Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς!! :)

 

Ρε παιδιά τί γίνεται με τα google play services σήμερα? Έχει κανείς άλλος πρόβλημα? 2 φορέςτο έχω βάλει για φόρτιση χωρίς να έχω κάνει κάτι και πάλι είναι στα μισά.

Το έχω κάνει και reboot, τίποτα.

Κάνε update από το play store, το ίδιο έγραψα κι εγώ πριν 2-3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω ξαναγράψει και θα το ξαναγράψω γιατί συνεχίζει να αναφέρεται. Από το galaxy nexus που είχα και μετά ανά ένα χρόνο που πέρασα σε nexus 4 και 5 όλες οι αναβαθμίσεις ήταν ΟΤΑ χωρίς factory reset. ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα με κολλήματα και τέτοια. Παράλληλα αν είναι να περιμένετε ΟΤΑ και μετά να κάνετε factory reset χάνοντας τα δεδομένα σας, περάστε από την πρώτη μέρα το factory image και είναι το ίδιο και ταχύτατα. Γιατί να περιμένετε για να φορμαρετε στο τέλος το τηλέφωνο;

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναγράψει και θα το ξαναγράψω γιατί συνεχίζει να αναφέρεται. Από το galaxy nexus που είχα και μετά ανά ένα χρόνο που πέρασα σε nexus 4 και 5 όλες οι αναβαθμίσεις ήταν ΟΤΑ χωρίς factory reset. ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα με κολλήματα και τέτοια. Παράλληλα αν είναι να περιμένετε ΟΤΑ και μετά να κάνετε factory reset χάνοντας τα δεδομένα σας, περάστε από την πρώτη μέρα το factory image και είναι το ίδιο και ταχύτατα. Γιατί να περιμένετε για να φορμαρετε στο τέλος το τηλέφωνο;

 

Εγώ πάλι το αντίθετο. Γιατί να περιμένω πότε θα θυμηθεί να έρθει η OTA? Factory image από την αρχή χωρίς reset χωρίς τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 5.1 για την ώρα δεν έχω memory leak..

Έχω προσέξει ενώ έχω απενεργοποιήσει το Google fit το βλέπω στα wakelocks..

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναγράψει και θα το ξαναγράψω γιατί συνεχίζει να αναφέρεται. Από το galaxy nexus που είχα και μετά ανά ένα χρόνο που πέρασα σε nexus 4 και 5 όλες οι αναβαθμίσεις ήταν ΟΤΑ χωρίς factory reset. ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα με κολλήματα και τέτοια. Παράλληλα αν είναι να περιμένετε ΟΤΑ και μετά να κάνετε factory reset χάνοντας τα δεδομένα σας, περάστε από την πρώτη μέρα το factory image και είναι το ίδιο και ταχύτατα. Γιατί να περιμένετε για να φορμαρετε στο τέλος το τηλέφωνο;

Δεν αντιλέγω σ' αυτά που λες. Με το Nexus ενδεχομένως να μην υπάρχει πρόβλημα. Προσωπικά δεν έχω πάρει ποτέ αναβάθμιση ΟΤΑ. Δεν είχα υπομονή να περιμένω. Με το Nexus όσες φορές έβαλα stock πέρασα το factory image. Παλαιότερα με το S2 με odin. Οι περισσότεροι από εμάς μάλλον είμαστε επηρεασμένοι από τις προηγούμενες συσκευές μας γι' αυτό κολλάμε με το factory reset ειδικά μετά από μια αναβάθμιση όπως πχ από την έκδοση 4.4.4 σε 5.0.1 . Πολλοί απ' αυτούς που είχαν πάρει την αναβάθμιση ΟΤΑ (για συσκευές πλην Nexus) είχαν προβλήματα και για να στρώσει το κινητό έπρεπε να κάνουν factory reset. Νομίζω δεν κάνει κακό να κανείς και ένα factory reset που και που.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση με τα memory leaks βελτιώθηκε σιγουρα σε σχέση με την 5.0.Χ αλλά ακόμα εχει τα θέματακια του, παλι μπουκωνει η μνημη σιγα σιγα, αλλα δε την ξεσκίζει τελείως οπως πριν... Υπομονη για 5.1.1 λοιπον:lol:
Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Κάπου πετυχα άρθρο για 5.1.1 που έλεγε οτι αναμένεται στις επομενες μερες ή μερικες βδομαδες και έχει λυθεί το θέμα με την μνήμη. Όσοι το αντιμετωπίζουν, υπομονή.
Link to comment
Share on other sites

η google ετσι κανει παντα, βγαζει μια εκδοση και την δινει σε 2-3 συσκευες μονο (ανεβαζοντας την στο site της, οχι ota), για να δει αν ολα πανε καλα (πειραματόζωα), και μετα απο 2 βδομαδες βγαζει νεα εκδοση και την περνουν ολοι.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω το nexus 5 αναβαθμισμένο με ΟΤΑ στην 5.0.1, απείραχτο όλα εργοστασιακά. Έχω λάβει την ειδοποίηση για την αναβάθμιση ΟΤΑ σε 5.1 από την προηγούμενη Πέμπτη, εκείνη την ώρα δέχθηκα κλήση που έπρεπε να απαντήσω και μου άνοιξε επιλογή Κοινή Χρήση και να επιλέξω φάκελο εγκατάστασης (κουλό;;;) Νόμισα ότι έκανα κάτι λάθος και στη συνέχεια πάτησα το κουμπί της επιστροφής και χάθηκε η ειδοποίηση.

Χτες, ήρθε πάλι η ειδοποίηση για αναβάθμιση και πάααααλι τα ίδια... ήθελε να επιλέξω φάκελο εγκατάστασης... βάζω κι εγώ λοιπόν ένα φάκελο στη συσκευή και πάλι τίποτα. Σκέφτηκα μήπως δεν έχω χώρο στο τηλέφωνο... αλλά τελικά έχω 6,67 GB ελεύθερα... τι μπορεί να φταίει;;;

Link to comment
Share on other sites

Αμα το 5αρι είχε μεγαλύτερη μπαταρία και αλλαζονταν εύκολα δεν υπήρχε και λογος αλλαγής συσκευής και θα πήγαινε μεχρι να ψοφησει .Μονο αν φέρει μεγαλύτερη μπαταρία κάπου στα 3000 , αφαιρούμενη ,5-5,2 ίντσες στα 14 εκατοστά και οχι να ειναι σαν τα m7, m8 ,m9 ( δλδ να εχει καλο ή καλυτερο απο το 5αρι screen to body ratio κάπου στο 74-75%)και μείνει στην FHD και τιμή 5αριου θα το σκεφτώ για αλλαγή και η αλλαγή για το καλοκαίρι του 2016 όταν θα έχει πιάσει πάτο η τιμή του.

Αλλά μέχρι τοτε έχουμε καιρό :p :p

Link to comment
Share on other sites

Στις 100 ώρες λειτουργίας έσκασε η μνήμη..

Με τη 5.0.2 ούτε 30 ώρες δεν έβγαζε

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Στις 100 ώρες λειτουργίας έσκασε η μνήμη..

Με τη 5.0.2 ούτε 30 ώρες δεν έβγαζε

Έτσι, αν και πρακτικά σε μένα τουλάχιστον, μετά τις 48 ώρες, γίνεται σπαστικό!

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω το nexus 5 αναβαθμισμένο με ΟΤΑ στην 5.0.1, απείραχτο όλα εργοστασιακά. Έχω λάβει την ειδοποίηση για την αναβάθμιση ΟΤΑ σε 5.1 από την προηγούμενη Πέμπτη, εκείνη την ώρα δέχθηκα κλήση που έπρεπε να απαντήσω και μου άνοιξε επιλογή Κοινή Χρήση και να επιλέξω φάκελο εγκατάστασης (κουλό;;;) Νόμισα ότι έκανα κάτι λάθος και στη συνέχεια πάτησα το κουμπί της επιστροφής και χάθηκε η ειδοποίηση.

Χτες, ήρθε πάλι η ειδοποίηση για αναβάθμιση και πάααααλι τα ίδια... ήθελε να επιλέξω φάκελο εγκατάστασης... βάζω κι εγώ λοιπόν ένα φάκελο στη συσκευή και πάλι τίποτα. Σκέφτηκα μήπως δεν έχω χώρο στο τηλέφωνο... αλλά τελικά έχω 6,67 GB ελεύθερα... τι μπορεί να φταίει;;;

 

Έκανα ερώτηση και στο forum της Google και πήρα την εξής απάντηση για όποιον έχει το ίδιο πρόβλημα:

Hi Andreas,

Thanks and welcome to the Nexus Help Forum. If your having problems installing the latest Android 5.1 OTA upgrade for your Nexus device, try clearing out your cache and wiping your cache partition. This may delete any system files that is preventing your Nexus 5 from upgrading.

Clearing cached data
Go to Settings > Storage > Click on Cached data.
A message will pop up, "Clear cached data", choose Ok.
Restart Nexus.
If clearing the cache does not work, you may want to try wiping your cache partition
If you are not able to access the settings menu (such as when the device hangs when updating), use Recovery mode:
If your device is on, hold the Power button to restart the device.
When the device turns off, press and hold the Volume Down button, then press and hold the Power button at the same time until the tablet turns on.
Press the Volume Down button twice to highlight Recovery mode.
Press the Power button to start Recovery mode. You'll see an image of an Android robot with a red exclamation mark and the words "No command."
While holding down the Power button, press the Volume Up button.
Use the volume buttons to scroll to "wipe cache partition" then press the Power button to select it.
When the cache is cleared, press the Power button on "reboot system now."
If you still have issues downloading or installing a system update, try resetting your Nexus device to factory settings. Before doing any factory reset, I highly recommend you backup ALL important data on your Nexus.

Good luck,
JP

Link to comment
Share on other sites

Στις 100 ώρες λειτουργίας έσκασε η μνήμη..

Με τη 5.0.2 ούτε 30 ώρες δεν έβγαζε

 

Τι εννοεις; Γεμισε η μνημη τελειως; Αναγκαστικα δηλαδη καθε 100 ωρες (λεμε τωρα) κανεις reboot ;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις; Γεμισε η μνημη τελειως; Αναγκαστικα δηλαδη καθε 100 ωρες (λεμε τωρα) κανεις reboot ;

Γέμισε εντελώς με αποτέλεσμα να μη μπορώ να γράψω καθώς το πληκτρολόγιο κάνει συνεχώς επανεκκίνηση.. Όταν τελικά καταφέρει να δουλέψει σε δευτερόλεπτα κλείνει πάλι.

Καλά για messenger, Chrome κτλ ούτε λόγος...

Redraw ο nova launcher και γενικώς αν μπεις εκείνη τη στιγμή στις υπηρεσίες που εκτελούνται δε βλέπεις τίποτα άλλο από επανεκκίνηση εφαρμογών.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάτε αποκλειστικά για stock δεν μπορώ εκφέρω άποψη, αλλά με custom rom και 120 ώρες ανοιχτό κινητό μια χαρά κάνω τη δουλειά μου, εκτός φυσικά της μνήμης που αναφερόμαστε η οποία δεν κρατάει ούτε μια εφαρμογή, ανεξαρτήτως που στις υπηρεσίες που εκτελούνται δείχνει 1gb ελεύθερη μνήμη. Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Όχι εμένα . Πριν λιγες μέρες την έβγαλαν μέσω ΟΤΑ. Υπομονή μέχρι Κυριακή. Έτσι και αλλιως δεν έφερε κάτι τρομερό η 5.1. Όλοι ανυπομονουν για την 5.1.1

 

Ριξτε μια ματια εδώ

 

 

http://m.androidcentral.com/lg-making-next-nexus-smartphone-korean-press-reports

Edited by mario27
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά γιατί τόσες συχνές ενημερώσεις facebook και facebook messenger στο apk mirror ειναι beta?

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά γιατί τόσες συχνές ενημερώσεις facebook και facebook messenger στο apk mirror ειναι beta?

Ναι αν δν κανω λαθος ειναι οι ενημερωσεις του beta...παντως οσες ενημερωσεις κνα βγαλουν η εφαρμογες του fb απο μπαταρια ειναι αθλιες!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ επίσης δεν έχω λάβει ota notification.

Τι έννοιες "υπομονή μέχρι την Κυριακή"???

Ξεχασα το ''αλλη" κυριακη

Σορρυ :p

Εννουσα οτι 7-10 μερες ειναι το κυριο διαστημα ωστε να παρεις την αναβαθμιση ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ξέρει κανείς πως μπορούμε να κάνουμε την συσκευή wifi hotspot?

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...