμα ότι η τάδε εφρμογή έχει σταματήσει. Να πω ότι και σε εμένα η ραμ είναι σταθερά στα ύψη. Στις πρόσφατες εφαρμογές ενώ τις κλείνω όλες, αν το πατήσω θα εμφανίσει και αλλη που πριν δεν την ειχε, την κλεινω, δε μου δείχνει άλλη, ξαναπατάω μου δείχνει, το κάνει κάμποσες φορές μέχρι να μη μου δείξει καμία. Γενικά έχει πολλά λαγκαρίσματα η συσκευή και να πω εδώ ότι μετά το reset δεν έβαλα όλες τις εφαρμογές που είχα πριν. Όταν είμαι σε μια εφαρμογή και πατάω να βγω,ορισμένες φορές μου εμφανίζει μόνο τον κεντρικό κύκλο με τις τελείες και κανενα άλλο εικονίδιο για κάμποσα δευτερόλεπτα μέχρι να τα φορτώσει όλα. Επίσης ο αισθητήρας που κανονίζει να σβήνει η οθόνη όταν το βάζεις στο αυτί σου είναι τα ζώα μου αργά πλέον όταν θες να τερματίσεις μια κλήση.Εδώ και 2 μέρες, ενώ μιλάω κανονικά, είμαι έξω από το σπίτι, το βγάζω απο το αυτί μου και ενώ ανάβει η οθόνη η φωτεινότητα πέφτει τέρμα και δε βλέπω να πατήσω να τερματίσει την κλήση.Μετά από λίγο νιώθει και ρυθμίζει τη φωτεινότητα αλλά έχει προλάβει και έχει τερματίσει την κλήση ο άλλος. Αυτό πριν δεν μου το είχε κάνει ούτε μια φορά. Τέλος, έχει γίνει πολύ αργός ο dialer, πάρα πολύ αργός όμως. Γενικά και όταν απαντάς και όταν θες να κάνεις μια κλήση. Edited by alien2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τη στιγμή που αφαίρεσα facebook, απενεργοποιησα τα notifications, αποσύνδεθηκα από google εφαρμογές που δε χρησιμοποιώ και έβαλα το location settings σε battery saver, 'εβγαλα' περίπου 2 1/2 μέρες με 3 1/2 ώρες οθόνη και 40 λεπτά τηλέφωνο. Δεν είναι κακό...
Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

Όντως το Facebook ώρες ώρες είναι πρώτο σε κατανάλωση. .

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Όντως το Facebook ώρες ώρες είναι πρώτο σε κατανάλωση. .

 

Εμένα μετά από επανεκκίνηση και χωρίς ουτε κάν να το ανοίξω με κλειστά όλα τα notifications, έτρωγε και πάλι μπαταρία. Το αφαίρεσα και χρησιμοποιώ το mobile site από το browser. Για τη χρήση που κάνω στην εφαρμογή καλύπτομαι μια χαρά.

Περά απο αυτό πάντως μάλλον πρέπει να υπάρχουν κάποια bugs στο L τα οποία ευθύνονται για την κατανάλωση. Ίσως να φταίνε και οι ίδιες οι εφαρμογές.

Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τη στιγμή που αφαίρεσα facebook, απενεργοποιησα τα notifications, αποσύνδεθηκα από google εφαρμογές που δε χρησιμοποιώ και έβαλα το location settings σε battery saver, 'εβγαλα' περίπου 2 1/2 μέρες με 3 1/2 ώρες οθόνη και 40 λεπτά τηλέφωνο. Δεν είναι κακό...

Location έχω πάντα σε battery mode ..αλλά να έχω Facebook κλειστά και notifications ειλικρινά κατ εμέ χάνει όλο το νόημα.. Ειδικα Facebook πάνω απο 3-4 % δεν εχω δει ποτε κατανάλωση και το χρησιμοποιώ και καθημερινά συνεχώς.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κλείσω τα πάντα; Δεν το καταλαβαίνω. Τότε γιατί να έχω smartphone; Αν η λύση για να φτάνει η μπαταρία σε μια λογική χρήση, είναι να κλείσω τα πάντα όλα, συγγνώμη αλλά καλύτερα με το 3310. Δεν είναι λύση αυτό. Ούτε το να περιμένω OTA και μόλις τη περάσω να κάνω hard reset. Αν είναι δυνατόν.

Αν περάσω το img (που το έκανα) είναι δική μου επιλογή και μόνο και το κάνω για συγκεκριμένους λόγους. Οχι να κάτσει ή να σηκωθεί το λογισμικό. Δεν είναι λογικό αυτό και δεν πιστεύω πως κανένας σοβαρός άνθρωπος στην Google ή οπουδήποτε πιστεύει και προτείνει κάτι τέτοιο. Αν είναι έτσι, θέλω να τα πει σε μένα.

Αιντε με τους ερασιτέχνες που δεν πρέπει να μιλάμε κιόλας γιατί είναι "μυαλά".

Είχαν έναν χρόνο και έπαιζαν σαντούρι, για να μην πω τίποτα άλλο και δοκίμασαν δύο εκδόσεις beta. Και;

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...