Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, αυτό κάνει, βλέπει πολλούς δίσκους. Αν το βάλω σε download mode, δεν βλέπει τίποτα. Το κινητό δεν ανοίγει, μόνο σε download mode μπαίνει...

Προσπάθησα με LG Flash Tool 2014, και κολλάει στο 2%. Δεν μπορώ όμως να κάνω εκείνο το fix που λέγαμε εδώ κατά καιρούς, γιατί δεν μπορώ να μπω recovery! έχω ψιλοφρικάρει...

 

ΥΓ: επειδή προσπαθώ μέσω adb να φλασάρω το boot.img που πειράχτηκε για να μπουτάρει και να πάρω τα δεδομένα τουλαχιστον, ποιους LG drivers εγκαθιστώ; Με αυτούς που είχα ήδη και λειτουργούσαν, τώρα δεν βλέπει το κινητο σαν adb interface και έτσι δεν μπορώ να το φλασάρω. Δοκίμασα κάτι άλλους κ τίποτα!

Δες μήπως σε βοηθήσει αυτό:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=48765620#post48765620

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το είδα κι αυτό, αλλά το adb δεν βλέπει τη συσκευή και έτσι δεν μπορεί να στείλει τα αρχεία... Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι θέμα των USB drivers, μόλις τους έσβησα και πέρασα τους τελευταίους από το site της LG αλλά τα ίδια...

 

Στη διαχείριση συσκευών (στα windows) έχει θαυμαστικό στο "LGE Android MTP Device". Θα έπρεπε να υπάρχει κάπου "adb interface" για να φανεί η συσκευή. Αλλά ό,τι drivers κι αν εγκατέστησα δεν έγινε κάτι τέτοιο.

 

Και το SRKTool δεν βλέπει τη συσκευή... λέει waiting for device και κολλάει εκεί...

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι αυτό, αλλά το adb δεν βλέπει τη συσκευή και έτσι δεν μπορεί να στείλει τα αρχεία... Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι θέμα των USB drivers, μόλις τους έσβησα και πέρασα τους τελευταίους από το site της LG αλλά τα ίδια...

 

Στη διαχείριση συσκευών (στα windows) έχει θαυμαστικό στο "LGE Android MTP Device". Θα έπρεπε να υπάρχει κάπου "adb interface" για να φανεί η συσκευή. Αλλά ό,τι drivers κι αν εγκατέστησα δεν έγινε κάτι τέτοιο.

 

Και το SRKTool δεν βλέπει τη συσκευή... λέει waiting for device και κολλάει εκεί...

Εννοείς download mode το secure certification που βγάζει??

Δες και τα προγράμματα που έχει εδώ

http://forum.xda-developers.com/lg-g2/general/file-unbrick-qualcomm-9006-qhsusb-t3056800

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό έλεγα Βαγγέλη, αλλά... Επιτέλους!! Λύθηκε το πρόβλημα!! Με το SRKTool, επιλογές 4) Fixed Utility - 5) Unbrick... δηλ το θέμα με τα πολλά partitions. Έπρεπε το κινητό να ΜΗΝ είναι σε download mode. Δηλ κρατούσες το power, έβγαζε το error και μετά έσβηνε η οθόνη σε μαύρο. Στην ουσία όμως αχνοφαινόταν ότι ήταν ανοιχτό και όταν το συνέδεες έβγαζε τα πολλά partitions στον υπολογιστή.

 

Ευχαριστώ Βαγγέλη και Χρήστο για τις ιδέες και τη βοήθεια... Είχα τελευταία ελπίδα το FlashTool και όταν είδα ότι δεν δουλεύει πάγωσα. Κόντεψα να εγκαταστήσω Ubuntu για να δοκιμάσω από εκεί! (Μάθαμε και το μάθημά μας όμως, ΜΗΝ δοκιμάσετε ακόμα το Magisk!!!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω... Άλλο πρόβλημα....

Όταν άνοιξε τελικώς δεν ήταν rootαρισμένο... φλάσαρα το SuperSU και τώρα δεν μπορώ να μπω recovery (με Vol Down + Power δεν είναι;), ενώ η ROM δείχνει να φορτώνει πόση ώρα...

 

Πάλι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μπω σε download mode, δοκίμασα flash tool και κολλάει στο 2% κλασσικά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω... Άλλο πρόβλημα....

Όταν άνοιξε τελικώς δεν ήταν rootαρισμένο... φλάσαρα το SuperSU και τώρα δεν μπορώ να μπω recovery (με Vol Down + Power δεν είναι;), ενώ η ROM δείχνει να φορτώνει πόση ώρα...

 

Πάλι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μπω σε download mode, δοκίμασα flash tool και κολλάει στο 2% κλασσικά...

Με κλειστό κινητό, πατας ταυτόχρονα volume down και power button μεχρι να εμφανιστεί το logo, μετά τα αφήνεις και τα ξαναπατάς αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

αυτό κάνω και δεν πάει στη recovery... κάνει εκκίνηση κανονικά η ROM... αλλά προφανώς κολλάει, την άφησα εδώ και 17 λεπτά τώρα μήπως και φτάσει στη homescreen αλλά τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω... Άλλο πρόβλημα....

Όταν άνοιξε τελικώς δεν ήταν rootαρισμένο... φλάσαρα το SuperSU και τώρα δεν μπορώ να μπω recovery (με Vol Down + Power δεν είναι;), ενώ η ROM δείχνει να φορτώνει πόση ώρα...

 

Πάλι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μπω σε download mode, δοκίμασα flash tool και κολλάει στο 2% κλασσικά...

Μπήκες στο λειτουργικό, δεν ήσουν ρουτ και φλασαρες το zip του su?? Αν τα έκανες έτσι δεν ξέρω αν είναι σωστή διαδικασία..

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια, μετά το πρώτο πρόβλημα που λύθηκε με το SRKTool, αυτόματα με πήγαινε μόνο TWRP 2.8.xx. Οπότε για να πάρω τα δεδομένα μου, φλάσαρα την OrionOS που είχα από επάνω + Gapps + bootstack. Έκανε εκκίνηση κανονικά, αλλά στις κλήσεις ο ήχος πάντα ακουγόταν από το μεγάφωνο, όχι δηλ από το ακουστκό, σαν ανοιχτή ακρόαση, και χάθηκε επίσης το root. Οπότα αρχικά είπα να rootάρω για να δω μήπως φταίει αυτό. Φλάσαρα το SuperSU και στην επόμενη εκκίνηση έδειχνε το logo της OrionOS για κανένα τέταρτο. Προσπάθησα να μπω recovery και είναι σαν να μην την έχει, ο συνδιασμός Vol Down + Power δεν λειτουργεί. Πάλι μπορώ να μπω μόνο σε Download Mode, αλλά δεν μπορώ να το εκμεταλλευτώ, αφού το FlashTool κολλάει στο 2% και η συσκευή δεν αναγνωρίζεται μέσω adb για να φλασάρω άλλη recovery...

 

Κάποιο λινκ για Jelly Bean? Μήπως αυτή δεν κολλάει στο 2%...

 

Επίσης η TOT μέθοδος που διαβάζω είναι για μας; για το d802 εννοώ;

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια, μετά το πρώτο πρόβλημα που λύθηκε με το SRKTool, αυτόματα με πήγαινε μόνο TWRP 2.8.xx. Οπότε για να πάρω τα δεδομένα μου, φλάσαρα την OrionOS που είχα από επάνω + Gapps + bootstack. Έκανε εκκίνηση κανονικά, αλλά στις κλήσεις ο ήχος πάντα ακουγόταν από το μεγάφωνο, όχι δηλ από το ακουστκό, σαν ανοιχτή ακρόαση, και χάθηκε επίσης το root. Οπότα αρχικά είπα να rootάρω για να δω μήπως φταίει αυτό. Φλάσαρα το SuperSU και στην επόμενη εκκίνηση έδειχνε το logo της OrionOS για κανένα τέταρτο. Προσπάθησα να μπω recovery και είναι σαν να μην την έχει, ο συνδιασμός Vol Down + Power δεν λειτουργεί. Πάλι μπορώ να μπω μόνο σε Download Mode, αλλά δεν μπορώ να το εκμεταλλευτώ, αφού το FlashTool κολλάει στο 2% και η συσκευή δεν αναγνωρίζεται μέσω adb για να φλασάρω άλλη recovery...

 

Κάποιο λινκ για Jelly Bean? Μήπως αυτή δεν κολλάει στο 2%...

 

Επίσης η TOT μέθοδος που διαβάζω είναι για μας; για το d802 εννοώ;

Δεν ξέρω για ΤΟΤ τι παίζει..πάντως άμα σου ανοίξει θα πρότεινα μια καθαρή εγκατάσταση με flash tool.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στις 6αρες έχει στα dev options για το ρουτ και adb. Εσύ εννοείς ότι με ενεργοποιημένη την επιλογή στις επιλογές προγραμματιστή δεν είχες root δικαιώματα??
Link to comment
Share on other sites

Στα dev options δεν είχε για root από ό,τι θυμαμαι... φλάσαρα Jelly Bean... Πέρασε το 2%... Και όταν άνοιξε μου ζητούσε "encryption code"!! Θα χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο.... Φλάσαρα από επάνω επίσημη lollipop KDZ... Άνοιξε και βγάζει σφάλματα, force close οι "ρυθμισεις", πατάω ΟΚ και ξανά το παράθυρο του force close. Κάπως να πάρω τα δεδομένα μου και να κάνω καθαρή εγκατάσταση (μέχρι τώρα έκανα "normal flash" στο flash tool που υποτίθεται δεν διαγράφει τα data)!

 

Και η ΚιτΚατ μου ζητάει κωδικό αποκρυπτογράφησης όταν ανοίγει... μήπως κατεβάζω λάθος KDZ?

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Στα dev options δεν είχε για root από ό,τι θυμαμαι... φλάσαρα Jelly Bean... Πέρασε το 2%... Και όταν άνοιξε μου ζητούσε "encryption code"!! Θα χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο.... Φλάσαρα από επάνω επίσημη lollipop KDZ... Άνοιξε και βγάζει σφάλματα, force close οι "ρυθμισεις", πατάω ΟΚ και ξανά το παράθυρο του force close. Κάπως να πάρω τα δεδομένα μου και να κάνω καθαρή εγκατάσταση!

 

Φλασαρες jelly από πάνω χωρίς καθαρή εγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Εδώ δεν άνοιγε καν, αυτό θα με πείραζε; Η Jelly Bean είναι η μόνη που δεν κολλάει στο 2% στο LG Flash Tool. Οπότε την φλάσαρα για να ανοίξει κ να πάρω τα δεδομένα. Αλλά ζητάει κωδικό (πρώτη φορά το συναντάω αυτό... ) μετά φλάσαρα lollipop, αυτή τη φορά δενκόλλησε στο 2%... άλλα δεν μπορώ να μπω γιατί βγάζει τα force closes. Δοκίμασα και ΚιτΚατ αλλά κι αυτή ζητάει κωδικό. Μάλλον ζητάνε κωδικό γιατί είναι EuropeOpen.

 

Διόρθωση: ζητάει κωδικό γιατί μάλλον βλέπει ότι υπάρχουν μέσα δεδομένα. Αν πάω στην recovery (στοκ προφανώς) και διαγράψω τα δεδομένα δεν θα μου ζητάει.

Το θέμα είναι να πάρω τα δεδομένα όμως...

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Ναι! Εδώ δεν άνοιγε καν, αυτό θα με πείραζε; Η Jelly Bean είναι η μόνη που δεν κολλάει στο 2% στο LG Flash Tool. Οπότε την φλάσαρα για να ανοίξει κ να πάρω τα δεδομένα. Αλλά ζητάει κωδικό (πρώτη φορά το συναντάω αυτό... ) μετά φλάσαρα lollipop, αυτή τη φορά δενκόλλησε στο 2%... άλλα δεν μπορώ να μπω γιατί βγάζει τα force closes. Δοκίμασα και ΚιτΚατ αλλά κι αυτή ζητάει κωδικό. Μάλλον ζητάνε κωδικό γιατί είναι EuropeOpen.

 

Διόρθωση: ζητάει κωδικό γιατί μάλλον βλέπει ότι υπάρχουν μέσα δεδομένα. Αν πάω στην recovery (στοκ προφανώς) και διαγράψω τα δεδομένα δεν θα μου ζητάει.

Το θέμα είναι να πάρω τα δεδομένα όμως...

Αν έχεις recovery κάνε mount ενα στικακι και καντα copy paste. Σορυ αλλά έχω μπλεχτεί και εγώ μαζί με το κινητό. Αν δεν έκανες καθαρή εγκατάσταση και πηγές από mm σε jb και lolli φαντάζομαι ότι έχεις force close λόγω πολλών διαφορών που έχουν αυτές όπως το runtime art & dalvic. Ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος. Αν έχεις recovery αυτό που σου είπα είναι το πιο απλό. Λογικά θα υπάρχει ένας file explorer στην recovery σου

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έγινε χαμός με τόσα φλασαρίσματα. Κ αρχίζω να φοβάμαι μην "καταστραφεί" η εσωτερική μνήμη.

Η recovery είναι η stock του android (όχι custom δηλαδή, αφού KDZ φλασαρα) και αν μπω λογικά θα μου κανει erase all κλπ κλπ... δεν έχει file manager. θα δοκιμάσω όμως να μπω και απλά να συνδέσω το κινητο μήπως και το δει σαν USB storage ο υπολογιστής.

Είμαι κοντά πάντως... Λογικά στην τελική κάνω full erase με το flash tool και βάζω Lollipop (ελπίζω να μην έχει πρόβλημα!!)

Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως που βοηθάς κι εσύ και ο Χρήστος... 2 μέρες τώρα το παλεύω το άτιμο...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έγινε χαμός με τόσα φλασαρίσματα. Κ αρχίζω να φοβάμαι μην "καταστραφεί" η εσωτερική μνήμη.

Η recovery είναι η stock του android (όχι custom δηλαδή, αφού KDZ φλασαρα) και αν μπω λογικά θα μου κανει erase all κλπ κλπ... δεν έχει file manager. θα δοκιμάσω όμως να μπω και απλά να συνδέσω το κινητο μήπως και το δει σαν USB storage ο υπολογιστής.

Είμαι κοντά πάντως... Λογικά στην τελική κάνω full erase με το flash tool και βάζω Lollipop (ελπίζω να μην έχει πρόβλημα!!)

Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως που βοηθάς κι εσύ και ο Χρήστος... 2 μέρες τώρα το παλεύω το άτιμο...

Αν έχεις στοκ recovery δεν μπορείς να τα μεταφέρεις σε usb. Ξέρω ότι δεν είναι ωραίο να χάνεις αρχεία αλλά έχει σημασία να δουλεύει η συσκευή. Οι περισσότεροι την εχουμε πάθει και ο καθένας έχει τον τρόπο του να κρατάει κάθε τόσο backup. Έπαθα brick Από δικό μου σφάλμα την προηγούμενη Κυριακή και έχω τον πόνο φρεσκο αλλά ευτυχώς είχα σώσει τα αρχεια.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Και την είχα την ευκαιρία όταν άνοιξε η OrionOs και θέλησα να τη ρουτάρω (υπερβολική σιγουριά). Έπρεπε να πάρω τα δεδομένα πρώτα και μετά να μπλεχτώ.

Φλάσαρα και την προηγούμενη Lollipop μήπως δεν έχει force closes αλλά τζίφος (έχει 2 ROM 30f της Ιταλίας που είναι η συσκευή μου). Τεσπα. Το αφήνω έτσι προς το παρόν και αύριο μάλλον full wipe και σωστή εγκατάσταση. Ευχαριστώ και πάλι Βαγγέλη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Και την είχα την ευκαιρία όταν άνοιξε η OrionOs και θέλησα να τη ρουτάρω (υπερβολική σιγουριά). Έπρεπε να πάρω τα δεδομένα πρώτα και μετά να μπλεχτώ.

Φλάσαρα και την προηγούμενη Lollipop μήπως δεν έχει force closes αλλά τζίφος (έχει 2 ROM 30f της Ιταλίας που είναι η συσκευή μου). Τεσπα. Το αφήνω έτσι προς το παρόν και αύριο μάλλον full wipe και σωστή εγκατάσταση. Ευχαριστώ και πάλι Βαγγέλη.

Τίποτα ρε φίλε..πες άμα αύριο αν Όλα είναι οκ..

Link to comment
Share on other sites

Νεα dirty unicorn στους xda..κατεβαζω κ σας λεω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω σε KDZ KitKat 32 GB... Έχει κάποιος σίγουρο λινκ; Βρίσκω κάποιες αλλά δεν είναι σίγουρο αν είναι 16 ή 32 GB...

Μετά τα φλασαρίσματα, ακόμα κι αν φλασάρω 32 GB Lollipop, στην ουσία βλέπει 16 GB... Η λύση υπάρχει (με το σχετικό κάψιμο... ) αλλά χρειάζεται οπωσδήποτε 32 GB KitKat σε KDZ...

 

EDIT: βρήκα από xda, ελπίζω να είναι η σωστή.

 

Πάνω που έλεγα ότι σήμερα θα ξεμπέρδευα, όταν φλάσαρα καθαρή Lollipop stock, είδα ότι δεν αναγνωρίζει όλα τα 32 GB. Η οδύσσεια συνεχίζεται...

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω σε KDZ KitKat 32 GB... Έχει κάποιος σίγουρο λινκ; Βρίσκω κάποιες αλλά δεν είναι σίγουρο αν είναι 16 ή 32 GB...

Μετά τα φλασαρίσματα, ακόμα κι αν φλασάρω 32 GB Lollipop, στην ουσία βλέπει 16 GB... Η λύση υπάρχει (με το σχετικό κάψιμο... ) αλλά χρειάζεται οπωσδήποτε 32 GB KitKat σε KDZ...

 

EDIT: βρήκα από xda, ελπίζω να είναι η σωστή.

 

Πάνω που έλεγα ότι σήμερα θα ξεμπέρδευα, όταν φλάσαρα καθαρή Lollipop stock, είδα ότι δεν αναγνωρίζει όλα τα 32 GB. Η οδύσσεια συνεχίζεται...

Έχω εγώ 32 γερμανική kitkat στο Dropbox μου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Βαγγέλη, τελικά δεν χρειάστηκε. Άνοιξε και δείχνει 32 GB. Τώρα είμαι με ΚιτΚατ ... Φοβάται το χέρι μου να περάσω Orion πάλι, αλλά θεωρητικά δεν θα έχει θέμα. Αν κ δεν ξέρω αν πρέπει πρώτα να πάω σε Lollipop και μετά.

Αφού ξεμπερδέψω θα γράψω τι έγινε σε κάποιο ποστ ώστε αν χρειαστεί σε άλλους (φτου φτου) να υπάρχουν μαζεμένες οι λύσεις.

 

ΥΓ: Στις ρυθμίσεις, στην "Αποθήκευση" (stock lollipop) μου γράφει 32GB αποθ χώρο συνολικά, αλλά τέρμα κάτω στα "διάφορα", αν μπεις, έχει System Data 7,21GB. Έτσι ήταν πάντα; Είναι το λειτουργικό;

Διαθέσιμο έχω 23,62 GB, μετά από καθαρή stock lollipop και επαναφορά εργοστασιακών καπάκι

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Βαγγέλη, τελικά δεν χρειάστηκε. Άνοιξε και δείχνει 32 GB. Τώρα είμαι με ΚιτΚατ ... Φοβάται το χέρι μου να περάσω Orion πάλι, αλλά θεωρητικά δεν θα έχει θέμα. Αν κ δεν ξέρω αν πρέπει πρώτα να πάω σε Lollipop και μετά.

Αφού ξεμπερδέψω θα γράψω τι έγινε σε κάποιο ποστ ώστε αν χρειαστεί σε άλλους (φτου φτου) να υπάρχουν μαζεμένες οι λύσεις.

 

ΥΓ: Στις ρυθμίσεις, στην "Αποθήκευση" (stock lollipop) να μου γράφει 32GB αποθ χώρο συνολικά, αλλά τέρμα κάτω στα "διάφορα", αν μπεις, έχει System Data 7,21GB. Έτσι ήταν πάντα; Είναι το λειτουργικό;

Διαθέσιμο έχω 23,62 GB, μετά από καθαρή stock lollipop και επαναφορά εργοστασιακών καπάκι

Ναι γιατί και μένα στο 32αρι έχω 24 gb διαθέσιμα

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ thanks. Είχα την εντύπωση πως θα έπρεπε να έχω 25 GB διαθέσιμο. Χαχ μικρή διαφορά, αλλά πρέπει να ξέρω αν το διόρθωσα σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...