Jump to content

Lenovo S960 Vibe X


spash
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατέβασα τη Rom του χαραλάμπη και προσπαθώ να την περάσω στο τηλέφωνο.. Αα μάλιστα.. οπότε θα δοκιμάσω πάλι αύριο με firmware upgrade.

Κάτι είδα για κάποια προβλήματα της rom αυτής με τα ελληνικά και διάφορα άλλα.. έχουμε βρει λύση για αυτά? δημιουργούνται με το που μπει η 1439 ή με το OTA update?

Αν δλδ όλα πάνε καλά, μπει η 1439 και ΔΕΝ κάνω αναβάθμιση θα έχω κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 649
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κατέβασα τη Rom του χαραλάμπη και προσπαθώ να την περάσω στο τηλέφωνο.. Αα μάλιστα.. οπότε θα δοκιμάσω πάλι αύριο με firmware upgrade.

Κάτι είδα για κάποια προβλήματα της rom αυτής με τα ελληνικά και διάφορα άλλα.. έχουμε βρει λύση για αυτά? δημιουργούνται με το που μπει η 1439 ή με το OTA update?

Αν δλδ όλα πάνε καλά, μπει η 1439 και ΔΕΝ κάνω αναβάθμιση θα έχω κάποιο πρόβλημα?

 

Φορτώνεις το αρχείο scatter,όλα τα κουτάκια θα είναι επιλεγμένα.Πάνω αριστερά στο flashtool θα έχεις επιλεγμένο κ το κουτάκι που λέει DA DL with Checksum.Πατάς firmware upgrade κ συνδέεις το τηλ μετά.Δουλεύει μια χαρά η ROM.Έχει gapps κ είναι κ root.Ελληνικά από ότι θυμάμαι έχει μέσα σαν γλώσσα.Φυσικά όπως έχουμε πει πολλές φορές δεν έχεις ελληνικά παντού.Έχεις στις εφαρμογές.Όταν την βάλεις κράτησε αυτή.μην μπερδευτείς με αναβαθμίσεις κτλ(εκτός κ αν το θέλεις εσύ).Πολλοί που την έχουν από εδώ μέσα δουλεύει κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον... τα καλά νέα ειναι οτι ξεκόλλησε με τον τρόπο που μου είπες.. τα κακά νέα είναι οτι μόλις συνδέσω το τηλέφωνο λέει 'unrecognized rom detected' και σταματάει...
Link to comment
Share on other sites

τελικά για όσους έχουμε κάνει το τελευταίο update,η εγκατάσταση του more local ειναι απαραίτητη!και όχι τόσο γιά να έχουμε ελληνικά,

το σημαντικό ειναι ότι το google play εμφανίζει πλέον όλες τις ελληνικές εφαρμογές!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λοιπον... τα καλά νέα ειναι οτι ξεκόλλησε με τον τρόπο που μου είπες.. τα κακά νέα είναι οτι μόλις συνδέσω το τηλέφωνο λέει 'unrecognized rom detected' και σταματάει...

 

Ποιο flashtool δοκιμάζεις?Αυτό που δίνει ο Χαραλάμπης μαζί με την ROM?Αν όχι δοκίμασε αυτό

Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει μηνυμα να κανω update στην version 1507.το εκανε κανείς?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει μηνυμα να κανω update στην version 1507.το εκανε κανείς?

 

Εγώ το έχω κάνει από την αρχή.Είναι η τελευταία stable έκδοση αυτή.Απλά αν το κάνεις μετά πρέπει να το rootάρεις κ με την διαδικασία που είχαμε πει να βάλεις το playstore

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το έκανα και update και τα προβλήματα με το τηλέφωνο συνεχίζονται. Επίσης μου πέταξε και κάμποσα μηνύματα σφάλματος σχετικά με το google play το οποίο δεν χάθηκε μετά το update. Τι παίζει; Θα δοκιμάσω να ξαναπεράσω τη ROM μπας και ...
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα χοντρό μάλλον ... με το που το έβαλα να κάνω πάλι flash, το Flash Tool έβγαλε ένα σφάλμα και σταμάτησε. Από τότε και έπειτα το τηλέφωνο δεν ανάβει και όταν το βάζω στο USB λέει "The last USB device you connected to this computer malfunctioned". Υπάρχει τρόπος να το συνεφέρω;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το έκανα και update και τα προβλήματα με το τηλέφωνο συνεχίζονται. Επίσης μου πέταξε και κάμποσα μηνύματα σφάλματος σχετικά με το google play το οποίο δεν χάθηκε μετά το update. Τι παίζει; Θα δοκιμάσω να ξαναπεράσω τη ROM μπας και ...

 

Το playstore μετά το update παραμένει σαν εικονίδιο αλλά δεν δουλεύει.πρέπει να το ξαναπεράσεις με τον τρόπο που λέμε σε προηγούμενα post

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρόβλημα χοντρό μάλλον ... με το που το έβαλα να κάνω πάλι flash, το Flash Tool έβγαλε ένα σφάλμα και σταμάτησε. Από τότε και έπειτα το τηλέφωνο δεν ανάβει και όταν το βάζω στο USB λέει "The last USB device you connected to this computer malfunctioned". Υπάρχει τρόπος να το συνεφέρω;

 

Τι σφάλμα έβγαλε το flashtool?Θυμάσαι?Αν το βάλεις τώρα πρόλο που βγάζει αυτό,ξεκινάει το flashtool?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κράτησα δυστυχώς το μήνυμα του flash tool. Πλέον δεν ξεκινάει, μένει στο searching. Είναι πιθανό να μην επαναφέρεται;

 

Λογικο να brick αρε το τηλ γιατι ειχε ξεκινησει να φλασαρει κ για καποιο λογο σταματησε.Δοκιμασε να συνδεσεις ξανα το τηλ συνεχεια μηπως καποια στιγμη το βρει.Δοκιμασε κ αλλο καλωδιο.Το flash tool δεν ξεκιναει γιατι δεν βρισκει ο υπολογιστης το τηλ.Αν βρει το τηλ θα φλαδαρεις κανονικα μετα κ θα φτιαξει

Link to comment
Share on other sites

Παίρνει SD card το 960; Αν brickαρε και δεν το βρει ποτέ το PC, υπάρχει άλλος τρόπος;

 

Sd οχι δεν παιρνει.Αλλα κ να επαιρνε δεν θα μπορουσες να κανεις κατι.Ο τροπος που ξερω εγω σε brick ειναι να φλασαρεις με flashtool.Δοκιμασε να αλλαξεις κ καλωδιο μηπως το βρει.Αλλαξε κ θυρα usb.Δοκιμασε αλλη.Δεν ξερω αλλο τροπο εγω

Link to comment
Share on other sites

OK ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω και σε άλλο PC μήπως αυτό έφαγε κάποιο κόλλημα. Πέρα από το brick το οποίο θεωρητικά διορθώνεται, μπορεί να έπαθε κάτι μη αναστρέψιμο;
Link to comment
Share on other sites

OK ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω και σε άλλο PC μήπως αυτό έφαγε κάποιο κόλλημα. Πέρα από το brick το οποίο θεωρητικά διορθώνεται, μπορεί να έπαθε κάτι μη αναστρέψιμο;

 

Δεν το ξερω αυτο.Δυσκολο ομως να παθει κατι κ να μην φτιαχνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και απο Windows 7 (γιατί στο 1ο pc είχα Win 8.1) και δεν το βρίσκει πάλι. Θα δοκιμάσω με Windows XP, γιατί κάπου διάβασα πως τα Win 8.1 έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες με το USB και το συγκεκριμένο σφάλμα.

Τώρα το τηλέφωνο πάντως δεν ανάβει καθόλου και όταν το βάζω στο USB βγάζει το παραπάνω λάθος, ακόμα και σε Win 7. Στην συσκευή που βγάζει με το σφάλμα στον device manager δεν δέχεται το driver.

Κανονικά, αν δούλευε, απλά θα έβρισκα την άγνωστη συσκευή στον device manager, θα το έβαζα να ψάξει στο directory με τους drivers και το έβρισκε, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και απο Windows 7 (γιατί στο 1ο pc είχα Win 8.1) και δεν το βρίσκει πάλι. Θα δοκιμάσω με Windows XP, γιατί κάπου διάβασα πως τα Win 8.1 έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες με το USB και το συγκεκριμένο σφάλμα.

Τώρα το τηλέφωνο πάντως δεν ανάβει καθόλου και όταν το βάζω στο USB βγάζει το παραπάνω λάθος, ακόμα και σε Win 7. Στην συσκευή που βγάζει με το σφάλμα στον device manager δεν δέχεται το driver.

Κανονικά, αν δούλευε, απλά θα έβρισκα την άγνωστη συσκευή στον device manager, θα το έβαζα να ψάξει στο directory με τους drivers και το έβρισκε, σωστά;

 

Όταν λες οτι δεν δέχεται τον driver τι σου βγάζει δηλαδή?Μπορεί να μην σου βγάζει άγνωστη συσκευή ωστε να περάσεις τον driver εκεί.Από το device manager από το μενού πήγαινε add legacy hardware κ βάλε από εκεί τους drivers μήπως το δει μετά

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω ... σήμερα συνέδεσα και πάλι το τηλέφωνο στο USB και το βρήκε κανονικά, οπότε το φλάσαρα αμέσως και όλα δουλεύουν κανονικά. Διορθώθηκε και το πρόβλημα με το τηλέφωνο που γύρναγε μόνο και φαίνονται όλα κομπλέ. Μυστήριο το τι ακριβώς συνέβη.

Παρατήρησα όμως το εξής: Το τηλέφωνο χτες είχε λίγη μπαταρία (περίπου 15%) και σήμερα, μετά το φλασάρισμα άνοιξε για λίγο και μετά έσβησε καθώς είχε 1%, δλδ καθόλου.

 

Μια τελευταία ερώτηση έχω. Στις ρυθμίσεις τοποθεσίες έχω "Υψηλή ακρίβεια" και οι χάρτες google δείχνουν κανονικά τη θέση μου. Όταν όμως μπαίνω με Chrome π.χ. στο εξής site καιρού, η επιλογή "Πρόγνωση της θέσης μου" δεν λειτουργεί. Με άλλα κινητά δουλεύει κανονικά. Μπορεί κάποιος άλλος να το δοκιμάσει και να μου πει;

 

Σας ευχαριστώ!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άκυρο, έπαιξε και το GPS ... ήθελε απλά στην αρχή να φορτώσει μια φορά σε εξωτερικό χώρο ώστε να πιάσει δορυφόρους.

Link to comment
Share on other sites

οταν φορτωνω ενα καινουριο θεμα απο τα θεματα της lenovo,ενω μου αλλαζει τα εικονιδια και το ρολόι,δεν μου φορτωνει και το wallpaper του θεματος.

μηπως ξερει κανεις πως γινεται να φορτωνει και την αναλογη ταπετσαρια?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Τώρα την πήρα κι εγώ τη συσκευή, κάποιος να βοηθήσει, θέλω να τη συνδέσω με win7. Κατέβασα τους drivers από τη Lenovo αλλά δεν αναγνωρίζει το τηλέφωνο ο υπολογιστής. Καμμιά ιδέα για οδηγούς.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Τώρα την πήρα κι εγώ τη συσκευή, κάποιος να βοηθήσει, θέλω να τη συνδέσω με win7. Κατέβασα τους drivers από τη Lenovo αλλά δεν αναγνωρίζει το τηλέφωνο ο υπολογιστής. Καμμιά ιδέα για οδηγούς.

 

Τι εννοεις δεν το αναγνωριζει;τι σου βγαζει;

Link to comment
Share on other sites

δεν μου βρισκει την τοποθεσια που βρισκομαι στο lenovo καιρός,αν και εχω ανοιχτο gps και wifi.το κανει και σε άλλους έτσι?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου το έδωσε ένας φίλος που του έκανε το τελευταίο update (1507) με αποτέλεσμα να του χάλασουνν τα Ελληνικά και να γεμίσει κινέζικες εφαρμογές.

Του πέρασα την Rom που προτείνετε και έφτιαξε κάπως.

Βέβαια κολλάει σε μερικά σημεία, αλλά φταίει πιστεύω η FullHD οθόνη του.

Επίσης έχει μερικά μη μεταφρασμένα σημεία (όπως το dialer), αλλά κυρίως με χαλάει η γραμματοσειρά του notification bar που τα δείχνει μισά. Έχει κανείς να προτείνει κάτι για αυτό;

Κρίμα γιατί το τηλέφωνο φαίνεται συμπαθητικό, αλλά δεν έχει κάποια καλή rom, ή που οι International (ROW) roms δεν έχουν Ελληνικά..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...