Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από το προφίλ σας σε ομάδα μπορείτε να κάνετε κοινοποίηση ?ούτε με chrome ούτε και με την εφαρμογή του FB έχω επιλογή... Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά,

 

έχω ξεμείνει σε rooted 5.1.1 και θέλω να βάλω την τελευταία (6.0.1 MMB29Q) με systemless root (για να έχω OTA updates).

 

Έχω κατεβάσει τα παρακάτω αρχεία:

 

twrp-3.0.0-0-hammerhead.img (είναι απαραίτητο αυτό; ή αρκεί και το μαμίσιο recovery?)

AdAway-release_Build-Oct.09.2015.apk

AdAway_systemless_hosts.zip (αυτό το βάζω από TWRP?)

hammerhead-mmb29q-factory-6356d31e.tgz (θα μπει με clean install)

BETA-SuperSU-v2.67-20160121175247.zip (από TWRP και αυτό?)

hammerhead-mra58k-boot-systemless.zip (δεν βρίσκω για MMB29Q, αλλά μάλλον δεν χρειάζεται πλέον αν έχω καταλάβει σωστά)

NRT_v2.1.4.sfx.exe (διαβάζω αναφορές ότι δεν κάνει systemless root σε MMB29Q)

 

Έχω χάσει επεισόδια τον τελευταίο καιρό, οπότε πάσα βοήθεια/συμβουλή δεκτή. :)

Link to comment
Share on other sites

Συνιστώ το nexus toolkit.

Φλασάρεις την στοκ έκδοση 6

φλασάρεις μονο twrp recovery απο τα τοολς του τοολκιτ

μπαίνεις twrp και φλασάρεις την τελευταία beta εκδοση toy chainfire supersu και ΔΕΝ αφηνεις το twrp na egkatast;hsei ροοτ οταν σε ρωτήσει! (αυτό είναι το systemless root).

Φλασαρεις το adaway systemless hosts

Το adaway apk το βάζεις σαν εφαρμογή κανονικά (ενεργοποίησε allow intall fron unknown sources).

Έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Με την εγκατάσταση του TWRP δεν χάνω τα OTA updates, έτσι; Θέλω να τα παίρνω κανονικά μέσω του Flashfire...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω. Μέχρι τωρα ήξερα οτι αμα βάλεις custom recovery δεν παίρνεις τα update (σου ερχονται, τα κατεβάζει αλλά δεν ολοκληρώνεται η εγκατάσταση).

Τώρα βλέπω οτι επειδή η google βγάζει κάθε μ'ήνα νέο security update, βγάλανε το systemless.

Εγώ έχω 6.0.1 και έχω κλείσει τα notification για update και είμαι μια χαρά στο MMB29K με xposed framework. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Με την εγκατάσταση του TWRP δεν χάνω τα OTA updates, έτσι; Θέλω να τα παίρνω κανονικά μέσω του Flashfire...

Ενημερωμένο σε βρίσκω. Έτσι είναι, δοκιμασμένο. Ακολούθησε τα βήματα της εφαρμογής. Ισχύει όμως για stock rom με root.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα TWRP με Fastboot Install Method* και βγάζει Android icon με κόκκινο θαυμαστικό σε τρίγωνο. Τι κάνω λάθος;

 

* https://twrp.me/devices/lgnexus5.html

Όταν τη φλασαρεις κάνε Reboot recovery και κάνε root φλασαροντας το ζιπ του superSU systemless γιατί αλλιώς στην κάνει overwrite με τη μαμά που είναι το ρομπότ με το κόκκινο τρίγωνο.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα έκανα όλα με το NRT, γιατί από γραμμή εντολής δεν δούλεψε...

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω αν όντως είναι systemless το root; Έβαλα και Busybox, το οποίο ελπίζω να μην άλλαξε το /system...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα έκανα όλα με το NRT, γιατί από γραμμή εντολής δεν δούλεψε...

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω αν όντως είναι systemless το root; Έβαλα και Busybox, το οποίο ελπίζω να μην άλλαξε το /system...

Βλέπω πολλές φορές εδώ μια παρανοηση για τη γραμμή εντολών και το nrt. Δίνουν ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες εντολές απλά στο nrt πατάς το κουμπί που αντιστοιχεί στην εντολή ή σε σετ εντολών. Οπότε προφανώς όταν υπάρχει θέμα, είναι κάτι που δεν κάναμε γι αυτό και έχουμε το θέμα. Αφού χρησιμοποιείς nrt, τι σε πειράζει αν είναι systemless το Root; Όταν έρθει η ΟΤΑ πας nrτ και γυρνάς στοκ χωρίς να χάσεις δεδομένα και είσαι έτοιμος.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Εμ έλα όμως που copy/paste δεν δούλεψαν οι εντολές (παλιότερα δεν είχα θέμα)...

 

Θέλω να λαμβάνω τα OTAs στο κινητό και να μην χρειαστεί να μπλέκω με PC, γιατί δεν υπάρχει πάντα πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς, το systemless root σε περιορίζει σε αρκετά θέματα, γιατί δεν μπορείς να πειράξεις το /system.

Από την άλλη, το να μπορείς να περάσεις την ΟΤΑ, ή να ρουταρεις χωρίς PC, δε μου λέει κάτι. Θα χτρειαστω ποτέ να ρουταρω ή να κάνω παρόμοιες δουλειές on the go; Οταν γυρίσω σπίτι, το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά λύνονται με το flashfire φλασαροντας System και boot image από τις καινούργιες factory images κάθε φορά που βγαίνουν ρινγκ τις ΟΤΑ πια και καθαρίζεις. Αρκεί να έχεις χώρο για τη factory image στο τηλέφωνο. Αυτά είναι θέματα όμως των τροποποιησεων και όχι του επίσημου thread.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Αυτά λύνονται με το flashfire φλασαροντας System και boot image από τις καινούργιες factory images κάθε φορά που βγαίνουν ρινγκ τις ΟΤΑ πια και καθαρίζεις. Αρκεί να έχεις χώρο για τη factory image στο τηλέφωνο. Αυτά είναι θέματα όμως των τροποποιησεων και όχι του επίσημου thread.

Ω, ναι. Ο χώρος. Με την "κακή" συνήθεια να παίρνω ένα nandroid πριν το φκασαρισμα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις, που να χωρέσει στα 16GB και το καινούριο image?

Μια χαρά κάνει τη δουλειά και το NRT, και μιας και βρίσκομαι στο PC, κρατάω και ένα αντίγραφο του nandroid εκεί.

Και μην πεταχτεις gialakia να μου πεις για OTG... :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχει ένας φίλος μου ένα κινητό nexus 5 16gb. Λέει πως όταν βάζει sim αρχικά την αναγνωρίζει και μετά λέει ότι δεν υπάρχει δίκτυο. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Επίσης, πώς μπορώ να του flashάρω κάποια άλλη rom; παίζει κάποια τέτοια δυνατότητα? 5.1.1 android έχει (build number LMY48M).
Link to comment
Share on other sites

@Zep, μπορεί να έχει λήξει η sim. Δοκίμασε κάποια sim που λειτουργεί σε άλλο κινητό.

Μπορείς να του φλασάρεις εύκολα οποία rom υπάρχει για nexus 5. Στο thread για τις βελτιώσεις του nexus 5 θα βρεις πολλές επιλογές.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα 5x προς αντικατάσταση του 5 που μου έσπασε η οθόνη.

Η αλήθεια είναι ότι θέλω να το κρατήσω το κινητό. Ξέρει κανείς πόσο κάνει αλλαγή οθόνης; Ακόμα και αν δεν είναι επίσημης αντιπροσωπείας.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα 5x προς αντικατάσταση του 5 που μου έσπασε η οθόνη.

Η αλήθεια είναι ότι θέλω να το κρατήσω το κινητό. Ξέρει κανείς πόσο κάνει αλλαγή οθόνης; Ακόμα και αν δεν είναι επίσημης αντιπροσωπείας.

 

Τιμή αντιπροσωπειας περίπου 150ε..

Link to comment
Share on other sites

@Zep, μπορεί να έχει λήξει η sim. Δοκίμασε κάποια sim που λειτουργεί σε άλλο κινητό.

Μπορείς να του φλασάρεις εύκολα οποία rom υπάρχει για nexus 5. Στο thread για τις βελτιώσεις του nexus 5 θα βρεις πολλές επιλογές.

 

Δοκίμασα και εγώ άλλη sim. Πάλι τα ίδια. Με κανένα φλασάρισμα είναι πιθανό να δουλέψει;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και εγώ άλλη sim. Πάλι τα ίδια. Με κανένα φλασάρισμα είναι πιθανό να δουλέψει;

Το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας το παίρνει αυτόματα? Στην αναζήτηση βρίσκει κανένα δίκτυο?

Αν με τη στοκ rom έχει πρόβλημα, δύσκολα να μην έχει θέμα με custom.

Στη θέση σου θα το πήγαινα στο service αν είναι ακόμα στην εγγύηση. Θα δοκίμαζα άλλη rom μόνο αν δεν είχα άλλη επιλογή.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Όλα στοκ στην 6.01

Όταν πατάω δύο φορές το power button , ανοίγει η φωτ. μηχανή. Πως μπορώ αυτό να το απενεργοποιήσω.?

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις-> Προβολή-> Διπλό πάτημα κουμπιού λειτ. για κάμερα (Απενεργοποίηση) και έτοιμος.

Ένα απλό search στο αγαπημένο google και θα τα κατάφερνες μόνος http://www.cnet.com/how-to/how-to-disable-the-camera-shortcut-on-nexus-5x-6p/.

ΥΓ: Φιλικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχει ένας φίλος μου ένα κινητό nexus 5 16gb. Λέει πως όταν βάζει sim αρχικά την αναγνωρίζει και μετά λέει ότι δεν υπάρχει δίκτυο. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Επίσης, πώς μπορώ να του flashάρω κάποια άλλη rom; παίζει κάποια τέτοια δυνατότητα? 5.1.1 android έχει (build number LMY48M).

 

Άμα σου είναι εύκολο(έχεις κάποιο back up των αρχείων σου κλπ) κάνε επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις μπορεί να λύσει το πρόβλημα ή μετά ΝΟΜΊΖΩ αποκλείεις το ενδεχόμενο να είναι πρόβλημα λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση που δεν υπαρχει πουθενα στο ιντερνετ η παραμικρη ειδηση για το μηνιαιο security patch, δηλαδη πια του Μαρτιου...Λετε να ετοιμαζεται κανενα update 6.0.x ή ακομα καλυτερα 6.x που να περιεχει bug fixing και να το ενσωματωνει και αυτο οπως με την 6.0.1? Αμην....

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω το nexus 5 και μεχρι σημερα δεν ειχα κανενα προβλημα στον 1 χρονο που ειμαι κατοχος. Ολα αυτα μεχρι σημερα που αποφασισα να βαλω την νεα εκδοση ,μεχρι τωρα ειχα την τελευταια απο την εκδοση 5.Βαζω λοιπον το νεο andoid ekdosh 6.0.1 και φυσικα ολα γινανε χειροτερα με αποκορυφωμα οτι δεν εμφανιζει τις επαφες μου καθολου παταω συγχρονισμο απο το λογαριασμο google και ενω ολα τα αλλα συγχρονιζουν δε το κανει στις επαφες. Στην ουσια αχρηστευτηκε το κινητο αυτη τη στιγμη. Εχει κανεις καμια ιδεα πως να λυθει το θεμα?

Υπαρχει τροπος να γυρισω στην εκδοση 5?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...