Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν πρέπει να τους φοράει. Νομίζω έχει τους stock
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν πρέπει να τους φοράει. Νομίζω έχει τους stock

Εγω που περασα τη καμερα του g3 αλλαξαν η οχι; Ρωταω γιατι δεν ξερω τι παιζει :)

Γενικα ποιοι ειναι καλυτεροι απο αυτους τους 2; Θυμαμαι παλαιοτερα ειχε πει ενα παιδι οτι οι advanced ειναι κατώτεροι. Ισχυει;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι που έλεγα. Εσύ το λες εύκολα με πέντε λέξεις γιατί λογικά γνωρίζει. Εγώ αντίθετα θα ήθελα να μου πεις root: κατεβάζεις αυτό και κάνεις αυτό. Recovery: κατεβάζες αυτό και γίνεται έτσι. μπλα μπλα μπλα μπλα. Και στο τέλος να μου πεις, για android 6 κατεβάζεις αυτό και κάνεις αυτά για να μπει.

Ξέρω είναι κουραστικό αυτό που ζητάω, αλλά για κάποιον σαν εμένα που έχει μείνει λίγο πίσω τεχνολογικά θέλω λίγο βοήθεια.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6580849

 

Κανεις το 1 για root, το 2 για recovery. Αυτα πρεπει να γινουν ετσι κι αλλιως αν θες custom rom.

Μετα αν θες μια kitkat ROM τοτε τη φλασαρεις μεσω recovery(για παραπανω λεπτομερειες και τη διαδικασια φλασαρισματος και καθαρισμου δες το 4 του οδηγου μου) αν θες μια lollipop ROM κανεις και το 3 και μετα φλασαρεις. Για marshmellow δεν εχω ασχοληθει καθολου και δεν ξερω τη διαδικασια με τα bootstucks κτλ.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω που περασα τη καμερα του g3 αλλαξαν η οχι; Ρωταω γιατι δεν ξερω τι παιζει :)

Γενικα ποιοι ειναι καλυτεροι απο αυτους τους 2; Θυμαμαι παλαιοτερα ειχε πει ενα παιδι οτι οι advanced ειναι κατώτεροι. Ισχυει;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συνήθως είναι άλλο αρχείο για τους drivers... Νομίζω ότι πλέον στην λολιποπ δεν έχουν και πολύ διαφορά..

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως είναι άλλο αρχείο για τους drivers... Νομίζω ότι πλέον στην λολιποπ δεν έχουν και πολύ διαφορά..

Αρα ειμαι κομπλε! Να'σαι καλα φιλε για τις απαντησεις!

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιο γρηγορη, πιο smooth και το κυριοτερο εχει καλυτερη διαχειριση μνημης και multitasking.

Για μενα ειναι η καλυτερη Kit Kat ROM για το κινητο μας.

 

Με stock kernel η blitz;;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ,νομίζω ότι υπάρχουν διαφορές όσον αφορά την παραμετροποίηση και την εμφάνιση της κάθε ρομ (η srk είναι 1,6 gb ενώ η H v2 1,1 gb) .Σε επίπεδο λειτουργικότητας και μπαταρίας όντως είναι εξαιρετικές και οι δύο .Συνεπώς η επιλογή είναι καθαρά υποκειμενική αλλά κατα την γνώμη μου χρειάζεται δοκιμή και στις δύο .Προτείνω H v2 Edited by anestis1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Τον kernel της υπογραφής του tupac που βγάζει καλή μπαταρία που τον βρίσκω διότι δεν βρήκα άκρη με το ψάξιμο?

 

Τον θέλω για srk rom αλλά και για kit kat αν υπάρχει θα τον ήθελα και αυτόν.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με stock kernel η blitz;;

Μην πειραξεις τον kernel. Νομιζω οτι η Blitz 3.3 εχει τον Optimus.

 

Καλημέρα.

 

Τον kernel της υπογραφής του tupac που βγάζει καλή μπαταρία που τον βρίσκω διότι δεν βρήκα άκρη με το ψάξιμο?

 

Τον θέλω για srk rom αλλά και για kit kat αν υπάρχει θα τον ήθελα και αυτόν.

 

Ευχαριστώ

 

Ο xceed δεν εχει καλο kernel για kitkat. Μονο για lollipop.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ο xceed δεν εχει καλο kernel για kitkat. Μονο για lollipop.

 

Ok ευχαριστώ.

 

Μήπως έχεις Link εύκαιρο? Και ποιά έκδοση να βάλω για καλή μπαταρία και απροβλημάτιστη λειτουργία

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ,νομίζω ότι υπάρχουν διαφορές όσον αφορά την παραμετροποίηση και την εμφάνιση της κάθε ρομ (η srk είναι 1,6 gb ενώ η H v2 1,1 gb) .Σε επίπεδο λειτουργικότητας και μπαταρίας όντως είναι εξαιρετικές και οι δύο .Συνεπώς η επιλογή είναι καθαρά υποκειμενική αλλά κατα την γνώμη μου χρειάζεται δοκιμή και στις δύο .Προτείνω H v2

Ανέστη νομίζω ότι ή srk έχει το aroma installer για όλες τις εφαρμογές ενώ η hrom νομίζω ότι κατεβάζεις άλλο zip για τις έξτρα εφαρμογές. Έτσι πρέπει να εξηγείται η διαφορά των αρχειων.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ,νομίζω ότι υπάρχουν διαφορές όσον αφορά την παραμετροποίηση και την εμφάνιση της κάθε ρομ (η srk είναι 1,6 gb ενώ η H v2 1,1 gb) .Σε επίπεδο λειτουργικότητας και μπαταρίας όντως είναι εξαιρετικές και οι δύο .Συνεπώς η επιλογή είναι καθαρά υποκειμενική αλλά κατα την γνώμη μου χρειάζεται δοκιμή και στις δύο .Προτείνω H v2

Πολυ πιθανο ειναι να δοκιμασω και την H rom v2 καποια στιγμη. Με ψηνει!

Ανέστη νομίζω ότι ή srk έχει το aroma installer για όλες τις εφαρμογές ενώ η hrom νομίζω ότι κατεβάζεις άλλο zip για τις έξτρα εφαρμογές. Έτσι πρέπει να εξηγείται η διαφορά των αρχειων.

Φιλε μου αυτη η srk που εχω δεν εχει aroma installer. Ειναι τελειος στοκ με ολες τις εφαφμογες http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/rom-stock-30d-flashable-zip-t3070383

Βεβαια υπάρχει και η srk που εχει aroma installer και μπορεις να διαλεξεις ποσο ελαφρια θες την ρομ http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/rom-srkg2-1-00-20150516-t3109906

 

Το θεμα ειναι μπορω να χρησιμοποιήσω το παρακατω για να ελαφρυνω την srk 30f που ειναι τελειος στοκ; http://forum.xda-developers.com/lg-g2/general/script-debloat-srkdebloat-1-00-t3124473/post61097846#post61097846

Αν ναι πως;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ.

 

Μήπως έχεις Link εύκαιρο? Και ποιά έκδοση να βάλω για καλή μπαταρία και απροβλημάτιστη λειτουργία

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

Ο TUPAC_RIP έχει στην υπογραφή του τον Xceed για lollipop στην έκδοση 14. Την έχω εδώ:

https://www.dropbox.com/s/lf6j78a7budteit/D802-LP-prod-bld14-wpr.zip?dl=0

Απ' οτι θυμάμαι οι πιο σταθερές ήταν η 12a και η 14, μετά άρχισε να ψιλοχαλάει.

Έχω και την 12a και την 15 και την 16......

Link to comment
Share on other sites

Ok tirara , ευχαριστώ.

 

Μου έδωσες την 14 , δώσε και την 12α :D

 

Ευχαριστώ ταμάλα :)

Link to comment
Share on other sites

Vag koun μπορεί να'χεις δίκιο δεν έχω τις γνώσεις ,απλά είναι αρκετά διαφορετικές σε εμφάνιση και όπως λέει και ο φίλος toubano44 η srk είναι στοκ κλασσική.Το ζιπακι του droith το είχα φλασαρει στην recovery και τικαρεις τις εφαρμογές που δεν θέλεις
Link to comment
Share on other sites

Vag koun μπορεί να'χεις δίκιο δεν έχω τις γνώσεις ,απλά είναι αρκετά διαφορετικές σε εμφάνιση και όπως λέει και ο φίλος toubano44 η srk είναι στοκ κλασσική.Το ζιπακι του droith το είχα φλασαρει στην recovery και τικαρεις τις εφαρμογές που δεν θέλεις

Αρα μπορω να το φλασαρω τωρα αφου εχω ηδη στημενη την ρομ;

Θελει τιποτα wipe η απλα install;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες πόση ώρα θέλει να μπουτάρει η SRK για πρώτη φορά?
Link to comment
Share on other sites

Ok tirara , ευχαριστώ.

 

Μου έδωσες την 14 , δώσε και την 12α :D

 

Ευχαριστώ ταμάλα :)

Ορίστε και η 12a:

https://www.dropbox.com/s/gt0ds2yojo81tj0/D802-LP-prod-bld12a-wpr.zip?dl=0

Ρε μάγκες πόση ώρα θέλει να μπουτάρει η SRK για πρώτη φορά?

Δε θυμάμαι ακριβώς πόσο χρόνο κάνει, έχει αρκετό καιρό που την είχα δοκιμάσει.

Μήπως έβαλες την SKR ενώ είχες kit kat, χωρίς να περάσεις πρώτα το ανάλογο zip;

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταλήξει μήπως κάποιος στο ποια stock based Lollipop είναι πιο γρήγορη κ με καλύτερη κατανάλωση ενέργειας μετά από τόσες που έχουν βγει;
Link to comment
Share on other sites

Αρα μπορω να το φλασαρω τωρα αφου εχω ηδη στημενη την ρομ;

Θελει τιποτα wipe η απλα install;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι ,πάρε πρώτα ένα μπακαπ να υπάρχει .Εκανα install το ζιπ απο την recovery άνοιξε το aroma και μου ζητησε να τικάρω τις εφαρμογές που δεν θέλω και μετά reboot .Δε θυμάμαι να έκανα wipe.Καλημέρα

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει καταλήξει μήπως κάποιος στο ποια stock based Lollipop είναι πιο γρήγορη κ με καλύτερη

κατανάλωση ενέργειας μετά από τόσες που έχουν βγει;

 

καλημέρα ,για πιο γρήγορη θα σε γελάσω ,για κατανάλωση αυτες που αναφέρει ο φίλος toubano44 δηλ. srk και Hv2 είναι εξαιρετικές .Προσωπικά προτείνω Hv2 αλλά θα παίξει ρόλο και το στήσιμο του κινητού .Αλλος μπορεί να σου πει την Google edition .Πρέπει μόνος σου να τεστάρεις

π.χ δοκίμασα την Desperate, διάβαζα σε ξένα φόρουμ για την πολύ καλή κατανάλωση και σε μένα άδειαζε η μπαταρία σαν νερό ,οι άλλες με το ίδιο

στήσιμο βράχος αντε τώρα βγάλε συμπέρασμα .

Edited by anestis1
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταλήξει μήπως κάποιος στο ποια stock based Lollipop είναι πιο γρήγορη κ με καλύτερη κατανάλωση ενέργειας μετά από τόσες που έχουν βγει;

 

 

καλημέρα ,για πιο γρήγορη θα σε γελάσω ,για κατανάλωση αυτες που αναφέρει ο φίλος toubano44 δηλ. srk και Hv2 είναι εξαιρετικές .Προσωπικά προτείνω Hv2 αλλά θα παίξει ρόλο και το στήσιμο του κινητού .Αλλος μπορεί να σου πει την Google edition .Πρέπει μόνος σου να τεστάρεις

π.χ δοκίμασα την Desperate, διάβαζα σε ξένα φόρουμ για την πολύ καλή κατανάλωση και σε μένα άδειαζε η μπαταρία σαν νερό ,οι άλλες με το ίδιο

στήσιμο βράχος αντε τώρα βγάλε συμπέρασμα .

 

Σωστός ο Ανέστης...

 

Κοίτα αυτό το ποστ και ξεκίνα δοκιμές , μόνος σου θα βγάλεις συμπέρασμα στο ποιά είναι πιό γρήγορη και με καλή μπαταρία σύμφωνα με τα δικά σου δεδομένα.

 

Εγώ π.χ "τρέχω" την F&F 1.3 που είναι πάααααρα πολύ light (δεν έχει τη σαβούρα της LG και της Google μέσα) και είμαι σε φάση δοκιμών για να δω με ποιόν κέρνελ θα μου "κάτσει" πιό καλά από θέμα ταχύτητας - μπαταρίας... :D

Link to comment
Share on other sites

@anestis1

Τελικα το εκανα απλα install αλλα δεν μου βγαζει κανενα παραθυρο για να επιλεξω ποιες εφαρμογες δεν θελω. Απλα φορτωνει στο 100% και τελος.

Βεβαια εχω σβησει και απο μονος μου καποιες εφαρμογες. Δεν νομιζω ομως να φταιει αυτο.

Δοκιμασα και με wipe dalvic cache και cache αλλα δυστυχως τιποτα

:(

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι ακριβώς πόσο χρόνο κάνει, έχει αρκετό καιρό που την είχα δοκιμάσει.

Μήπως έβαλες την SKR ενώ είχες kit kat, χωρίς να περάσεις πρώτα το ανάλογο zip;

 

Είχα περάσει κανονικά τον KK Bootloader (το δοκιμάζω πάντα με τα πίσω κουμπιά για να δω πως μπαίνει recovery) αλλά τελικά η SRK δεν είχε κατέβει σωστά διότι η Cloudy και η F&F που έχω τώρα περάστηκαν κανονικά... :)

 

Τοn κέρνελ που έχει default η F&F πως τον παίρνω backup? Ώστε να τον ξαναπεράσω σε περίπτωση που δεν μου "κάτσουν" οι άλλοι?

 

Μέσω recovery? τικάρω μόνο kernel?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε toubano44 μάλλον έχεις δίκιο θα ταχω μπερδέψει συγγνώμη ,εγώ θα είχα χρησιμοποιήσει μάλλον το ζιπ του Kuoi .

Σορυ είμαι έξω για να σου στειλω λινκ αλλά αν γράψεις lg g2 debloater kuoi θα στο βγάλει.Γράφει κιτκατ αλλά αν μπεις μέσα έχει και για λολιποπ.Το'χω κάνει πριν πολύ καιρό και μπερδεύτηκα σορυ

Link to comment
Share on other sites

Τοn κέρνελ που έχει default η F&F πως τον παίρνω backup? Ώστε να τον ξαναπεράσω σε περίπτωση που δεν μου "κάτσουν" οι άλλοι?

 

Μέσω recovery? τικάρω μόνο kernel?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Δεν έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια να πάρω backup τον kernel με recovery.

Όσες φορές θέλησα να πάρω backup του kernel το 'κανα μ' αυτή την εφαρμογή:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cgollner.flashify

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...