Jump to content

Jiayu G2F


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά η ROM 0.3.6 είναι ροοτ ή όχι; Και αν δεν είναι, γίνεται με frameroot ή με κάποιο άλλο τρόπο;
Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά η ROM 0.3.6 είναι ροοτ ή όχι; Και αν δεν είναι, γίνεται με frameroot ή με κάποιο άλλο τρόπο;

 

Με Framaroot ευκολα.

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα guys,έχω γράωει και σε προηγούμενο post.Το πήρα από to2c και φόραγε 0.2.5.Είχα κολλήματα συχνά,μετα από κλήση και στη διάρκεια της φόρτισης(είτε με το φορτιστή του τον αυθεντικό είτε με κάποιον άλλον).Όχι πάντα,κάποιες φορές.Πήγα 0.2.6,τα ίδια.Τώρα 0.3.6,τα ίδια+το wifi θέλει καμιά φορά 2 φορές ανογοκλείσιμο για να δουλέψει.Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος,wipe cache and wipe data απο recovey menu,hard reset από το μενού του android και φλασάρισμα της όποιας ROM και πάλι hard reset από το μενού.

 

Το κινήτο είναι πολύ καλό για τα λεφτά του και πολύ κομπλέ για χρήση με το ένα χέρι.Το antutu score στα 21000(για όποιον το εμπιστεύεται)δεν είναι και λίγο για κινητό της κατηγορίας του...Αν δεν είχε αυτά τα θέματα +το gps που δεν μπορεί να κάνει πλοήγηση πέρα από το να δείξει απλά το χαρτη,θα ήταν τέλειο.Βρήκες κανείς λύση με κάποια Rom σε αυτό?Εσύ μήπως softwareas?To σκέφτομαι πάλι για 0.2.6 όπως προτείνεις και εσύ,μια τελευταία προσπάθεια....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα guys,έχω γράωει και σε προηγούμενο post.Το πήρα από to2c και φόραγε 0.2.5.Είχα κολλήματα συχνά,μετα από κλήση και στη διάρκεια της φόρτισης(είτε με το φορτιστή του τον αυθεντικό είτε με κάποιον άλλον).Όχι πάντα,κάποιες φορές.Πήγα 0.2.6,τα ίδια.Τώρα 0.3.6,τα ίδια+το wifi θέλει καμιά φορά 2 φορές ανογοκλείσιμο για να δουλέψει.Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος,wipe cache and wipe data απο recovey menu,hard reset από το μενού του android και φλασάρισμα της όποιας ROM και πάλι hard reset από το μενού.

 

Το κινήτο είναι πολύ καλό για τα λεφτά του και πολύ κομπλέ για χρήση με το ένα χέρι.Το antutu score στα 21000(για όποιον το εμπιστεύεται)δεν είναι και λίγο για κινητό της κατηγορίας του...Αν δεν είχε αυτά τα θέματα +το gps που δεν μπορεί να κάνει πλοήγηση πέρα από το να δείξει απλά το χαρτη,θα ήταν τέλειο.Βρήκες κανείς λύση με κάποια Rom σε αυτό?Εσύ μήπως softwareas?To σκέφτομαι πάλι για 0.2.6 όπως προτείνεις και εσύ,μια τελευταία προσπάθεια....

 

Εγώ έχω περάσει την 0.3.6 εδώ και 10 μέρες. Με το WiFi δεν έχω κανένα πρόβλημα, ούτε με κολλήματα. Η μπαταρία του επίσης είναι ΟΚ, με καλή αυτονομάι. Κάνω πάνταπ πλήρης φορτίσεις. Μόνο μια φορά προχθές που το άφησα για φόρτιση overnight, το πρωί ήταν κολλημένο. Επειδή έχω Xposed και Gravity, έχω παραμετροποιήσει να κάνει ήχο όταν είναι πλήρη φόρτιση. Προχθές λοιπόν την νύχτα το άκουσα δύο φορές να κάνει πλήρη ήχο, που σημαίνει ότι φόρτισε, εγώ δεν το έβγαλα από από την μπρίζα, στις 03:00 :wacko:, χρησιμοποίησε λίγο την μπαταρία του και μετά το κύκλωμα του ξαναμπήκε σε φόρτιση. Πιθανά γιαυτό το άκουσα και δεύτερη φορά.

Ήταν η πρώτη φορά πάντως που μου κόλλησε. Αν μου ξανακολλήσει σε overnight charging, ίσως ξαναβάλω την 0.2.6

 

Επίσης μπήκα στον πειρασμό και το άνοιξα για να δω το πρόβλημα με την κεραία του GPS :X . Έφτιαξα πέντε έξι δικές μου παραλαγές κεραίας βασισμένος σε forum. Μερικές δουλέψαν καλύτερα, μερικές δεν δουλέψαν καθόλου. Οπότε νομίζω ένα θέμα που έχει το GPS ίσως είναι η κεραία. Το δούλεψα μια ημέρα με δική μου κεραιούλα, αλλά είναι λίγο ατσούμπαλο να βάζεις καλώδια και αυτοκολητάκια για κεραία. Τελικά την έβγαλα, καθάρισα καλά τις επαφές της δικής του κεραίας, το έδεσα και ξαναδοκίμασα. Δούλεψε, κλείδωσε δορυφόρους, με έδειξε στο sygic, έκανα και μια μικρή πλοήγηση αρκετά καλά. Το πρόβλημα στην πλοήγηση είναι επίσης ότι δεν πολυδουλεύει η πυξίδα του, οπότε το sygic "βλέπει" προς τα που πηγαίνεις μόνο από τους δορυφόρος, και την θέση σου. Το κακό είναι πως όταν το χρειάζεσαι το GPS, δεν κλειδώνει γρήγορα και σε εκνευρίζει.

Επίσης αναβάθμισα το google maps, το οποίο δουλεύει τώρα μια χαρά...αναφέρομαι σε πρόβλημα με παλιότερη έκδοση του google maps που κολλούσε.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως είναι καλό τηλέφωνο, συμφωνώ.

 

Edit: Σχετικά με τις κεραίες να σημειώσω ότι όλες οι δοκιμές με τις τροποποιημένες κεραίες έγινα χωρίς το κάλυμα, θήκη, κλπ. Όταν κατάφερα και έβαλα μια κεραιούλα δικιά μου μέσα στο κινητό, την κόλησα, έβαλα το κάλυμα του και την θήκη σιλικόνης, την ίδια μέρα δούλευε μια χαρά. Την επόμενη μέρα και αυτή αργούσε να κλεδώσει.

Edited by softwareas

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περάσει την 0.3.6 εδώ και 10 μέρες. Με το WiFi δεν έχω κανένα πρόβλημα, ούτε με κολλήματα. Η μπαταρία του επίσης είναι ΟΚ, με καλή αυτονομάι. Κάνω πάνταπ πλήρης φορτίσεις. Μόνο μια φορά προχθές που το άφησα για φόρτιση overnight, το πρωί ήταν κολλημένο. Επειδή έχω Xposed και Gravity, έχω παραμετροποιήσει να κάνει ήχο όταν είναι πλήρη φόρτιση. Προχθές λοιπόν την νύχτα το άκουσα δύο φορές να κάνει πλήρη ήχο, που σημαίνει ότι φόρτισε, εγώ δεν το έβγαλα από από την μπρίζα, στις 03:00 :wacko:, χρησιμοποίησε λίγο την μπαταρία του και μετά το κύκλωμα του ξαναμπήκε σε φόρτιση. Πιθανά γιαυτό το άκουσα και δεύτερη φορά.

Ήταν η πρώτη φορά πάντως που μου κόλλησε. Αν μου ξανακολλήσει σε overnight charging, ίσως ξαναβάλω την 0.2.6

 

Επίσης μπήκα στον πειρασμό και το άνοιξα για να δω το πρόβλημα με την κεραία του GPS :X . Έφτιαξα πέντε έξι δικές μου παραλαγές κεραίας βασισμένος σε forum. Μερικές δουλέψαν καλύτερα, μερικές δεν δουλέψαν καθόλου. Οπότε νομίζω ένα θέμα που έχει το GPS ίσως είναι η κεραία. Το δούλεψα μια ημέρα με δική μου κεραιούλα, αλλά είναι λίγο ατσούμπαλο να βάζεις καλώδια και αυτοκολητάκια για κεραία. Τελικά την έβγαλα, καθάρισα καλά τις επαφές της δικής του κεραίας, το έδεσα και ξαναδοκίμασα. Δούλεψε, κλείδωσε δορυφόρους, με έδειξε στο sygic, έκανα και μια μικρή πλοήγηση αρκετά καλά. Το πρόβλημα στην πλοήγηση είναι επίσης ότι δεν πολυδουλεύει η πυξίδα του, οπότε το sygic "βλέπει" προς τα που πηγαίνεις μόνο από τους δορυφόρος, και την θέση σου. Το κακό είναι πως όταν το χρειάζεσαι το GPS, δεν κλειδώνει γρήγορα και σε εκνευρίζει.

Επίσης αναβάθμισα το google maps, το οποίο δουλεύει τώρα μια χαρά...αναφέρομαι σε πρόβλημα με παλιότερη έκδοση του google maps που κολλούσε.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως είναι καλό τηλέφωνο, συμφωνώ.

 

Edit: Σχετικά με τις κεραίες να σημειώσω ότι όλες οι δοκιμές με τις τροποποιημένες κεραίες έγινα χωρίς το κάλυμα, θήκη, κλπ. Όταν κατάφερα και έβαλα μια κεραιούλα δικιά μου μέσα στο κινητό, την κόλησα, έβαλα το κάλυμα του και την θήκη σιλικόνης, την ίδια μέρα δούλευε μια χαρά. Την επόμενη μέρα και αυτή αργούσε να κλεδώσει.

 

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση.Ναι,το gps μελανό σημείο δυστυχώς.Αλλά για μένα είναι πταίσμα μπροστά στα μικροκολλήματα που παθαίνει...Θα ξαναβάλω 0.2.6 μάλλον soon και βλέπουμε.Νίωθω κάπως καλύτερα τώρα πάντως που και εσύ (''επιτέλους'') έπαθες κόλλημα.Είναι ένα θέμα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση.Ναι,το gps μελανό σημείο δυστυχώς.Αλλά για μένα είναι πταίσμα μπροστά στα μικροκολλήματα που παθαίνει...Θα ξαναβάλω 0.2.6 μάλλον soon και βλέπουμε.Νίωθω κάπως καλύτερα τώρα πάντως που και εσύ (''επιτέλους'') έπαθες κόλλημα.Είναι ένα θέμα αυτό...

 

Εχεις XPosed? Σου εχει κολλησει και κατα την χρηση ή μονο σε φορτιση? Εμενα σε χρηση ποτε. Αλλα ειχα ενα θεμα με tune in και FM radio, το εχω γραψει σε αλλο post.

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Εχεις XPosed? Σου εχει κολλησει και κατα την χρηση ή μονο σε φορτιση? Εμενα σε χρηση ποτε. Αλλα ειχα ενα θεμα με tune in και FM radio, το εχω γραψει σε αλλο post.

 

Έχω έχω απο όλα,και xposed and gravity and titanium.Μου κολλαει καμιά φορά ότα πάω να πατίσω το κουμπάκι Από κει και πέρα δυστυχώς και στη χρήση,το ίδιο problem ακριβώς....καμιά πρόταση έχεις μήπως φίλε?2,5 μήνες που το έχω τώρα είναι ένα θεματάκι να χρειάζεται μια φορά τη μέρα ή στις 2 (στη καλύτερη) μέρες βγάλσιμο μπαταρίας(το χρησιμποιώ αρκετα)Έχω και greenify και έκανα hibernated όλα τα περιττά...Τί άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω έχω απο όλα,και xposed and gravity and titanium.Μου κολλαει καμιά φορά ότα πάω να πατίσω το κουμπάκι Από κει και πέρα δυστυχώς και στη χρήση,το ίδιο problem ακριβώς....καμιά πρόταση έχεις μήπως φίλε?2,5 μήνες που το έχω τώρα είναι ένα θεματάκι να χρειάζεται μια φορά τη μέρα ή στις 2 (στη καλύτερη) μέρες βγάλσιμο μπαταρίας(το χρησιμποιώ αρκετα)Έχω και greenify και έκανα hibernated όλα τα περιττά...Τί άλλο?

 

Όχι, εμένα κόλημα στην χρήση δεν μου έχει κάνει με 0.3.6. Μου ξανακόλησε όμως σε overnight φόρτωση, οπότε το βράδυ αλλάζω σε 0.2.6 που μου δούλευε ίδια (καλά) και δεν κόλλαγε, εκτός αν δεν το πέτυχα, σε overnight φόρτωση.

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εμένα κόλημα στην χρήση δεν μου έχει κάνει με 0.3.6. Μου ξανακόλησε όμως σε overnight φόρτωση, οπότε το βράδυ αλλάζω σε 0.2.6 που μου δούλευε ίδια (καλά) και δεν κόλλαγε, εκτός αν δεν το πέτυχα, σε overnight φόρτωση.

 

Για δες το λίγο και πες μας και μας.Αμάν πια με αυτά τα κολλήματα....:(

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το φόρτισα με έναν φορτιστή της Huawei, από 4% ως 100%. Κανένα πρόβλημα.

Με παλιούς/άλλους φορτιστές δοκιμάστε.

 

Κάτι που ίσως διαφοροποιεί το δικό μου, είναι ότι έχω ενεργοποιημένο το 2G, όχι σε αυτόματη επιλογή τύπου δικτύου.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το φόρτισα με έναν φορτιστή της Huawei, από 4% ως 100%. Κανένα πρόβλημα.

Με παλιούς/άλλους φορτιστές δοκιμάστε.

 

Κάτι που ίσως διαφοροποιεί το δικό μου, είναι ότι έχω ενεργοποιημένο το 2G, όχι σε αυτόματη επιλογή τύπου δικτύου.

 

Το βγαζεις μολις φτασει 100; ή το αφησες μεχρι το πρωι;

Εγω παντως αλλαξα σε 0.2.6, στο επομενο φορτισμα θα δω. Εβγαλα και xposed.

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Φορτίζω κατά την διάρκεια της ημέρας πάντοτε ώστε να αποφύγω την υπερφόρτιση, οπότε δεν μένει για πολύ να φορτίζει αφού έχει φτάσει το 100%.

Λες να είναι αυτό; :confused:

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Το βγαζεις μολις φτασει 100; ή το αφησες μεχρι το πρωι;

Εγω παντως αλλαξα σε 0.2.6, στο επομενο φορτισμα θα δω. Εβγαλα και xposed.

 

Εδώ να σημειώσω ότι κολλήματα είχα και με την 0.2.5.,αλλά χωρίς xposed και root κιόλας...Έχεις να προτείνεις μήπως καμιά custom rom?Ή να μείνουμε στις επίσημες?Γιατί σε παλαιότερο post αναφέρεις ότι δοκίμασες αρκετές ROM,για αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Φορτίζω κατά την διάρκεια της ημέρας πάντοτε ώστε να αποφύγω την υπερφόρτιση, οπότε δεν μένει για πολύ να φορτίζει αφού έχει φτάσει το 100%.

Λες να είναι αυτό; :confused:

 

Πιθανα, και εγω με την 0.3.6 οταν φορτιζα μεχρι 100% και μετα εβγαζα τον φορτιστη δεν μου κολαγε. Σε καμια περιπτωση δεν μου κολησε σε λειτουργια, μονο μετα απο φορτιση και εφοσον το αφησα ολη τη νυχτα.

Θα δω τωρα με την 0.2.6, την ειχα και παλιοτερα αλλα δεν θυμαμαι να το ειχα αφησει ολη νυχτα σε φορτιση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ να σημειώσω ότι κολλήματα είχα και με την 0.2.5.,αλλά χωρίς xposed και root κιόλας...Έχεις να προτείνεις μήπως καμιά custom rom?Ή να μείνουμε στις επίσημες?Γιατί σε παλαιότερο post αναφέρεις ότι δοκίμασες αρκετές ROM,για αυτό...

 

Ολες οι custom που δοκιμασα δεν μου δουλευαν τα πληκτρα αφης (home, back, settings).

Παντως περα απο το κολημα σε overcharge με την 0.3.6 δεν ειχα αλλο προβλημα. Το ιδιο με την 0.2.6. Θα δω τωρα αν εχει θεμα με το overcharge.

 

Εννοειται οτι η πυξιδα ακομη δεν εχει δουλεψει σωστα. Το GPS μαλλον το καταφερα, αφου καθαρισα τις επαφες της κεραιας. Παντως δεν ειναι και η καλυτερη κεραια.

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να προτείνεις μήπως καμιά custom rom?Ή να μείνουμε στις επίσημες?Γιατί σε παλαιότερο post αναφέρεις ότι δοκίμασες αρκετές ROM,για αυτό...

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ custom ρομ, μόνο τις επίσημες.

Δεν είδα κάποια διαφορά, σίγουρα όμως με την 0.2.4/0.3.4 και την 0.2.6/0.3.6 είναι καλύτερα, επειδή λύθηκε ένα πρόβλημα συνδεσιμότητας με WiFi που αντιμετώπιζαν κάποιοι.

 

 

Το GPS μαλλον το καταφερα, αφου καθαρισα τις επαφες της κεραιας.

Θα μπορούσες να ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες και οδηγίες της διαδικασίας;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, με την 0.2.6 αφησα εχθες το βραδυ για φορτιση, σημερα το πρωι που εβγαλα τον φορτιστη το κινητο δεν ειχε κολησει οπως μου εκανε με την 0.3.6.

Κατα τα αλλα ΟΚ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα μπορούσες να ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες και οδηγίες της διαδικασίας;

 

Εχω δει βιντεο στο YouTube, antenna GPS fix. Του ανοιγεις το καπακι, λυνεις τις 8 βιδες με μικρο κατσαβιδι, προσεχε μια ή δυο εχουν αυτοκολητο απο πανω. Ξεκουμπωνεις το πισω καπακι. Πανω δεξια οπως το βλεπεις κουμπωμενο ειναι η κεραια GPS, και στην αντισοιχη θεση της πλακετας δυο επαφες που γραφουν GPS και gnd για ground.

 

Εγω δοκιμασα να φτιαξω μερικες δικες μου παραλαγες κεραιας με αλουμινιο, καλωδια, αυτοκολητο αλουμινιο. Καποιες επαιξαν πολυ καλα, αλλα οταν εκλεινα το καπακι...:O

 

Οποτε με το κατσαβιδακι μου εξυσα λιγο την επαφη της κεραις GPS ,ξανακουμπωσα και ΟΚ. Τωρα βεβαια δεν εγινε super αλλα τις διαδρομες μου τις κανω. Επισης εχω αλλαξει και το GPS.conf και εχω κανει fix

 

 

Sorry αλλα δεν εχω φωτο.

Edited by softwareas

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες χρειάζεται η πρώτη φόρτιση, αν πρέπει να αδειάζουμε πρώτα το κινητό πριν το φορτίσουμε ξανά και αν πρέπει να το αφήνουμε όλη τη νύχτα να φορτίζει, είναι μερικές μόνο από τις ερωτήσεις που από την έλευση του πρώτου κινητού μέχρι και σήμερα απασχολούν τους χρήστες. Τώρα όλα τα παραπάνω απαντήθηκαν και με χαρά σε μεταφέρουμε τα νέα

 

Να το αφήνω να φορτίζει όλη τη νύχτα;

 

Οι μπαταρίες ιόντων λιθίου και οι φορτιστές που τις συνοδεύουν είναι αρκετά «έξυπνες» ώστε μόλις φτάσουν στο 100% να διακόπτουν την φόρτιση οπότε κατά γενικό κανόνα δεν υπάρχει πρόβλημα από μία ολονύκτια φόρτιση. Αυτό που έχει σημασία όμως είναι το κινητό να μην βρίσκεται μέσα σε θήκη ώστε η απορρέουσα θερμοκρασία από τη διαδικασία της φόρτισης να μπορεί να διαφύγει από το σασί του τηλεφώνου όπως έχει προβλέψει ο κατασκευαστής. Αν μπαταρίες ανεβάσουν μεγαλύτερη θερμοκρασία από την προβλεπόμενη η απόδοσή τους μπορεί να μειωθεί γρηγορότερα.

 

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος φόρτισης;

 

Η ιδανική κατάσταση για μία μπαταρία ιόντων λιθίου είναι να διατηρείται μεταξύ του 50% και του 80% της πλήρους χωρητικότητάς της. Μικρές φορτίσεις κατά τη διάρκεια της ημέρας επιτρέπουν στα ιόντα να αναγεννούνται και να παράγουν αρκετή ισχύ. Αρα, πολλές μικρές φορτίσεις είναι καλύτερες από μία κατά τη διάρκεια της ημέρας. Δεν ακούγεται πρακτικό αλλά είναι ο καλύτερος τρόπος για να εξασφαλίσετε τη μακροζωία της μπαταρίας.

 

Τι να αποφεύγω

 

Με τις παλιές μπαταρίες η πλήρης φόρτιση και αποφόρτιση, θεωρητικώς τουλάχιστον, βοηθούσε τη μπαταρία να αποδίδει περισσότερο. Σήμερα κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Για την ακρίβεια, επειδή οι μπαταρίες έχουν συγκεκριμένο κύκλο φορτίσεων (δηλαδή από 0% στο 100%) η επιλογή του πλήρους αδειάσματος και πλήρους φόρτισης συνεχώς, απλά μειώνει τον κύκλο ζωής της.Αποφύγετε το πλήρες άδειασμα της μπαταρίας πάσει θυσία.

 

Προσοχή στα αξεσουάρ

 

Οι μπαταρίες που συνοδεύουν τα smartphone μας, είναι και αυτές πολύ έξυπνες και το ίδιο ισχύει και για τους φορτιστές τους. Αν χάσετε το φορτιστή σας η επιλογή ενός άλλης μάρκας φθηνού αντίγραφου, μπορεί να μοιάζει έξυπνη επιλογή από οικονομικής απόψεως, αλλά τελικά μπορεί και να σας στοιχίσει ακριβότερα αν καταστρέψει τη μπαταρία σας. Επιλέξτε τους αυθεντικούς φορτιστές ή αυτούς που είναι ΟΕΜ αλλά και με την επίσημη έγκριση της κατασκευάστριας του κινητού σας. Στην περίπτωση των iPhone, οι εγκεκριμένοι φορτιστές, δηλαδή αυτοί που λειτουργούν ακριβώς σαν τον αυθεντικό, έχουν τη σφραγίδα “mfi” made for iphone που εξασφαλίζει ότι έχουν περάσει τα test της Apple.

 

Πηγή: thetoc.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
To παραπάνω post δεν έχει καμία σχέση με τη συσκευή αλλά οκ! Θα παρακαλέσω όμως να μη ξεφεύγουμε από το θέμα που είναι η συσκευή του τίτλου και μόνο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

To παραπάνω post δεν έχει καμία σχέση με τη συσκευή αλλά οκ! Θα παρακαλέσω όμως να μη ξεφεύγουμε από το θέμα που είναι η συσκευή του τίτλου και μόνο.

 

Ίσως βοηθήση κάποιους να σταματήσουν να το φορτίζουν ΟΛΗ νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σου είπα το παραπάνω μιας και η πληροφορία που ανέβασες (από το συγκεκριμένο link) αμφισβητείται από πολλούς. Δε σημαίνει ότι είναι και απολύτως σωστό δηλαδή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει έρθει από Vickmail με root και 0.2.6. Το έχει φίλος 2 μέρες και μου είπε ότι κάποιες φορές μετά τη συνομιλία του κολάει και χρειάζεται να βγει η μπαταρία για να συνέλθει. Έχει παρατηρηθεί το πρόβλημα από κάποιον άλλο; Η 0.2.6 είναι νεότερη ή η 0.3.5? Ενός φίλου ήταν στην 0.8.5 αν δεν κάνω λάθος. Τι γίνεται ανάποδα πηγαίνουν τα νουμερα στις νέες εκδόσεις λογισμικού;
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει έρθει από Vickmail με root και 0.2.6. Το έχει φίλος 2 μέρες και μου είπε ότι κάποιες φορές μετά τη συνομιλία του κολάει και χρειάζεται να βγει η μπαταρία για να συνέλθει. Έχει παρατηρηθεί το πρόβλημα από κάποιον άλλο; Η 0.2.6 είναι νεότερη ή η 0.3.5? Ενός φίλου ήταν στην 0.8.5 αν δεν κάνω λάθος. Τι γίνεται ανάποδα πηγαίνουν τα νουμερα στις νέες εκδόσεις λογισμικού;

 

Η 0.2.6 είναι η νεότερη. Υπάρχει και 0.3.6 που υποθετικά είναι η Ευρωπαϊκή 0.2.6, αλλά εγώ που τις είχα βάλει και τις δύο δεν είδα διαφορές σε λειτουργικά χαρακτηριστικά, πέραν ενός κολλήματος κατά μετά την φόρτιση. Επίσης η 0.2.6 δεν έχει απάνω της κινέζικες εφαρμογές. Τώρα η 0.8.5..... :blink: τι να πω τα νούμερα version είναι λίγο ανάποδα. Υποθέτω ότι είναι 0.2.5, 0.3.5, 0.8.5. Αντίστοιχα 0.2.6, 0.3.6, 0.8.6 αν υπάρχει.

 

Κόλλημα μετά την συνομιλία δεν μου έχει τύχει. Τελευταία όμως διαβάζω ότι κάποιοι έχουν θέμα με διάφορες SIM κάρτες. Εγώ για παράδειγμα "έδωσα" το κινητό μου στην γυναίκα μου (μου το πήρε εννοώ). Έβαλε nanosim με αντάπτορα, και μέχρι στιγμής της έχει κολλήσει δυό φορές, καθώς επίσης της δημιούργησε διπλοεγγραφές στις επαφές της. 11000 εγγραφές στο google contacts από διπλοεγγραφές. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι πρόβλημα της SIM, απλά το αναφέρω. Όσο το είχα εγώ με παλιά SIM, δεν μου είχε συμπεριφερθεί έτσι, ούτε κόλλημα είχε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτή εδώ την έχει δοκιμάσει κανείς? Είναι 4.4 για τον G2FW και λεέι ότι είναι stock. Πριν από μερικές ημέρες εμφανίστηκε και στο needrom ως official, αλλά την διέγραψαν μετά από μερικές ώρες.

 

http://chinagadgetsreviews.blogspot.ro/2015/01/download-android-kitkat-442-stock_58.html

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου εχει 0.8,5, και φανταζομαι οτι πανε αναποδα οι εκδοσεις.

Δεν εχω ιδιατερα θεματα με την εκδοση αυτη, και ειλικρινα μπερρδευτικα για το ποια ειναι η νεοτερη

Link to comment
Share on other sites

Αυτή εδώ την έχει δοκιμάσει κανείς? Είναι 4.4 για τον G2FW και λεέι ότι είναι stock. Πριν από μερικές ημέρες εμφανίστηκε και στο needrom ως official, αλλά την διέγραψαν μετά από μερικές ώρες.

 

http://chinagadgetsreviews.blogspot.ro/2015/01/download-android-kitkat-442-stock_58.html

Δεν λειτουργεί το touch panel της οθόνης, δεν μπορώ να μπω σε recovery, δεν λειτουργεί το OTG, το πλήκτρο power κάνει επανεκκίνηση αντί να απενεργοποιεί το κινητό.

Δόνηση, σήμα, notification led, φόρτιση συσκευής, πλήκτρα έντασης, λειτουργούν.

 

Μου έκανε εντύπωση ότι δεν χρειάστηκε βγάλε-βάλε της μπαταρίας για να ξεκινήσει η αναβάθμιση.

 

Στο SP flash tool, δεν εμφανίζει στα τσεκ-μποξ την γραμμή με το EMB2.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Την G2FW-20150130-W-R-V0.7.3_ROOT_improved_DIР от Dmitriy-1606 που προτείνουν οι Ρώσοι την εχει δοκιμασει κάνεις σας;

 

http://4pda.ru/pages/go/?u=https%3A%2F%2Fyadi.sk%2Fd%2F45KEvoeMeMiVM

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...