Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπως ειπε και ο φιλος manthos φταιει το προθεμα +30 σε καθε επαφη σου. Βαλε απο το Play Store μια εφαρμογη που το αλλαζει χειροκινητα. Ψαξε με τη λεξη "prefix".

 

 

Σ' ευχαριστω. Δε με νοιαζει η multi. Ποτε δεν ειχα τα αθλια και δυσχρηστα ελληνικα ουτε σε κινητο ουτε σε υπολογιστη. Εχεις προχειρο το link για την τελευταια αγγλοκινεζικη MIUI που λες οτι βγηκε; Ειναι stock based οπως αυτη στο xda; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=52829351

Δεν μπορω να καταλαβω τη δομη του site. Πού παω να δω τί υπαρχει για το G2; Εκδοσεις ROM, info, changelog, συζητηση, στυλ xda δηλαδη. Μαλλον δεν ειναι ετσι.

Για το WSM Tools το εχω κατεβασει ηδη απλως δε θυμομουν το όνομά του για να το πω στο φιλο που ρωτησε αν δουλευει το xposed. Σ' ευχαριστω παντως.

 

Εγκατεστησε το wakelock detector να δουμε ποια εφαρμογη σου προκαλει το drain. Εκτος κι αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα και οι 2 ωρες ενεργης οθονης μεσα σε 4 ωρες ηταν απο καποιο βαρυ παιχνιδι που επαιζες και ειναι λογικο να σου παει την μπαταρια στο 50%.

 

 

Φιλε Μαριε σε καθε κινητο η MIUI ειναι προσαρμοσμενη για το συγκεκριμενο μοντελο. Δε συμαινει οτι αν εχει προβληματα στο ενα θα εχει και στο αλλο. Οπως και να 'χει θα τη δοκιμαζουμε και βλεπουμε. Μπορει οντως να μην ειναι τοσο λειτουργικη στο G2. Ακουω ομως καλα σχολια και θα την περασω καθως για μενα η MIUI ειναι οτι καλυτερο εχει να επιδειξει το Android, ισως και το ColorOS ή Lewa OS. Οταν η Xiaomi παρουσιαζε τη MIUI ηταν πολυ μπροστα σε σχεση με το vanilla android απο πολλες αποψεις. Λειτουργικοτητα, ευκολια, παραμετροποιηση, ομορφια....

Παλι καλα που υπαρχει το xposed και τα modules του και μπορουμε να εχουμε και καποιες λειτουργεις που εχει απο μαμα η MIUI.

Βεβαια στον αντιποδα χανουμε καποιες λειτουργειες που εχει η το stock software της καθε εταιριας. Πχ δε θα δουλευει το quick remote της LG (εκτος κι αν εχουν βρει τροπο να το κανουν).

Το quick remote δουλεύει φίλε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλε Μαριε σε καθε κινητο η MIUI ειναι προσαρμοσμενη για το συγκεκριμενο μοντελο. Δε συμαινει οτι αν εχει προβληματα στο ενα θα εχει και στο αλλο. Οπως και να 'χει θα τη δοκιμαζουμε και βλεπουμε. Μπορει οντως να μην ειναι τοσο λειτουργικη στο G2. Ακουω ομως καλα σχολια και θα την περασω καθως για μενα η MIUI ειναι οτι καλυτερο εχει να επιδειξει το Android, ισως και το ColorOS ή Lewa OS. Οταν η Xiaomi παρουσιαζε τη MIUI ηταν πολυ μπροστα σε σχεση με το vanilla android απο πολλες αποψεις. Λειτουργικοτητα, ευκολια, παραμετροποιηση, ομορφια....

Παλι καλα που υπαρχει το xposed και τα modules του και μπορουμε να εχουμε και καποιες λειτουργεις που εχει απο μαμα η MIUI.

Βεβαια στον αντιποδα χανουμε καποιες λειτουργειες που εχει η το stock software της καθε εταιριας. Πχ δε θα δουλευει το quick remote της LG (εκτος κι αν εχουν βρει τροπο να το κανουν).

 

Δεν σε κατηγορεί κανείς για της αδυναμίες σου σε Rom ;) .......Αλλά αν είναι έτσι όπως τα λες, γιατί δεν έπαιρνες μια συσκευή που υποστήριζε MIUI ...????

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

1ο sod με την 8.6.Για να δουμε...Χτες βραδυ τον φλασαρα.Με ολες τις εκδοσεις του dori εχω κι απο 1 sod.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο φιλος manthos φταιει το προθεμα +30 σε καθε επαφη σου. Βαλε απο το Play Store μια εφαρμογη που το αλλαζει χειροκινητα. Ψαξε με τη λεξη "prefix".

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ...το θέμα επιλύθηκε :):)

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα.......αν διαβάσεις το νήμα του Xiaomi Mi3 (ενδιαφερόμουν παλιότερα και το παρακολουθούσα) έχει 100+ προβλήματα...!:wacko:

 

Έλα μαριε μια χαρά ειναι η miui την εχεις δοκιμασει καθόλου??εγώ την ειχα τρεις εβδομάδες στο g2 Μου λες αν ειχε τοσα προβλήματα να την κρατούσα!!!!και αυτο που λες γιατι δεν επερνες μια συσκευή π.χ xiaomi στον tupac δεν ειναι ασχημο να εχουμε πολλες επιλογες στο τι θα βάλουμε ετσι!!!;)

Φιλε tupac εδω ειναι http://en.miui.com/download-227.html κατεβασε την αλλα θα φλασαρης και αυτο https://www.androidfilehost.com/?w=file-thanks&fid=95784891001602080&mid=94&download_id=5de7nkhajhp87kir0lr4amush2&tid=1414396086&hc=7bbfe01ac3f084d73fadbbd67686aa569f4ceeb5dc0e2c04f83bde7c31ea7410

Μιας και δεν εχει play store αυτο!!!!

Link to comment
Share on other sites

1ο sod με την 8.6.Για να δουμε...Χτες βραδυ τον φλασαρα.Με ολες τις εκδοσεις του dori εχω κι απο 1 sod.

Εγώ έχω καμία φορά ένα στην αρχή στο πρώτο boot. Μετά κανένα!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ρι γινεται με τους dori?οκ καλη μπαταρια και σβελταδα αλλα δε γινεται να βγαζουν συνεχως θεματα.εγω πλεον γυρισα σε σταθερη αξια.bruce kernel και ας ειναι λιγο χειροτερος σε μπαταρια και smoothies.οταν βγει ενας dori που να μην εχει θεματα τοτε σιγουρα θα μεταπήδησω.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ρι γινεται με τους dori?οκ καλη μπαταρια και σβελταδα αλλα δε γινεται να βγαζουν συνεχως θεματα.εγω πλεον γυρισα σε σταθερη αξια.bruce kernel και ας ειναι λιγο χειροτερος σε μπαταρια και smoothies.οταν βγει ενας dori που να μην εχει θεματα τοτε σιγουρα θα μεταπήδησω.

Εγω δεν εχω κανενα θεμα με dorimanx kernel σε καμια εκδοση.Ενα sod μπορει να εχω την 1η μερα και τιποτα αλλο.

Απο την αλλη βλεπω καλυτερη μπαταρια,ταχυτητα και smoothness.

Δεν παιζει να χρησιμοποιησω bruce ξανα,κι απορω τι του βρισκεται κιολας.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω κανενα θεμα με dorimanx kernel σε καμια εκδοση.Ενα sod μπορει να εχω την 1η μερα και τιποτα αλλο.

Απο την αλλη βλεπω καλυτερη μπαταρια,ταχυτητα και smoothness.

Δεν παιζει να χρησιμοποιησω bruce ξανα,κι απορω τι του βρισκεται κιολας.

Πανο εμενα ο bruce μου εχει μια σταθεροτητα και γιαυτο μενω σε αυτον καθε φορα που μου βγαζει ενα θεμα καποιος dori.θεωρω οτι εχει πολυ δουλεια ακομα ο dori για να στρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Έλα μαριε μια χαρά ειναι η miui την εχεις δοκιμασει καθόλου??εγώ την ειχα τρεις εβδομάδες στο g2 Μου λες αν ειχε τοσα προβλήματα να την κρατούσα!!!!και αυτο που λες γιατι δεν επερνες μια συσκευή π.χ xiaomi στον tupac δεν ειναι ασχημο να εχουμε πολλες επιλογες στο τι θα βάλουμε ετσι!!!;)

Φιλε tupac εδω ειναι http://en.miui.com/download-227.html κατεβασε την αλλα θα φλασαρης και αυτο https://www.androidfilehost.com/?w=file-thanks&fid=95784891001602080&mid=94&download_id=5de7nkhajhp87kir0lr4amush2&tid=1414396086&hc=7bbfe01ac3f084d73fadbbd67686aa569f4ceeb5dc0e2c04f83bde7c31ea7410

Μιας και δεν εχει play store αυτο!!!!

 

Μανθούλη :D ξέρω οτι σου αρέσει να ψάχνεσαι, και αν όπως είσαι στης Rom (δοκιμές) είσαι και στης γυναίκες.........κάηκες.....:lol:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Πανο εμενα ο bruce μου εχει μια σταθεροτητα και γιαυτο μενω σε αυτον καθε φορα που μου βγαζει ενα θεμα καποιος dori.θεωρω οτι εχει πολυ δουλεια ακομα ο dori για να στρωσει.

 

Πάντως διαβάζοντας το θέμα του λέει και ο ίδιος εκτός από κάποιες beta εκδόσεις ότι σύμφωνα με τα logs δεν είναι θέμα κερνελ τα περισσότερα sods. Μάλιστα επειδή δεν υποστηρίζει G3 roms και πολλοί έχουν G3 αναφέρει να κοιτάξουν εκεί την λύση.

Εγώ προσωπικά και με 8.4 και 8.5 και 8.6 τώρα δεν έχω κανένα απολύτως θέμα. Ίσως η μία έκδοση να μου έκανε ένα SOD στο πρώτο boot καπάκια. Αλλά και πάλι ένα SOD δεν είναι κριτήριο αλλαγής. Πρέπει να επαναληφθεί τουλάχιστον 3-4 φορές. Σίγουρα ο bruce θα είναι πιο σταθερός αλλά ουσιαστικά είναι ο στοκ βελτιωμένος. Εδώ μιλάμε για τρελεές αλλαγές που κάνει ο dori που είναι ίσως και ο λόγος της τόσο καλής σχέσης smoothness/battery life.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

για να φλασάρω τον κέρνελ της Cloudy ποια είναι η διαδικασία?

Αφου τον βρεις, (αρχειο zip) τον φλασαρεις απο recovery.

Link to comment
Share on other sites

Αφου τον βρεις, (αρχειο zip) τον φλασαρεις απο recovery.

 

ή ξαναφλασάρω την ρομ από πάνω χωρίς wipe? ή θα έχουμε παρενέργειες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε κατηγορεί κανείς για της αδυναμίες σου σε Rom ;) .......Αλλά αν είναι έτσι όπως τα λες, γιατί δεν έπαιρνες μια συσκευή που υποστήριζε MIUI ...????

Πηρα! Xiaomi redrice, τωρα ειναι της κοπελιας. Αλλα δεν παει ετσι ρε συ Μαριε.

Παιρνω ενα κινητο για ολο το πακετο. Επισης το G2 μπορει να γινει Xiaomi, το Xiaomi ομως δεν μπορει να γινει G2.

1ο sod με την 8.6.Για να δουμε...Χτες βραδυ τον φλασαρα.Με ολες τις εκδοσεις του dori εχω κι απο 1 sod.

Κι εγω το ιδιο.

 

Έλα μαριε μια χαρά ειναι η miui την εχεις δοκιμασει καθόλου??εγώ την ειχα τρεις εβδομάδες στο g2 Μου λες αν ειχε τοσα προβλήματα να την κρατούσα!!!!και αυτο που λες γιατι δεν επερνες μια συσκευή π.χ xiaomi στον tupac δεν ειναι ασχημο να εχουμε πολλες επιλογες στο τι θα βάλουμε ετσι!!!;)

Φιλε tupac εδω ειναι http://en.miui.com/download-227.html κατεβασε την αλλα θα φλασαρης και αυτο https://www.androidfilehost.com/?w=file-thanks&fid=95784891001602080&mid=94&download_id=5de7nkhajhp87kir0lr4amush2&tid=1414396086&hc=7bbfe01ac3f084d73fadbbd67686aa569f4ceeb5dc0e2c04f83bde7c31ea7410

Μιας και δεν εχει play store αυτο!!!!

Σ' ευχαριστω και παλι Μανθο. Θα σας πω εντυπωσεις μετα απο μια βδομαδα χρησης που θα εχω ασφαλη συμπερασματα.

Ειχες πειραματιστει καθολου με kernels στη MIUI ή το αφησες οπως ηταν;

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μανθούλη :D ξέρω οτι σου αρέσει να ψάχνεσαι, και αν όπως είσαι στης Rom (δοκιμές) είσαι και στης γυναίκες.........κάηκες.....:lol:

 

Εκανα δοκιμες και με γυναίκες φιλε μου Μάριε !!!αλλα απο τοτε που παντρεύτηκα κόπηκαν ολα φιλε:lol::lol:

Παντως μαριε δοκιμασε την θα σου αρεσει πιστεύω!!!:D

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πηρα! Xiaomi redrice, τωρα ειναι της κοπελιας. Αλλα δεν παει ετσι ρε συ Μαριε.

Παιρνω ενα κινητο για ολο το πακετο. Επισης το G2 μπορει να γινει Xiaomi, το Xiaomi ομως δεν μπορει να γινει G2.

 

Κι εγω το ιδιο.

 

 

Σ' ευχαριστω και παλι Μανθο. Θα σας πω εντυπωσεις μετα απο μια βδομαδα χρησης που θα εχω ασφαλη συμπερασματα.

Ειχες πειραματιστει καθολου με kernels στη MIUI ή το αφησες οπως ηταν;

Βαζεις κανονικά τον dori αν θελεις !!(εγω τον εβαζα πάντα)ο στοκ kernel είναι του cloudy!!

Την κατέβασες??εγώ δεν μπόρεσα να την κατεβάσω η ταχύτητα είναι άθλια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις κανονικά τον dori αν θελεις !!(εγω τον εβαζα πάντα)ο στοκ kernel είναι του cloudy!!

Την κατέβασες??εγώ δεν μπόρεσα να την κατεβάσω η ταχύτητα είναι άθλια!!!!!

Πολυ αθλια ταχυτητα οποτε κατεβασα την προηγουμενη multi. Τωρα κανω τα backup μου και βουρ!

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ρι γινεται με τους dori?οκ καλη μπαταρια και σβελταδα αλλα δε γινεται να βγαζουν συνεχως θεματα.εγω πλεον γυρισα σε σταθερη αξια.bruce kernel και ας ειναι λιγο χειροτερος σε μπαταρια και smoothies.οταν βγει ενας dori που να μην εχει θεματα τοτε σιγουρα θα μεταπήδησω.

 

Φίλε μου δεν σε ανάγκασε κανεις να περασεις το κερνελ του dori ετσι!!!!μια χαρα ειναι ο κερνελ και δουλευει άψογα σε εμένα τουλάχιστον!!!είδες αν φταίει ο κερνελ για πρόβλημα!!!

Και στο κάτω κάτω όσοι είμαστε με cloudy η optimus g3 ports Και έχουμε πρόβλημα ο dorimanx Δεν τα υποστηρίζει!!!!!απλά το αφήνεται με stok kernel που έχουν!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω την βοηθεια σας , γιατι εδω και μερικες μερες εχω απελπιστει !!

 

ημουν με cloudy Pro ii , ολα καλα ωσπου αρχισε η μπαταρια να κατεβενει μαρουλι !

αλλαξα αλλες ρομ , τιποτα .... εκανα flash σε official ... τιποτα ...

τωρα ειμαι με official.

 

παρατηρησα οτι στην μπαραρια το "Λειτουργικο Συστημα" μου την ξεσκιζει ??

Εκανα format και hard reset , τα ιδια !!

δειτε φωτο !!

 

τι να κανω ?? καποια εφαρμογη να τρεχει ?? που ?? δεν βλεπω τιποτα !!

 

γιατι φορτισα το κινητο στο 100% και χωρις να κανω τιποτα σε 20 λεπτα ειχε πεσει κατω απο 80% !!

 

το μονο που εκανα ειναι ενα battery calibration , και μετα απο αυτο νωμιζω αρχισε να το κανει ...

υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο ?

και αααααν ναι πως το διορθώνω ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.. μπορει καποιος να μου πει πως rootarw. G2d802 kit kat και πως βαζω την g3 rom? Διαβασα πολυ πριν γραψω προσπαθω αλλα με μπερδευει παραπανω..

Iphone 6 s plus Rose gold 64 gb

IPad Air 2 gold 64gb

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω την βοηθεια σας , γιατι εδω και μερικες μερες εχω απελπιστει !!

 

ημουν με cloudy Pro ii , ολα καλα ωσπου αρχισε η μπαταρια να κατεβενει μαρουλι !

αλλαξα αλλες ρομ , τιποτα .... εκανα flash σε official ... τιποτα ...

τωρα ειμαι με official.

 

παρατηρησα οτι στην μπαραρια το "Λειτουργικο Συστημα" μου την ξεσκιζει ??

Εκανα format και hard reset , τα ιδια !!

δειτε φωτο !!

 

τι να κανω ?? καποια εφαρμογη να τρεχει ?? που ?? δεν βλεπω τιποτα !!

 

γιατι φορτισα το κινητο στο 100% και χωρις να κανω τιποτα σε 20 λεπτα ειχε πεσει κατω απο 80% !!

 

το μονο που εκανα ειναι ενα battery calibration , και μετα απο αυτο νωμιζω αρχισε να το κανει ...

υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο ?

και αααααν ναι πως το διορθώνω ??

Φιλε φόρτωσε φουλ την μπαταρία σου κανε παλι batterycalibration και δούλεψε το μέχρι να σβήσει εντελώς και φορτισε φουλ ετσι πως ειναι κλειστό άνοιξε οταν θα ειναι γεμάτο πιστεύω θα εισαι οκ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.. μπορει καποιος να μου πει πως rootarw. G2d802 kit kat και πως βαζω την g3 rom? Διαβασα πολυ πριν γραψω προσπαθω αλλα με μπερδευει παραπανω..

Ο συμφοριτης μας mariodj εγραψε εναν αναλυτικο οδηγο εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5666391#post5666391

Διαβασε τον, και αν εχεις αποριες, ρωτας και σου λεμε;)

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησε το wakelock detector να δουμε ποια εφαρμογη σου προκαλει το drain. Εκτος κι αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα και οι 2 ωρες ενεργης οθονης μεσα σε 4 ωρες ηταν απο καποιο βαρυ παιχνιδι που επαιζες και ειναι λογικο να σου παει την μπαταρια στο 50%.

 

Ευχαριστώ φιλε tupac για την απαντηση .το κατεβασα αυτο που μου ειπες,σημερα ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα ειμαι στις 14 ωρες και 40% και 2.30 ωρες οθονη.το wakelock μου δειχνει οτι το fb τρωει πιο πολυ μπαταρια και το awake μολις στο 3%.αν κατανοω καλα την εφαρμογη:confused:

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλή μου φίλοι, και καλή μου παρεουλα...!!!

 

Όποιος έχει CloudyG3 2,0 και έχει κάνει BACKUP με TWRP ας κοιτάξει σε παρακαλώ να μου πει αν μέσα στο αρχείο του backup γράφει 2014-10-11--10-40-11 KOT49I έχω ένα backup και θέλω να δω αν είναι από CloudyG3 2,0.

 

Ευχαριστώ...!

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε να δειτε πως παει το G2 εναντι στο Note 3 σε indoor+night καταστασεις ριξτε μια ματια στο νεο συγκριτικο μου γιατι μου βγηκε η ψυχη να τα ανεβασω...! :p

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5716613#post5716613

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...