Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Pavlo δε ξέρω φίλε φοβάμε να το αναβαθμήσω μη γίνει καμιά πατάτα και μετα πάω στα σέρβις.Για πες μ τι βελτιώθηκε με την αναβάθμηση που έκανες??

Με καλώδιο χρειάζεται να το rootάρω??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Pavlo δε ξέρω φίλε φοβάμε να το αναβαθμήσω μη γίνει καμιά πατάτα και μετα πάω στα σέρβις.Για πες μ τι βελτιώθηκε με την αναβάθμηση που έκανες??

Με καλώδιο χρειάζεται να το rootάρω??

 

Το root δεν ειναι απαραιτητο. Αν εισαι σε 4.1.2 τωρα, για να το ρουταρεις πρεπει να ακολουθησεις αυτο: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5377708#post5377708 ( το ποστ του UserXP ) . Οπως προειπα δεν ειναι απαραιτητο να το κανεις root, αν φοβασαι και δεν εχεις σκοπο να το "πειραξεις" γενικα τοτε ισως ειναι καλυτερα να το αφησεις. Οποτε αν θες root ακολουθεις το απο πανω που σου εβαλα.

 

Αν δεν θες, μπορεις να κανεις την αναβαθμιση αφοβα μεσω lg pc suite. Ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος για να αναβαθμισεις την συσκευη και απο οσο ξερω ειναι δεν εχει εμφανιστει ποτε προβλημα με αυτον ( που δεν υπαρχει και λογος να εμφανιστει ο επισημος απο την LG ειναι ). Απλα συνδεεις το κινητο στον υπολογιστη, και μεσω lg pc suite στην καρτελα "κινητη συσκευη" πατας αναβαθμιση και ακολουθεις τις οδηγιες.

 

Οσον αφορα τις αλλαγες, εγω μια απο τις βασικες αλλαγες που ειδα ειναι περισσοτερη ram, και σταματησε το re-draw της αρχικης οθονης που ηταν πολυ σπαστικο ( αν εισαι σε καποια "βαρια" εφαρμογη και γυρνουσες με το home button, εκανα 2-3 δευτερολεπτα να φορτωσει οπως πρεπει η αρχικη οθονη και να μπουν στις θεσεις τους τα εικονιδια ). Επισης εχει αναφερθει το θεμα της μπαταριας ως βελτιωση για καποιους, εγω με την χρηση που του κανω δεν μπορω να βγαλω ασφαλη συμπερασματα οσον αφορα αυτο.:p

Αυτα κυριως για μενα τα σημαντικα που θεωρω, αν καποιος εχει να προσθεσει κατι καλο ειναι να το αναφερει.:)

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Το root δεν ειναι απαραιτητο. Αν εισαι σε 4.1.2 τωρα, για να το ρουταρεις πρεπει να ακολουθησεις αυτο: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5377708#post5377708 ( το ποστ του UserXP ) . Οπως προειπα δεν ειναι απαραιτητο να το κανεις root, αν φοβασαι και δεν εχεις σκοπο να το "πειραξεις" γενικα τοτε ισως ειναι καλυτερα να το αφησεις. Οποτε αν θες root ακολουθεις το απο πανω που σου εβαλα.

 

Αν δεν θες, μπορεις να κανεις την αναβαθμιση αφοβα μεσω lg pc suite. Ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος για να αναβαθμισεις την συσκευη και απο οσο ξερω ειναι δεν εχει εμφανιστει ποτε προβλημα με αυτον ( που δεν υπαρχει και λογος να εμφανιστει ο επισημος απο την LG ειναι ). Απλα συνδεεις το κινητο στον υπολογιστη, και μεσω lg pc suite στην καρτελα "κινητη συσκευη" πατας αναβαθμιση και ακολουθεις τις οδηγιες.

 

Οσον αφορα τις αλλαγες, εγω μια απο τις βασικες αλλαγες που ειδα ειναι περισσοτερη ram, και σταματησε το re-draw της αρχικης οθονης που ηταν πολυ σπαστικο ( αν εισαι σε καποια "βαρια" εφαρμογη και γυρνουσες με το home button, εκανα 2-3 δευτερολεπτα να φορτωσει οπως πρεπει η αρχικη οθονη και να μπουν στις θεσεις τους τα εικονιδια ). Επισης εχει αναφερθει το θεμα της μπαταριας ως βελτιωση για καποιους, εγω με την χρηση που του κανω δεν μπορω να βγαλω ασφαλη συμπερασματα οσον αφορα αυτο.:p

Αυτα κυριως για μενα τα σημαντικα που θεωρω, αν καποιος εχει να προσθεσει κατι καλο ειναι να το αναφερει.:)

 

Ευχαριστώ παύλο μάλλον θα την κάνω με pcsuite.Χρειάζεται να κάνω επαναφορά ρυθμισεων πριν την αναβάθμηση?

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ακριβώς πριν και αμέσως μετά την αναβάθμιση. Εγώ προσωπικά δεν το έκανα και η αναβάθμιση κάθισε μια χαρά αλλά καλό είναι να το κάνεις.

 

οτι λεει ο απο πανω:)

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα....η αφή δεν μου άρεσε καθόλου,κι απορώ ποιος δεν βλέπει lag...εννοείται πως έχει αλλά το πιο σπαστικό ήταν η αίσθηση της αφής.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Η αίσθηση αφής είναι κλάσεις ανώτερη από πολλά κινητά, όπως και η συμπεριφορά του στην αφή.

Όσον αφορά lag... εγώ δεν είδα τίποτα ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θεμα γουστου ειναι, για μενα εχει την καλυτερη αφη απο οτι εχει περασει απο τα χερια μου. Χωρις ζελατινα το χρησιμοποιω. Lag εννοεις στην αποκριση;

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

ok Τώρα χάνει και μηνύματα sms.. αδιανόητο. έστειλα στην LG να μου δώσουν πίσω τα λεφτά μου. ξέρω ότι αποκλείεται να τα πάρω αλλά κάτι πρέπει να κάνω, δεν μου περισσεύουν χρήματα να πω έτσι απλά ότι θα πάρω άλλο κινητό. Ε, τους κράζω και εδώ.. ίσως φταίει η δικιά μου συσκευή, και μερικές άλλες γιατί είδα κι άλλους να το αναφέρουν.. πάντως εγώ ρίχνω X στην LG και στο public. χαίρεστε.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα γούστου.

Δόξα το Θεό έχω αλλάξει πολλές συσκευές.

Η απόκριση της αφής δεν είναι κι ότι καλύτερό.

Το lag από την άλλη παρόν και με την 4.4.

Κινεζικά δεν έχω πάρει οπότε δεν ξέρω,είναι το ίδιο χάλια πάντως όπως και το Acer cloudmobile.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

του πέρασα τελικά την 4.4.2 :D

όντως έχει καλύτερη μπαταρία και όπως λέει ο Παύλος μεγαλύτερη ram πιο ξεκούραστο.

H οθόνη πάντως ανταποκρίνεται άριστα και δεν lagαρει στο δικό μου και έχω και μεμβράνη.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανω την αναβάθμιση , μπορείτε να μου πείτε ποιες εφαρμογες εχουν ξηλώσει απο την προηγούμενη εκδοση?

πχ κάπου διάβασα οτι αφαίρεσαν τον φακό. Οχι οτι καίγομαι για τον φακο αλλα ισως να υπαρχουν και αλλες διαφορές

 

υγ: Έχει κάνει κανείς backup με εφαρμογές τύπου Helioum που δεν θελει root για να μην το ξαναστηνουμε απο την αρχη με εφαρμογες και δεδομενα?

Edited by salmador
Link to comment
Share on other sites

Το εχω απο αρχες Νοεμβριου και δουλευει αψογα. Μονο μια φορα σε μια κληση κατι κολλησε μαλλον και δεν ακουγα τιποτα. Του εκανα επανεκκινηση και εφτιαξε. Στην τιμη που εχει αυτη τη στιγμη δε νομιζω να βρεις κατι καλυτερο, εκτος ισως απο το Moto G.

 

Από που το χες παρει...? Γιατί γενικά παρατηρώ πως θέματα βγάζουν όσα αγοράστηκαν από public... Μπορεί να ειναι και τυχαίο...

Link to comment
Share on other sites

ok Τώρα χάνει και μηνύματα sms.. αδιανόητο. έστειλα στην LG να μου δώσουν πίσω τα λεφτά μου. ξέρω ότι αποκλείεται να τα πάρω αλλά κάτι πρέπει να κάνω, δεν μου περισσεύουν χρήματα να πω έτσι απλά ότι θα πάρω άλλο κινητό. Ε, τους κράζω και εδώ.. ίσως φταίει η δικιά μου συσκευή, και μερικές άλλες γιατί είδα κι άλλους να το αναφέρουν.. πάντως εγώ ρίχνω X στην LG και στο public. χαίρεστε.

 

Ποσο καιρο το χεις?

Link to comment
Share on other sites

Από που το χες παρει...? Γιατί γενικά παρατηρώ πως θέματα βγάζουν όσα αγοράστηκαν από public... Μπορεί να ειναι και τυχαίο...

Το δικό μου από τα public αγορασμένο και δεν έχει κανένα πρόβλημα... Τίποτα απ'ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα (εκτός από το knock on) που δεν είναι πρόβλημα του κινητού, αλλά περίεργα σχεδιασμένο λογισμικό που απενεργοποιείται πανεύκολα.

Όσο για τα public, απλά έμποροι είναι και εμπορεύονται το προϊόν της ελληνικής αντιπροσωπίας. Προτιμώ να το αγοράσω από αυτούς παρά από οπουδήποτε αλλού που θα έρχεται branded από πολωνίες, ιταλίες κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου από τα public αγορασμένο και δεν έχει κανένα πρόβλημα... Τίποτα απ'ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα (εκτός από το knock on) που δεν είναι πρόβλημα του κινητού, αλλά περίεργα σχεδιασμένο λογισμικό που απενεργοποιείται πανεύκολα.

Όσο για τα public, απλά έμποροι είναι και εμπορεύονται το προϊόν της ελληνικής αντιπροσωπίας. Προτιμώ να το αγοράσω από αυτούς παρά από οπουδήποτε αλλού που θα έρχεται branded από πολωνίες, ιταλίες κ.ο.κ.

 

Ναι συμφωνω αλλα σκεφτόμουν και Πλαίσιο!! Αξίζει να παρω και την πρόσθετη εγγύηση που δίνουν τα public με 30€? Ααα και ξέρεις αν μπορβ από Lumia να περάσω τα μνμ στο lg? Σορρυ για τον καταιγισμό ερωτήσεων

Link to comment
Share on other sites

Όλες τις εφαρμογές που είχε πριν τις έχει και τώρα. Αλλά. Πρέπει να τις ξανακατεβάσεις γιατί είναι μόνο εικονίδια και μόλις πατήσεις πάνω σε 1 ανοίγει 1 πρόγραμμα και σε παραπέμπει να το κατεβάσεις. Εγώ δεν κατέβασα τίποτα για να είναι ακόμα πιο ελαφρύ. Φακός υπάρχει και δουλεύει αλλά δεν έχει εικονίδιο, μόνο widget.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πάρει μέχρι τώρα τη συσκευή που έχει σε προσφορά το e-shop; Εννοώ τη μαύρη συσκευή, στην προσφορά

που τρέχει αυτή την εβδομάδα. Έστειλα email στο κατάστημα και τους ρωτούσα αν είναι branded η συσκευή και με

παρέπεμψαν στο εμπορικό τμήμα δίνοντάς μου το ... email στο οποίο έστειλα το αρχικό μήνυμα :!:

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνω αλλα σκεφτόμουν και Πλαίσιο!! Αξίζει να παρω και την πρόσθετη εγγύηση που δίνουν τα public με 30€? Ααα και ξέρεις αν μπορβ από Lumia να περάσω τα μνμ στο lg? Σορρυ για τον καταιγισμό ερωτήσεων

Δεν ξέρω να σου πω για τα μηνύματα από το Lumia. Ίσως μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος άλλος...

Όσο για την εγγύηση των 30€, έχει να κάνει με το τι άνθρωπος είσαι. Εμένα γενικά δε μου πέφτουν πράγματα από τα χέρια ούτε είμαι ατσούμπαλος να ρίχνω ποτήρια και τέτοια... Ένας φίλος μου που το γενικά κάνει κάτι τέτοια, την απήρε την εγγύηση κι είπε κι ευχαριστώ...

 

Όσο για την ερώτηση περί e-shop, καλά έκανες φίλε και επικοινώνησες. Το δικό μου ήταν branded από ΤΙΜ Ιταλίας. Ένας άλλος φίλος από εδώ μέσα δεν είχε πρόβλημα. προσπάθησε να το διευκρινήσεις...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το εχω παραγγειλη απο e-shop δεν το παρελαβα ομως ακομα,

επικοινωνησα με το καταστημα και μου ειπαν δεν ξερουν

αν ειναι παραεισαγωγης.... ειπαν να επικοινωνησω παλι

με το τμημα του service για να μου πουν αυριο.

ηθελα να ρωτησω πριν το παραλαβω πως μπορω να δω αν ειναι

ελληνικης αντιπροσωπιας, γραφει μηπως χωρα προελευσης

εξω στο κουτι? υπαρχει μηπως κανενας αλλος τροπος?

τελικα περνουν αναβαθμιση οσοι το εχετε παρει απο το e-shop?

Edited by giorgosfm
Link to comment
Share on other sites

κι εγω το εχω παραγγειλη απο e-shop δεν το παρελαβα ομως ακομα,

επικοινωνησα με το καταστημα και μου ειπαν δεν ξερουν

αν ειναι παραεισαγωγης.... ειπαν να επικοινωνησω παλι

με το τμημα του service για να μου πουν αυριο.

ηθελα να ρωτησω πριν το παραλαβω πως μπορω να δω αν ειναι

ελληνικης αντιπροσωπιας, γραφει μηπως χωρα προελευσης

εξω στο κουτι? υπαρχει μηπως κανενας αλλος τροπος?

τελικα περνουν αναβαθμιση οσοι το εχετε παρει απο το e-shop?

 

Αν ειναι branded δεν παιρνει αναβαθμιση. Αυτο μπορεις να το δεις στο κουτι στην ετικετα που εχει τα στοιχεια για το τηλ καπου γραφει TIM. Αν γραφει ΤΙΜ και δε θελεις να μπλεξεις μη το παρεις. Εγω ακομη τρεχω με την επιστροφη που εκανα στις 7/05

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρει απο e-shop το λευκο καθως και δυο φιλοι μου , και τα τρια κινητα ειναι κανονικα (οχι branded ) , με rom μεσα ευρωπαικη και μαλιστα ειχαν οδηγειες στα πολωνικα.

περασαμε μεσω wifi αμεσως την 4.4 κιτκατ και τα κινητα πετανε , το παραμικρο δεν εχουν , ουτε κοληματα ουτε τριγμους ουτε τιποτα !!!!

Νταξει το μονο με το knock on που ανοιγει με το παραμικρο το κινητο , αλλα το εχω απενεργοποιησει .

Link to comment
Share on other sites

Από που το χες παρει...? Γιατί γενικά παρατηρώ πως θέματα βγάζουν όσα αγοράστηκαν από public... Μπορεί να ειναι και τυχαίο...

 

Απο Public το ειχα παρει. Αποφευγω τα παραεισαγωγης οταν προκειται για διαφορα τιμης της ταξης των 20-30 ευρω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Απο την εμπειρια μου (4 χρονια σε android) εχω καταληξει οτι τις περισσοτερες φορες δε φταιει η συσκευη για προβληματα που εμφανιζονται, αλλα κακογραμμενες εφαρμογες και εφαρμογες διαχειρησης μνημης που δεν αφηνουν το τηλεφωνο να λειτουργησει οπως σχεδιαστηκε να λειτουργει. Φυσικα παντα υπαρχει και η ατυχια να πεσεις σε οντως προβληματικη συσκευη, αλλα υπαρχει η εγγυηση για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Varcain

Today, 12:23 PM

 

I will release a preview cm11 later today so you can see what you can expect from it. It will be without working camera bluetooth and nfc. It may contain other bugs but it should give you guys something to play with while I am fixing the camera

 

Sent from my LG-D605 using Tapatalk

 

Για οποιον ενδιαφερεται για custom ROMS. Απο XDA.

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

το κινητο ειναι μια χαρα το εχω αγορασει απο public και δεν ειχα κανενα θεμα η μπαταρια αψογη ενα θεματακι που εχω ειναι με την αναζητηση σηματος αργει να βρει σημα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...