Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για καποιον που ζητησε τις προτεινομενες ρυθμισεις του καταπληκτικου vag74 :)

 

αν δεν καταλαβα καλα κατι βαγγελη κι εχω κανει καποιο λαθος , πες μου

να το διορθωσω .... αυξηση στην αποδοση δεν εχω δει , στην μπαταρια ομως ναι !

ειχα bruce kernel !!

Φίλε μου έχω πειράξει και το

Touch boost+1574400

Max screen off cpu frequency+1267200

Μαζί με αυτά που έχεις κάνει:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ναι ειναι η ιταλικη 6TA europe open.. οριστε κατευθειαν απ την πηγη! :)

 

http://csmgdl.lgmobile.com/dn/downloader.dev?fileKey=FW028806432109876543213/D80220G_00.kdz

 

Eγω εχω την εντυπωση οτι με την μαμα ρομ το τηλεφωνο ηταν λιγο πιο γρηγορο. Η cloudy βεβαια εχει αλλα καλα.

Στην cloudy εχει δοκιμασει κανεις να αλλαξει σε art? (αν γινεται φυσικα).

Ειμαι στο σκαλισμα με τον 8.3 ωραιος kernel!

Οσο για το θεμα καμερας, κατεληξα επιτελους. Η stock cloudy g3 cam ειναι η καλυτερη στο συνολο και φυσικα προσομοιωνεται αναλογα με τις συνθηκες (aiauto-night mode) χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν χρειαζεται και η xcam. Οι λογοι ειναι οι εξης:

1) εχει δυνατοτητα να ανοιγοκλεινεις το φλας στο video

2) τραβαει 1080p 60fps στα 30000mbps εναντι 20000 της cloudy (διαφορα δεν εχω δει στην εικονα)

3) εχει πιο πολλα modes (αν τα χρησιμοποιει καποιος)

4) με το xcam settings μπορεις να πετυχεις μια πιο καθαρη και ζωντανη εικονα. Οποιος ενδιαφερεται του δινω τις ρυθμισεις αν και δεν ειναι κατι δυσκολο.

 

Ασχετο κατι που θυμηθηκα..Βαγγελη αυτο που ελεγες με τα s4-note3 που παραμορφωνει τα προσωπα σε χαμηλο φωτισμο ισχυει κυριως για το note3 το οποιο δεν εχει night mode. Το s4 στις βραδυνες ειναι πιο σωστο με το night mode απο το note3. Οπως και να εχει και στις 2 περιπτωσεις το g2 ειναι καλυτερο και απο τα 2 πλεον με την νεα καμερα. Βασικα ειναι η καλυτερη καμερα που εχω πιασει στα χερια μου μεχρι στιγμης. Ολες εχουν τα + και τα -. Αυτη ειναι πιο καλη στο συνολο της.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω την βοηθεια σας!

Με εχει ερθει μια ενημερωση λογισμικου στην official kitkat που εχω. Πηγα να την κατεβασω μεσα απο το κεντρο ενημερωσεων. Αφου κατεβηκε πατησα εγκατασταση τωρα και αμεσως μετα εκανε ενα reboot και καθως πηγε να κανει εγκατασταση η μπαρα απο 0% εξαφανιστηκε και εβγαλε ενα Err:0x1117008.

Γιατι ετσι?

Το δοκιμασα αρκετες φορες και μου εβγαζε το ιδιο.

Τωρα εχω την D80220f αρα πιστευω οτι με την αναβαθμιση θα εχω την D80220g.

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω την εντυπωση οτι με την μαμα ρομ το τηλεφωνο ηταν λιγο πιο γρηγορο. Η cloudy βεβαια εχει αλλα καλα.

Στην cloudy εχει δοκιμασει κανεις να αλλαξει σε art? (αν γινεται φυσικα).

Ειμαι στο σκαλισμα με τον 8.3 ωραιος kernel!

Οσο για το θεμα καμερας, κατεληξα επιτελους. Η stock cloudy g3 cam ειναι η καλυτερη στο συνολο και φυσικα προσομοιωνεται αναλογα με τις συνθηκες (aiauto-night mode) χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν χρειαζεται και η xcam. Οι λογοι ειναι οι εξης:

1) εχει δυνατοτητα να ανοιγοκλεινεις το φλας στο video

2) τραβαει 1080p 60fps στα 30000mbps εναντι 20000 της cloudy (διαφορα δεν εχω δει στην εικονα)

3) εχει πιο πολλα modes (αν τα χρησιμοποιει καποιος)

4) με το xcam settings μπορεις να πετυχεις μια πιο καθαρη και ζωντανη εικονα. Οποιος ενδιαφερεται του δινω τις ρυθμισεις αν και δεν ειναι κατι δυσκολο.

 

Ασχετο κατι που θυμηθηκα..Βαγγελη αυτο που ελεγες με τα s4-note3 που παραμορφωνει τα προσωπα σε χαμηλο φωτισμο ισχυει κυριως για το note3 το οποιο δεν εχει night mode. Το s4 στις βραδυνες ειναι πιο σωστο με το night mode απο το note3. Οπως και να εχει και στις 2 περιπτωσεις το g2 ειναι καλυτερο και απο τα 2 πλεον με την νεα καμερα. Βασικα ειναι η καλυτερη καμερα που εχω πιασει στα χερια μου μεχρι στιγμης. Ολες εχουν τα + και τα -. Αυτη ειναι πιο καλη στο συνολο της.

 

Και σε μένα φαίνεται κάπως αργή η cloudy g3 2.0 σε σχέση με την cloudy flex που είχα και σίγουρα έχει κάποιο μικρό lag που σε καμιά όμως περίπτωση δεν μου φαίνεται ενοχλητικό. Βέβαια σε κάποιον άλλο αυτό αυτή η απειροελάχιστη καθυστέρηση είναι αιτία μη αγοράς (μάλλον αφορμή). Το έχει βάλει σε art και δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη διαφορά στην ταχύτητα.

Γενικά είμαι περισσότερο ευχαριστημένος από την g3 και κυρίως λόγο κάμερας που είναι σαφώς πολύ καλύτερη σε σχέση με την κάμερα που είχε η flex χωρίς όμως να έχω περάσει και τις τελευταίες εκδόσεις του xdabbeb. Ευχάριστη έκπληξη είναι η μπαταρία που την περίμενα χειρότερη με βάση αυτά που διαβάζω εδώ. Χθες (μετά από 1 βδομάδα με την g3) έπεσε στο 5% έπειτα από 25 ώρες με 4 ώρες οθόνη, κλήσεις λίγες περίπου 15 λεπτά, data, wifi, gps μόνιμα ανοιχτά, συγχρονισμοί 2 email, fb,skype, viber και φωτεινότητα στο 100% μη αυτόματο.

Πάντως μιας και ψάχνεσαι τόσο πολύ με την κάμερα ποιες συσκευές θεωρείς ότι έχουν καλύτερη κάμερα από την κάμερα που έχουμε με αυτή τη rom ?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα Dorimanx 8.4

 

Και ξανά έκανες της ρυθμίσεις του Vag...??? Γράφει για τι βελτιώσεις έχει από την 8.3 ?

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Και ξανά έκανες της ρυθμίσεις του Vag...??? Γράφει για τι βελτιώσεις έχει από την 8.3 ?

14/10/14 5:00AM

 

Kernel 8.4

 

*Fixed kernel Install Script.

*Merged update to Audio Driver.

*Merged new Touch Boost CPU'S code made by Alucard!

much better than old one, it's FAST and less battery drained, but getting

great "Micro LAG" removal.

*Merge Fix for mess in freqs after ROM thermal released from limit. now that

we can control each core by it's it's own freq and gov, ROM thermal made mess.

Now kernel will take care of that mess, and correct all as should be when core

is cold again. under 55C.

*Fixed broken in past freqs in I2C BUS. now all good.

*Fixed not started MTP on boot. now USB driver will be reloaded after boot.

if USB/Charger cable is detected. and by this fix MTP or Fast Charge.

 

This is must update build.

 

CPU now will behave as should after thermal cool down. max freq will be restored.

 

Will now install on any recovery with SElinux support. all modern include it.

 

new updates to sound core from 3.10.y :) we are in high sync with CAF.

 

Have fun and report relevant reports.

 

for posts with picks and drawings got to Q&A and post.

 

Including battery show off. as next 5 posts will be:

HOW DID YOU DO THAT????

WHAT IS YOUR SETTING?????

 

this is belong to Q&A, so post your battery stats there please.

 

 

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk 2

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτική διαφορα ο 8.3 απο τον 8.0.1 κερνελ του dori τουλχιστον σε μπαταρια.27 ωρες χωρις να εχω κανει πληρη φορτιση θυμάμαι το εβγαλα απο τον φορτιστη στο 80% και τωρα ειμαι στο 35% κ εχω κλεισει ηδη 27ωρες λειτουργίας.τωρρα μολις φλασαρα τον 8.4 .για να δουμε τι καλουδια θα εχει.παντα με τις ρυθμισεις που εχει προτεινει ο vag.

Xirosiman πες μας εντυπωσεις για την 20g μπας και γυρισουμε στα παλια!!

Απιστευτη αυτονομια με 8.3 μολις τωρα ειδα οθονη βρισκεται ηδη στα 7+hours !!!ουτε με 4.2.2. τετοια νουμερα

Edited by kommatias_3

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

αυτη παιδια την εχει δοκιμασει κανεις?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2680745

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιον kernel να βαλω για την CloudyG3 ? Βασικα θελω αυτονομια και επιδόσεις αν γινεται.... Ζητω πολλα ε ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιον kernel να βαλω για την CloudyG3 ? Βασικα θελω αυτονομια και επιδόσεις αν γινεται.... Ζητω πολλα ε ?

Φιλε οπως λενε και οι ποιο ψαγμενοι στο ειδος,βαλε την dorimanx v8.3.Εαν διαβασεις ποιο πισω τα post θα καταλαβεις.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι η ιταλικη 6TA europe open.. οριστε κατευθειαν απ την πηγη! :)

 

http://csmgdl.lgmobile.com/dn/downloader.dev?fileKey=FW028806432109876543213/D80220G_00.kdz

Πατησα στην ενημερωση λογισμικου κ μου βγαζει 20g ενημερωση περιπου 110 mb!θα χασω τιποτα αν την κανω τωρα;

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

[/color]

Φιλε οπως λενε και οι ποιο ψαγμενοι στο ειδος,βαλε την dorimanx v8.3.Εαν διαβασεις ποιο πισω τα post θα καταλαβεις.

 

Βγήκε η 8.4;)

 

Παιδια ποιον kernel να βαλω για την CloudyG3 ? Βασικα θελω αυτονομια και επιδόσεις αν γινεται.... Ζητω πολλα ε ?

 

Kernel-Dorimanx-V8.4-KK-[04-27]-[14-10]-LG-D802-PWR-CORE προσοχή να περάσεις για

LG G2 D802 KitKat απο την Kernels List!;)

 

http://s6.postimg.org/uvba8ym5t/Picture0001.png

image upload no size limit

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

[/color]

 

Βγήκε η 8.4;)

 

 

 

Kernel-Dorimanx-V8.4-KK-[04-27]-[14-10]-LG-D802-PWR-CORE προσοχή να περάσεις για

LG G2 D802 KitKat απο την Kernels List!;)

 

http://s6.postimg.org/uvba8ym5t/Picture0001.png

image upload no size limit

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Nαι σωστα μολις την περασα κ εγω.Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ειχα βαλει τις ρυθμισεις του Βαγγελη στην v8.3 και μου τις κρατησε και σε αυτην.Μπηκα να τις ξαναβαλω αλλα τις ειχε...

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Nαι σωστα μολις την περασα κ εγω.Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ειχα βαλει τις ρυθμισεις του Βαγγελη στην v8.3 και μου τις κρατησε και σε αυτην.Μπηκα να τις ξαναβαλω αλλα τις ειχε...

 

Αυτό παρατήρησα και εγώ...!

 

Vag settings;););)

Cpu governor 0,1,2,3+alucard

Hot plug+alucard

Touch boost+1574400

Max screen off cpu frequency+1267200

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιον kernel να βαλω για την CloudyG3 ? Βασικα θελω αυτονομια και επιδόσεις αν γινεται.... Ζητω πολλα ε ?

 

dorimanx... Χωρίς να προλάβω να κάν ασφαλές τεστ με τον 8.3 αφού έβαλα τον 8.4 μόλις τώρα. Αλλά με τον 8.3 είχα σε 18 ώρες χρήσης με 30 λεπτά οθόνης(auto 50%) και 17 λεπτά κλήσεις με τις 15 ώρες σε wifi και ήμουν στο 95%. Φυσικά με τις ρυθμίσεις του vag74 που έχει αναφέρει κάποιες σελίδες πίσω. Αποτελέσματα που δεν είχα με τίποτα με τον bruce 0.41.

Τώρα έβαλα 8.4 και περιμένω ίδια αποτελέσματα! Θα δούμε αλλά δείχνει πραγματικά να έχει κάνει φοβερή δουλειά. Και φυσικά δεν καθόλου lag.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

dorimanx... Χωρίς να προλάβω να κάν ασφαλές τεστ με τον 8.3 αφού έβαλα τον 8.4 μόλις τώρα. Αλλά με τον 8.3 είχα σε 18 ώρες χρήσης με 30 λεπτά οθόνης(auto 50%) και 17 λεπτά κλήσεις με τις 15 ώρες σε wifi και ήμουν στο 95%. Φυσικά με τις ρυθμίσεις του vag74 που έχει αναφέρει κάποιες σελίδες πίσω. Αποτελέσματα που δεν είχα με τίποτα με τον bruce 0.41.

Τώρα έβαλα 8.4 και περιμένω ίδια αποτελέσματα! Θα δούμε αλλά δείχνει πραγματικά να έχει κάνει φοβερή δουλειά. Και φυσικά δεν καθόλου lag.

 

Παρατηρησες διαφορα στο lag απο την 8.3? εμενα με 8.3 το τηλεφωνο εχει lag βασικα microlag το οποιο ειναι λιγο εκνευριστικο.

Μολις εβαλα τις ρυθμισεις που εχει βαλει ο Μαριος στην υπογραφη του (προφανως του vag) και θα δω πως παει. Αν και σκεφτομαι να πεταξω την 8.4 κατευθειαν.

 

(εντελλει την http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2680745 δεν την εχει δοκιμασει κανεις να υποθεσω?)

Link to comment
Share on other sites

(εντελλει την http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2680745 δεν την εχει δοκιμασει κανεις να υποθεσω?)

 

Πατάει πάνω στην Stock G2 !!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησες διαφορα στο lag απο την 8.3? εμενα με 8.3 το τηλεφωνο εχει lag βασικα microlag το οποιο ειναι λιγο εκνευριστικο.

Μολις εβαλα τις ρυθμισεις που εχει βαλει ο Μαριος στην υπογραφη του (προφανως του vag) και θα δω πως παει. Αν και σκεφτομαι να πεταξω την 8.4 κατευθειαν.

 

(εντελλει την http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2680745 δεν την εχει δοκιμασει κανεις να υποθεσω?)

 

Όχι δεν έχω δει κάποιο lag. Τι να σου πω τώρα... Δεν είμαι και ψείρας με αυτά. Κινητό είναι, όλες οι εφαρμογές είναι greenified οπότε μια καθυστέρηση στο να ανοίξουν είναι λογικότατο όταν τις ανοίγω πρώτη φορά.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πατάει πάνω στην Stock G2 !!!

 

Eυχαριστω ρε Μαριε. Και απο καμερα να υποθεσω εχει τα παλια libraries?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω ρε Μαριε. Και απο καμερα να υποθεσω εχει τα παλια libraries?

 

Για καλύτερη κάμερα μόνο CloudyG3 2,0 ;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Περασα και εγω τον dori 8.4 με ρυθμισεις του βαγγελη, απο bruce kernel προερχομενος.πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες σε θεμα ταχυτητας.Για μπαταρια θα την τσεκαρω και θα ενημερωσω.
Link to comment
Share on other sites

Για καλύτερη κάμερα μόνο CloudyG3 2,0 ;)

 

Tην περασα, την τσεκαρα και την εβγαλα. Καλυτερη καμερα οντως εχει η cloudy. Σαν rom ειχε λιγοτερο lag παντως αλλα και παλι η cloudy ειναι προτιμοτερη κατα την γνωμη μου.

Επειδη οι ρυθμισεις του Βαγγελη χρησιμοποιουνται απο πολλα ατομα, και επειδη θεωρω οτι ειναι πολυ καλες αλλα χανονται μεσα στα posts (ας πουμε εγω δεν μπορω να τις βρω αμεσα πρεπει να γυρισω σελιδες πισω) μηπως καποιος moderator να τις εκανε sticky για να ειναι πιο ευκολο για καποιον?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...