Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα την αναβάθμιση σε κιτ ΚΑΤ κάποια email που ειναι γραμμένα στα ελληνικά, και μπορω να τα δοαβαςω στο PC ,μέσω του exchange server στο κινητό μου τα εμφανίζει με ακαταλαβίστικες χαρακτήρες. Παίζει κάτι με encoding? κανεις άλλος εχει το ίδιο θεμα;;;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα .. Ειναι μια εβδομαδα περιπου που εχω το κινητο.. Κατεβασα σημερα καποια παιχνιδακια που χειριζονται με το tilt sensor του κινητου.. Παρατηρησα πως χρειαζεται να κραταω σε κλιση το κινητο για να πηγαινει ευθεια πχ το αυτοκινητο στο παιχνιδι.. Κατεβασα το clinometer k σε landscape οντως πρεπει να το κραταω σε κλιση για να ιναι στις 90 μοιρες.. Αντιθετα σε ορθια θεση ειναι μια χαρα... Εκανα και καλιβρατε μεσω του κλινομετερ αλλα δεν αλλαξε κατι.. Καποιος τροπος να το διορθωσω υπαρχει? Εχει προβλημα η συσκευη?

 

Ναι έχει πρόβλημα η συσκευή. Το αντιμετώπισα και εγώ. Τσέκαρε εδω και εδώ!

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

χθες πηρα το κινητο για την γυναικα μου και ελεγξα αν υπαρχει καποια νεα ενημερωση λογισμικου... Μου εβγαλε μια γυρω στα 580ΜΒ... Παιζει να παρει το κινητο την kit kat επισημα? Και αν ναι να την κανω?

Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει KitKat εδώ και καιρό. Απλά την κατεβάζεις και την εγκαθιστάς.

Προσεξε όμως, αν θες custom recovery, το χάνεις με την ΟΤΑ αναβάθμιση, κλειδώνει τον bootloader.

Επίσης root για την KitKat υπάρχει, αλλά (από όσο έχω προλάβει ν'ασχοληθώ, μιας και την πήρα χθες τη συσκευή), χάνεται στο reboot και πρέπει να ξαναγίνει κάθε φορά. Κάπου πήρε το μάτι μου ένα workaround, αλλά δεν το μελέτησα ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν με ενδιαφερει (ακομα) να το rootαρω... Οποτε η αναβαθμιση που υπαρχει σε αναμονη ειναι η kit kat. Αξιζει να παω προς τα εκει? Χανω κατι, κερδιζω κατι αλλο?
Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πώ, άλλοι λένε ότι το κινητό έγινε πιο smooth, άλλοι ότι λαγκάρει περισσότερο. Το κακό είναι πως αν δεν σου αρέσει, πρέπει να "λερώσεις" τα χέρια σου για να κάνεις downgrade (υπάρχει οδηγός στο 1ο post, που δουλεύει 100%, αλλά θέλει προσοχή)
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που ειμαι στους αλλους (λαγκαρισμα) δεν μπορω να το παω πισω να μου το επαναφερουν? Λογικα αυτοι θα ξερουν καλυτερα!
Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ε, προφανώς και θα μπορεί το service να σου κάνει downgrade. Εξάλλου το πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε κι εμείς, της ίδιας της LG είναι.

 

Πάντως, επειδή έτυχε κι αγόρασα συσκευή που ήταν της ΤΙΜ Ιταλίας, αλλά είχε περασμένη την 4.4.2 (οπότε δεν μπορούσα να περάσω custom recovery), έκανα downgrade κανονικά, και κατόπιν πέρασα μέσω cwm την 4.4.2 την ευρωπαϊκή, και είμαι και κανονικά root με τα 2 αρχειάκια του τύπου από το xda.

 

To μηχάνημα οργώνει btw

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια, στο τηλεφωνο εχει μεινει η ενδειξη οτι χρησιμοποιω ακουστικα, και συμπεριφερετε σαν τα εχω κουμπομενα(μπορω να μιλησω μονο με αυτα) εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων τιποτα.

 

καμμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια, στο τηλεφωνο εχει μεινει η ενδειξη οτι χρησιμοποιω ακουστικα, και συμπεριφερετε σαν τα εχω κουμπομενα(μπορω να μιλησω μονο με αυτα) εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων τιποτα.

 

καμμια ιδεα;

Αν βαλεις κανονικα ακουστικα δουλευουν με το κινητο ? Εγω νομιζω πως κατι παιζει με την τρυπα για τα ακουστικα...δοκιμασε να τη καθαρισεις καπως...

Link to comment
Share on other sites

πες μου σε παρακαλω πως θα το κανω

 

επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δεν ειναι το ιδιο με το hard reset? αν ναι το χεις κανει ηδη....

Link to comment
Share on other sites

επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δεν ειναι το ιδιο με το hard reset? αν ναι το χεις κανει ηδη....

 

εχεις δικιο ουτε αυτο βοηθησε

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο ουτε αυτο βοηθησε

 

ειμαι 99 % σιγουρος οτι ειναι προβλημα στο hardware...δοκιμασε να βαλεις αλλα ακουστικα ή οταν βαζεις το καρφι των ακουστικων στριφογυρνατο μπας και γινει τιποτα...αλλιως πηγαινετο στην LG

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 99 % σιγουρος οτι ειναι προβλημα στο hardware...δοκιμασε να βαλεις αλλα ακουστικα ή οταν βαζεις το καρφι των ακουστικων στριφογυρνατο μπας και γινει τιποτα...αλλιως πηγαινετο στην LG

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Ε, προφανώς και θα μπορεί το service να σου κάνει downgrade. Εξάλλου το πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε κι εμείς, της ίδιας της LG είναι.

 

Πάντως, επειδή έτυχε κι αγόρασα συσκευή που ήταν της ΤΙΜ Ιταλίας, αλλά είχε περασμένη την 4.4.2 (οπότε δεν μπορούσα να περάσω custom recovery), έκανα downgrade κανονικά, και κατόπιν πέρασα μέσω cwm την 4.4.2 την ευρωπαϊκή, και είμαι και κανονικά root με τα 2 αρχειάκια του τύπου από το xda.

 

To μηχάνημα οργώνει btw

 

τι σκορ σου έβγαλε στο antutu ;

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό και επειδή είναι για κοπέλα και το θέλει σε λευκό κατέληξα σε αυτό.

 

Πρώτον μήπως έχετε καμιά ιδέα για το κατάστημα; Αξιόπιστο μου φαίνεται γιατί...

 

Δεύτερον να φανταστώ ότι η LG Hellas αναγνωρίζει κανονικά την πανευρωπαϊκή εγγύηση;

 

Και τρίτον επειδή θα έρθει με 4.1.2, επειδή βλέπω πως κλειδώνει ο boatloader στην 4.4.2, αν το ρουτάρω θα διατηρηθεί το ρουτ μετά την αναβάθμιση; Και πως αντιμετωπίζει η LG τα ρουταρισμένα όσων αφορά την εγγύηση; Τα δέχεται στην εγγύηση; Αλλιώς έχουν κάποιου είδους counter όπως της samsung; Και αν ναι μηδενίζει με κάποιο τρόπο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ρε φίλε ότι θα το πάρεις απο εκεί.Σιγά μην δώσεις 26 ευρώ παραπάνω,γιατί εκεί το ξαναβρίσκεις το λευκό.

Αν δεις ότι το κινητό έχει την ένδειξη EU(ότι δλδ προορίζεται για την Ευρώπη)είσαι καλυμένος.Όπως βλέπω έχει το συγκεκριμένο κατάστημα,οπότε όλα ΟΚ.

Κανονικά θα έπρεπε να είναι με kitkat.Εδώ και δύο μήνες έχει αναβαθμιστεί το κινητό στην τελευταία έκδοση.Από τις πρώτες συσκευές που πήραν 4.4.2

Δεν ξέρω γιατί είναι ακόμη με 4.1

Ψάξτο λίγο αν και κατά πάσα πιθανότητα θα σου 'ρθει μόλις ενεργοποιήσεις το κινητό.Μην βιαστείς να το ρουτάρεις,γιατί μπορεί να μπλεχτείς.

Link to comment
Share on other sites

Και τρίτον επειδή θα έρθει με 4.1.2, επειδή βλέπω πως κλειδώνει ο boatloader στην 4.4.2, αν το ρουτάρω θα διατηρηθεί το ρουτ μετά την αναβάθμιση;

 

Στο πρωτο post στον οδηγο τσεκαρε το κομματι του root (και οχι του downgrade). Αν ακολουθησεις εκεινη την διαδικασια μενει κανονικα το ρουτ και μετα την αναβαθμιση.

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Και τρίτον επειδή θα έρθει με 4.1.2, επειδή βλέπω πως κλειδώνει ο boatloader στην 4.4.2, αν το ρουτάρω θα διατηρηθεί το ρουτ μετά την αναβάθμιση;

 

Μην το ρουτάρεις. Πετάει με μαμά 4.4.2 και δουλεύει απροβλημάτιστα.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

τι σκορ σου έβγαλε στο antutu ;

 

13631

 

Αλλά τα νούμερα δεν μου λένε και πολλά. Το πόσο smooth δουλεύει το βλέπω και χωρίς νούμερα

Link to comment
Share on other sites

Μην το ρουτάρεις. Πετάει με μαμά 4.4.2 και δουλεύει απροβλημάτιστα.

 

Να μην το κάνω καθόλου debloat; Εξάλλου δε θα το χρησιμοποιώ εγώ, αλλά κοπέλα οπότε δεν είναι κινητό για πειραματισμούς. Με την εγγύηση τι γίνεται όμως στο root; Αν χάνεται, υπάρχει τρόπος για unroot;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...