Jump to content

Lenovo S960 Vibe X


spash
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπον οκ, με πείσατε..

Θα βάλω τον χαραλάμπη (αυτή δλδ.. σωστά? )

Αλλά τι πρέπει να προσέξω πριν φλασάρω? το imei Που το βρίσκω να το πάρω backup just in case? πρέπει να πάρω και κάποιον άλλο κωδικό? π.χ NvRam για να μην έχω θέματα όπως είχα στο inew? επίσης μπορώ να πάρω είδολο του κινητού κάπως σε περίπτωση που πάει οτιδήποτε στραβά?

τις εφαρμογές που έχω θα τις γράψω σε ένα χαρτί, αλλά για πειτε.. sorry που ρωτάω για 1000οστή φορά, αλλά better safe than sorry που λεν και στο χωριό μου :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 649
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπον οκ, με πείσατε..

Θα βάλω τον χαραλάμπη (αυτή δλδ.. σωστά? )

Αλλά τι πρέπει να προσέξω πριν φλασάρω? το imei Που το βρίσκω να το πάρω backup just in case? πρέπει να πάρω και κάποιον άλλο κωδικό? π.χ NvRam για να μην έχω θέματα όπως είχα στο inew? επίσης μπορώ να πάρω είδολο του κινητού κάπως σε περίπτωση που πάει οτιδήποτε στραβά?

τις εφαρμογές που έχω θα τις γράψω σε ένα χαρτί, αλλά για πειτε.. sorry που ρωτάω για 1000οστή φορά, αλλά better safe than sorry που λεν και στο χωριό μου :P

για να κανεις backup το imei εγκατεστησε πρωτα την εφαρμογη mobileuncle mtk tools κι ν χρειαστει θα το κανεις restore με την ιδια εφαρμογη.κανε πρωτα root και μετα με flash tools βαλε την rom,δεν θα χασεις ουτε τις εφαρμογες σου αν δεν κανεις factory reset.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ο θείος θέλει root. το τηλέφωνό μου δεν δέχεται για κανένα λόγο και με καμία εφαρμογή να γίνει root. άρα.. να ψάξω στις πληροφορίες συστήματος και να το γράψω σε ένα χαρτί?

Inew και πάλι Inew!!

Update: εγκατέστησα το GO backup & Restore Pro.. θα κάνει δουλειά? για ρίξτε μια ματιά στην περιγραφή και πείτε μου. thnx!

Edited by wabisuke
Link to comment
Share on other sites

το root ειναι πολυ ευκολη διαδικασια.σου γραφω τις οδηγιες που διαβασα πριν το κανω εγω.

If you have installed any anti-virus program in your android device disable it

Backup the data of the device

Go to Settings >Developer Options >USB Debugging and enable USB debugging mode

Download RootGenius 1.8.7 version for Windows

Connect the device to your PC

Rooting tool will detect the device and accept the user agreement

Click “Root it”

Wait until Genius Root completes rooting Android device

The device may reboot after completing the rooting

backup εγω δεν εκανα γιαυτο δεν μπορω να βοηθησω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συνεννοηθούμε μάλλον..

Το Root είναι πανεύκολη διαδικασία, αλλά δεν γίνεται στο τηλέφωνό μου με καμία εφαρμογή. ούτε με root genius ούτε με supersu ούτε με root your phone with one click, ούτε καμία άλλη που έχω δοκιμάσει. Γι'αυτό θέλω να βάλω και την νέα ROM.

Αν γινόταν root δεν υπήρχε λόγος να κάνω όλη αυτή τη διαδικασία. Το μόνο antivirus που έχει είναι αυτό της Lenovo το οποίο μπορώ στην καλύτερη περίπτωση να το σταματήσω προσωρινά, αλλά μόλις αρχίσει τα restart το τηλέφωνο κατα τη διαδικασία του root, ξανα ανοίγει και μάλλον εμποδίζει το shuameRoot να τρέξει με αποτέλεσμα να αποτύχει.

Οπότε η ερώτηση είναι:

Αν πάρω το imei χειροκίνητα backup (να το γράψω σε ένα χαρτί ) μετά αν χρειαστεί μπορώ να το επαναφέρω μέσα απ'το developer's menu?

και τι άλλο χρειάζεται να κάνω backup (Imei SV, Serial Number, MAC Address)?

το inew για παραδειγμα όταν είχε χάσει το imei μου έβγαζε και ένα άλλο πρόβλημα σχετικό με NvRam. αυτό είναι κάποιος κωδικός που γράφει κάπου και πρέπει να κρατήσω?

Link to comment
Share on other sites

το imei το κανεις backup-restore με το mtk mobileuncle tools.παλια οταν ειχα ενα iocean και αλλαζοντας rom ολο εχανε το imei ,με αυτο το επανεφερα και δεν χρειαστηκε τιποτα αλλο απο αυτα που αναφερεις,τωρα για το root μονο με το root genious γινεται,και πρεπει να εχεις κλειστο το antivirus του υπολογιστη.εμενα στο κινητο δεν εχει κανενα lenovo antivirus που να σταματα την διαδικασια.απλα πριν ξεκινησω ενεργοποιησα την επιλογη αγνωστες πηγες,και μολις το συνδεσα με τον υπολογιστη εμφανιστηκε στην οθονη το usb debuggin και το αλλαξα.αλλοιως δεν προχωραει η διαδικασια.και περιμενεις μερικα λεπτα,κανει επανεκκινησεις,και καποια στιγμη σου βγαζει ενα κυκλο με πρασινο δακτυλιο .εκει αποσυνδεεις το κινητο και εισαι οκ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σύμφωνοι, αλλά το mobile uncle tools για να δουλέψει θέλει root. το root είπαμε ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, οπότε τι κάνουμε? παίρνω backup ό,τι μπορώ, ρίχνω την Rom και κάνω το σταυρό μου να δουλέψει?
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε καλύτερα ολο το νημα και θα σου ληθουν ολες οι αποριες... δεν ειναι πολλες σελιδες...

 

μικρες δικες μου παρατηρησεις ειναι να σιγουρευτεις οτι εχεις βαλει σωστα τους drivers...

και να βαλεις αφοβα την ρομ που ειναι ηδη ρουταρισμενη...

 

το κινητο δεν εχει τιποτα παιδια! φυσαει! το εχουμε ολοι και ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι και με το παραπανω νομιζω...

το προβλημα βρισκεται αλλου... ασχοληθειτε και διαβαστε λιγο...

s.k.
Link to comment
Share on other sites

μμάλιστα...

 

Από την στιγμή που τώρα είσαι με μια ROM που δεν μπορείς να την ευχαριστηθείς κ δεν έχεις κ playstore πιστεύω οτι είναι μονόδρομος να βάλεις του Χαραλάμπη.Από εκεί κ πέρα αν θέλεις αναβάθμιση στην τελευταία την κάνεις.Αλλιώς μένεις στου Χαραλάμπη.Όσα παιδιά την έχουν περάσει από εδώ δεν είχε κανείς πρόβλημα με τα IMEI κ την NVRAM.Οπότε θεωρώ οτι δεν θα έχεις ούτε κ εσύ.Εγώ την πέρασα με το που το παρέλαβα.Δεν πρόλαβα να το βγάλω από το κουτί που λέει ο λόγος.Οπότε βάλε αυτή για να μπορείς να χαρείς το τηλέφωνό σου

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει την τελευταια αναβαθμιση κανονικα,το εχω κανει και root μετα την αναβαθμιση,το μονο που με ενοχλει ειναι οτι το play store δεν εμφανιζεικαθολου καποιες ελληνικες εφαρμογες ,π.χ. vrisko,taxiplon,taxibeat.και αφου τις κατεβασα απο το ιντερνετ και πηγα να τις εγκαταστησω απο τον χωρο αποθηκευσης,μου βγαζει error.συμβαινει σε ολους αυτο?

και ενα αλλο,υπαρχει καποια ρυθμιση στην καμερα για καλυτερες φωτογραφιες?μου φαινεται μετρια φια 13mp.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βαλε το market helper και δοκιμασε και την εφαρμογη καμερας της google και πες μας...
έβαλα το market helper,μου έβγαλε πολυ περισσότερα αποτελεσματα στην αναζήτηση το google play,αλλά τις συγκεκριμένες εφαρμογές δεν τις έβγαλε,

επειδή ειναι free,μπηκα στις σελίδες των κατασκευαστών και τις κατέβασα.τις έκανα εγκατάσταση,μου εβγαλε μήνυμα installation succesfull,αλλάδεν φαινονται πουθενα για να τρεξω τις εφαρμογες!

οσον αφορα την καμερα google την εγκατεστησα.νομιζω ειναι λιγο καλυτερη,θα την ψαξω περισσοτερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να δοκιμασεις εναν αλλο launcher...
δεν πιστεύω οτι φταίει ο launcher...

παντως απο πλοήγηση σκίζει,κλειδώνει πολυ γρηγορα δορυφορους και ειναι απολυτα αξιοπιστο το gps.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μόλις παρέλαβα το τηλέφωνό μου, από αφέλεια, έκανα την αναβάθμιση που είδα και κατέληξα χωρίς ελληνικά και google play. Έτσι βρήκα αυτό το νήμα και πέρασα τη ROM του "Χαραλάμπη". Έχω όμως τα εξής προβλήματα, τα οποία δεν αναφέρει κανείς:

 

1) Όποτε παίρνω ή με παίρνουν τηλέφωνο, η οθόνη γυρνάει σε landscape μόνη της, ασχέτως αν κρατάω το κινητό όρθιο ή όχι

2) Όποτε παίρνω τηλέφωνο, η κλήση ξεκινάει σε ανοιχτή ακρόαση και πρέπει να το γυρίσω εγώ στο ακουστικό

3) Όταν μπουτάρει το τηλέφωνο βγάζει 2-3 φορές το μήνυμα "The process com.google.process.location has stopped" και το GPS δεν δουλεύει με τίποτα

 

Τα παραπάνω προβλήματα τα εμφάνισε με το που πέρασα την ROM, χωρίς να περάσω καμία εφαρμογή. Έχει συναντήσει κανείς κάποιο από αυτά ή γνωρίζει κάποια λύση;

 

Αν κάνω update από αυτή τη ROM, θα μου βγάλει πάλι μόνο Αγγλικά και Κινέζικα χωρίς GAPPS;

 

Αν περάσω την official ROM, μπορώ στη συνέχεια να περάσω GAPPS; Δεν με πειράζει αν έχει μόνο αγγλικά ... αρκεί να δουλεύει!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μόλις παρέλαβα το τηλέφωνό μου, από αφέλεια, έκανα την αναβάθμιση που είδα και κατέληξα χωρίς ελληνικά και google play. Έτσι βρήκα αυτό το νήμα και πέρασα τη ROM του "Χαραλάμπη". Έχω όμως τα εξής προβλήματα, τα οποία δεν αναφέρει κανείς:

 

1) Όποτε παίρνω ή με παίρνουν τηλέφωνο, η οθόνη γυρνάει σε landscape μόνη της, ασχέτως αν κρατάω το κινητό όρθιο ή όχι

2) Όποτε παίρνω τηλέφωνο, η κλήση ξεκινάει σε ανοιχτή ακρόαση και πρέπει να το γυρίσω εγώ στο ακουστικό

3) Όταν μπουτάρει το τηλέφωνο βγάζει 2-3 φορές το μήνυμα "The process com.google.process.location has stopped" και το GPS δεν δουλεύει με τίποτα

 

Τα παραπάνω προβλήματα τα εμφάνισε με το που πέρασα την ROM, χωρίς να περάσω καμία εφαρμογή. Έχει συναντήσει κανείς κάποιο από αυτά ή γνωρίζει κάποια λύση;

 

Αν κάνω update από αυτή τη ROM, θα μου βγάλει πάλι μόνο Αγγλικά και Κινέζικα χωρίς GAPPS;

 

Αν περάσω την official ROM, μπορώ στη συνέχεια να περάσω GAPPS; Δεν με πειράζει αν έχει μόνο αγγλικά ... αρκεί να δουλεύει!

Ευχαριστώ!

αν βαλεις την τελευταια αναβαθμιση,δεν θα εχεις ελληνικα.θα πρεπει να το κανεις παλι root μετα το update.θα βαλεις τα gapps αλλα για να σου δουλεψει το google play θελει μια αλλη διαδικασια.

το gps του δουλευει μια χαρα για πλοηγηση,αλλα για τον καιρο και ρολοι βαλε ενα αλλο widget ,μην χρησιμοποιεις τον lenovo.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα προς το παρόν να παλέψω αυτή την έκδοση να δουλέψει. Έχει αντιμετωπίσει κανείς τα δύο προβλήματα που αναφέρω κατά την κλήση; Θα άλλαζε κάτι αν το ξακαέκανα flash;
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα προς το παρόν να παλέψω αυτή την έκδοση να δουλέψει. Έχει αντιμετωπίσει κανείς τα δύο προβλήματα που αναφέρω κατά την κλήση; Θα άλλαζε κάτι αν το ξακαέκανα flash;

 

Στο οτι γυρνάει σε landscape ίσως φτιάχνεται από τις ρυθμίσεις να βάλεις να μην κάνει rotate η οθόνη.Το άλλο που σου ξεκινάει με το μεγάφωνο δεν το ξέρω.Το μύνημα που βγάζει services.location has stopped δεν νομίζω οτι μπορεί να φτιαχτεί.Ίσως δεν έχει κάτσει καλά η ROM.Ξαναφλάσαρε για εμένα πάλι την ίδια .Αν μετά κάνεις αναβάθμιση στην τελευταία δεν θα έχεις gapps(μπαίνουν με τρόπο που γράφουμε σε προηγούμενα post,πρώτα θα πρέπει να έχεις κάνει root).Κ ελληνικά με την εφαρμογή morelocal 2 θα έχεις όσα ελληνικά είχες κ όταν σου ήρθε το τηλ

Link to comment
Share on other sites

Δεν στρώνει ούτε όταν απενεργοποιώ το rotation της οθόνης ούτε με restart ούτε τίποτα. Οπότε θα περάσω πάλι τη ROM και βλέπω. Τελικά ίσως κάνω το update και προχωρήσω όπως λέτε. Ευχαριστώ και πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν στρώνει ούτε όταν απενεργοποιώ το rotation της οθόνης ούτε με restart ούτε τίποτα. Οπότε θα περάσω πάλι τη ROM και βλέπω. Τελικά ίσως κάνω το update και προχωρήσω όπως λέτε. Ευχαριστώ και πάλι.

απ΄το to2c εμένα μου έχουν στείλει την original rom με το 4.2.2 ... θέλετε να δώσω link μήπως βοηθήσει ? Αν και νομίζω οτι υπάρχει και στο NeedROM..

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το morelocale 2 για ελληνικα,αλλα δεν καταφερα να το σεταρω με ελληνικα.

ξερει κανεις πως γινεται?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εβαλα το morelocale 2 για ελληνικα,αλλα δεν καταφερα να το σεταρω με ελληνικα.

ξερει κανεις πως γινεται?

 

Μπαινεις στην εφαρμογη,πατας το κουμπι του μενου στο κινητο,επιλεγεις add local κ εκει επιλεγεις τα iso κ βαζεις την γλωσσα.Πατας add οταν τελειωσεις κ μετα επιλεγεις τα ελληνικα απο τις γλωσσες.Δινεις δικαιωματα root κ εισαι ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα απο 3 μηχανήματα να περάσω τη ROM στο τηλέφωνο .. στα 2 είχε 1000% drivers εγκατεστημένους αλλά και στα 3 δεν γίνεται τίποτα.. το αφήνω γύρω στη μισή με μια ώρα να κάνει download τη rom και δεν γίνεται ΤΙ ΠΟ ΤΑ!

τι σκ@τά γίνεται με αυτό το τηλέφωνο?

OTG όπως είχα ξαναπεί δεν βλέπει, οπότε.. αν βάλω τη Rom στο 2ο partition του κινητού θα μπορέσω να την εγκαταστήσω απ'το boot menu?

Αλλιώς θα στείλω ένα μήνυμα στους κινέζους να τους το στείλω να το κάνουν αυτοί (Αν δεχτούν)

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα απο 3 μηχανήματα να περάσω τη ROM στο τηλέφωνο .. στα 2 είχε 1000% drivers εγκατεστημένους αλλά και στα 3 δεν γίνεται τίποτα.. το αφήνω γύρω στη μισή με μια ώρα να κάνει download τη rom και δεν γίνεται ΤΙ ΠΟ ΤΑ!

τι σκ@τά γίνεται με αυτό το τηλέφωνο?

OTG όπως είχα ξαναπεί δεν βλέπει, οπότε.. αν βάλω τη Rom στο 2ο partition του κινητού θα μπορέσω να την εγκαταστήσω απ'το boot menu?

Αλλιώς θα στείλω ένα μήνυμα στους κινέζους να τους το στείλω να το κάνουν αυτοί (Αν δεχτούν)

 

Προσπαθεις να βαλεις με flash tool του Χαραλαμπη;Η εχεις του Χαραλαμπη κ κανεις αναβαθμιση στην τελευταια;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δοκίμασα απο 3 μηχανήματα να περάσω τη ROM στο τηλέφωνο .. στα 2 είχε 1000% drivers εγκατεστημένους αλλά και στα 3 δεν γίνεται τίποτα.. το αφήνω γύρω στη μισή με μια ώρα να κάνει download τη rom και δεν γίνεται ΤΙ ΠΟ ΤΑ!

τι σκ@τά γίνεται με αυτό το τηλέφωνο?

OTG όπως είχα ξαναπεί δεν βλέπει, οπότε.. αν βάλω τη Rom στο 2ο partition του κινητού θα μπορέσω να την εγκαταστήσω απ'το boot menu?

Αλλιώς θα στείλω ένα μήνυμα στους κινέζους να τους το στείλω να το κάνουν αυτοί (Αν δεχτούν)

 

Αν προσπαθεις απο flash tool θελει firmware upgrade οχι download.την ROM απο recovery δεν μπορεις να την περασεις γιατι λογικα εχεις stock recovery.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...